Zavrieť

Porady

Odvody SZČO do SP,ZP od 1.1.2010

sprievodca CR Rakúsko,
zdroj: szco.sk

Odvody do Sociálnej poisťovne a Zdravotnej poisťovne od 1.1.2010



Dňa 11. marca 2009 sa Národná rada Slovenskej Republiky uzniesla na zákone 108/2009, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Okrem iného sa týmto mení spôsob výpočtu minimálneho vymeriavacieho základu pre SZČO. Minimálny vymeriavací základ už nie je závislý od minimálnej mzdy, ale od priemernej mzdy spred dvoch rokov. To znamená, že v roku 2010 bude pre výpočet minimálneho vymeriavacieho základu dôležitá priemerná mzdy z roku 2008. Výška minimálneho vymeriavacieho základu bude 44,2 % z priemernej mzdy.



Prepočet:

Priemerná mzda za rok 2008 … 21 782 Sk = 723,03 €

Minimálny vymeriavací základ 2010 … 723,03 € x 44,2 % = 319,58 € (9 627,67 Sk)



Minimálne odvody do SP:

Nemocenské poistenie 4,4 % ... 14,00 € (421,76 Sk)

Starobné poistenie 18 % ... 57,50 € (1 732,25 Sk)

Invalidné poistenie 6 % ... 19,10 € (575,41 Sk)

Rezervný fond 2 % ... 6,30 € (189,79 Sk)

SPOLU … 96,90 €



Minimálne odvody do ZP:

Zdravotné poistenie 14 % ... 44,73 € (1 347,54 Sk) / opravené

Zdravotné poistenie polovičná sadzba 7 % ... 22,36 € (673,62 Sk)
Naposledy upravil hanelie : 05.01.10 at 07:27
Usporiadat
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
odporúčam preštudovať: http://www.porada.sk/t30299-p2-vplyv...v-sp-a-zp.html
0 0
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
hanelie Pozri príspevok

Ak ste to odporučila mne, tak musím argumentovať tým,že takto mi povedali v Sociálke a vôbec ich nezaujímalo či je k 1.7. alebo nie je SZČO. Usmernili ma zle? Potom som to zle podala ďalej?
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

Ahojte, no nie je to jednoduché.
Podľa všetkého čo som tu prečítala (aj to čo sem pripla hanelie) sa mi zdá, že od 1.7.2010 sa má zaregistrovať do SP ako PPO na základe DP za rok 2009 a platiť ďalej. Do vtedy sa to berie ako nová živnosť. Inak som volala do SP a pani mi povedala, že sa to znovu posúdi od 1.7.2010.
V marci bol evidovaný na ÚP.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
§ 21 zákona o sociálnom poistení
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby
Na začiatok

(1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9, ak tento zákon neustanovuje inak.



(4) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie zaniká vždy

a) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. a) dňom odhlásenia sa z evidencie podľa osobitného predpisu, 11)
b) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. b) a c) dňom zániku týchto oprávnení, a samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. c) odo dňa vzniku pracovného pomeru, v ktorom na výkon činnosti je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu, 21) ak od tohto dňa podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby uvedenej v § 5 písm. c),
c) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. d) dňom vystúpenia z verejnej obchodnej spoločnosti alebo z komanditnej spoločnosti alebo dňom výmazu verejnej obchodnej spoločnosti a komanditnej spoločnosti z obchodného registra,
d) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. e) dňom skončenia platnosti zmluvy, na ktorej základe vykonávala športovú činnosť,
e) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. f) dňom zániku obchodného zastúpenia.23)

konkrétny prípad:
mám klienta, ktorý si vo februári zrušil živnosť a od apríla si ju zase vybral. Do februára bol povinne poistený v SP. Čo teraz, má sa znova prihlásiť do SP ako povinne poistená osoba a platiť naďalej, alebo platiť bude až od Júla 2011 podľa jeho DP za rok 2010? Ďakujem za pomoc.

prijmy sa posudzujú k 1.7. /ak je v tom čase szčo - čo on bol / za predchádzajúci rok - 2009 /prijmy presiahli určenú čiastku kedy je povinnosť platenia odvodov -
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

Teraz už nerozumiem. Príjmy sa posudzujú v danom prípade k 1.7.2010 alebo 2009? Lebo ak k 1.7.2009 tak má pokračovať v platení ako by sa nič nestalo? Má sa prihlásiť do SP ako PPO od 1.4.2010 -vznik novej živnosti?
A ak sa posudzuje k 1.7.2010 tak bude platiť až od 1.7.2010? - inak toto mi povedala aj pani v SP (ale viete po telefóne je to len jedna pani povedala...)
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
ak sa bavíme o tom, či je tento szčo povinný platiť odvody od 1.7.2010 berieme do úvahy prijmy za zdaňovacie obdobie roku 2009 - posudzovanie k 1.7. preto, lebo napr 30.06. môže zrušiť živnosť a o odvodoch sa už baviť nebudeme / nerozhoduje skutočnosť, že v mesiaci marec mal zrušenú živnosť -
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Eva Póčová Pozri príspevok
Teraz už nerozumiem. Príjmy sa posudzujú v danom prípade k 1.7.2010 alebo 2009? Lebo ak k 1.7.2009 tak má pokračovať v platení ako by sa nič nestalo? Má sa prihlásiť do SP ako PPO od 1.4.2010 -vznik novej živnosti?
A ak sa posudzuje k 1.7.2010 tak bude platiť až od 1.7.2010? - inak toto mi povedala aj pani v SP (ale viete po telefóne je to len jedna pani povedala...)

http://www.porada.sk/307889-post67.html
http://www.porada.sk/236677-post52.html

Tu si prečítajte celú tému .
http://www.porada.sk/t25584-odvody-d...mestnanec.html
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Eva Póčová Pozri príspevok
Ahojte, no nie je to jednoduché.
Podľa všetkého čo som tu prečítala (aj to čo sem pripla hanelie) sa mi zdá, že od 1.7.2010 sa má zaregistrovať do SP ako PPO na základe DP za rok 2009 a platiť ďalej. Do vtedy sa to berie ako nová živnosť. Inak som volala do SP a pani mi povedala, že sa to znovu posúdi od 1.7.2010.
V marci bol evidovaný na ÚP.
Pokiaľ bude živnosť živá , tak jeho platby od 1.7.2010 budú vychádzať z DP roku 2009.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Zita5 Pozri príspevok
Našla som na internete nasledovné
http://www.dane-uctovnictvo.sk/Tabulky.html#SP

Konkrétne tu http://www.dane-uctovnictvo.sk/Vypoc...tneho_szco.xls

Sú tam tabuľky , veľmi dobré ,okrem iného je tam tabuľka na výpočet odvodov .Ale potvrďte mi je tá tabuľka správna?Pletú ma tam sporitelia a nesporitelia .

Ďakujem .
Tiež veľmi dobrá stránka, aj s rôznymi kalkulačkami tu Ekonomické linky
4 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Dobre rano, prosim Vas, kolko treba platit odvody dobrovolne, pre SZCO v 1.roku podnikania na nemocenske davky, aby potom ak by ochorel dostaval cca 300-350euro nemocenske? dakujem.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

alaya1 Pozri príspevok
Dobre rano, prosim Vas, kolko treba platit odvody dobrovolne, pre SZCO v 1.roku podnikania na nemocenske davky, aby potom ak by ochorel dostaval cca 300-350euro nemocenske? dakujem.
Ak sa prihlási ako DPO s vymeriavacím základom cca 640,- Eur. To znamená, že bude mesačne platiť cca 18,70 Eur. Ale aby dostal také nemocenské ako píšeš musí splniť aj ostatné podmienky uvedené v zákone.
1 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Katija Pozri príspevok
Ak sa prihlási ako DPO s vymeriavacím základom cca 640,- Eur. To znamená, že bude mesačne platiť cca 18,70 Eur. Ale aby dostal také nemocenské ako píšeš musí splniť aj ostatné podmienky uvedené v zákone.
Dakujem za radu, no mozes mi tie dalsie nalezitosti v zakone specifikovat,Ak ta to samozrejme neobtazuje,-))
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

- musí mať 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti
- musí mať zaplatené poistné na nemocenské poistenie v správnej sume od prvého vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť

Ešte jedna vec:
Aj keď bude platiť z VZ 640 €, tak prvých 26 týždňov nedostane nemoc.dávky z tejto sumy, ale z minim. mzdy. Viď nižšie uvedený §.
§ 57
Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok

c) dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky; nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň.
(2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je jedna tridsatina minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.
3 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Dakujem, to znamena, ze aj ked bude platit viac, dostane prvych 6 mesiacov len tolko, ako keby bol platil z minima?? Tak ak je to tak, tak tomu nechapem.
Este prosim, kolko by to bolo z toho minima?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Taký je zákon. Však som Ťa na to upozornila v mojom príspevku.
cca 160 € mi vyšli nemoc.dávky (počítala som prvý mesiac s 30 dňami, lebo nemoc. dávky sa vyplác. na kalend.dni)
1 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

dakujem.
0 0
Madlj Madlj

Madlj je offline (nepripojený) Madlj

žena
Dobrý deň,
v roku 2009 som platila odvody do SP podľa podaného DP. V tomto roku 2009 podľa DP som dosiahla
P- 7 930
V- 4 381
Základ dane - 3549
Pri výpočte mi vyšiel vymeriavací základ: 3549:2:12= 147,875 EUR
Odvody platím z minimálného VZ - 319,58?
Celkom 96,90 EUR/mesačne/ od 1.7.2010 alebo nemusím platiť do SP? Ďakujem
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Madlj Pozri príspevok
Dobrý deň,
v roku 2009 som platila odvody do SP podľa podaného DP. V tomto roku 2009 podľa DP som dosiahla
P- 7 930
V- 4 381
Základ dane - 3549
Pri výpočte mi vyšiel vymeriavací základ: 3549:2:12= 147,875 EUR
Odvody platím z minimálného VZ - 319,58?
Celkom 96,90 EUR/mesačne/ od 1.7.2010 alebo nemusím platiť do SP? Ďakujem
od 1.7.2010 si povinná platiť odvody nakoľko tvoj príjem je vyšší ako limit na povinnosť platiť a to je 3834,96 €

odvody budeš platiť z minimálneho VZ až do 30.6.2011

nezabudni odniesť výpis z DP z r. 2009 do 30.6.2010 do SP
0 0
Madlj Madlj

Madlj je offline (nepripojený) Madlj

žena
Ďakujem.
0 0
norik1986 norik1986

norik1986 je offline (nepripojený) norik1986

V prípade, ak zamestnanec je zároveň začínajúcim SZČO, pricom si urci vysku preddavkov do zdravotnej poistovne 0 eur (myslim ze podla § 16 ods. 5 zakona o zdravotnom poisteni to moze urobit) a z cinnosti szco nebude mat ziadny prijem, staci ak minimalna suma poistneho (44,73 eur na mesiac) je uz uhradena z titulu zamestnania (zamestnavatelom a zamestnancom)? Dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať