Zavrieť

Porady

naspat na Sk

Dobry vecer,

Dlhsi cas byvam v zahranici a nakolko som sa rohodol vratit spat do mojej rodnej krajiny chcel by som vas poziadat o radu ohladom dokladov. ( trvaly pobyt, OP ).
Moje doklady som pri stahovani v zahranici stratil . Kedze som adoptovany sa zmenilo aj moje priezvisko a neviem ci moj trvaly pobyt na OP je platny alebo nieje.
Moj rodny list mam este original. Musi byt max.3 mesiace stary?

Moja otazka je co musim mat pri obnove trvaleho pobytu ak ho chcem obnovit v inom meste?
Stary trvaly pobyt ktory som mal na OP musim zrusit alebo sa automaticky zrusil po urcitych rokoch alebo po prepadnuti OP?
Musim mat splnomocnenie od priatelkinych rodicov podpisane notarom ak by som chcel mat trvaly pobyt u nich?

Za skoru odpoved vopred dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Stary trvaly pobyt sa rusi prihlasenim na novy trvaly pobyt, teda nie casom, nie automaticky.
    Ale vlastnik bytu/domu dnes moze zrusit trvaly pobyt tomu, koho na svojej adrese nechce evidovat.
    Rovnako je to aj s prihlasenim - vlastnik musi suhlasit s prihlasenim teba do jeho bytu/domu. Takze ak su priatelkini rodicia vlastnbici, potrebujes ich suhlas na prihlasneie sa na trvaly pobyt.

    Original rodneho listu je stale platny.
    Stratenie OP budes musiet nahlasit v mieste trvaleho pobytu /toho povodneho/ a zaplatit si kolok za vydanie noveho.

    Baca1966 je offline (nepripojený) Baca1966

    Baca1966
    Tvoj problem vyriesi ak mas statne obcianstvo toho statu kde byvas jednoduche pristahovanie sa (mas doklady obcana cudzieho statu)
    Ak nie si obcan statu v ktorom teraz zijes, vyriesia tvoje problemy na Slovenskej ambasade. Tvoj rodny list si chran ako oko v hlave, je to jediny dokument ktory mas o tom, ze si sa tu narodil. NA zaklade rodneho listu a informacii, kde a kedy ta premenovali adoptivny rodicia ci rodic si nase urady vedia preverit ze si to ty a vydaju ti nahradne doklady. Ale ako to v Slovakistane byva, priprav sa DDDDDDDDLLLLLLLHHHHHHHHHHHEEEEEEEEEEEEE cakanie.

    muckovia je offline (nepripojený) muckovia

    muckovia
    velmi pekne dakujem za odpoved, este by som sa rad informoval ci mam stratenie OP nahlasit v zahranici. Mam 2 obcianstva. Momentalne mam tu v zahranici trvaly pobyt a na OP bola adresa na ktorej sa nezdrziavam vysse 10 rokov. Alebo mam nahlasit stratu OP v meste na Sk kde chcem mat nahlaseny novy trvaly pobyt.
    Je nutne mat preklad do slovenskeho jazyku o adopcii pri zmene mena na OP. vopred dakujem za odpoved.

    torrus je offline (nepripojený) torrus

    torrus
    fuf tak toto som si presiel ak mas rodny list tak postupuj nasledovne

    ak vies pricestovat tak prides nahlasis na policii stratu odcudzenie kde prezentujes rodny list a potvrdenie o trvalom pobyte a ti vystavie obciansky

    ak nemozes pricestovat tak na ambasadu alebo konzulat s rodnym listom kde musis takisto doniest z policie prislusneho statu potvrdenie o nahlaseni straty/odcudzenia ( niekedy uradnicku na ambasade ukecas aj bez toho lebo v zahranici sa ta policajti budu snazit odpalkovat so slovami aby si si to siel vybavit prave tam len aby sa ta zbavili ) a poziadas o nahradny cestovny doklad pre cestu domov s tymto dokladom potom ako keby si mal obcianku v klidku vybavis obcianku na okresnom urade kde si byval pred tym a pokial tam nebudes odhlaseny a budu ta mat v evidencii vystavia ti obcianku na staru adresu potom mozes riesit zmenu bytdliska a znova novy obciansky na urade kde sa nahlasis na novy pobyt. pozor ak budes najprv menit pobyt tak mozes dojst do stadia ked nebudes mat nic iba patalie s uradmi ako si ta budu prehadzovat ako granat na bojisku

    a dobra rada nad zlato naraz vybavuj len jeden doklad aby si sa k niecomu dopracoval lebo ako hore napisali slovakistan je proste extra presiel som si tymto a skusil som vybavit obciansky vodicak a pas naraz horsie bolo ze to trvalo dlhsie ako keby som to robil postupne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.