Zavrieť

Porady

Susedia chcu rozhodovat, komu mozem prenajat byt, maju na to pravo ?

Ahojte,

neviem, ci som temu umiestnila do spravnej rubriky, tak sa nehnevajte, ak som sa netrafila dobre.
V obytnom dome vlastnim byt, ktory prenajimam. S poslednymi najomnikmi boli vraj problemy, na zaklade toho sa susedia rozhodli, ze chcu rozhodovat o tom, komu byt mozem prenajat. Toto chcu schvalit na najblizsej schodzi vlastnikov.
Pozerala som si 'Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov' a nic take tam nevidim. Ciastocne relevantny je § 11, ods. 1: "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný konať tak, aby pri prenajatí bytu v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv." a § 12, ods. 2: "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je oprávnený prenajať ho inej osobe. Nájom a podnájom bytu a nebytového priestoru v dome alebo jeho časti upravujú osobitné predpisy. (§ 685 a nasl. Občianskeho zákonníka.)"
Podla mojho nazoru uvedene rozhodnutie schvalene na schodzi vlastnikov nie je pre mna zavazne.
Aky je Vas nazor ?

Dakujem za odpovede
Dimma
Usporiadat
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

dimma Pozri príspevok
Ahojte,

neviem, ci som temu umiestnila do spravnej rubriky, tak sa nehnevajte, ak som sa netrafila dobre.
V obytnom dome vlastnim byt, ktory prenajimam. S poslednymi najomnikmi boli vraj problemy, na zaklade toho sa susedia rozhodli, ze chcu rozhodovat o tom, komu byt mozem prenajat. Toto chcu schvalit na najblizsej schodzi vlastnikov.
Pozerala som si 'Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov' a nic take tam nevidim. Ciastocne relevantny je § 11, ods. 1: "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný konať tak, aby pri prenajatí bytu v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv." a § 12, ods. 2: "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je oprávnený prenajať ho inej osobe. Nájom a podnájom bytu a nebytového priestoru v dome alebo jeho časti upravujú osobitné predpisy. (§ 685 a nasl. Občianskeho zákonníka.)"
Podla mojho nazoru uvedene rozhodnutie schvalene na schodzi vlastnikov nie je pre mna zavazne.
Aky je Vas nazor ?

Dakujem za odpovede
Dimma
Ja neviem, myslel som si,že na porade ma už žiadny problém neprekvapí,ale teraz ako som si prečítal to zadanie,tak som si musel dať 5faciek a strčiť hlavu pod studenú vodu,lebo som si myslel,že sa mi sníva-to už fakt si nejaký pán vo vedení domu bude rozhodovať o všetkom?Toto je tvoja osobná vec a NIKTO ti nemože prikazovať komu svoj byt prenajmeš-tá hlava, ktorá toto vymyslela, by sa mala ísť liečiť na psychiatriu,a dať ho zbaviť svojprávnosti a zavrieť niekde pod zem do kobky-lebo fakt je to zvrátenosť a poriadna-byt je tvoj majetok a je len tvojou vecou komu ho prenajmeš a nikto nemá čo do toho hovoriť...
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Tak to už možeme hneď aj na schodzi vlastníkov prikázať kto kedy a s kým a v akom byte bude mocť súložiť...-to je úplne ten istý prípad...
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Stanislav 1975 Pozri príspevok
Tak to už možeme hneď aj na schodzi vlastníkov prikázať kto kedy a s kým a v akom byte bude mocť súložiť...-to je úplne ten istý prípad...
Ale pozor "dom vedúci" bude celú akciu dozorovať či sa dodržiavajú pravidlá schválené na schôdzi vlastníkov
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Právo na to majú. A ty máš právo to nerešpektovať. Rád by som ešte vedel aké sankcie budú za neuposlúchnutie toho uznesenia. Ak by to bola úhrada škody spôsobená nájomníkmi, tak to by ušlo. Ale inak, neviem, čo by ich ešte mohlo napadnúť.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Sabadka Pozri príspevok
Ale pozor "dom vedúci" bude celú akciu dozorovať či sa dodržiavajú pravidlá schválené na schôdzi vlastníkov
A ak to nebude urobené poriadne, tak by mal sám urobiť nápravu.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Stano neverím, že si to urobil.

Dimma, akékoľvek rozhodnutie, ktoré urobia vlastníci ohľadom rozhodovania o Tvojich nájomcoch na zhromaždení či schôdzi nie je pre Teba záväzné a je v rozpore so zákonom. Každopádne susedovcov aj chápem, a tiež by som po Tebe chcel nejaké to zadosťučinenie, aby bol už aký-taký kľud. Určite by som chcel, aby si sa o svojich nájomcov aj trochu zaujímala (nielen inkasne) a prípadne im dala do zmluvy nejaké podmienky o spoločnom spolunažívaní (domový poriadok) a vyvodení dôsledkov v prípade ich neplnenia. V opačnom prípade je totiž narúšaný výkon spoluvlastníckych práv ostatných vlastníkov, a môžeš sa stretnúť s §11 ods. 5. Hovorí síce o vlastníkovi, ale pozri aj § 12 ods. 2 zákona o vlastníctve bytov a následne odkaz k nemu t.j. § 658 a nasl. Občianskeho zákonníka.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
marjankaj Pozri príspevok
A ak to nebude urobené poriadne, tak by mal sám urobiť nápravu.
Po vykonaní štyroch takýchto dozorov, by asi starého pána prešla chuť dávať schvalovať "ftákoviny"
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

marjankaj Pozri príspevok
A ak to nebude urobené poriadne, tak by mal sám urobiť nápravu.
Akože "to" nebude poriadne urobené???-VŽDY to musí byť PORIADNE urobené...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Sabadka Pozri príspevok
Po vykonaní štyroch takýchto dozorov, by asi starého pána prešla chuť dávať schvalovať "ftákoviny"
Neviem,ale mňa by to asi bavilo...hmhm-či nie?-sám nevím...
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Stanislav 1975 Pozri príspevok
Akože "to" nebude poriadne urobené???-VŽDY to musí byť PORIADNE urobené...
Stanko ale medzi "musiš" a "vieš" je veľký rozdiel.

Hlavne medzi "musíš podať výkon" a vieš podať výkon"
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Neviem,ale mňa by to asi bavilo...hmhm-či nie?-sám nevím...
Aj by si vládal?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Sabadka Pozri príspevok
Po vykonaní štyroch takýchto dozorov, by asi starého pána prešla chuť dávať schvalovať "ftákoviny"
Asi aj mladého.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

peton Pozri príspevok
Stano neverím, že si to urobil.

Dimma, akékoľvek rozhodnutie, ktoré urobia vlastníci ohľadom rozhodovania o Tvojich nájomcoch na zhromaždení či schôdzi nie je pre Teba záväzné a je v rozpore so zákonom. Každopádne susedovcov aj chápem, a tiež by som po Tebe chcel nejaké to zadosťučinenie, aby bol už aký-taký kľud. Určite by som chcel, aby si sa o svojich nájomcov aj trochu zaujímala (nielen inkasne) a prípadne im dala do zmluvy nejaké podmienky o spoločnom spolunažívaní (domový poriadok) a vyvodení dôsledkov v prípade ich neplnenia. V opačnom prípade je totiž narúšaný výkon spoluvlastníckych práv ostatných vlastníkov, a môžeš sa stretnúť s §11 ods. 5. Hovorí síce o vlastníkovi, ale pozri aj § 12 ods. 2 zákona o vlastníctve bytov a následne odkaz k nemu t.j. § 658 a nasl. Občianskeho zákonníka.
peton,sorry,ale rozčúlilo ma to zadanie- úplne s tebou súhlasím,ale zasa nikto jej nemože prikazovať ako naloží so svojím majetkom...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Stanislav 1975 Pozri príspevok
Akože "to" nebude poriadne urobené???-VŽDY to musí byť PORIADNE urobené...
Stanko už vidím ako babky budú poradovníku. Niektoré sa možno aj otočia. Neviem, či by si bol nadšený.
0 0
ludex ludex

ludex je offline (nepripojený) ludex

človek,čo si užíva život.
To je typické pre Slovákov! Keď mne zdochne koza,nech susedovi zdochnú dve. Keď oni nemôžu zarábať na prenájme,tak nebudeš ani ty.Slepá závisť.Roztrúb v celom dome,že u teba budú bývať bohatý amíci a nenormálne na tom zbohatneš! A to uvidíš tiie pohlady!! Asi takto .
1 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
marjankaj Pozri príspevok
Asi aj mladého.
No a hlavne veľa záleží aký je priemerný vek nájomníkov (nájomníčok) toho bytového domu
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Sabadka Pozri príspevok
Stanko ale medzi "musiš" a "vieš" je veľký rozdiel.

Hlavne medzi "musíš podať výkon" a vieš podať výkon"
Máš pravdu aj najvačší favorit niekedy nevyhrá...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

ludex Pozri príspevok
To je typické pre Slovákov! Keď mne zdochne koza,nech susedovi zdochnú dve. Keď oni nemôžu zarábať na prenájme,tak nebudeš ani ty.Slepá závisť.Roztrúb v celom dome,že u teba budú bývať bohatý amíci a nenormálne na tom zbohatneš! A to uvidíš tiie pohlady!! Asi takto .
Ta neviem neviem, ešte ju udajú na DU, že zarábala a neplatila dane.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

A podľa čoho chcú tvoji susedia rozhodnúť, kto áno a kto nie?
To im záujemci o Tvoj byt budú posielať životopisy s fotografiou?

Byt je Tvojim majetkom, takže si o ňom rozhoduješ sama, susedia nemajú právo zasahovať do Tvojich práv.
0 0
ludex ludex

ludex je offline (nepripojený) ludex

človek,čo si užíva život.
Xanti Pozri príspevok
Ta neviem neviem, ešte ju udajú na DU, že zarábala a neplatila dane.
To máš pravdu,zato som napísal,že len budú. Nie že bývajú.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať