Zavrieť

Porady

platenie najomneho za spolocne priestory - osvetlenie

Zdravim Vas

Ako je to s platenim za spolocne priestory? Konkretne mi ide za polozku osvetlenie spolocnych priestorov.
Stanovuje sa vyska podla poctu osob v byte? je na to nejaky zakonny predpis , alebo je to cisto na spravcovi bytoveho domu?
Mne sa zda velmi nefer a nelogicke aby som platil za 8 mesacne dieta, ktore este nechodi a aj ked bude, nedokaze si zaznut na spolocnej chodbe.

Vdaka za odpovede

Usporiadat
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

wilder01 Pozri príspevok
Zdravim Vas

Ako je to s platenim za spolocne priestory? Konkretne mi ide za polozku osvetlenie spolocnych priestorov.
Stanovuje sa vyska podla poctu osob v byte? je na to nejaky zakonny predpis , alebo je to cisto na spravcovi bytoveho domu?
Mne sa zda velmi nefer a nelogicke aby som platil za 8 mesacne dieta, ktore este nechodi a aj ked bude, nedokaze si zaznut na spolocnej chodbe.

Vdaka za odpovede

A ty kôli tomu dieťatu nechodíš von na prechádzky? Nechodíš vysypať smeti, plné pampersiek? Nehodíš s ním k lekárovi? Nehnevaj sa ale podľa čoho to chceš rozpočítavať? podľa plochy bytu??
a ešte jedna otázočka? ako dlho bývaš v bytovom dome , že ti je to nefér ? Nič v zlom, ale zaskočila ma tvoja otázka, žmurk...
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

wilder01 Pozri príspevok
Zdravim Vas

Ako je to s platenim za spolocne priestory? Konkretne mi ide za polozku osvetlenie spolocnych priestorov.
Stanovuje sa vyska podla poctu osob v byte? je na to nejaky zakonny predpis , alebo je to cisto na spravcovi bytoveho domu?
Mne sa zda velmi nefer a nelogicke aby som platil za 8 mesacne dieta, ktore este nechodi a aj ked bude, nedokaze si zaznut na spolocnej chodbe.

Vdaka za odpovede

úhrada plnení za spotrebu el. energie v spoločných priestoroch je možné aj na spoluvlastnícky podiel,záleží na odsúhlasení vlastníkov, avšak to nie je vôbec
spravodlivé, neviem, či by sa Ti páčilo, ak by Ste bývali traja a susedia v rovnakom byte 6 a platili by Ste rovnako, Takto na osoby je to spravodlivejšie a aj ja to takto v domoch odporúčam.
0 0
wilder01 wilder01

wilder01 je offline (nepripojený) wilder01

koniec odpovede je najlepsi a trefny. V bytovom dome byvam rok, doteraz som nic take neriesil kedze som byval v dome. Kvoli dietatu chodim von, ale je rozdiel ked idem ja von a ked ide dieta same.
Je rozdiel ci idem s malou raz za den na prechadzku a pri tej prilezitosti hned vysypem aj smeti alebo ci adilescent s kamaratmi behaju z bytu a do bytu castejsie ako ja s manzelkou dokopy.
Ano, je to problematicke a samozrejme ze sa to urcuje na zaklade osob, ale ferove by bolo zohladnit aj vek. A to uz nepisem o tom ze je rozdiel ci byva niekto na prizemi ako ja alebo na samom vrchu a po tej chodbe zacne svetla na kazdom medziposchodi.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

wilder01 Pozri príspevok
koniec odpovede je najlepsi a trefny. V bytovom dome byvam rok, doteraz som nic take neriesil kedze som byval v dome. Kvoli dietatu chodim von, ale je rozdiel ked idem ja von a ked ide dieta same.
Je rozdiel ci idem s malou raz za den na prechadzku a pri tej prilezitosti hned vysypem aj smeti alebo ci adilescent s kamaratmi behaju z bytu a do bytu castejsie ako ja s manzelkou dokopy.
Ano, je to problematicke a samozrejme ze sa to urcuje na zaklade osob, ale ferove by bolo zohladnit aj vek. A to uz nepisem o tom ze je rozdiel ci byva niekto na prizemi ako ja alebo na samom vrchu a po tej chodbe zacne svetla na kazdom medziposchodi.
Najspravodlivejšie by bolo, keby neboli vypínače, ale čipové spínače a každý by si musel vlastním čipovým kľúčom zapínať svetlo. Ak by išli dvaja, tak by ten prvý donútil toho druhého, aby si aj on označil spotrebu, aby náhodou neplatil elektrinu aj za neho, keď idú spolu schodiskom.

Myslíš, že by trebalo zachádzať až do takých extrémov? Alebo ako ti napadlo, že zohľadniť vek? Ako by si to zohľadnil? Do 3 rokov nič, od 3 do 18 rokov 1,5 násobok, 18-60 - 1 násobok a nad 60 rokov len 0,5 násobok, lebo starý už von nechodí? Či ako si to myslel?

Zatiaľ najosvedčenejší a najjednoduchší spôsob je podľa počtu osôb.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Wilder dám ti jednu radu : čím skôr si zvykneš, že si v bytovom dome nie rodinnom, tým lepšie. Neboj tieto veci sme tu preberali už stokrát a tvoj problém je zanedbateľný oproti iným-vážnejším. V rodinnom dome sa veľakrát neznesú dve rodiny a to sú príbuzní, tak ešte budeš prekvapený ako to po rokoch bude fungovať medzi trebars 40timi rodinami v jednom dome...Až raz malá vyrastie a bude stáť s frajermi pri vchode a budú neustále štukať vypínačom, alebo sa mrviť aby sa zapli senzory spomenieš si na túto tvoju otázku s úsmevom na tvári...
0 0
zlatica76 zlatica76

zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

Wilder, ako by to podľa malo byť spravodlivé?

Ak vymyslíš akýkoľvek spôsob, zamysli sa nad nasledovným: Som správca bytu, mám pod sebou 1.000 bytov, v každom priemerne 3 osoby, t.j. 3.000 osôb. Akýkoľvek spôsob vymyslíš, každý bude pracnejší, ako rozpočítanie podľa osôb.

Lebo:
- počet osôb je relatívne fixne daný, správca ho pozná a nemusí nikoho otravovať
- akýkoľvek iný spôsob je vždy automaticky subjektívny - podľa čoho správca posúdi, kto koľko minul? To potom už naozaj tie čipové karty....
Ten správca častokrát v danom bytovom dome ani nebýva, takže nemá absolútne žiadnu možnosť posúdiť reálnu spotrebu JEDNOTLIVYCH ludi.

Motto:
Mysli globálne, konaj lokálne
1 0
wilder01 wilder01

wilder01 je offline (nepripojený) wilder01

Tak ste mi to nalozili

Ok, nas bytovy dom ma 30 bytov, spravkyna v nom byva, v nasom vchode. Spravodlivy system by bol deti po urcitu hranicu neratat. Nie je to nic zlozite na zistovanie a vypocty.

A nie je spravca ako spravca. V nasom domovom poriadku je zakazane fajcit v spolocnych priestoroch a syn a manzel spravkyne si na chodbe veselo pofajcuju. Aj pre toto a ine veci mam voci spravkyni averziu a samozrejme aj voci jej krokom. Ale to uz je mimo temu...
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

wilder01 Pozri príspevok
Tak ste mi to nalozili

Ok, nas bytovy dom ma 30 bytov, spravkyna v nom byva, v nasom vchode. Spravodlivy system by bol deti po urcitu hranicu neratat. Nie je to nic zlozite na zistovanie a vypocty.

A nie je spravca ako spravca. V nasom domovom poriadku je zakazane fajcit v spolocnych priestoroch a syn a manzel spravkyne si na chodbe veselo pofajcuju. Aj pre toto a ine veci mam voci spravkyni averziu a samozrejme aj voci jej krokom. Ale to uz je mimo temu...
Ale aj malé deti chodia von, možno častejšie ako dospelí a najmä starší ľudia, úplná spravodlivosť nebude nikdy,lebo sa to nedá, nie kvôli prácnosti, ja ako správca pristúpim na rozhodnutia vlastníkov, ale vždy je treba hľadať tú najlepšiu cestu, najspravodlivejšiu.Bohužiaľ, k správaniu vlastníkov v spoločných priestoroch je vždy najhoršie riešenie a vyriešenie problémov. A asi správkyňa je zástupca domu alebo predseda SVB?
Naposledy upravil lubica_02 : 07.01.10 at 14:35
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

wilder01 Pozri príspevok
Tak ste mi to nalozili

Ok, nas bytovy dom ma 30 bytov, spravkyna v nom byva, v nasom vchode. Spravodlivy system by bol deti po urcitu hranicu neratat. Nie je to nic zlozite na zistovanie a vypocty.

A nie je spravca ako spravca. V nasom domovom poriadku je zakazane fajcit v spolocnych priestoroch a syn a manzel spravkyne si na chodbe veselo pofajcuju. Aj pre toto a ine veci mam voci spravkyni averziu a samozrejme aj voci jej krokom. Ale to uz je mimo temu...
No vidíš Wilder, ak si prečítaš viacej v tejto rubrike SVB zistíš, že "správkyňa" nemôže bývať vo vašom dome...Buď je predsedkyňa SVB /vtedy je SVB ako také správca, alebo je domová dôverníčka, vtedy máte zmluvu s inou správcovskou spoločnosťou. Jedine by mohla byť konateľka v nejakej správcovskej spol.s ktorou máte zmluvu.... vtedy by som to brala.
Čiže netrucuj a čítaj, čítaj- tu je toľko problémov nadhodených, že ten tvoj je proti tomu banalita.
My ti nenakladáme ...my ti radíme, aby si vedel kde bývaš...
0 0
ludex ludex

ludex je offline (nepripojený) ludex

človek,čo si užíva život.
wilder01 Pozri príspevok
Tak ste mi to nalozili

Ok, nas bytovy dom ma 30 bytov, spravkyna v nom byva, v nasom vchode. Spravodlivy system by bol deti po urcitu hranicu neratat. Nie je to nic zlozite na zistovanie a vypocty.

A nie je spravca ako spravca. V nasom domovom poriadku je zakazane fajcit v spolocnych priestoroch a syn a manzel spravkyne si na chodbe veselo pofajcuju. Aj pre toto a ine veci mam voci spravkyni averziu a samozrejme aj voci jej krokom. Ale to uz je mimo temu...
A čo by si povedala na toto: V našom bytovom dome býva kopec detí a skoro každé,keď ide von,alebo domov sa predbieha v tom,kto skôr zapne vchodové svetlo. Len tak,zo srandy,lebo sú to deti. Mali by ich rodičia,za to platiť viac?
0 0
wilder01 wilder01

wilder01 je offline (nepripojený) wilder01

male deti by som ratal, neratal by som nesamostatne nechodiace babatka.

Nasa pani spravkyna si zalozila sro, ktora ma ako predmet podnikania "Správa bytového a nebytového fondu".
V tom byte byvam kratko takze podla vsetkeho si ju zvolili vlastnici bytov. Pani spravkyna tam byva a byvala. Neviem akou formou to robila predtym ale teraz to ma ako podnikatelsku cinnost. A netusim kto ju dokaze skontrolovat, ci jestvuje nejake zdruzenie spravcov.

Ono totizto za presetrenie by stalo minimalne to, ze pani spravkyna si kupila byt v nadstavbe na ktoru prideluje zo spolocneho fondu oprav financie. V reale to vypada tak ze jedna za ludi s investorom a schvaluje mu prostriedky bez akejkolvek kontroly. A ludia, povacsinou dochodcovia poslusne platia viac a viac.
0 0
ludex ludex

ludex je offline (nepripojený) ludex

človek,čo si užíva život.
wilder01 Pozri príspevok
male deti by som ratal, neratal by som nesamostatne nechodiace babatka.

Nasa pani spravkyna si zalozila sro, ktora ma ako predmet podnikania "Správa bytového a nebytového fondu".
V tom byte byvam kratko takze podla vsetkeho si ju zvolili vlastnici bytov. Pani spravkyna tam byva a byvala. Neviem akou formou to robila predtym ale teraz to ma ako podnikatelsku cinnost. A netusim kto ju dokaze skontrolovat, ci jestvuje nejake zdruzenie spravcov.

Ono totizto za presetrenie by stalo minimalne to, ze pani spravkyna si kupila byt v nadstavbe na ktoru prideluje zo spolocneho fondu oprav financie. V reale to vypada tak ze jedna za ludi s investorom a schvaluje mu prostriedky bez akejkolvek kontroly. A ludia, povacsinou dochodcovia poslusne platia viac a viac.
Myslím si,že by si mal premenovať tému na " osobná averzia voči správkyni ". Bol si za správkyňou a povedal si jej čo Ťa trápi a s čím nesúhlasíš? Stavím sa,že nebol!
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

wilder01 Pozri príspevok
male deti by som ratal, neratal by som nesamostatne nechodiace babatka.

Nasa pani spravkyna si zalozila sro, ktora ma ako predmet podnikania "Správa bytového a nebytového fondu".
V tom byte byvam kratko takze podla vsetkeho si ju zvolili vlastnici bytov. Pani spravkyna tam byva a byvala.
Neviem akou formou to robila predtym ale teraz to ma ako podnikatelsku cinnost. A netusim kto ju dokaze skontrolovat, ci jestvuje nejake zdruzenie spravcov.

Ono totizto za presetrenie by stalo minimalne to, ze pani spravkyna si kupila byt v nadstavbe na ktoru prideluje zo spolocneho fondu oprav financie. V reale to vypada tak ze jedna za ludi s investorom a schvaluje mu prostriedky bez akejkolvek kontroly. A ludia, povacsinou dochodcovia poslusne platia viac a viac.
Tak na toto pozor! To je ako spraviť capa záhradníkom. V takomto prípade si na ňu musíte dávať riadny pozor, lebo pokušenie zneužiť postavenie správcu v prípade konfliktu záujmov "správca-vlastník" je veľké.

Doporučujem zvoliť si domového dôverníka niekoho iného, nie tú správkyňu, ktorý bude dohliadať nad jej činnosťou ako správcu.

Poznám prípad z praxe, kedy správcovská spoločnosť mala v správe dom, kde bývala jedna zamestnankyňa, zhodou okolnosti mala na starosti svoj vlastný dom. A viem, že to zneužívala, svoj dlh na zálohových predpisoch vždy zakamuflovala a stopila, nikto z domu ju nekontroloval.

Netvrdím, že to tak musí byť, ale riziko je tu väčšie, než keď je správca úplne nezávislý.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

wilder01 Pozri príspevok
male deti by som ratal, neratal by som nesamostatne nechodiace babatka.

Nasa pani spravkyna si zalozila sro, ktora ma ako predmet podnikania "Správa bytového a nebytového fondu".
V tom byte byvam kratko takze podla vsetkeho si ju zvolili vlastnici bytov. Pani spravkyna tam byva a byvala. Neviem akou formou to robila predtym ale teraz to ma ako podnikatelsku cinnost. A netusim kto ju dokaze skontrolovat, ci jestvuje nejake zdruzenie spravcov.

Ono totizto za presetrenie by stalo minimalne to, ze pani spravkyna si kupila byt v nadstavbe na ktoru prideluje zo spolocneho fondu oprav financie. V reale to vypada tak ze jedna za ludi s investorom a schvaluje mu prostriedky bez akejkolvek kontroly. A ludia, povacsinou dochodcovia poslusne platia viac a viac.
No tak to je tá tretia možnosť, čo som písala o správkyni...ok.
To ostatné čo píšeš, nad tým sa len musím usmiať, lebo sa tu opakuje nekonečný scenár a viac už k tomu písať nebudem, lebo o tom je tu popísané stovky príspevkov...Nuž milý wilder o toto si sa mal zaujímať skôr než si tam byt kúpil, alebo odteraz chytíš všetko do svojich rúk a budeš sa jedovať, zisťovať,nadávať, lebo si jeden z 30-tich a 30-ti sú jeden celok...a to musíš vedieť čo znamená Veľa šťastia
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Ale predsa majú správcu - nech býva kde chce právo kontrolovať - predloženie dokladov, právomoci v zmysle Zmluvy a zákona. Ani správca nemá neobmedzené možnosti, vždy len do tej miery pokiaľ ho ľudia pustia. Ja si preto všetko dávam odsúhlasovať, aby nikto nepovedal, že som svojvolne odčerpala financie a v dome nikto nič nevie. Veď sú to spoločné financie domu a rozhodujú spoločne.Ak niketo chce vedieť o stave na účte alebo čerpanie, má právo nahliadnuť do dokladov a toto by som Ti odporučila, ale najprv preštuduj Zmluvu o výkone správy a Zmluvu o nadstavbe bytov, potom konaj .V dome určite nájdeš dušu blízku, ktorá pochopí o čo ide.
0 0
ski555 ski555

ski555 je offline (nepripojený) ski555

wilder01 Pozri príspevok
Zdravim Vas

Ako je to s platenim za spolocne priestory? Konkretne mi ide za polozku osvetlenie spolocnych priestorov.
Stanovuje sa vyska podla poctu osob v byte? je na to nejaky zakonny predpis , alebo je to cisto na spravcovi bytoveho domu?
Mne sa zda velmi nefer a nelogicke aby som platil za 8 mesacne dieta, ktore este nechodi a aj ked bude, nedokaze si zaznut na spolocnej chodbe.

Vdaka za odpovede

na bytovke sa buď zmieriš s nejakými vecami,alebo sa odsťahuj,aj to je riešenie.Kde tam chceš hľadať úplnú spravodlivosť?U nás sa napr. riešilo samostatné kúrenie a odtrhali sme sa postupne.Ja v decembri pred 3 rokmi a vo vyúčtovaní som ešte hradil do marca spoločnú elektrinu na obehové čerpadlá,čom sa budem s celým bytovým domom súdiť?Bolo to veľmi problematické pre účtovníčku,tak som to nechal tak.
0 0
vd1 vd1

vd1 je offline (nepripojený) vd1

Sme SVB s vlastnou plynovou kotolňou a všetka el. energie - čerpadlá, schodište a plyn ide do jedného balíka a rozpočítava sa podľa m2 na byt.
Neviem, či je vôbec spravodlivé rozpočítavanie aj podľa počtu osôb v byte. Čo ak k jednému vlastníkovi chodí veľa návštev, napr. tiež častejšie chodia po schodoch venčiť psov? Nikdy& to asi nepôjde deliť na skutočnú spotrebu na jednu osobu.
0 0
wilder01 wilder01

wilder01 je offline (nepripojený) wilder01

Byvame na prizemi a teda svietime len svetlom na prizemi. O to pokoj, s tym problem nemam. Problem mam ale s tym, ze spravca odmieta opravit pokazene svetlo uz vyse 4 mesiacov.

Mam pravo odmietnut zaplatit za toto obdobie polozku za spolocne osvetlenie, kedze realne ziadne nevyuzivam?
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

To čo tu uvádzaš sa mi nezdá, mal by si si to všetko preveriť. Máš na to zo zákona právo a hlavne sa oboznámiť s čerpaním prostriedkov z FO ako aj nahliadnutím do dokladov. Či bola prístavba riadne začlenená do bytového fondu, a o aké opravy v nadstavbe ide? Veď všetky opravy musia byť schválené vlastníkmi bytov. O opravu svetla požiadaj písomne aby si mal doklad, že sa v tej veci nič nerobí. Potom môžeš dať podnet na zvolanie schôdze vlastníkov a určite sa dozvieš viac.
0 0
wilder01 wilder01

wilder01 je offline (nepripojený) wilder01

zvolanie schodze... pride mozno tretina tak ako vzdy a aj to su vsetko dochodcovia ktori si ani nedokazali skontrolovat vyuctovanie. takze sam proti muru.. a o to poziadanie pisomne.. pokladal som to za taku samozejmost a malickost ze som o to poziadal ustne, navyse ked spravkyna byva v tom istom vchode a vidi ze to svetko nesvieti.. a vidi to kazdy den.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať