Zavrieť

Porady

Ake kurenie do rodinneho domu???????

Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu.
Ake kurenie je najlepsie do rodinneho domu, ked nie je miesto na kotol ( maximalne moze byt v garazi )? Najviac by sme chceli podlahove kurenie, ale nie je to podmienka. Hrubu stavbu mame uz postavenu, v obci je pripojka na plyn, ale pred tym sme o plyne neuvazovali a neviem, ci sa to da este dorobit.
Dom je prizemie + poschodie, spolu 140 m2, ytong Lambda 375, severne slovensko.
Dakujem a tesim sa na odpovede.
Usporiadat
val007 val007

val007 je offline (nepripojený) val007

Ahojte, ja by som sa len chcela spýtať k tej rekuperácii, veď môže to byť fajn, človek má vyvetrané, pritom teplo alebo chladnejšie podľa ročného obdobia, ušetrí na kúrení, ale nefunguje to aj ako nejaká "čistička" vzduchu? Keď som o tom rozmýšľala, na jednej strane je to fajn, zbavíme sa alergénov, ale na druhej strane môžeme byť ešte viacej náchylný na alergie. Môžno my "starší" ani tak nie, ale naše malé deti, ktoré si potom skôro vôbec nemajú kde budovať priroczenú imunitu?
0 0
val007 val007

val007 je offline (nepripojený) val007

Sorry, asi sme dvaja rozmýšľali rovnako a jeden to napísal rýchlejšie.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

To je ten syndrom chorych budov,o ktorom pisem
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Minimalna vymena vzduchu a umela klima? Ved rekuperacia nieje nic ine ako pravidelne vetranie...vymena vzduchu sa da nastavit presne tak ako to cloveku vyhovuje, ako casto aj ako dlho. A je to rovnako umele ako otvorit okno, akurat pohodlnejsie a bez takych tepelnych strat. Je to ovela zdravsie ako byt bez rekuperacie a malo vetrat, z toho je clovek prave unaveny.
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
AndrejG Pozri príspevok
Nemam, ale viem pocitat. Alebo sa snad cerpadlo vymyka z matematiky a produkuje ine cisla ake su vseobecne zname? Su to nejake cary-mary? Cerpadlo sa oplati jedine vtedy, ked si ho clovek zlozi sam a ako zdroj pouzije hadice ktore si sam zakope na dvore. Vsetko ine ma navratnost dlhsiu ako ludsky zivot, na firemne ponuky nech ludia hned zabudnu, lebo take cerpadlo budu splacat este ich deti.
Nuž nechcel by som mať taký krátky život...

http://www.wamak.sk/navratnostTC.php

Pýtam sa ešte raz máš TC Ty alebo niekto v Tvojom okolí...? Lebo ja mám svoje slová potvrdené praxou (jedného dobrého známeho, ktorému verím)...
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

tu je slubovany subor. kde je moznost si podla TS vypocitat rôzne veci ,porovnat rôzne druhy vykurovania.... je to len informativne a nenesiem zodpovednost za patricne skody spôsobene pouzivanim programu. Niesom autorom.
ceny el. energie su este za rok 2009
Naposledy upravil mendo933 : 11.01.10 at 15:34
0 0
jezo421 jezo421

jezo421 je offline (nepripojený) jezo421

kyblik Pozri príspevok
Nuž nechcel by som mať taký krátky život...

...wamak sk/navratnostTC

Ja by som len upozornil, ze na uvedenej stranke je veta "Cena za energiu Tarifa D37 * = 1,35 Sk bez DPH / kWh". Netusim z ktoreho roka je to informacia, ale vo vlanajsom cenniku SSE je to 2,30 Sk bez DPH. Pride mi to slusny skok. Ak si niekto pamata, kedy bola cena 1,35, bolo by fajn to tu napisat. Zrejme by to zaujimalo aj inych, nielen mna. Ale ja som sa uz v podstate rozhodol, ze kurit elektrinou nebudem, hoci prva myslienka bola tiez TC. Elektrarne mi pridu moc nespolahlive :-)
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

kyblik Pozri príspevok
Nuž nechcel by som mať taký krátky život...

http://www.wamak.sk/navratnostTC.php

Pýtam sa ešte raz máš TC Ty alebo niekto v Tvojom okolí...? Lebo ja mám svoje slová potvrdené praxou (jedného dobrého známeho, ktorému verím)...
Prepac, ale to je stranka predajcu, to ani nema vyznam pozerat tie cisla.

Nemam TC, chcel som, ale v nijakom scenari mi nevychadzala dobra navratnost.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

mendo933 Pozri príspevok
tu je slubovany subor. kde je moznost si podla TS vypocitat rôzne veci ,porovnat rôzne druhy vykurovania.... je to len informativne a nenesiem zodpovednost za patricne skody spôsobene pouzivanim programu. Niesom autorom.
ceny el. energie su este za rok 2009
Nevidim tam nic o tepelnom cerpadle...len ze investicia donho bude 7000. To je tak vseobecna informacia, ze az. Nieje tam pisane ake to je TC, aky zdroj pouziva na vyrobu tepla, aku ma ucinnost pri akej vonkajsej teplote, kolko stoja jednotlive polozky, atd atd.

Ty zabudas na to, ze aj keby ti vysla navratnost 20 rokov, myslis, ze cerpadlo sa toho dozije? Je to rovnaky stroj ako kazdy iny kotol, vydrzi mozno 15-20 rokov, ked sa on budes dobre starat a potom bude treba kupit novy. Pozor na to, aby netrebalo nove cerpadlo po 10 rokoch, aj to sa moze stat. Ja ta neodhovaram, kludne si cerpadlo daj, len ti hovorim, ze to nieje take ruzove ako sa na prvy pohlad zda.

p.s. Nepoznam niekoho kto ma doma cerpadlo a nechvali si ho, ved by vyzeral ako idiot. Poznam aj cloveka ktory usetri mozno tisicku mesacne a za cerpadlo dal pol miliona. A je spokojny. A nebudem mu uz teraz kazit radost, nech je, ved to je hlavne.
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

val007 Pozri príspevok
Ahojte, ja by som sa len chcela spýtať k tej rekuperácii, veď môže to byť fajn, človek má vyvetrané, pritom teplo alebo chladnejšie podľa ročného obdobia, ušetrí na kúrení, ale nefunguje to aj ako nejaká "čistička" vzduchu? Keď som o tom rozmýšľala, na jednej strane je to fajn, zbavíme sa alergénov, ale na druhej strane môžeme byť ešte viacej náchylný na alergie. Môžno my "starší" ani tak nie, ale naše malé deti, ktoré si potom skôro vôbec nemajú kde budovať priroczenú imunitu?
Preco by to malo fungovat ako cisticka ?
(ano za pouzitia potrebnych filtrov by sa to dosiahnut dalo) - ale v podstate je to len nahanie vzduchu jednou dierou dnu a druhou von - v kvalite vzduchu je to to iste - akurat sa ten vchadzajuci ohreje od odchadzajuceho (bezkontaktne).
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

filter v rekuperatore je zhodny s filtrom na ventilacii v aute. Ono aj v aute je nutene vetranie (ale len jednym smerom ).Tiez sa daju kupit specialne filtre.... To iste je aj v skatuli rekuperacky, len stym ze naviac je tam rekuperator , ktory odovzdava teplo
Naposledy upravil mendo933 : 12.01.10 at 13:33
0 0
Nefertiti21 Nefertiti21

Nefertiti21 je offline (nepripojený) Nefertiti21

Ahojte,
dostala som ponuku na tepelne cerpadlo vzduch - vzduch, výkon 12kW do -17 st. Celzia, spotreba 3 kW. Cena so vsetkym 6600 Eur. Co si o tom myslite????
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
To je prijateľné... nemusím asi hovoriť, že ak Tepelné čerpadlo tak do podlahového kúrenia...
0 0
peterkos2 peterkos2

peterkos2 je offline (nepripojený) peterkos2

Nefertiti21 Pozri príspevok
Ahojte,
dostala som ponuku na tepelne cerpadlo vzduch - vzduch, výkon 12kW do -17 st. Celzia, spotreba 3 kW. Cena so vsetkym 6600 Eur. Co si o tom myslite????
Pri plusových teplotách vonku je pomer 12ku3 teoreticky možný
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

3kW je malo...ked bude vonku minus, pojde to uz prakticky ako elektrokotol...Oni sice mozu tvrdit, ze ide do -17, ono aj pojde, ale uz nevyrobi zo vzduchu ziadne teplo navyse.

Topny faktor 4 je uplne nerealny, to nedokaze vyrobit ani zem-voda. Realne celorocne cerpadlo urobi mozno 2,5. Vzduchove okolo 2-2,5. Takze usetrite dajme tomu polovicu nakladov. Nech date za kurenie a teplu vodu 1500 mesacne, usetrite 750 mesacne -> 9000 rocne, takze za 22 rokov to bude splatene. Berme do uvahy rastuce ceny energii, takze mozno 15 rokov. To uz bude najvyssi cas kupit nove cerpadlo, lebo to stare viac ako 15 rokov sluzit nebude.
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
AndrejG Pozri príspevok
3kW je malo...ked bude vonku minus, pojde to uz prakticky ako elektrokotol...Oni sice mozu tvrdit, ze ide do -17, ono aj pojde, ale uz nevyrobi zo vzduchu ziadne teplo navyse.

Topny faktor 4 je uplne nerealny, to nedokaze vyrobit ani zem-voda. Realne celorocne cerpadlo urobi mozno 2,5. Vzduchove okolo 2-2,5. Takze usetrite dajme tomu polovicu nakladov. Nech date za kurenie a teplu vodu 1500 mesacne, usetrite 750 mesacne -> 9000 rocne, takze za 22 rokov to bude splatene. Berme do uvahy rastuce ceny energii, takze mozno 15 rokov. To uz bude najvyssi cas kupit nove cerpadlo, lebo to stare viac ako 15 rokov sluzit nebude.
Treba ale brať do úvahy, že Andrej je tvrdý protestant TC. Mimochodom kde je napísané, že do TC musí ísť vzduch zvonku...?
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

kyblik Pozri príspevok
Treba ale brať do úvahy, že Andrej je tvrdý protestant TC. Mimochodom kde je napísané, že do TC musí ísť vzduch zvonku...?
Mne pripada Andrej skôr realista, ktoremu nerobi problem otvorit pero a preratat si to
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

V marci bude coneco vystava a tam tito sasovia cez TZB a kadejake tepelne cerpadla budu, treba tam ist a sondovat, vypytovat sa atd.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

kyblik Pozri príspevok
Treba ale brať do úvahy, že Andrej je tvrdý protestant TC. Mimochodom kde je napísané, že do TC musí ísť vzduch zvonku...?
Praveze ja som fanusik TC, mam doma aj knihu na ich vyrobu od Zeravika. Ja som len proti tomu dat za TC tolko penazi, ze sa to nikdy nevrati. Ked si clovek vyrobi cerpadlo za 1000 euro, k tomu na pozemku zakope hadice ako zdroj tepla, tak nieje o com. Je to genialna vec. Ale cez firmu za 200-500tis. SKK je to proste nenavratne.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Suhlasim s Andrejom, netreba kupovat vsetko,co je moderne, niekde je vzdy optimum.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať