Zavrieť

Porady

Ake kurenie do rodinneho domu???????

Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu.
Ake kurenie je najlepsie do rodinneho domu, ked nie je miesto na kotol ( maximalne moze byt v garazi )? Najviac by sme chceli podlahove kurenie, ale nie je to podmienka. Hrubu stavbu mame uz postavenu, v obci je pripojka na plyn, ale pred tym sme o plyne neuvazovali a neviem, ci sa to da este dorobit.
Dom je prizemie + poschodie, spolu 140 m2, ytong Lambda 375, severne slovensko.
Dakujem a tesim sa na odpovede.
Usporiadat
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
AndrejG Pozri príspevok
Praveze ja som fanusik TC, mam doma aj knihu na ich vyrobu od Zeravika. Ja som len proti tomu dat za TC tolko penazi, ze sa to nikdy nevrati. Ked si clovek vyrobi cerpadlo za 1000 euro, k tomu na pozemku zakope hadice ako zdroj tepla, tak nieje o com. Je to genialna vec. Ale cez firmu za 200-500tis. SKK je to proste nenavratne.
No výborne... Andy ani ja som nikdy netvrdil, že treba ísť cez firmu. Hoci ani cena 350 tis. nie je prehnaná, z môjho pohľadu.
A síce: rýchly rozpočet:
Kúrenie TC + drevo: 100 m2 - jedno podlažie podlahového kúrenia cca 55tis. Mám dve podlažia - spolu 110tis. K tomu mám bojler 2-okruhový, 2-hadový. Teda viem kúriť čepradlom aj pecou, keďže doma sa nájde kadečo na spálenie + drevo. Tepelné čerpadlo za 200tis. + príslušenstvo a práca cca 30tis. a fungujem. Ako som povedal čepradlo plánujem dať do garáže, kde je už vzduch čiastočne ohriaty. Je to naivné...?
Naposledy upravil kyblik : 13.01.10 at 16:42
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

AndrejG Pozri príspevok
3kW je malo...ked bude vonku minus, pojde to uz prakticky ako elektrokotol...Oni sice mozu tvrdit, ze ide do -17, ono aj pojde, ale uz nevyrobi zo vzduchu ziadne teplo navyse.

Topny faktor 4 je uplne nerealny, to nedokaze vyrobit ani zem-voda. Realne celorocne cerpadlo urobi mozno 2,5. Vzduchove okolo 2-2,5. Takze usetrite dajme tomu polovicu nakladov. Nech date za kurenie a teplu vodu 1500 mesacne, usetrite 750 mesacne -> 9000 rocne, takze za 22 rokov to bude splatene. Berme do uvahy rastuce ceny energii, takze mozno 15 rokov. To uz bude najvyssi cas kupit nove cerpadlo, lebo to stare viac ako 15 rokov sluzit nebude.
Treba zaratat aj ine ekonomicke vplyvy. Napriklad s TC sa zaobides sa bez plynovej pripojky. Ta pripojka nieco stoji, a tiez potom musis platit stale mesacne platby (ludovo povedane za plynomer). Za elektrinu musis platiti v kazdom RD tiez, sampzrejme. Ci menej druhov sietovych pripojok budujes a vyuzivas, tym viac setris.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

kyblik: Ked uz chces kurit aj drevom, rovno by som kupil velky zasobnik na vodu a isiel len tym drevom. Raz zakuris a ked uz raz vykuris vsetku vodu v zasobniku na dostatocnu teplotu, dobre izolovany dom z toho "vyzije" aj par dni, ked nebude vonku mrznut, nebudes musiet stale prikladat. 200tis mozes nechat v banke urocit a este ti to nieco zarobi.

misomiso: Ja niesom fanusik plynu, vsetko mam na elektrinu. Plyn sa oplati do velkych domov so zlou alebo ziadnou izolaciou, inak sa neoplati platit ani len pripojku a pripravu na plyn(komin, atd). Tiez nejake mesacne poplatky ako hovoris, prakticky za nic.
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
Andrej už som nechcel odpovedať, pretože to pre mňa stráca význam... Pri TC neplatíš za kúrenie ale za pohodlie. A drevom príp. kadejakými haraburdami môžeš kúriť keď chceš...
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

kyblik Pozri príspevok
Andrej už som nechcel odpovedať, pretože to pre mňa stráca význam... Pri TC neplatíš za kúrenie ale za pohodlie. A drevom príp. kadejakými haraburdami môžeš kúriť keď chceš...
Ved to je mi jasne...preto som nechapal naco chces pri TC este rezervu na drevo. Ale to uz je na tebe, kam tie peniaze investujes.
0 0
Janud Janud

Janud je offline (nepripojený) Janud

Ak mate krbovu vlozku da sa na nu namontovat teplovodny vymennik,ktory sa da napojit aj na podlahove kurenie aj na ohrev teplej vody,takze nepotrebujete ani plyn ani elektrinu ani kotolnu!!!
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Akurat si citam jednu prezentaciu k TC. Uvadza autor tepelnu stratu v kW, co ani nie je jednotka energie Nakoniec zahlasi, ze rocna uspora bude 29tisic SKK.
Toto tam uvadza:
Vykurovaná plocha X.(m2) x Y.(W/m2) = Z(kW/h)
Ak da m2 krat W/m2 dokopy kilowatthodinu,tak zozeriem kefu.
Takychto mame potom pocuvat aka bude uspora?
Tepelne cerpadlo je vymysel fyzikov, stavari sa jeho princip neucia a predavaci uz vonkoncom nie, ale mudry su vsetci.
Navratnost 10rokov+6rokov cca navratnost ceny zateplenia. 16rokov budem cakat,kym sa mi splatia tieto veci a potom vymenim fasadu,lebo bude uz spinava a dam novy zdroj tepla,lebo uz bude nemoderny.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Ja by som rad usetril 29tis rocne, ked na kurenie dam mozno 10-15tis. Takze vlastne cerpadlo by fungovalo ako drukos.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

AndrejG Pozri príspevok
Ja by som rad usetril 29tis rocne, ked na kurenie dam mozno 10-15tis. Takze vlastne cerpadlo by fungovalo ako drukos.
Tak sa ti to bude splacat len 20 az 30rokov
Pri dnesnom technickom vyvoji bude cena tekaho cerpadla o 5rokov mozno 1000eur a ti,co dnes zan dali 6000eur si budu buchat hlavu, ako ked sme si kupovali prve pocitace a podobne srandy,co dnes stoja par supov.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

ciners Pozri príspevok
Tak sa ti to bude splacat len 20 az 30rokov
Pri dnesnom technickom vyvoji bude cena tekaho cerpadla o 5rokov mozno 1000eur a ti,co dnes zan dali 6000eur si budu buchat hlavu, ako ked sme si kupovali prve pocitace a podobne srandy,co dnes stoja par supov.
Ono realna cena toho cerpadla ani dnes nieje vyssia...nieje to az taky komplikovany pristroj...cena je taka vysoka iba kvoli dopytu...ked ludia platia, preco znizovat.
0 0
groga groga

groga je offline (nepripojený) groga

Prízemný RD, britterm 44P+D (o zateplení som ešte neuvažoval), 100 m2, podlahovka s el. kotlom 18 kW(v projekte len 12 kW), umiestnenie v strojovni pri garáži, rozdeľovač v garáži. TÚV-el. bojler 120l, ak je možné v garáži. V obývačke krbová vložka ?kW. Zatiaľ 3 členná rodina.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

groga Pozri príspevok
Prízemný RD, britterm 44P+D (o zateplení som ešte neuvažoval), 100 m2, podlahovka s el. kotlom 18 kW(v projekte len 12 kW), umiestnenie v strojovni pri garáži, rozdeľovač v garáži. TÚV-el. bojler 120l, ak je možné v garáži. V obývačke krbová vložka ?kW. Zatiaľ 3 členná rodina.
Bohate ti musi stacit kotol 12kW, aj s obrovskou rezervou, lebo na kurenie ti bude stacit par kW. Krb s podlahovkou si nebudu robit dobre...ked zakuris v krbe, budes mat 30st. v obyvacke...ale to mas asi iba na obcasne zakurenie, nie dokurovanie, nie?
0 0
groga groga

groga je offline (nepripojený) groga

Budem veľmi spokojný, ak v krbe budem musieť kúriť iba v prípade núdze, alebo len príložitostne.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Tak potom ti moze byt jedno aku das vlozku...cim menej, tym lepsie...aby nebolo neprijemne teplo, kazdy krat ked si budes chciet "zakrbovat".
0 0
josy1 josy1

josy1 je offline (nepripojený) josy1

Nedozvedel som sa z tvojej otazky, co uz v tom dome, myslim ako pripravu na kurenie mas. Myslim tym radiatory...
Napriek tomu co pisu o elektrickom vykurovani, maju pravdu, ze drahe a je priamotopy/konvektor/Existuju aj ine moznosti rychleho zabezpecenia kurenia z kamena. Vedel by som pomost vypocitat cenu a zabezpecit. Idealna moznost v kombinacii s krbom..
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

josy1 Pozri príspevok
Nedozvedel som sa z tvojej otazky, co uz v tom dome, myslim ako pripravu na kurenie mas. Myslim tym radiatory...
Napriek tomu co pisu o elektrickom vykurovani, maju pravdu, ze drahe a je priamotopy/konvektor/Existuju aj ine moznosti rychleho zabezpecenia kurenia z kamena. Vedel by som pomost vypocitat cenu a zabezpecit. Idealna moznost v kombinacii s krbom..
Neber to osobne, ale kurenie z kamena(aj po tom co som si o tom precital) mi pride este ako vacsia blbost ako infra. Ked uz mat na stene nieco co poriadne nefunguje, aspon nech je to obraz a nie obrovsky kamen.
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je teraz online bjuty smis

Krb s podlahovkou si nebudu robit dobre...ked zakuris v krbe, budes mat 30st. v obyvacke.

Andrej, máš s tým vlastnú skúsenosť? Ja teraz stavám, a mám v pláne podlahové kúrenie Fenix - s digitálnym ovládaním v každej izbe a krb s výduchmi do každej izby. Nemám v pláne kúriť drevom, ale ked že som podielnikom v lese a mám ho naozaj lacné,myslím, že ma nezaťaží v zime na večer tam šupnuť 2-3 polienka. Myslíš, že sa to bude " biť " ?
0 0
fedo78 fedo78

fedo78 je offline (nepripojený) fedo78

bjuty smis Pozri príspevok
Krb s podlahovkou si nebudu robit dobre...ked zakuris v krbe, budes mat 30st. v obyvacke.

Andrej, máš s tým vlastnú skúsenosť? Ja teraz stavám, a mám v pláne podlahové kúrenie Fenix - s digitálnym ovládaním v každej izbe a krb s výduchmi do každej izby. Nemám v pláne kúriť drevom, ale ked že som podielnikom v lese a mám ho naozaj lacné,myslím, že ma nezaťaží v zime na večer tam šupnuť 2-3 polienka. Myslíš, že sa to bude " biť " ?
Určite áno, to píšem z vlastnej skúsenosti. Mám podlahovku v celom dome + krbové kachle v strede domu, ktoré mi vykúria aj ostatné miestnosti. Keď mám zakúrené v kachliach, voda v podlahovke aj celá podlaha vychladne. Pri poklese teploty potom trvá dlho, kým sa podlahovka znovu naštartuje a začne kúriť. Takže ja som to poriešil tak, že keď kúrim v kachliach, mám podlahovku vypnutú a naopak, keď kúrim podlahou, nekúrim v kachliach. Je to preto, že podlahovka má dosť dlhý nábeh.
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je teraz online bjuty smis

ale já chcem el.priamovýhrevné, to má - myslím - ovela rýchlejší nábeh...
0 0
josy1 josy1

josy1 je offline (nepripojený) josy1

Obrovská výhoda kúrenia z kameňa , v každej izbe máš teplotu akú potrebuješ, v čase keď nie si doma nejde, alebo iba temperuje, montáž, jeden deň bez búrania a bordelu. ... A estetická stránka!? Ak je krajšie mať pod oknom kusisko železa od ktorého vychádzajú všelijaké rúry a nemôžeš s tým celý život pohnúť, vysušuje to vzduch... Potrebuješ k tomu platiť všelijakých kontrolórov, ktorí ťa kontrolujú aby si nezhorel, respektíve nevybuchol. No samé ,,pozitíva,,
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať