Zavrieť

Porady

Odmena za služby zahraničnému nepodnikateľovi

Dobrý deň všetkým,
trápi ma nasledovný problém. Prosím o radu.

Traja ľudia - Čech, Poliak a Chorvát robia pre našu firmu zber štatistických údajov, a to každý vo svojej krajine. Žiaden z nich nie je ani našim zamestnancom, ani živnostník a ani inak registrovaná osoba, jednoducho občania. Chcem im legálne zaplatiť za ich prácu.
Otázka: Čo dane a čo odvody?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Ja sa pripojím úplne pomimo: dúfam, že služby sú naozaj pre Vaše účely, lebo v prípade sprostredkovania pre iného klienta by vyvstal problém s DPH (miesto dodania v inej členskej krajine). Ale to len na okraj.

    Marian je offline (nepripojený) Marian

    Marian
    To: AVO,
    áno, pre naše účely, nie je to žiaden podvod, dokonca výsledky budú ďalej predané do tretej krajiny.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    V žiadnom prípade nemyslím podvod ... ale povinnosť odviesť daň v prípade, že ste sprostredkovateľ ... a už to aj naznačuješ. Čo rozumieš "predajom" výsledkov?

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Marian
    Dobrý deň všetkým,
    trápi ma nasledovný problém. Prosím o radu.

    Traja ľudia - Čech, Poliak a Chorvát robia pre našu firmu zber štatistických údajov, a to každý vo svojej krajine. Žiaden z nich nie je ani našim zamestnancom, ani živnostník a ani inak registrovaná osoba, jednoducho občania. Chcem im legálne zaplatiť za ich prácu.
    Otázka: Čo dane a čo odvody?
    V tomto prípade ma napadá možno ako typ príkazná zmluva a preddavkové zdanenie podľa § 5 zákona o dani z príjmov, ak výkon práce spĺňa podmienky závislosti.

    Ešte dotaz: Nie je jasné čím sú v zahraničí okrem občanov z hľadiska príjmov?
    Naposledy upravil Denda : 16.09.05 at 12:23 Dôvod: doplnenie

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Denda
    V tomto prípade ma napadá možno ako typ príkazná zmluva a preddavkové zdanenie podľa § 5 zákona o dani z príjmov, ak výkon práce spĺňa podmienky závislosti.
    Príkazná zmluva podľa § 724 a nasl. Občianskeho zákonníka v prípade, že má dobre nadefinovaný predmet činnosti a vzťah "príkazca x príkazník", nemusí spĺňať podmienky závislého vzťahu, ktorý by spadal pod zdanenie daňou z príjmu zo závislej činnosti.
    Naposledy upravil Jana Acsová : 16.09.05 at 12:44

    Odmena za služby zahraničnému nepodnikateľovi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.