Zavrieť

Porady

Daňové priznanie za rok 2009

Manželka je od 11/2008 na MD a od 5/2009 na RD. Počas roka 2009 pracovala
na dohodu každý mesiac a daň je bola zrazená zrážkou. Príjem na dohodu za celý rok je cca 820 EUR, MD za rok 2010 je cca 1300 EUR.
Ak manželka podá DP za rok 2009 a uplatni si NZČ na seba vrátia jej zrazenú daň ?
Môžem si aj ja potom uplatniť vo svojom DP NZČ na manželku a to výške
NZDČ 4025,64 EUR - 820 EUR (dohoda) - 1300 EUR (MD) = 1905,64 EUR ?
Mohol by som si uplatniť na manželku aj poistné zaplatené na jej životnú poistku ?
Je to takto správne?
Usporiadat
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Zuzka2510 Pozri príspevok
Dobrý deň. chcela by som sa opýtať, istý zamestnávateľ žiada od svojich zamestnancov potvrdenia o podaní daň. priznania za rok 2009. Vraj to potrebuje vedieť, kto si z nich podal daň. priz., viac k tomu nepovedal načo mu to je. Musia mu to zamestnanci oznámiť? Môže mať z toho nejaké problémy zamestnanec alebo zamestnávateľ, ak si zamestnanec daň. priznanie nepodal? Ďakujem
Zamestnanec môže mať problémy, ak mu vznikla povinnosť podať DP a on nepodal DP alebo nepožiadal zamestnávateľa o RZD. Zamestnávateľ môže mať problémy, ako ho zamestnanec požiadal o RZD a on mu ho nevykonal.
Zamestnanec nemá povinnosť oznamovať z-ľovi, že si podal DP.
3 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

eva.ch Pozri príspevok
takze ked nie je na ico, tak nemozem?
Ak si chce SZČO uplatniť výdavky za mobilný telefón, tak musí byť na faktúre uvedené aj IČO.
Ale ak ide o pevnú linku a SZČO pracuje doma, tak si môže uplatniť nejaký % podiel, aj keď je telefón písaný na súkromnú osobu.
2 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
začneš zľava, kód rč môže mať aj tri čísla / do roku narodenia 1953 - od roku 1954 už sa uvádzajú 4 čísla kódu
Naposledy upravil hanelie : 18.02.10 at 12:28
1 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

PaulaB1 Pozri príspevok
Dobrý večer,mam otázku.DP -manzel si može uplatniť NČ ak manželka je dlhodobo nezamestnaná a 9.3 rodila ,robím to prvý krat a neviem čo s tým dalej,dakujem
môže si na ňu uplatniť rozdiel NČ a jej príjmov

keďže porodila mala materskú, tá sa do jej príjmu ráta, ale rodičovský príspevok už nie
dávky v nezamestnanosti asi nemala, ak áno tiež sa rátajú do príjmu

takže NČ 4025,70 mínus materská mínus dávka v nezamestnanosti = NČ ktorú si môže uplatniť
1 0
inajana inajana

inajana je offline (nepripojený) inajana

http://www.porada.sk/t136059-ach-ten-danovy-bonus.html
Naposledy upravil inajana : 23.03.10 at 20:22 Dôvod: oprava
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

willma Pozri príspevok
opäť som sa dala ukecať na spravenie DP , a zaraďujem sa týmto do zástupu žiadateľov o kontrolu správnosti ,

DP živnostník

VI.oddiel , r. 2

Príjmy 7940,50
výdavky 3176,2 (paušál 40%)

Zaškrtnem 1 alebo 2?
1 Pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona uplatňujem výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona) a preukázateľne zaplatené poistné a príspevky vo výške Toto zaškrtávaš

2 Pri príjmoch podľa § 6 ods. 3 zákona uplatňujem výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona)

R38 7940,5
R39 3176,2 + odvody
R40 4764,3
R44 4764,3
R59,62,64,66 4764,3
R70 4025,7 ok

Z tohto mi vyšla daň na úhradu 0,-

Daňový bonus teda uplatniť môžeme. Ano môžete

ĎAKUJEM
Zabudla si prirátať odvody lebo suma 3176,2 je paušal 40% a + odvody k tomu prirátaj ... tým pádom sa ti zmení r. 40,44, 59,62,64,66,69
1 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Zuzka2510 Pozri príspevok
Ďakujem pekne a ešte mám jednu otázku. Ak zamestnanec dosiahol za rok 2009 príjmy vo výške 3998 € mal celý rok len jedného zamestnávateľa a nepožiadal ho o vyk. roč.zúčt. a nepodal si ani daň. prizn. je to zle?uplatňoval si celý rok nezd. čiastku, len jeden mes. nie. Ak si to prerátam bude z toho preplatok, čiže zamestnanec je v strate (nedostne peniaze).
Pri tom príjme mal nárok aj na zamestnaneckú prémiu. Nech si podá Riadne daňové priznanie (i keď už po termíne), určite tá pokuta z DÚ nebude taká veľká, aby nedostal žiadne peniaze. V daňovom priznaní má nárok na uplatnenie celej NZČ za rok 2009 (4025,7 Eur.)
Naposledy upravil rodina1 : 08.04.10 at 10:50 Dôvod: Oprava
1 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

marcini Pozri príspevok
Manželka je od 11/2008 na MD a od 5/2009 na RD. Počas roka 2009 pracovala
na dohodu každý mesiac a daň je bola zrazená zrážkou. Príjem na dohodu za celý rok je cca 820 EUR, MD za rok 2010 je cca 1300 EUR.
Ak manželka podá DP za rok 2009 a uplatni si NZČ na seba vrátia jej zrazenú daň ?
Môžem si aj ja potom uplatniť vo svojom DP NZČ na manželku a to výške
NZDČ 4025,64 EUR - 820 EUR (dohoda) - 1300 EUR (MD) = 1905,64 EUR ?
Mohol by som si uplatniť na manželku aj poistné zaplatené na jej životnú poistku ?
Je to takto správne?
Manželka si môže podať DP a vrátia jej zrazenú daň.
Môžeš si uplatniť NČZD na manželku: 4025,70 - jej hrubý príjem znížený o poistné - materská. Rodičovský príspevok sa tu do jej príjmu nepočíta.
Za manželku si ty nemôžeš uplatniť poistné na jej životnú poistku.

NČZD 4025,70 je iba v tom prípade, ak tvoj príjem do výšky 176,8 násobku živ. minima.
Naposledy upravil Tamila : 15.01.10 at 14:46 Dôvod: doplnenie
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

.
marcini Pozri príspevok
Manželka je od 11/2008 na MD a od 5/2009 na RD. Počas roka 2009 pracovala
na dohodu každý mesiac a daň je bola zrazená zrážkou. Príjem na dohodu za celý rok je cca 820 EUR, MD za rok 2010 /2009?/ je cca 1300 EUR. Na výpočet, koľko mala príjem z materskej sa počíta nielen suma, ktorá pripadá na rok 2009, ale ktorá bola v roku 2009 aj skutočne vyplatená, čiže aj za december 2008 vyplatená v januári 2009.
Ak manželka podá DP za rok 2009 a uplatni si NZČ na seba vrátia jej zrazenú daň ? Áno
Môžem si aj ja potom uplatniť vo svojom DP NZČ na manželku a to výške
NZDČ 4025,64 EUR - 820 EUR (dohoda) - 1300 EUR (MD) = 1905,64 EUR ? Aj všetky ostatné príjmy okrem daňového bonusu, zvýšenia dôchodku pre bezvládnosť, štipendia, a štátnych sociálnych dávok. A ešte mínus ňou zaplatené poistné. Inak OK, áno.
Mohol by som si uplatniť na manželku aj poistné zaplatené na jej životnú poistku ? Myslím, že nie
Je to takto správne?
0 0
marcini marcini

marcini je offline (nepripojený) marcini

Tamila Pozri príspevok
Manželka si môže podať DP a vrátia jej zrazenú daň.
Môžeš si uplatniť NČZD na manželku: 4025,70 - jej hrubý príjem znížený o poistné. Rodičovský príspevok sa tu do jej príjmu nepočíta.
Za manželku si ty nemôžeš uplatniť poistné na jej životnú poistku.

NČZD 4025,70 je iba v tom prípade, ak tvoj príjem do výšky 176,8 násobku živ. minima.
Príjem z RD sa nepočíta ale príjem z MD materská vo výške 1300 EUR sa ráta.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Áno, materská sa do príjmu počíta, rodičovský príspevok nie. Nevšimla som si, že v r. 2009 bola ešte materská.
0 0
marcini marcini

marcini je offline (nepripojený) marcini

Tamila Pozri príspevok
Áno, materská sa do príjmu počíta, rodičovský príspevok nie. Nevšimla som si, že v r. 2009 bola ešte materská.
Moja chyba, mate pravdu materska sa skoncila v 11/2008. DAKUJEM
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Mám podobnú situáciu. Nevesta bola v roku 2009: 9 dní v I/09 na materskej dovolenke, od 10.01.09 poberá rodičovský príspevok, iný príjem v r.09 nemala. Syn si uplatní NČZD na manželku v plnej výške po odpočte materskej za 9 dní. Potrebuje k tomu aj nejaké doklady,alebo stačí požiadať v ročnom zúčtovaní?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

truch Pozri príspevok
Mám podobnú situáciu. Nevesta bola v roku 2009: 9 dní v I/09 na materskej dovolenke, od 10.01.09 poberá rodičovský príspevok, iný príjem v r.09 nemala. Syn si uplatní NČZD na manželku v plnej výške po odpočte materskej za 9 dní. Potrebuje k tomu aj nejaké doklady,alebo stačí požiadať v ročnom zúčtovaní?
Do žiadosti o RZD uvedie vlastný príjem manželky (výšku materského). Nemusí predkladať o tom potvrdenie, ale doporučujem ho doložiť. Potvrdenie o výške vyplatenej materskej vydá neveste sociálna poisťovňa
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

truch Pozri príspevok
Mám podobnú situáciu. Nevesta bola v roku 2009: 9 dní v I/09 na materskej dovolenke, od 10.01.09 poberá rodičovský príspevok, iný príjem v r.09 nemala. Syn si uplatní NČZD na manželku v plnej výške po odpočte materskej za 9 dní. Potrebuje k tomu aj nejaké doklady,alebo stačí požiadať v ročnom zúčtovaní?
Asi pred rokom som riešiela podobný prípad, kde mi bolo odporučené, aby som som v prípade vyplácania materského a uplatnenia NZDČ na manželku, ktorá ho poberala na prelome rokov uplatnila zásadu jednoduchého účtovníctva : teda v januári 2009 bolo vyplatené materské za celý mesiac - december 2008 a vo februári bolo vyplatené materské za tých 9 dní - január 2009. Je teda potrebné odpočítať nielen tých 9 dní, ktoré boli vyplatené vo februári, ale aj december 2008, ktorý bol vyplatený v januári.

Koniec koncov, ak vydá SP potvrdenie, bude tam pravdepodobne uvedené, kedy ho vyplatila a za ktorý mesiac.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Katka2 Pozri príspevok
Asi pred rokom som riešiela podobný prípad, kde mi bolo odporučené, aby som som v prípade vyplácania materského a uplatnenia NZDČ na manželku, ktorá ho poberala na prelome rokov uplatnila zásadu jednoduchého účtovníctva : teda v januári 2009 bolo vyplatené materské za celý mesiac - december 2008 a vo februári bolo vyplatené materské za tých 9 dní - január 2009. Je teda potrebné odpočítať nielen tých 9 dní, ktoré boli vyplatené vo februári, ale aj december 2008, ktorý bol vyplatený v januári.

Koniec koncov, ak vydá SP potvrdenie, bude tam pravdepodobne uvedené, kedy ho vyplatila a za ktorý mesiac.
Katka, ja by som sa riadila sumou, ktorú uvedie SP na potvrdení - aj v JU. Je to odpočitatelná položka, nie VOZD.
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

Áno, máš pravdu, je to odpočitateľná položka, nie VOZD, presurfovala som celú poradu a nakoniec som sa opýtala p. Mihála, jeho názor bol takýto, ako som napísala. :-) Ale ak sa mýlim, tak budem rada, ak budem vedieť ako to má byť. :-)
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Katka2 Pozri príspevok
Asi pred rokom som riešiela podobný prípad, kde mi bolo odporučené, aby som som v prípade vyplácania materského a uplatnenia NZDČ na manželku, ktorá ho poberala na prelome rokov uplatnila zásadu jednoduchého účtovníctva : teda v januári 2009 bolo vyplatené materské za celý mesiac - december 2008 a vo februári bolo vyplatené materské za tých 9 dní - január 2009. Je teda potrebné odpočítať nielen tých 9 dní, ktoré boli vyplatené vo februári, ale aj december 2008, ktorý bol vyplatený v januári.

Koniec koncov, ak vydá SP potvrdenie, bude tam pravdepodobne uvedené, kedy ho vyplatila a za ktorý mesiac.
U nás bolo vyplatených 9 dní v januári 09 za december 08, inak máš pravdu, materská je vyplácaná pozadu, tak to treba brať do úvahy.
Ďakujem všetkým za odpovede
0 0
domka1212 domka1212

domka1212 je offline (nepripojený) domka1212

dobry den,
chcem vas poprosit o radu, ja som na rodicovskej dovolenke od 15.3.09, s manzelom sme si ja 3 roky on dva roky po sebe uplatnovali ulavu z dane zo zivotnej poistky kedze sme ich zrusili v roku 2009 musime zaplatit dan z tejto ulavy, manzelia sme od roku 2008 minuli rok som mala prijem 930€ (boli to odmeny na ktore som mala narok aj ked som na MD) moze si manzel na mna uplatnit este nejaku ulavu? vobec sa v tychto veciach nevyznam preto vas ziadam o pomoc kedze nasa mzdova nam odmietla urobit tento rok DP koli zrusenym poistkam
k uprestneniu mozem napisat konkretne sumy:
Ja
Uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov 930,09
ulavy z dane zo zivotnych poistiek z ktorich musim zaplatit dan boli v rokoch 2006 9514sk, r.2007 9600sk r.2008 9685sk

manzel
Uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov 16905€ priznany a vyplateny bonus na dieta 235,92€ zrazene prispevky na DDS 79,68€
ulavy na dane zo zivotnych poistiek za ktore musi zaplatit dan boli v r. 2007 9960sk a r. 2008 9600sk

mozete mi niekto poradit ako si DP urobit a ako by mi to malo vyst? dakujem valmi velmi pekne za rady!!
0 0
Iveta1 Iveta1

Iveta1 je offline (nepripojený) Iveta1

Podľa názvu témy snaď môžem uviesť tento problém.
Vypisujem DP FO a mám aj Potvrdenie o príjmoch ... za rok 2008.
Potrebujem prepočítať z SK na EUR riadok 01-úhrn príjmov11801 Sk,03-poistné a príspevky1586,- Sk,05-preddavky na daň 381,- Sk.
Ako zaokrúhliť tieto sumy?

01 - 391,72 Eur ?
03 - 52,64 eur ?
05 - 12,64 eur ?

Dakujem za radu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať