Zavrieť

Porady

vysvetlenie pojmu z rozvodoveho rozsudku

nešťastný otec :-(
Dobry den, chem sa spytat, ze ak mam v rozvodovom rozsudku napisane, ze sa so synom mozem stykat len v parne soboty od 9 do 18 hod bez pritomnosti matky, ci to znamena, ze inokedy ho nemozem ani len stretnut na ulici. Ide mi o to, ze matka mi syna v stanoveny cas nielen ze neda, ale ani mi ho len neukaze. Riesim to tak, ze obcas za nim zajdem cez prestavku do skoly,aby som ho aspon videl a popytal sa, ako sa ma a ci nieco nepotrebuje. Ma 7 rokov. Ale matka zasla za ucitelkou, ze si to nezela a argumentuje prave znenim rozsudku. Moje chapanie rozsudku je take, ze v tie soboty si ho mozem bravat, inak nie, ale ze vyhladat ho mozem kedykolvek, ak tym nebudem zasahovat do jeho rezimu. Podotykam, ze rozsudkom mi neboli inak obmedzene rodicovske prava, len syn je zvereny do vychovy matka. Dakujem za radu.
Usporiadat
Poola Poola

Poola je offline (nepripojený) Poola

navrhni milej múdrej a citlivej byvalej zene ze by si chcel možno platit synovi mobil ? bolo by ruzumne keby ste boli v kontakte , predsa len ani ona nikdy nevie, kedy ta moze syn v nudzi potrebovat. Len skoda ze z jej strany je to stale o tom istom-bránenie styku s tebou lebo na teba ziarli, tak aj pochybujem ze by si bol v tomto uspesny.
0 0
jojcob jojcob

jojcob je offline (nepripojený) jojcob

nešťastný otec :-(
Dnes som dostal od triednej mojho syna tento mail:


Dobrý večer, aj ja mám pre vás novinu. Bola za mnou vaša exmanželka a mám písomne prikázané vás za Miškom nepustiť. Je o tom informovaná aj pani riaditeľka a ak prídete nechoďte za mnou, ale za ňou. Aj ona má to písomné rozhodnutie a je na ňom podpísaná p. Ingeliová (kuratorka). Je mi to čudné, ale je to práve opak toho čo ste mi napísal vy. Takže za Miškom vás už nepustím, musím rešpektovať zákonného zástupcu a či vám môžem podať informácie o prospechu vás poprosím dojednať s exmanželkou a musí mi to dať ona písomne. Takže komunikujte s ňou a nie so mnou. A nenoste mu prosím ani darčeky a ani deťom. Riešte si vaše problémy inou cestou, ale nie cezo mňa. Ďakujem a ostávam s pozdravom


Co mam teraz robit? Ja nie som synov zakonny zastupca? Nie je jednanie mojej manzelky, riaditelky a triednej ucitelky protizakonne? Poradte mi prosim, na co sa mozem odvolavat v pripade, ze pojdem do skoly za riaditelkou. Ak mi nebudu chciet podavat informacie a odmietnu ma pustit za synom, mozem na nich podat trestne oznamenie?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Na základe čoho tak kurátorka rozhodla? To treba zisti v prvom rade, až potom sa dá zaujať stanovisko .....
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

§ 366 Trestného zákona

Kto po tom, čo sa proti nemu bezvýsledne použili opatrenia v občianskom súdnom konaní smerujúce k výkonu rozhodnutia súdu alebo súdom schválenej dohody o výchove maloletých detí, marí výkon takého rozhodnutia alebo dohody alebo kto marí výkon predbežného opatrenia uloženého v občianskom súdnom konaní na ochranu osôb ohrozených násilím, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.

toľko citácia zákona... takže to je krajná možnosť... súd rozhodol a ona to nerešpektuje, takže môžte podať na súd, že nerešpektuje úpravu styku s dieťaťom a vaše právo a ak súd skonštatuje, že je povinná a nebude to naďalej rešpektovať, už to bude možné posudzovať ako trestný čin
0 0
jojcob jojcob

jojcob je offline (nepripojený) jojcob

nešťastný otec :-(
ale ta ista kuratorka mi povedala, ze s mojou zenou sa neda nic robit, ze to si uz musim dat sam na sud a ze ak mozem, tak nech chodim za synom do skoly a zrazu jej nieco taketo podpise? A ked som ja chcel, nech ide so mnou na stretnutie so synom, tak mi povie, ze s tym nema dobre skusenosti? Zajtra jej budem volat (zial prave zajtra robim) a vo stvrtok rano tam hned nabehnem. Ved predsa mi nemozu stale okresavat úrava, ako keby som bol neaky uchyl ci narkoman a nestaral sa vobec o syna.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

jojcob Pozri príspevok
ale ta ista kuratorka mi povedala, ze s mojou zenou sa neda nic robit, ze to si uz musim dat sam na sud a ze ak mozem, tak nech chodim za synom do skoly a zrazu jej nieco taketo podpise? A ked som ja chcel, nech ide so mnou na stretnutie so synom, tak mi povie, ze s tym nema dobre skusenosti? Zajtra jej budem volat (zial prave zajtra robim) a vo stvrtok rano tam hned nabehnem. Ved predsa mi nemozu stale okresavat úrava, ako keby som bol neaky uchyl ci narkoman a nestaral sa vobec o syna.
Nechaj si vychladnúť hlavu. Telefonátom s kurátorkou nič nevyriešiš, ba naopak, môže to iba veci uškodiť. Treba podať návrh na výkon rozhodnutia a medzitým narobiť čo najmenej chýb, ktoré by boli proti tebe.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Písomnú komunikáciu si odlož. Ja by som na mail slušne odpovedala a vysvetlila hlavne vetu, kde píše, že je to inak ako si jej hovoril. Chce to kľud, rozvahu a hlavne trpezlivosť.
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
jojcob Pozri príspevok
Co mam teraz robit? Ja nie som synov zakonny zastupca? Nie je jednanie mojej manzelky, riaditelky a triednej ucitelky protizakonne? Poradte mi prosim, na co sa mozem odvolavat v pripade, ze pojdem do skoly za riaditelkou. Ak mi nebudu chciet podavat informacie a odmietnu ma pustit za synom, mozem na nich podat trestne oznamenie?
Ako už viac ľudí písalo:
1. v prvom rade neurob nejakú hlúposť - môžeš dosiahnúť úplný zákaz styku.
2. vyhľadaj "dobrého" právnika
3. daj dokopy všetky papiere, posudky

PS: ohľadom školy nerieš vôbec nič. Školy majú vnútorný predpis a všetko čo urobia majú papierovo podložené. Čiže, môže Ti to iba poškodiť.
0 0
jojcob jojcob

jojcob je offline (nepripojený) jojcob

nešťastný otec :-(
Dnes som bol v skole za riaditelkou. Moja ex tam dala pisomne, ze si nezela, aby ma k synovi pustali a aby som sa mohol informovat o jeho prospechu. Ohanala sa rozsudkom, ktory sama nedodrzuje. Riaditelka povedala, vraj nie som zakonny zastupca a oni maju povinnost komunikovat len so zakonnym zastupcom alebo nim poverenym clovekom. Ale nakoniec sme spravili kompromis, ze mi informacie poskytnu len po vyucovani, ak sa dopredu ohlasim a syn uz v skole nebude.
Potom som sa stretol so skolskou psychologickou, ktora skonstatovala, ze moja ex nedospela a malemu skodi a ze syn je nou manipulovany. Ked si psychologicka pytala od ex suhlas , aby mohla urobit so synom sedenie, ta jej to nedovolila, ze jedine ak by mal skolske problemy a tie nema.
Pani na socialke mi povedala, ze ju ex obvinila, ze je proti nej zaujata a nadrzuje mi. Ex odmietla vsetky navrhy socialky na nejake riesenie a kompromis. Dokonca tam tvrdila, ze ona mi maleho v dane soboty vzdy nachysta obleceneho a obuteho k prebratiu, ale ze maly odmietne so mnou ist. Pritom mne ex vzdy tvrdi, ze chlapec je v pyzame a nechce zist z postele, pokial neodidem. A ako vzdy sa na socialke rozrevala, ze jej syn je pre nu vsetko a ona sa boji, ze ho strati.

Celkove resume je, ze mi vsetci radia riesit to formou sudu, lebo kazdy je na moju ex kratky a na nic nema kompetencie.
Vlastne potom ani ja nemam na nic pravo, len platit na svojho syna. Ako keby bol syrota, len s rozdielom, ze sirotske mu vyplaca "darca spermii" a nie stat.

Uz som bol aj u pravnika, buduci tyzden pojde podanie na sud. Aj ked pri sucastnej prefeminizacii sudov a vseobecnom nahlade na rozvedenych otcov sa obavam, ze ked sa im tam rozreve, este nie ona, ale ja dostanem pokutu.
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
Znovu sa budem opakovať: riaditeľka s Tebou nemusí robiť kompromisy, bola to zrejme iba jej dobrá vôľa. Prosil si pani psychologičku o písomné vyjadrenie? - pred súdom neobstojí, že Ti niečo povedala, rovnako záznam zo sociálky o nezáujme spolupráce zo strany matky. Sú to veľmi silné tromfy pre Teba.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

kyblik Pozri príspevok
Znovu sa budem opakovať: riaditeľka s Tebou nemusí robiť kompromisy, bola to zrejme iba jej dobrá vôľa. Prosil si pani psychologičku o písomné vyjadrenie? - pred súdom neobstojí, že Ti niečo povedala, rovnako záznam zo sociálky o nezáujme spolupráce zo strany matky. Sú to veľmi silné tromfy pre Teba.
Záleží však na tom, aký podklad matka predložila riaditeľke, musí to byť rozhodnutie na základe nejakého šetrenia a nie na základe toho, čo si matka želá. Ak sa napríklad jedná iba o zápisnicu, ktorú spísala kurátorka s matkou na základe toho, že matka ju navštívila, lebo si neželá, aby otec syna v škole navštevoval, ani aby sa informoval o ňom, bez ďalšieho šetrenia a konečného stanoviska kurátorky to nemá žiadnu výpovednú hodnotu.
0 0
jojcob jojcob

jojcob je offline (nepripojený) jojcob

nešťastný otec :-(
Tam ide hlavne o to, ze exmanzelka sa odvolava na rozsudok o rozvode, kde sa doslovne pise "otec je opravneny sa s maloletym dietatom stretavat kazdu parnu sobotu v case od 9,00 hod do 18,00 hod" a argumentuje tym, ze inokedy ako v tu parnu sobotu sa so synom nesmiem ani vidiet a ani rozpravat. A v skole zas argumentuju tym, ze o malom moze rozhodovat len pravny zastupca, ktorym je moja exmanzelka a oni musia respektovat jej volu. Ja som sice otec, ale nemam ziadne pravo ani syna vidiet a ani sa cokolvek o nom dozvediet, kym im exmanzelka neda na to povolenie.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Tá citácia z rozsudku nie je najšťastnejšou formuláciou.
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
jojcob Pozri príspevok
Tam ide hlavne o to, ze exmanzelka sa odvolava na rozsudok o rozvode, kde sa doslovne pise "otec je opravneny sa s maloletym dietatom stretavat kazdu parnu sobotu v case od 9,00 hod do 18,00 hod" a argumentuje tym, ze inokedy ako v tu parnu sobotu sa so synom nesmiem ani vidiet a ani rozpravat.
Takto je to v každom rozsudku, jednoducho stanovené od - do. Preto som od začiatku navrhoval aby si najskôr dal návrh na rozšírenie styku s malým... A ak Ti to prejde a bývalá opäť nebude akceptovať rozsudok, tak potom podať sťažnosť na súd.

jojcob Pozri príspevok
A v skole zas argumentuju tym, ze o malom moze rozhodovat len pravny zastupca, ktorym je moja exmanzelka a oni musia respektovat jej volu. Ja som sice otec, ale nemam ziadne pravo ani syna vidiet a ani sa cokolvek o nom dozvediet, kym im exmanzelka neda na to povolenie.
Toto je ošetrené vnútorným poriadkom školy. A niektoré matky to vedia využiť.

Moja rada: čokoľvek urobíš, urob to mimo syna. Ten ľúbi teba aj Tvoju bývalú rovnako a vaše škriepky mu veľmi ubližujú... Ver mi...
0 0
jojcob jojcob

jojcob je offline (nepripojený) jojcob

nešťastný otec :-(
O rozsirenie styku som sa uz pokusal, ale sud mi to naposledy v auguste 2009 zamietol s odovodnenim, ze najskor musi fungovat styk v povodnom rozsahu a az potom si ho mozem zelat rozsirit....padnute na hlavu, ved preto chcem rozsirit, ze to podla povodneho nefunguje. Ked som sa sudkyn po takomto rozsudku krajskeho sudu pytal, co mam este spravit, aky ustupok, aby som bol so synom, tak mi povedali, ze "vy ste boli manzelia, vy sa dohodnite"...ved ak by to islo, nepotrebujem sud.
A ja sa naozaj snazim robit vsetko mimo maleho, prip. tak, aby sa ho to co najmenej dotklo. Myslim, ze moja ex robi pravy opak. Ako priklad uvediem, ze ma syn prestal volat tatino ale zacal ma pred ludmi oznacovat priezviskom....a ucitelka, co ho mala minuly skolsky rok mi povedala, ze ku koncu nevedel, ci ma priezvisko podla mna, alebo podla otca mojej exmanzelky (ona mu uz od mala vravievala "ty nie si B...., ty si S..."
0 0
lena31 lena31

lena31 je offline (nepripojený) lena31

a učitelke volaj každý týždeň, raz to nevydrží a povie to synovi že volávaš

Toto má byť čo? Som učiteľka, a keby mi každý týždeň vola nejaký rodič kôli prospechu svojho dieťaťa (žeby toľko noviniek za týždeň, ktoré treba zreferovať pri dalších XXX deťoch?)tak to považujem za nekorektné správanie a obťažovanie, tiež zaťahovanie do sporu s ktorým ja nič nemám, chápem otca dieťaťa ale toto nie je riešenie, predovšetkým som povinná rešpektovať rozhodnutie súdu a to komu bolo zverené do patery
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

Ja k tomu len zopár výcucov zo zákona o rodine.

Rek. zákon 36/2005 Z. z.

(Zákon o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov)
Autor: Národná rada SR
Platnosť od: 11.2.2005
Účinnosť od: 1.7.2008

§ 24

(4)Súd pri rozhodovaní o zverení maloletého dieťaťa do osobnej starostlivosti jedného z rodičov dbá o to, aby bolo rešpektované právo maloletého dieťaťa na zachovanie jeho vzťahu k obidvom rodičom a právo toho rodiča, ktorému nebude maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, na pravidelné informovanie sa o maloletom dieťati. Rodič, ktorému nebolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, môže sa práva na pravidelné informovanie sa o maloletom dieťati domáhať na súde.

§ 25

(4) Ak jeden z rodičov opakovane bezdôvodne a zámerne neumožňuje druhému rodičovi styk s maloletým dieťaťom upravený podľa odseku 1 alebo 2, súd môže aj bez návrhu zmeniť rozhodnutie o osobnej starostlivosti.

PRVÁ HLAVA
RODIČOVSKÉ PRÁVA A POVINNOSTI

§ 28

(1) Súčasťou rodičovských práv a povinností sú najmä

a) sústavná a dôsledná starostlivosť o výchovu, zdravie, výživu a všestranný vývoj maloletého dieťaťa,
b) zastupovanie maloletého dieťaťa,
c) správa majetku maloletého dieťaťa.

(2) Rodičovské práva a povinnosti majú obaja rodičia. Pri ich výkone sú povinní chrániť záujmy maloletého dieťaťa.

§ 38

(4) Ak rodič zneužíva svoje rodičovské práva a povinnosti najmä týraním, zneužívaním, zanedbávaním maloletého dieťaťa alebo iným zlým zaobchádzaním s maloletým dieťaťom, alebo výkon rodičovských práv a povinností napriek predchádzajúcim upozorneniam závažným spôsobom zanedbáva, súd pozbaví rodiča výkonu rodičovských práv. Tento odsek by sa možno dal tiež proti drahej bývalej použiť, podľa môjho skromného názoru a aj podľa posudku psychologičky, ktorá v ňom okrem iného uviedla, že dieťaťom manipuluje.

A okrem iného niekde som zaregistrovala aj takú formuláciu, že rodič, ktorému je dieťa zverené je povinný informovať druhého rodiča. Ešte sa pokúsim zistiť odkiaľ som to nabrala-ale stretla som sa už s tým.
A za ďalšie: Vieš do ktorej školy ti syn chodí, tak si skús pohľadať ich internetovú stránku a tam by mohli byť okrem iného aj informácie o rodičkách a skús aj poprosiť prípadne o prístupové heslo k internetovej žiackej knižke.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

iriska Pozri príspevok
Len tak ma napadlo, v mesiaci, kedy ti umožní stretnutie so synom, pošli jej vyššie výživné ako je stanovené.... alebo jej to povedz (a dodrž).
aj keď som žena a aj matka, s týmto rozhodne nesúhlasím. Raz je daný rozsudok o výške výživného, tak nech sa ho pridržiava a zrovna v tomto prípade by som to veru neriešila, ako to tu už niekto spomenul, kupovaním si návštev. Skôr by som doporučila založiť ak to financie dovoľujú nejaké stavebné sporenie na synovo meno a tam mu ukladať peniažky. Keď dospeje a nebude mať totálne vygumovaný mozog od mamičky, tak pochopí, že otec sa snažil, ale viac mu jednoducho umožnené nebolo.
0 0
jojcob jojcob

jojcob je offline (nepripojený) jojcob

nešťastný otec :-(
Zial financna situacia mi neumoznuje davat synovi nieco este bokom. Naklady na byvanie, pozicka, alimenty...vela mi toho neostava . Stranky skoly je velmi slaba, skoro nic na nej nenajdem. So strankou skoly, kam syn chodil minuly sk.rok sa to neda vobec porovnat. Nemaju tam ani len rozvrh, nie to este ziacku knizku. A vraj klasicke rodicovske tiez nemavaju, ze sa im osvedcilo stretavat sa s rodicmi po dohode osamote, kde sa aj pripadne problemy prejednaju medzi styrmi ocami.
Inak podla mojej exmanzelky je na informovanie o synovi dostacujuca veta poslana cez sms: "Misko sa ma dobre a je zdravy", pripadne v sobotu rano : " Misko je chory, lezi, nemusis ani chodit". Zasadne mi odmieta prezradit jeho t.c., ake kruzky a v ktory den navstevuje, ci ukazat ziacku knizku. Vraj na co by mi to bolo a nepotrebujem to vediet.
Je sice pekne, ze podla zakona mam stale rodicovske prava a povinnosti, ale v skutocnosti sa vsetci ohanaju terminom zakonny zastupca a tym su moje prava negovane. Ostavaju len povinnosti - platit alimenty.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

lena31 Pozri príspevok
a učitelke volaj každý týždeň, raz to nevydrží a povie to synovi že volávaš

Toto má byť čo? Som učiteľka, a keby mi každý týždeň vola nejaký rodič kôli prospechu svojho dieťaťa (žeby toľko noviniek za týždeň, ktoré treba zreferovať pri dalších XXX deťoch?)tak to považujem za nekorektné správanie a obťažovanie, tiež zaťahovanie do sporu s ktorým ja nič nemám, chápem otca dieťaťa ale toto nie je riešenie, predovšetkým som povinná rešpektovať rozhodnutie súdu a to komu bolo zverené do patery
Pre mňa prekvapivá reakcia učiteľky. Dopredu sa ospravedlňujem, že mám iný názor ako ty.
Ja by som ako učiteľka, naopak, uvítala záujem rodiča o prospech a správanie jeho dieťaťa, a to hlavne keď viem, že inak sa o tom iba ťažko môže dozvedieť. Horší prípad je podľa mňa, keď sa rodič o správanie dieťaťa nezaujíma. Túto situáciu vidím ako výnimočnú, nestáva sa to často a preto by bola na mieste aj trpezlivosť učiteľa.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať