Zavrieť

Porady

Nesplatenie pozicky

Dobry den,
pred rokom som pozical peniaze... Mala to byt kratkodoba pozicka, na 2 mesiace. Daneho cloveka som velmi dobre nepoznal, ale surne potreboval peniaze, povedal mi vcelku vieryhodny pribeh, ktory som si vedel aj overit. Kedze mu slo hlavne o cas, potreboval peniaze v priebehu 2-3 dni, hladal rozne moznosti, aj ludi, ktorych dobre nepoznal. Za to ale navrhol vyhodny urok (pozicane peniaze mu mali priniest vacsi zisk) a podpisanie zmluvy u notara. Taktiez mame v zmluve dohodnuty urok 0,2% za kazdy den omeskania (vzhladom na kratkodoby charakter pozicky).

Pozical som mu 20 000 Sk a po 2 mesiacoch mi mal vratit 30 000 Sk. Pocas tych dvoch mesiacov som bol s nim v kontakte, vsetko vyzeralo OK. Po uplynuti 2 mesiacov mal prist za mnou a vyplatit dlh. Zacal ma vsak natahovat, necakane udalosti... Po par dnoch uz bol na ceste za mnou, avsak po jeho planovanom prichode som sa mu uz nemohol dovolat a ani on sa mi neozval. Cez facebook som zistil, ze odcestoval do zahranicia. Nevedel som preco ani na ako dlho. Napisal som mu spravu, na ktoru nereagoval. Nechcel som ist hned na sud, tak som poslal predzalobnu vyzvu na adresu jeho trvaleho bydliska (k jeho rodicom) s tym, ze mozno sa mi niekto ozve. Par dni na to sa ozval on sam, vratil sa na Slovensko. Chcel sa dohodnut na splatkovom kalendari (aj ked podla zmluvy mal vyplatit vsetko naraz). Splatil mi vsak len jednu splatku a dalej to natahoval.

Mam k tomu par otazok:
1.) Uzera - pocul som o tom zakone a teda som si precital § 235 trestneho zakona (300/2005 Z.z.)
Navrh zmluvy spravil on (viem to dokazat na zaklade prijateho mailu) a zmluvu sme podpisovali u notara. Nevidim naznak toho, ze by som zneuzival jeho tiesen, neskusenost atd. Podla informacii od neho mu pozicka mala priniest vacsi zisk ako nim navrhnuty urok. Da sa teda takto napadnut vyska uroku?
To, ze on suhlasi s dlhom (a urokom) sa da potvrdit aj tym, ze splatil cast dlhu?

2.) Zdrziavam sa v Bratislave, ale trvaly pobyt mam inde. V BA sme aj podpisovali zmluvu. Mozem s tym ist na sud v BA?

3.) Odporucate mi najst si na to pravnika?
Neviem ako su platene taketo sluzby, ani co mozem ocakavat, co tym mozem ziskat...
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Milos23 Pozri príspevok
Dobry den,
pred rokom som pozical peniaze... Mala to byt kratkodoba pozicka, na 2 mesiace. Daneho cloveka som velmi dobre nepoznal, ale surne potreboval peniaze, povedal mi vcelku vieryhodny pribeh, ktory som si vedel aj overit. Kedze mu slo hlavne o cas, potreboval peniaze v priebehu 2-3 dni, hladal rozne moznosti, aj ludi, ktorych dobre nepoznal. Za to ale navrhol vyhodny urok (pozicane peniaze mu mali priniest vacsi zisk) a podpisanie zmluvy u notara. Taktiez mame v zmluve dohodnuty urok 0,2% za kazdy den omeskania (vzhladom na kratkodoby charakter pozicky).

Pozical som mu 20 000 Sk a po 2 mesiacoch mi mal vratit 30 000 Sk. Pocas tych dvoch mesiacov som bol s nim v kontakte, vsetko vyzeralo OK. Po uplynuti 2 mesiacov mal prist za mnou a vyplatit dlh. Zacal ma vsak natahovat, necakane udalosti... Po par dnoch uz bol na ceste za mnou, avsak po jeho planovanom prichode som sa mu uz nemohol dovolat a ani on sa mi neozval. Cez facebook som zistil, ze odcestoval do zahranicia. Nevedel som preco ani na ako dlho. Napisal som mu spravu, na ktoru nereagoval. Nechcel som ist hned na sud, tak som poslal predzalobnu vyzvu na adresu jeho trvaleho bydliska (k jeho rodicom) s tym, ze mozno sa mi niekto ozve. Par dni na to sa ozval on sam, vratil sa na Slovensko. Chcel sa dohodnut na splatkovom kalendari (aj ked podla zmluvy mal vyplatit vsetko naraz). Splatil mi vsak len jednu splatku a dalej to natahoval.

Mam k tomu par otazok:
1.) Uzera - pocul som o tom zakone a teda som si precital § 235 trestneho zakona (300/2005 Z.z.)
Navrh zmluvy spravil on (viem to dokazat na zaklade prijateho mailu) a zmluvu sme podpisovali u notara. Nevidim naznak toho, ze by som zneuzival jeho tiesen, neskusenost atd. Podla informacii od neho mu pozicka mala priniest vacsi zisk ako nim navrhnuty urok. Da sa teda takto napadnut vyska uroku?
To, ze on suhlasi s dlhom (a urokom) sa da potvrdit aj tym, ze splatil cast dlhu?

2.) Zdrziavam sa v Bratislave, ale trvaly pobyt mam inde. V BA sme aj podpisovali zmluvu. Mozem s tym ist na sud v BA?

3.) Odporucate mi najst si na to pravnika?
Neviem ako su platene taketo sluzby, ani co mozem ocakavat, co tym mozem ziskat...
Právnik a prípadný súdny spor ťa budú stáť viac, ako 20.000 SKK. Zváž, koľko si ochotný do sporu vložiť času, nervov a peňazí. Samozrejme to môžeš vymáhať súdnou cestou, asi by som podal najprv návrh na vydanie platobného rozkazu. Po nadobundutí právoplatnosti je platobný rozkaz platným exekučným titulom, takže s platobným rozkazom by si mohol k nemu nabehnúť spolu s exekútorom.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Milos23 Milos23

Milos23 je offline (nepripojený) Milos23

Predpokladal som, ze ak to dam na sud, tak ten potom rozhodne o vydani platobneho rozkazu. Nemam s tym zatial skusenosti. Ako mam teda postupovat v pripade, ze chcem podat navrh na vydanie platobneho rozkazu?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Milos23 Pozri príspevok
Predpokladal som, ze ak to dam na sud, tak ten potom rozhodne o vydani platobneho rozkazu. Nemam s tym zatial skusenosti. Ako mam teda postupovat v pripade, ze chcem podat navrh na vydanie platobneho rozkazu?
Návrh na vydanie platobného rozkazu má obsah aj formu rovnakú, ako iná žaloba, takže musíš všetko spísať tak, ako keby si ho žaloval a priložiť všetky dôkazy.

Pokiaľ on podá odôvodnený a riadne podložený odpor voči platobnému rozkazu, platobný rozkaz nenadobudne právoplatnosť a stanoví sa termín pojednávania.
0 0
Milos23 Milos23

Milos23 je offline (nepripojený) Milos23

Vdaka! Nieco som si k tomu uz aj nasiel. Takze ak tomu spravne rozumiem, podam navrh na sud a mozu priamo vystavit platobny rozkaz. Ak ten bude doruceny a nebude podany odpor, tak dlznik musi do 15 dni vsetko splatit. Ked tak neucini, zajdem na ten isty sud po nejake potvrdenie a s tym mozem ist za exekutorom.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Milos23 Pozri príspevok
Vdaka! Nieco som si k tomu uz aj nasiel. Takze ak tomu spravne rozumiem, podam navrh na sud a mozu priamo vystavit platobny rozkaz. Ak ten bude doruceny a nebude podany odpor, tak dlznik musi do 15 dni vsetko splatit. Ked tak neucini, zajdem na ten isty sud po nejake potvrdenie a s tym mozem ist za exekutorom.
Presne tak. Akurát počkaj viac, ako 15 dní, lebo odporca má 15 dní na podanie odporu. Takže súdu to môže byť doručené aj na 20. deň. Súd po tom, čo odporca nepodá odpor, ti vyznačí na platobnom rozkaze nadobudnutie právoplatnosti a s tým môžeš navštíviť exekútora.
0 0
ivica sisolak ivica sisolak

ivica sisolak je offline (nepripojený) ivica sisolak

nie som detailista
na Vašom mieste by som si vzala právnika :-). Viete vôbec, ktorý máte príslušný súd? A na vrub Chobota - trovy právneho zastúpenia v prípade úspechu hradí odporca.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

potom odporúčam právnika, ktorý vie poskytnúť aj vyúčtovanie svojich trov a tie si tiež uplatiť v platobnom rozkaze
0 0
ivica sisolak ivica sisolak

ivica sisolak je offline (nepripojený) ivica sisolak

nie som detailista
a tým je jedine advokát :-)
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Milos23 Pozri príspevok
Predpokladal som, ze ak to dam na sud, tak ten potom rozhodne o vydani platobneho rozkazu. Nemam s tym zatial skusenosti. Ako mam teda postupovat v pripade, ze chcem podat navrh na vydanie platobneho rozkazu?
Ako postupovať ?
Tak najprv si zadovážiť v prvom rade kolky v hodnote 6 % zo žalovanej sumy .
Potom už len podať žalobu a podať na príslušný súd .

Milos23 Pozri príspevok
Vdaka! Nieco som si k tomu uz aj nasiel. Takze ak tomu spravne rozumiem, podam navrh na sud a mozu priamo vystavit platobny rozkaz. Ak ten bude doruceny a nebude podany odpor, tak dlznik musi do 15 dni vsetko splatit. Ked tak neucini, zajdem na ten isty sud po nejake potvrdenie a s tym mozem ist za exekutorom.
Len nie za hociakým ...

ivica sisolak Pozri príspevok
na Vašom mieste by som si vzala právnika :-). Viete vôbec, ktorý máte príslušný súd? A na vrub Chobota - trovy právneho zastúpenia v prípade úspechu hradí odporca.
Príslušnosť súdov a aj prokuratúry ...stačí vyplniť miesto bydliska .
Podotýkam ale , že je nutné dať miesto bydliska , poprípade firmy odporcu ..!!!

Vyhľadanie príslušného súdu :

http://www.justice.gov.sk/wfps.aspx

ivica sisolak Pozri príspevok
a tým je jedine advokát :-)
Len nejak sa tu pozabudlo na eventuallitu , že dotyčný odporca nemusí byť majiteľom žiadneho majetku ....
A kde nič nie je , ani Boh neberie , nieto ešte exekutor...a aj toho je potrebné zaplatiť a v konečnom dôsledku to môže byť poškodený ...
0 0
ivica sisolak ivica sisolak

ivica sisolak je offline (nepripojený) ivica sisolak

nie som detailista
to áno ... len s tým "posratým" potom chodíte za nami - advokátmi :-). Veľa zdaru
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ivica sisolak Pozri príspevok
na Vašom mieste by som si vzala právnika :-). Viete vôbec, ktorý máte príslušný súd? A na vrub Chobota - trovy právneho zastúpenia v prípade úspechu hradí odporca.
Isto, to mi je jasné. Ale úspešná strana dostane trovy právneho zastúpenia podľa tarifných tabuliek, čo vo väčšine prípadov je menej, ako dohodnutá odmena advokátovi.

Ale je tu tiež možnosť, ako spomenul buchač, že ten odporca nemá žiadny majetok, tak potom z čoho si žalobca refunduje náklady na advokáta a súdne trovy (poplatok)? Preto Milos23 musí zvážiť, ak pozná odporcu, či ten má dostatok majetku a či teda má zmysel ísť do sporu.
0 0
ivica sisolak ivica sisolak

ivica sisolak je offline (nepripojený) ivica sisolak

nie som detailista
do sporu by som v každom prípade išla, aj keď nemá odporca majetok, nakoľko neuplatnením na súde do 3 rokov od splatnosti pôžičky, sa jeho nárok premlčuje. Ak odporca nemá majetok, vtedy treba zvážiť okamih podania návrhu na exekúciu. Nepodávala by som ho hneď, aby sa nevyplašil a nadobudnutý majetok nepísal na príbuzných a tak ... Od právoplatnosti rozhodnutia plynie 10 - ročná lehota na uplatnenie výkonu rozhodnutia .. a k tým tarifám ... je rozdiel medzi nenažrancom a osobou, ktorá si vie zvážiť reálne možnosti ... uznávam sú aj takí, na odmenu ktorých by vám nepostačila ani vymožená suma :-)
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
ivica sisolak Pozri príspevok
to áno ... len s tým "posratým" potom chodíte za nami - advokátmi :-). Veľa zdaru

Keď s vami advokátmi je to tak , ako so ženskými ....

Bez vás na hovno a s vami ešte horšie ....

Aký pán taký krám .....

http://sk.wikipedia.org/wiki/Najvyšš...skej_republiky
0 0
ivica sisolak ivica sisolak

ivica sisolak je offline (nepripojený) ivica sisolak

nie som detailista
[QUOTE=buchač;1262373]
Keď s vami advokátmi je to tak , ako so ženskými ....

Bez vás na hovno a s vami ešte horšie ....

Aký pán taký krám .....

tak teraz sa ma to dotklo dvojnásobne :-((
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
[QUOTE=ivica sisolak;1262419]
buchač Pozri príspevok

Keď s vami advokátmi je to tak , ako so ženskými ....

Bez vás na hovno a s vami ešte horšie ....

Aký pán taký krám .....

tak teraz sa ma to dotklo dvojnásobne :-((

Nebuť labuť ....

Ja len z vlastnej skúsenosti , tak ako vždy ....

Jedná sa o to , že na našom zlatučkom Slovensku je vymožiteľnosť práva taká , aká proste je ....

Je smutné , že ak mne niekto visí ťažké love , ja ho vo všetkej počestnosti navštívim , pripomeniem mu tú pozdlžnosť a do 24 hodín mi búchajú na dvere kukláči s obvinením , že som XY fyzicky napadol .
Resume je potom jednoznačné - ja vyfasujem podmienku za vymyslený útok a dlžník sa mi rehoce do ksichtu a užíva si moje peniaze ...

Tak na čo mi je potom právnik ???
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

buchač Pozri príspevok


Nebuť labuť ....

Ja len z vlastnej skúsenosti , tak ako vždy ....

Jedná sa o to , že na našom zlatučkom Slovensku je vymožiteľnosť práva taká , aká proste je ....

Je smutné , že ak mne niekto visí ťažké love , ja ho vo všetkej počestnosti navštívim , pripomeniem mu tú pozdlžnosť a do 24 hodín mi búchajú na dvere kukláči s obvinením , že som XY fyzicky napadol .
Resume je potom jednoznačné - ja vyfasujem podmienku za vymyslený útok a dlžník sa mi rehoce do ksichtu a užíva si moje peniaze ...

Tak na čo mi je potom právnik ???
Ja mám tiež podobnú skúsenosť. Teraz mám jedného občana, čo mi dlhuje malú sumu (ani nie 100 EUR), ale vymáham to od neho (telefonicky, písomne, cez banku,..). Najnovšie sa mi vyhráža trestným oznámením, že som zneužil právomoc a zistil som si o ňom osobné údaje.

Pritom všetky informácie o ňom mám z internetu, je tam o ňom viac, než dosť.

Chlapec v tom má asi jasno...
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Chobot Pozri príspevok
Ja mám tiež podobnú skúsenosť. Teraz mám jedného občana, čo mi dlhuje malú sumu (ani nie 100 EUR), ale vymáham to od neho (telefonicky, písomne, cez banku,..). Najnovšie sa mi vyhráža trestným oznámením, že som zneužil právomoc a zistil som si o ňom osobné údaje.

Pritom všetky informácie o ňom mám z internetu, je tam o ňom viac, než dosť.

Chlapec v tom má asi jasno...

.....keby len toľko , kua ....

....viac som dal za kolky na vydanie platobného rozkazu ....

Akurát som teraz zistil , mobilné siete akosi " nefungujú "....
Aj sídlo firmy sa z povrchu zemského vytratilo

Údajov ďalších ale mám habadej ....nebude niekto rád , ej nebude ....trpezlivosť ma prechádza ...
0 0
ivica sisolak ivica sisolak

ivica sisolak je offline (nepripojený) ivica sisolak

nie som detailista
aby si nevyfasoval tú podmienku :-)... Ej, ej chlapci ... čo to máte za právnikov :-))
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
ivica sisolak Pozri príspevok
aby si nevyfasoval tú podmienku :-)... Ej, ej chlapci ... čo to máte za právnikov :-))
Niekedy až " 9 "mm......
Naposledy upravil buchač : 19.01.10 at 13:31
0 0
Milos23 Milos23

Milos23 je offline (nepripojený) Milos23

Hmm, takze ak dotycny nema ziaden majetok na svoje meno a oficialne bude zarabat len na prezitie, tak ja na zalobe este prerobim. Keby to takto natahoval 10 rokov, alebo odcestoval mimo EU, neziskam nic. Ale tento scenar je dost nepravdepodobny Lepsie bude pockat, kym nadobudne nejaky majetok... A mozno medzicasom dodrzi slovo a vsetko splati. Ak nie, tak pockam 2 roky, za ten cas sa aj uroky nabalia... Potom si najmem advokata.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať