Zavrieť

Porady

paušalne výdavky

obyčajný človek, ktorý robí chyby... ...viac
Ahojte potrebovala by som poradit a skontrolovat. Rozhodla som sa pre paušalne výdavky.

Vyslo mi to takto prijmi celkom 3 236,71.
(40%) 1 294,684 + zdravotne odvody 283,92 (socialku- nie podnikam 1 rok)
spolu to je ČZD 1 578,604
NM 4 025,70
ZD 0,00
Daň 0,00

Mám to správne?

Potrebovala by som vediet co mam teda viest ked nerobim Jed.učt. Na miesto to ho šanonu teda stači evidencia prijmov ( To by bola kniha pokladnice a tržieb), evidencia pohľadavok - vytlačim z alfy. Zasoby- sklad nevediem.

Ked to nahadzujem cez alfu staci tieti vydavky 40 percentne + odvody nahodit ako vydavok - iny odpočitateľný od základu dane) ?

To ze si uplatnujem pausalne vydavky mam zapisat XIII. Oddiel Miesto na osobitne zaznami staci ked tam napisem iba pausalne vydavky alebo ako to mam zapisat?

Ked mam teda puusalne vydavky tak naozaj nemusim mat výkaz o prijmoch a vydavkoch a ani výkaz o majetku a záväzkoch ? Nemusim tlacit ani penazný dennik ?

DAKUJEM
Usporiadat
via via

via je offline (nepripojený) via

preplatok z poistneho by som dala ako ponizenie poistneho vo vydavkoch za rok 2009
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ibaka Pozri príspevok
Jedna podotázka k evidencii pohľadávok : Vedie sa evidencia všetkých pohľadávok v roku, alebo iba neuhradené k 31.12. ?
K 31.12.2009 vykazujete len neuhradené pohľadávky .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
via Pozri príspevok
preplatok z poistneho by som dala ako ponizenie poistneho vo vydavkoch za rok 2009
Takže asi takto

Postupy JU

§ 23

(1) Zľava z ceny prijatej služby sa účtuje ako zníženie výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e) piateho bodu. Za zľavu z ceny sa nepovažuje nepeňažné dodanie iného druhu, ako je prijatý druh služby.

(2) Škoda podľa § 26 ods. 6 zákona sa účtuje v pomocných knihách zložiek majetku a v rámci uzávierkových účtovných operácií.

(3) Nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe záväzkov ako záväzok voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Úhrada nedoplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. e) štvrtého bodu.

(4) Preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe pohľadávok ako pohľadávka voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Inkaso preplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu.



§ 4
Peňažný denník


(6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad

a) peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
b) peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
c) priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
d) príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. predaj tovaru,
2. predaj výrobkov a služieb,
3. ostatné príjmy,
e) výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. nákup materiálu vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
2. nákup tovaru vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
3. mzdy,
4. poistné a príspevky5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
5. prevádzkovú réžiu,
6. tvorbu sociálneho fondu,
f) príjmov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov,
g) výdakov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

elizabet100 Pozri príspevok
Prosim Vás o usmernenie:

Rok 2007, 2008, 2009- paušálne výdavky.
V 5/2009 ZP uhradila preplatok z RZZP za rok 2007 nezdanený. A v 11/2009 zaplatil daňovník nedoplatok V RZZP za rok 2008.

1. Čo teraz s týmto preplatkom za rok 2007? Možem ho pripočítať k príjmom?
2. Čo je preplatok z RZZP príjem? alebo si nim ponizujem výšku odvodov?
K už uvedenému Zitkou pridám(viď klik aj na usmernenie DR SR)

Podnikatelia, ktorí si uplatňujú paušálne výdavky, nie sú povinní zaúčtovať tento príjem. Ale môžu sa podľa usmernenia DR SR rozhodnúť, či využijú možnosť a daň zrazenú z preplatku budú považovať za preddavok na daň, ktorý si odpočítajú od dane v daňovom priznaní a preplatok (hrubý príjem) zahrnú do základu dane. Druhou možnosťou je, že zrazenú daň z preplatku budú považovať za definitívne splnenie daňovej povinnosti a tento príjem neuvedú do základu dane.
Naposledy upravil Marína : 21.02.10 at 18:07
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
Ahojte chcem si overiť ako to je ak si SZČO uplatňuje paušálne výdavky v r.2008 aj v r.2009, do príjmov r. 2009 sa započítavajú príjmy z pohľadávok, ktoré sa týkajú konkrétneho roka, alebo tak ako sú uhradené, teda aj pohľadávka z r.2008 uhradená v r.2009 a neuvedie sa pohľ. r.2009 uhradená v r.2010 ? (nie som si istá lebo pri prechode z paušálu na JU a opačne sa to rieši, tak neviem ako to je takto a kde by som to našla.)
ďakujem za pomoc.
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

Zuzanak1 Pozri príspevok
Ahojte chcem si overiť ako to je ak si SZČO uplatňuje paušálne výdavky v r.2008 aj v r.2009, do príjmov r. 2009 sa započítavajú príjmy z pohľadávok, ktoré sa týkajú konkrétneho roka, alebo tak ako sú uhradené, teda aj pohľadávka z r.2008 uhradená v r.2009 a neuvedie sa pohľ. r.2009 uhradená v r.2010 ? (nie som si istá lebo pri prechode z paušálu na JU a opačne sa to rieši, tak neviem ako to je takto a kde by som to našla.)
ďakujem za pomoc.
Pri paušálnych výdavkoch sa započítavajú uhradené pohľadávky/príjmy/ od 1.1 do 31.12. čiže aj pohľadávka z roka 2008 uhradená v roku 2009.
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

Ešte Vás chcem poprosiť o radu, ako by ste riešili nedoplatok z RZZP za rok 2008, ktorý bol zaplatený v čase prerušenia živnosti?
SZČO si uplatňuje paušálne výdavky za rok 2009.ˇŽivnosť prerušila ku dňu 5.6.2009. Predpokladám, že do závazkov si ho dať nemožem, pretože nedoplatok bol zaplatený v čase prerušenia živnosti. Mám ho vysporiadať cez riadok č. 41 DP FO B??? Ale keď čítam zákon o dani z prijmu par. 17 odst.8 pís. c ZD sa upravuje . 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i), závazky tam logicky nie su. Čo teraz s tým???? Mám ho vôbec niekde uvádzať??
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
elizabet100 Pozri príspevok
Pri paušálnych výdavkoch sa započítavajú uhradené pohľadávky/príjmy/ od 1.1 do 31.12. čiže aj pohľadávka z roka 2008 uhradená v roku 2009.
ďakujem. takže je to tak ako som si myslela.
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Dobrý večer môžte sa na to pozrieť či to mám správne vypočítané?

Príjmy z prenájmu 1700,- Eur
Zníženie príjmov o 5-násobok ŽM = 894,60 Eur
Do kolonky príjmy suma 805,40 Eur
Do kolonky výdaje suma 40%-paušál = 322,16

Je to takto správne?
Ďakujem
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

Áno, máš to správne.
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Ďakujem pekne za odpoveď. Pekný večer prajem.
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

elizabet100 Pozri príspevok
Ešte Vás chcem poprosiť o radu, ako by ste riešili nedoplatok z RZZP za rok 2008, ktorý bol zaplatený v čase prerušenia živnosti?
SZČO si uplatňuje paušálne výdavky za rok 2009.ˇŽivnosť prerušila ku dňu 5.6.2009. Predpokladám, že do závazkov si ho dať nemožem, pretože nedoplatok bol zaplatený v čase prerušenia živnosti. Mám ho vysporiadať cez riadok č. 41 DP FO B??? Ale keď čítam zákon o dani z prijmu par. 17 odst.8 pís. c ZD sa upravuje . 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i), závazky tam logicky nie su. Čo teraz s tým???? Mám ho vôbec niekde uvádzať??

poradí niekto? ďakujem
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ak si uplatňuje paušálne výdavky, evidenciu záväzkov nevedie, len evidenciu príjmu v časovom slede, pohľadávok a zásob.
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

Marína Pozri príspevok
Ak si uplatňuje paušálne výdavky, evidenciu záväzkov nevedie, len evidenciu príjmu v časovom slede, pohľadávok a zásob.
Cize do DP nedoplatok v čase prerušenia živnosti vobec neuvediem? a čo v RZZP? takisto ho tam neuvádzam???

Ďakujem
0 0
ciaaa ciaaa

ciaaa je offline (nepripojený) ciaaa

SZCO si uplatnuje pausalne vydavky. Prijmy uvedie do odd. VI. do r. 2 a Vydavky percentom na r. 2.

Odskrtnem
Pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona uplatňujem výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona) a preukázateľne zaplatené poistné a príspevky vo výške ... tu uvediem sumu zaplatenu do zdrav. poistovne a soc. poistovne.

Na r. 9 a 11 ako vydavky uvediem uz sumu z r. 2 + zaplatene poistne?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Marína Pozri príspevok
Ak si uplatňuje paušálne výdavky, evidenciu záväzkov nevedie, len evidenciu príjmu v časovom slede, pohľadávok a zásob.
Ale evidenciu odvodov do poisťovní si asi budem musieť viesť. Odvody sa pripočítajvajú k paušálnym výdavkom. A aj by mali byť preukázané.
Teda podľa zákona nemusím, ale bez toho neurobím daňové priznanie.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
ciaaa Pozri príspevok
SZCO si uplatnuje pausalne vydavky. Prijmy uvedie do odd. VI. do r. 2 a Vydavky percentom na r. 2.

Odskrtnem
Pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona uplatňujem výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona) a preukázateľne zaplatené poistné a príspevky vo výške ... tu uvediem sumu zaplatenu do zdrav. poistovne a soc. poistovne.

Na r. 9 a 11 ako vydavky uvediem uz sumu z r. 2 + zaplatene poistne?

už v riadku 2 sa pripočíta uhradené poistné k výdavkom.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
ciaaa Pozri príspevok
SZCO si uplatnuje pausalne vydavky. Prijmy uvedie do odd. VI. do r. 2 a Vydavky percentom na r. 2.

Odskrtnem
Pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona uplatňujem výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona) a preukázateľne zaplatené poistné a príspevky vo výške ... tu uvediem sumu zaplatenu do zdrav. poistovne a soc. poistovne.

Na r. 9 a 11 ako vydavky uvediem uz sumu z r. 2 + zaplatene poistne?
V riadku 2 uvádzaš aj 40% (60%)+zaplatené poistné.
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

marjankaj Pozri príspevok
Ale evidenciu odvodov do poisťovní si asi budem musieť viesť. Odvody sa pripočítajvajú k paušálnym výdavkom. A aj by mali byť preukázané.
Teda podľa zákona nemusím, ale bez toho neurobím daňové priznanie.
TAkže teraz čo s tým mojim nešťastným nedoplatkom?? viď príspevok 73,75
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Marína Pozri príspevok
Ak si uplatňuje paušálne výdavky, evidenciu záväzkov nevedie, len evidenciu príjmu v časovom slede, pohľadávok a zásob.
marjankaj Pozri príspevok
Ale evidenciu odvodov do poisťovní si asi budem musieť viesť. Odvody sa pripočítajvajú k paušálnym výdavkom. A aj by mali byť preukázané.
Teda podľa zákona nemusím, ale bez toho neurobím daňové priznanie.
Ja som hovorila, že nevedie evidenciu záväzkov, odvody poistného som nespomínala. Ak podľa zákona nemusí viesť evidenciu odvodov, asi stačí, ak si ich výšku zapamätá. Jano, to nepatrilo tebe, to zákonodarcom.
Naposledy upravil Marína : 22.02.10 at 19:45
0 0
Načítať ďalšie