Zavrieť

Porady

Sudny spor

Dobry den,
prosim nejakeho odbornika, teda pravnika, alebo niekoho, kto sa vie pohybovat v zakonoch, tak nech mi poradi.
Aby som vas uviedla do diania, teda, mamke zomrel otec, (mamka jej uz zomrela davno) a sla na dedicke konanie, notarovi povedala, ze jej otec este mal nemanzelske deti, ale notar povedal, ze ich sa to netyka, ze iba ona je pravoplatna dedicka. Teda viac mamka neriesila. Ked sa vysporiadal majetok a mamka zdelila majetok. Tak sa ozvali tie nemanzelske deti a to rovno "pozvankou" na sud, teda nas dali na sud za to, ze aj oni maju pravo dedit. Sud sme prehrali a dali nam zaplatit sudne trovy. No a pointa je v tom, ze ja im ich prava neberiem, ano maju na to pravo, ale azda nemoze byt mamka zodpovedna za to, ze sa nezucastnili dedickeho konania. Teda mam otazky....
1.) Nepochybila sudkyna, ked vobec riesila tento spor, nemala ho vyhlasit za nepredmetny, kedze mamka nie je zodpovedna za to, ze neboli na konani, ano maju pravo dedit, ale co s tym ma moja mamka, ved ona ich ani nepozna, v zivote ich nevidela, tak co ma ona s nimi. Ved mali dat na sud, ale nie mamku, ale notara, nie???
2.) Nepochybil notar, ved on mal tie deti tam zapisat, ked mu to mamka vravela, ze nejake by mali byt, ale on jej povedal, ze to netreba, ze iba ona je pravoplatna dedicka, takze mali dat na sud jeho!!!
3.) Nemali by sme teraz dat na sud my ich vsetkych, teda tie deti, ze sme museli ist na spor, ktory sa nas netykal, potom sudkynu, ze nezamietla spor a nevyhlasila ho za nepredmetny a potom este aj toho notara, ze on pochybil a my sme kvoli nemu museli riesit sud.
No poradte mi. Viem, ze akonahle pride rozhodnutie, tak sa mame odvolat, ale poradte mi, co viac mame robit.
A ci sa da nieco robit aj proti tomu, ze to vyhrali, ved oni vedeli, ze ich nevlastny otec zomrel, a vobec sa hned neprihlasili, a ja viem preco, lebo moj dedo mal mat velke dlhy a keby sa hned prihlasili, tak by museli dedit aj dlhy, a tak svine pockali az kym sa neporiesi dedicke konanie, aby vedeli, ci sa do toho maju pchat alebo kaslat na to.
Dakujem krasne za pomoc.
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Trisha444 Pozri príspevok
je to podstatne, lebo ja tu potrebujem vyriesit len tie trovy, nic viac, nech dedia co chcu, to je v pohode, len ja nesuhlasim, ze dali na sud nas, mali dat toho notara, ze ich nezapisal. Prosto ide mi iba o tie trovy zo sudneho konania, iba k tomu mi porad....dakujem krasne
Tvoj príspevok je tak neprehľadný, že som sa pokúsila zistiť čo sa vlastne stalo.
No kedže nemáš záujem vysvetliť to s kludom tak ja ti pomôcť s trovami neviem. Prepáč. Pekný večer prajem.
0 0
Trisha444 Trisha444

Trisha444 je offline (nepripojený) Trisha444

neviem, preco sa hned urazas, mala som pocit, ze ten prispevok je prehladny, teda som sa o to snazila, dalo sa to napisat aj prehladnejsie, ale nechcela som tu pisat roman. Ja som pytala o radu, iba o tie trovy, ci ked dame odvolanie, ci mame sancu vyhrat, nic viac. Ale aj tak dakujem za ochotu.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Nikto sa neuráža.

Hádam Ti niekto zodpovie tvoju otázku. Občas treba aj počkať. A hádam moje otázky prispeli trošku k objasneniu situácie.
0 0
Trisha444 Trisha444

Trisha444 je offline (nepripojený) Trisha444

ale ano, dakujem pekne este raz.....a nehnevaj sa, prajem pekny vecer
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
No z toho čo tu odznelo som vyrozumel, že notár napriek upozornenie neprizval všetkých účastníkov konania o dedičstve.Bolo vydané osvedčenie o dedičstve a následne noví dedičia podali návrh na súd. Ten samozrejme vyhrali ale trovy konania máte zaplatiť Vy. Kedže pochybil notár a ten je zo zákona poistený § 12 ods. 1 písm. b) zákona č. 323/1992 Zb., môžte si sumu, ktorú ste museli zaplatiť, uplatniť voči tomu notárovi ako poistnú udalosť. Presný postup neviem, skúste zavolať dotyčnému notárovi a zistiť u koho je poistený a potom to riešte buď samostatne, alebo v súčinnosti s notárom.
Inak silne pochybujem, že vymôžete trovy konania späť, aj keď ani to nie je možné, len to budete musieť dokázať. A na súde to pôjde asi ťažšie. Ak notár nebude chcieť spolupracovať, požiadajte o kópiu spisu s konania o dedičstve, ako účastník na to máte právo, a tam sú zaznačené všetky úkony notára. Podľa toho zistíte, ako a vôbec či hľadal dedičov. Podľa informácií, čo nájdete v zápisnici sa budeme vedieť pohnúť ďalej.
To je všetko čo mi momentálne napadlo a čo som našiel.
Verím, že to spoločnými silami nejako poriešime.
Držím palce
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Trisha444 Pozri príspevok
je to podstatne, lebo ja tu potrebujem vyriesit len tie trovy, nic viac, nech dedia co chcu, to je v pohode, len ja nesuhlasim, ze dali na sud nas, mali dat toho notara, ze ich nezapisal. Prosto ide mi iba o tie trovy zo sudneho konania, iba k tomu mi porad....dakujem krasne
V prvom príspevku som uviedla, že odvolanie v časti trovy konania možno môže byť mama úspešná, ale nepoznala som podrobnosti.

V sporovom súdnom konaní vo všeobecnosti platí zásada, že neúspešná strana v spore platí trovy konania, alebo sa trovy medzi strany rozdelia alebo súd vysloví, že žiaden z účastníkov konania nemá na náhradu trov nárok. (§ 142 O.s.p.)

Existujú aj výnimky z tohto pravidla.

Prvá je, že aj žalovaný, ktorý nemal vo veci úspech, má právo na náhradu trov konania proti žalobcovi, ak svojim správaním nezavdal príčinu k podaniu žaloby.(§143 O.s.p.)

Druhá je, že v spore vyšli najavo dôvody hodné osobitného zreteľa, a vtedy súd nemusí priznať náhradu trov konania celkom alebo čiastočne.(§150 O.s.p.)

Na základe Tvojich doplňujúcich informácií, z ktorých sa dá usudzovať, že celý spor neskončil na jednom alebo dvoch pojednávaniach, dovolím si tvrdiť, že sotva bude úspešné odvolanie aj o trovách konania. Samozrejme, že sa môžem mýliť, pretože nepoznám argumentáciu protistrany v spore.

Podľa mňa na notára zabudni. Nespôsobil Tvojej matke žiadnu škodu. Ak by totiž matka uznala nárok ostatných dedičov na prvom pojednávaní, a nebola by sa vyhovárala na notára, určite by trovy nebola platila, naopak, jej trovy konania by platila protistrana. Ak by o ostatných dedičoch nevedela a ani ju nevyzvali na vydanie časti dedičstva, a po tom, čo sa o nich dozvedela, bola by im ochotná protihodnotu dedičských podielov poskytnúť, nebola by zadala príčinu k podaniu žaloby. Potom by súd na tieto okolnosti musel prihliadnuť.
Naposledy upravil Petra Nová : 26.01.10 at 19:48
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
Petra Nová Pozri príspevok
V prvom príspevku som uviedla, že odvolanie v časti trovy konania možno môže byť mama úspešná.
V sporovom súdnom konaní vo všeobecnosti platí zásada, že neúspešná strana v spore platí trovy konania, alebo sa trovy medzi strany rozdelia alebo súd vysloví, že žiaden z účastníkov konania nemá na náhradu trov nárok. (§ 142 O.s.p.)

Existujú aj výnimky z tohto pravidla.

Prvá je, že aj žalovaný, ktorý nemal vo veci úspech, má právo na náhradu trov konania proti žalobcovi, ak svojim správaním nezavdal príčinu k podaniu žaloby.(§143 O.s.p.)

Druhá je, že v spore vyšli najavo dôvody hodné osobitného zreteľa, a vtedy súd nemusí priznať náhradu trov konania celkom alebo čiastočne.(§150 O.s.p.)

Na základe Tvojich doplňujúcich informácií, z ktorých sa dá usudzovať, že celý spor neskončil na jednom alebo dvoch pojednávaniach, dovolím si tvrdiť, že sotva bude úspešné odvolanie aj o trovách konania. Samozrejme, že sa môžem mýliť, pretože nepoznám argumentáciu protistrany v spore.

Podľa mňa na notára zabudni. Nespôsobil Tvojej matke žiadnu škodu. Ak by totiž matka uznala nárok ostatných dedičov na prvom pojednávaní, a nebola by sa vyhovárala na notára, určite by trovy nebola platila. Ak by o ostatných dedičoch nevedela a ani ju nevyzvali na vydanie časti dedičstva, a po tom, čo sa o nich dozvedela, bola by im ochotná protihodnotu dedičských podielov poskytnúť, nebola by zadala príčinu k podaniu žaloby. Potom by súd na tieto okolnosti musel prihliadnuť.
Petra súhlasím s celým tvojím príspevkom okrem tej časti s notárom. Pokiaľ je pravda, čo tvrdi Trisha444 a teda, že notár mal vedomosť o ďalších dedičoch, mal ich prizvať na konanie. Kedže tak nespravil porušil svoju povinnosť, čo v priamo dôsledku vyústilo do súdneho sporu, čo malo za následok trovy konania. Ja si myslím, že toto je najschodnejšia cesta, ako získať peniaze späť. A nik nebude škodovať v konečnom dôsledku.

Ale tvoj názor prijímam, len sa s ním nestotožňujem.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Mgr.Shrek Pozri príspevok
Petra súhlasím s celým tvojím príspevkom okrem tej časti s notárom. Pokiaľ je pravda, čo tvrdi Trisha444 a teda, že notár mal vedomosť o ďalších dedičoch, mal ich prizvať na konanie. Kedže tak nespravil porušil svoju povinnosť, čo v priamo dôsledku vyústilo do súdneho sporu, čo malo za následok trovy konania. Ja si myslím, že toto je najschodnejšia cesta, ako získať peniaze späť. A nik nebude škodovať v konečnom dôsledku.

Ale tvoj názor prijímam, len sa s ním nestotožňujem.
To je v poriadku. Len ja nevidím notárove spôsobenie škody . Matka si ju spôsobila tým, že sa s nimi súdila. Nemusela. A notár by musel uznať škodu, aby za neho poisťovňa plnila. Myslíš, že to urobí? A si presvedčený, že matka notárovi preukáže, že on nechcel, aby nevlastné deti boli dedičmi? Prečo by to robil?
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
Petra Nová Pozri príspevok
To je v poriadku. Len ja nevidím notárove spôsobenie škody . Matka si ju spôsobila tým, že sa s nimi súdila. Nemusela. A notár by musel uznať škodu, aby za neho poisťovňa plnila. Myslíš, že to urobí? A si presvedčený, že matka notárovi preukáže, že on nechcel, aby nevlastné deti boli dedičmi? Prečo by to robil?
No notár spôsobil škodu tým, že zanedbal svoju povinnosť. Oni neboli prizvaní na dedičské konanie a dali návrh na súd. Z ich podnetu súd začal, nie z podnetu matky. Nemyslím, že on musí uznať pochybenie. Stačí ak matka pochybenie dokáže. Nemuselo to byť s úmyslom, aby tie deti neboli dedičmi, ale bol uzrozumený s tým, že je dedičov viac a nekonal. Toť zanedbal svoju povinnosť.
0 0
Trisha444 Trisha444

Trisha444 je offline (nepripojený) Trisha444

waaaauuuuw....odpadavam, dakujem, ze sa konecne nasiel niekto, kto tomu celemu porozumel, som nadsena, dakujem krasne, urcite vsetko urobime ako ste napisali. Takze ak som dobre porozumela, neoporucate sa odvolavat, ale ziadat nahradu u notara. Hned dnes to budeme takto riesit a kontaktovat toho notara, potom sa tu budem hlasit, co a ako sme zistili a vybavili.
Naozaj Vam krasne dakujem za velku pomoc.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Trisha444 Pozri príspevok
waaaauuuuw ....odpadavam, dakujem, ze sa konecne nasiel niekto, kto tomu celemu porozumel, som nadsena, dakujem krasne, urcite vsetko urobime ako ste napisali. Takze ak som dobre porozumela, neoporucate sa odvolavat, ale ziadat nahradu u notara. Hned dnes to budeme takto riesit a kontaktovat toho notara, potom sa tu budem hlasit, co a ako sme zistili a vybavili.
Naozaj Vam krasne dakujem za velku pomoc.
Ja Ti ozaj želám, aby Ti to nadšenie vydržalo. Vlastne, aby vydržalo Tvojej pani matke.
0 0
elaurie elaurie

elaurie je offline (nepripojený) elaurie

Trisha444 Pozri príspevok
Takze ak som dobre porozumela, neoporucate sa odvolavat, ale ziadat nahradu u notara. Hned dnes to budeme takto riesit a kontaktovat toho notara, potom sa tu budem hlasit, co a ako sme zistili a vybavili.
Trisha444, z tých informácií, ktoré my tu na Porade od Teba máme, ťažko uviesť, či sa oplatí proti trovám konania odvolať alebo nie... Ešte raz si dobre prečítaj príspevok Petry Novej, možno by sa dal použiť § 150 ods. 1 Občianskeho súdneho poriadku (zákon č. 99/1963 Zb.). Ty (resp. Tvoja mama) musíš vedieť, ako ten súdny spor prebiehal, čo na ňom Tvoja mama namietala a čo nie, čo uznala a čo nie, koľko bolo pojednávaní... Pokiaľ Tvoja mama naozaj nedala svojím správaním príčinu na podanie žaloby, reagovala na výzvy súdu a nároky žalobcov v spore nijako nespochybňovala, potom má naopak ona právo na náhradu trov konania proti žalobcom podľa § 143 Občianskeho súdneho poriadku.
Tiež sa prikláňam k názoru, že cez notára asi ťažko niečo dosiahnete, pokiaľ on sám chybu neuzná alebo tá chyba nevyplýva zo spisu o dedičskom konaní...
A prosím Ťa neodpadávaj nám tu
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

elaurie Pozri príspevok
A prosím Ťa neodpadávaj nám tu
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať