Zavrieť

Porady

Ako prijať peniaze

Ahojte, začnem s tým že som čítal viacero tém o tejto problematike, no nikde nebolo presne napísané to čo chcem vedieť.. poprosím preto o stručnú odpoveď, ďakujem.

Som živnostník, a začal som robiť PC servis. klienti si ma zavolajú, ja väčšinou na mieste problém vyriešim, alebo to riešim niekedy na 2-3 krát.

Potrebujem poradiť ako postupovať s Príjmovým pokladničným dokladom a faktúrou, registračnú pokladňu nemám, ani predajňu a to v týchto dvoch prípadoch:

1.) Klient je fyzycká osoba, nepodnikateľ, u neho doma vykonám službu a následne som povinný mu vystaviť doklad o príjme, a rovnako ho potrebujem aj ja zaradiť do môjho jednoduchého účtovníctva. Stačí vypísať PPD, alebo musím vystaviť aj fakrtúru?

2.) Klient je podnikateľ, alebo firma. Tu vystavujem faktúru, ktorá má splatnosť a originál im doručím poštou. Čo však, ak ju chcú uhradiť v hotovosti? Vystavím k nej PPD? neni potrebné na faktúre uviesť že bola uhradená v hotovosti?

Ďakujem vopred za odpovede.

Erik
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Ad 1.) Bola by vhodna aj faktura, nakolko PPD je len doklad o prijati hotovosti - nehovori nic o tom, co si pre dotycneho robil, kolko hodin, prip. aky material si pouzil. Fakturu mu mozes vystavit na mieste alebo dodatocne zaslat postou.

    Ad 2.) Nie je problem, ak ju chcu uhradit v hotovosti - vystavis PPD (je dobre tlacivo nosit so sebou, aj peciatku, ak mas). Ak by si nahodou PPD so sebou nemal, tvoj odberatel moze vystavit VPD, kde ty sa podpises ako prijemca penazi. Ak dopredu vies, ze faktura bude uhradene v hotovosti, mozes na fakturu napisat - sposob uhrady: hotovost. Ak to dopredu nevies, uved, co zvykne, zvacsa: prevodnym prikazom. Ak aj napriek tomu bude faktura uhradena v hotovosti, nevadi, nie je to problem, fakturu uz spätne neprerabaj.

    Ericsoft je offline (nepripojený) Ericsoft

    Ericsoft
    1.) Ok, a v prípade že ručne vypisovateľnú faktúru nemám, ani ju nechcem, a klient nemá záujem o zasielanie faktúry? Na PPD je je kolónka Účel, tam sa dá uviesť za čo je to..


    2.) Tu nieje čo riešiť, ďakujem.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Ericsoft Pozri príspevok
    1.) Ok, a v prípade že ručne vypisovateľnú faktúru nemám, ani ju nechcem, a klient nemá záujem o zasielanie faktúry? Na PPD je je kolónka Účel, tam sa dá uviesť za čo je to..
    Pokial nie ste platitelom DPH, zakon Vam neprikazuje vystavit zakaznikovi-obcanovi fakturu, ale nejaky doklad o sluzbach, ktore ste pre neho vykonali by som doporucila urobit - nieco ako servisny zaznam: zoznam sluzieb, ukonov, ktore ste urobili. Na jednej strane vy viete aj po dlhsom case, co ste pre neho urobili, doveryhodnejsie je to aj ako podklad do Vasho uctovnictva a na druhej strane aj pre klienta.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.