Zavrieť

Porady

pracovný pomer doba určitá

Ahojte potrebujem radu,bola som zamestnaná od roku 2005 u zamestnávateľa, ktorý má len dvoch zamestnancov. Prvú pracovnú zmluvu som mala na dobu určitú do 31.12.2005 a potom mi každý rok dodatkom predložoval pracovný pomer vždy o jeden rok ( to znamená že dodatok k 31.12.2006, k 31.12.2007, k 31.12.2008 a k 31.12.2009) K 31.12.2009 mi skončil pracovný pomer. Chcem sa spýtať či zamestnávateľ postupoval správne alebo som mala mať po dvoch rokoch pracovnú zmluvu na dobu neurčitú.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Monnika23 Pozri príspevok
Ahojte potrebujem radu,bola som zamestnaná od roku 2005 u zamestnávateľa, ktorý má len dvoch zamestnancov. Prvú pracovnú zmluvu som mala na dobu určitú do 31.12.2005 a potom mi každý rok dodatkom predložoval pracovný pomer vždy o jeden rok ( to znamená že dodatok k 31.12.2006, k 31.12.2007, k 31.12.2008 a k 31.12.2009) K 31.12.2009 mi skončil pracovný pomer. Chcem sa spýtať či zamestnávateľ postupoval správne alebo som mala mať po dvoch rokoch pracovnú zmluvu na dobu neurčitú.
U zamestnávatela do 20 zámestnancov do 28.2.2010 neplatili žiadne obmedzenia v počte dodatkov zmlúv týkajúcich sa predlženia doby trvania
pracovného pomeru na dobu určitú.
1 0
Monnika23 Monnika23

Monnika23 je offline (nepripojený) Monnika23

ja som si to myslela tiež, ale stretla som sa s názormi ( od právnika, aj mzdových účtovníkov), že takýto postup nie je správny a že po dvoch rokoch mala byť zmluva na dobu neurčitú.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Monnika23 Pozri príspevok
ja som si to myslela tiež, ale stretla som sa s názormi ( od právnika, aj mzdových účtovníkov), že takýto postup nie je správny a že po dvoch rokoch mala byť zmluva na dobu neurčitú.
Monika, pre tých ktorí neveria alebo nečítajú ZP - 48 odst. 6 ZP :

6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o
a) zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu,
b) vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu,
c) tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
d) zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
e) zamestnanca, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
f) zamestnanca, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
g) zamestnanca u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
h) zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.
1 0
milka1619 milka1619

milka1619 je offline (nepripojený) milka1619

Aj ja prosím o radu. Kontrolovala som PZ a dodatky v spisoch zamestnancov a našla som 2 prípady takéto : zamestnannec pracoval od roku 2001 do 31.12.2006. Pracovný pomer na dobu určitú mal predlžovaný dodatkami vždy o jeden rok.Posledný dodatok bol na dobu určitú od r 2005 - 2007 .( zamestnávateľ -do 20 zamestnancov) Bol takýto postup správny? Ďakujem za odpovede.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

milka1619 Pozri príspevok
Aj ja prosím o radu. Kontrolovala som PZ a dodatky v spisoch zamestnancov a našla som 2 prípady takéto : zamestnannec pracoval od roku 2001 do 31.12.2006. Pracovný pomer na dobu určitú mal predlžovaný dodatkami vždy o jeden rok.Posledný dodatok bol na dobu určitú od r 2005 - 2007 .( zamestnávateľ -do 20 zamestnancov) Bol takýto postup správny? Ďakujem za odpovede.
ano- od 1.3. 2010 platí novela ZP, kde už táto výnimka pre zamestnávatelov do 20 zamestnancov neplatí.
1 0
ddsliace ddsliace

ddsliace je offline (nepripojený) ddsliace

Prosím o radu. Pracovníčka-opatrovateľka mala pracovnú zmluvu na dobu určitú počas opatrovania klienta. Od 25.1. je opatrovateľka na PN. Klient o ktorého sa starala zomrel 1.2.
Mala som jej pracovný pomer skončiť k 1.2. alebo až po skončení PN.
Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

A dokedy mala dobu určitú? AK to nebolo ohraničené dátumom, doba určitá skončila 1.2.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

ddsliace Pozri príspevok
Prosím o radu. Pracovníčka-opatrovateľka mala pracovnú zmluvu na dobu určitú počas opatrovania klienta. Od 25.1. je opatrovateľka na PN. Klient o ktorého sa starala zomrel 1.2.
Mala som jej pracovný pomer skončiť k 1.2. alebo až po skončení PN.
Ďakujem.
Mala si jej pracovny pomer ukoncit tak, ze 1.2. bol jej posledny pracovny den, nakolko ten sa viaze na opatrovanie konkretneho klienta, ktory 2.2. uz nebo klientom.
0 0
ccokoladecka ccokoladecka

ccokoladecka je offline (nepripojený) ccokoladecka

Poprosím o radu, zamestnankyna mala PZ na DU od 1.3.2008-28.2.2009 a dalsiu PZ na DU od 1.3.2009-28.2.2010. Stale u nas pracuje a potrebujeme jej od 1.3.2010 dat novú PZ. Je mozne jej dat podla noveho zakona opat PZ na dobu urcitu?
0 0
gabiga gabiga

gabiga je offline (nepripojený) gabiga

ccokoladecka Pozri príspevok
Poprosím o radu, zamestnankyna mala PZ na DU od 1.3.2008-28.2.2009 a dalsiu PZ na DU od 1.3.2009-28.2.2010. Stale u nas pracuje a potrebujeme jej od 1.3.2010 dat novú PZ. Je mozne jej dat podla noveho zakona opat PZ na dobu urcitu?
- ak to bude podpisovat 1.3.2010, uz nie. plati doba neurcita.
- ak to podpisovala 28.2.2010 a ste zamestnavatel s menej ako 20 zamestnancami, tak ano. moze byt doba urcita.
- ak to podpisovala 28.2.2010 a nesplnate vyssiu podmienku, tak nie. plati doba neurcita.
0 0
ccokoladecka ccokoladecka

ccokoladecka je offline (nepripojený) ccokoladecka

dakujem velmi pekne za odpoved, dali sme jej nakoniec na dobu neurcitu
0 0
patys patys

patys je offline (nepripojený) patys

veronikasad Pozri príspevok
ano- od 1.3. 2010 platí novela ZP, kde už táto výnimka pre zamestnávatelov do 20 zamestnancov neplatí.
Prosím vás ktorá je to novela čo ruší tu výnimku o 20 zamestnancoch?dakujem
0 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

predlžovali sme zmluvy na dobu určitú /výnimka do 20 zamestnanco/, 28.2.2010 sme dali na dobu určitú do 30.04.2010 , od 1.5.2010 môžme ešte dať na dobu určitú alebo ako to je? veď predtým čo sme robili to bolo ok, a ja si myslím , že keď platí zákon od1.3.2010 tak by sme mohli ešte predlžiť 2 krát do 2 rokov
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ccokoladecka Pozri príspevok
Poprosím o radu, zamestnankyna mala PZ na DU od 1.3.2008-28.2.2009 a dalsiu PZ na DU od 1.3.2009-28.2.2010. Stale u nas pracuje a potrebujeme jej od 1.3.2010 dat novú PZ. Je mozne jej dat podla noveho zakona opat PZ na dobu urcitu?
Ak si správne uviedla dátumy (koniec druhej prac. zmluvy 31.3.2010) a pracovníčka so súhlasom organizácie naďalej vykonávala u vás prácu, pracovný pomer sa zmenil na dobu neurčitú - aj bez ďalšej pracovnej zmluvy.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
patys Pozri príspevok
Prosím vás ktorá je to novela čo ruší tu výnimku o 20 zamestnancoch?dakujem
Tento zákon:
Naposledy upravil rodina1 : 21.09.10 at 09:56
4 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

nik mi neodpovie?
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

buba Pozri príspevok
nik mi neodpovie?
novela platná od 1.3.2010
§48
(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d vykonávania opatrovateľskej služby podľa osobitného predpisu,
e) vykonávania prác, pre ktoré sa vyžaduje vzdelanie umeleckého smeru,
f) vykonávania prác tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
g) vykonávania prác dohodnutých v kolektívnej zmluve.
(5) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.
(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.
3 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

čiže ak som dobre pochopila, už musí byť doba neurčitá,
0 0
renatamnch renatamnch

renatamnch je offline (nepripojený) renatamnch

Prosím o radu: Zamestnávame učiteľku, starobnú dôchodkyňu, ktorá nastúpila do pracovného pomeru 14.10.08 do 30.06.09, potom od 1.9.09 do 30.6.10. Môžeme s ňou uzavrieť 2x PZ znovu na dobu určitú od 1.9.10 do 30.6.11? Je zapojená v aktivitách projektu z EÚ a museli by sme ju na niekoľko mesiacov, kým aktivity skončia nahradiť. Ako sa v prípade, keď tieto boby určité na seba bezprostredne nenadväzujú počíta predĺženie PZ najviac na 2 roky? Bude to v tomto prípade druhé predĺženie len do 13.10.2010?
Naposledy upravil renatamnch : 04.05.10 at 14:29
0 0
renatamnch renatamnch

renatamnch je offline (nepripojený) renatamnch

Už som sa odpoveď dozvedela "Riešenie od Jozef Mihál " v Drakovi
Ak by niekto potreboval, tak tu je:

Nový PP posudzujete "po novom".
Keďže od ukončenia predošlého PP uplynulo menej ako 6 mesiacov, ide o opätovne dohodnutý PP na určitú dobu.
Treba pritom rešpektovať dve pravidlá:

- pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky
- pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát.


V mojom prípade to znamená, že môžme druhýkrát predĺžiť PP na dobu určitú, ale max. na 2 roky, teda od 1.9.2010 do 13.10.2010. (Alebo zmeniť PP z doby určitej na PP na dobu neurčitú.)

Ak som to pochopila zle opravte ma.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať