Zavrieť

Porady

pracovný pomer doba určitá

Ahojte potrebujem radu,bola som zamestnaná od roku 2005 u zamestnávateľa, ktorý má len dvoch zamestnancov. Prvú pracovnú zmluvu som mala na dobu určitú do 31.12.2005 a potom mi každý rok dodatkom predložoval pracovný pomer vždy o jeden rok ( to znamená že dodatok k 31.12.2006, k 31.12.2007, k 31.12.2008 a k 31.12.2009) K 31.12.2009 mi skončil pracovný pomer. Chcem sa spýtať či zamestnávateľ postupoval správne alebo som mala mať po dvoch rokoch pracovnú zmluvu na dobu neurčitú.
Usporiadat
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Lubica H Pozri príspevok
pracovná zmluva na dobu určitú bola podpísaná po 1.3.2010 na tri mesiace aj so skúšobnou dobou. od 1.7.2010 zamestnávateľ opätovne dohodol pracovný pomer na dobu určitú na 3 mesiace a znovu aj so skúšobnou dobou. keďže zamestnankyňa nespĺňa ani jedno z písmen uvedených v §48 ods. 4 a zároveň zamestnávateľ opätovne do pracovnej zmluvy zahrnul skúšobnú dobu, môže zamestnankyňa považovať takúto zmluvu za neplatnú a svoj pracovný pomer zmenený na dobu neurčitú?

Nie, nemoze automaticky pocitat, ze jej PP je na dobu neurcitu.
Pracovna zmluva ako taka je platna na dohodnute 3 mesiace, akurat skusobna doba platna nie je. Cize ak by dostala ukoncenie PP v skusobnej dobe, tak to platne nie je.
2 0
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

ivka70 Pozri príspevok
Nie, nemoze automaticky pocitat, ze jej PP je na dobu neurcitu.
Pracovna zmluva ako taka je platna na dohodnute 3 mesiace, akurat skusobna doba platna nie je. Cize ak by dostala ukoncenie PP v skusobnej dobe, tak to platne nie je.
ok, takže počas týchto troch mesiacov, ak by došlo k ukončeniu PP v skúšobnej dobe, nebude to platná výpoveď. a následne, po uplynutí doby, na ktorú je zmluva uzavretá (ak počas jej trvania nedôjde k jej ukončeniu z iných dôvodov), by už nemala byť uzavretá zmluva na dobu určitú, keďže zamestnanec nespĺňa ani jedno písmenu §48 odst. 4.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Lubica H Pozri príspevok
ok, takže počas týchto troch mesiacov, ak by došlo k ukončeniu PP v skúšobnej dobe, nebude to platná výpoveď. a následne, po uplynutí doby, na ktorú je zmluva uzavretá (ak počas jej trvania nedôjde k jej ukončeniu z iných dôvodov), by už nemala byť uzavretá zmluva na dobu určitú, keďže zamestnanec nespĺňa ani jedno písmenu §48 odst. 4.
Ano.
1 0
jaja15 jaja15

jaja15 je offline (nepripojený) jaja15

Dobrý deň, som učiteľkou na ZŠ. Na jednej škole pracujem už 2-hý rok, vždy s uzavretím pracovnej zmluvy na 10 mesiacov, počas šk. roku, počas prázdnin som nezamestnaná. Prvý rok som bola zaradená ako vychovávateľka, druhý už ako učiteľka. Môže mi zamestnávateľ túto zmluvu opäť ponúknuť na 10 mesiacov už po 3x bez podpisu zmluvy na neurčito?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

jaja15 Pozri príspevok
Dobrý deň, som učiteľkou na ZŠ. Na jednej škole pracujem už 2-hý rok, vždy s uzavretím pracovnej zmluvy na 10 mesiacov, počas šk. roku, počas prázdnin som nezamestnaná. Prvý rok som bola zaradená ako vychovávateľka, druhý už ako učiteľka. Môže mi zamestnávateľ túto zmluvu opäť ponúknuť na 10 mesiacov už po 3x bez podpisu zmluvy na neurčito?
Nie, nova zmluva uz musi byt na dobu neurcitu.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu
(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.
(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát.
(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.
(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d vykonávania opatrovateľskej služby podľa osobitného predpisu,
e) vykonávania prác, pre ktoré sa vyžaduje vzdelanie umeleckého smeru,
f) vykonávania prác tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
g) vykonávania prác dohodnutých v kolektívnej zmluve.
(5) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.
(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.
(7) Zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu nemožno zvýhodniť alebo obmedziť, ak ide o pracovné podmienky a podmienky zamestnávania podľa tohto zákona a o pracovné podmienky súvisiace s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci podľa osobitného predpisu, v porovnaní s porovnateľným zamestnancom.
(8) Zamestnávateľ informuje vhodným spôsobom zamestnancov v pracovnom pomere na určitú dobu a zástupcov zamestnancov o pracovných miestach na neurčitý čas, ktoré sa u neho uvoľnili.
(9) Obmedzenia podľa odsekov 2 až 7 sa nevzťahujú na zamestnávanie agentúrou dočasného zamestnávania.
0 0
pavlinka pavlinka

pavlinka je offline (nepripojený) pavlinka

Máme zamestnanca zamestnaneho od 1.9.2009 do 30.06.2010.
Od 1.9.2010 ho môžeme zamestnaťešt jeden krát na dobu určitú najdlhšie do 31.08.2011 ?
Naposledy upravil pavlinka : 23.08.10 at 04:01
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

pavlinka Pozri príspevok
Máme zamestnanca zamestnaneho od 1.9.2009 do 30.06.2010.
Od 1.9.2010 ho môžeme zamestnaťešt jenen krát na dobu určitú najdlhšie do 31.08.2011 ?
Môžete ho ešte zamestnať na dobu určitú do 31.8.2011.
0 0
Lilu1 Lilu1

Lilu1 je offline (nepripojený) Lilu1

Potrebujem potvrdiť moju úvahu:
zamestnanec s pracovným pomerom od 13.10.2008 do 30.06.2009 a od 13.10.2009 do 30.06.2010. S takýmto zamestnancom je možné uzavrieť už len na dobu neurčitú?
A to aj v tom prípade, že tieto pracovné pomery boli uzavreté ešte pred účinnosťou novely zákonníka práce?
Neviem nie je mi v tom jasno.
Ak beriem do úvahy prac. pomer uzavretý od 1.3.2010 tak to mi je jasné. Tam platia dva roky. Ale čo s tými prac. pomermi uzatvorenými po "starom"?
0 0
Lilu1 Lilu1

Lilu1 je offline (nepripojený) Lilu1

Potrebujem potvrdiť moju úvahu:
zamestnanec s pracovným pomerom od 13.10.2008 do 30.06.2009 a od 13.10.2009 do 30.06.2010. S takýmto zamestnancom je možné uzavrieť už len na dobu neurčitú?
A to aj v tom prípade, že tieto pracovné pomery boli uzavreté ešte pred účinnosťou novely zákonníka práce?
Neviem nie je mi v tom jasno.
Ak beriem do úvahy prac. pomer uzavretý od 1.3.2010 tak to mi je jasné. Tam platia dva roky. Ale čo s tými prac. pomermi uzatvorenými po "starom"?
0 0
Lilu1 Lilu1

Lilu1 je offline (nepripojený) Lilu1

Potrebujem potvrdiť moju úvahu:
zamestnanec s pracovným pomerom od 13.10.2008 do 30.06.2009 a od 13.10.2009 do 30.06.2010. S takýmto zamestnancom je možné uzavrieť už len na dobu neurčitú?
A to aj v tom prípade, že tieto pracovné pomery boli uzavreté ešte pred účinnosťou novely zákonníka práce?
Neviem nie je mi v tom jasno.
Ak beriem do úvahy prac. pomer uzavretý od 1.3.2010 tak to mi je jasné. Tam platia dva roky. Ale čo s tými prac. pomermi uzatvorenými po "starom"?
0 0
Holder Miro Holder Miro

Holder Miro je offline (nepripojený) Holder Miro

Ak má pracovník uzetvorenú zmluvu na dobu určitú, a pokračuje v práci u toho istého zamestnávateľa aj po dni,keď mu skončil prac.pomer na dobu určitú,
automaticky sa mu mení prac.pomer na dobu neurčitú.
0 0
Lilu1 Lilu1

Lilu1 je offline (nepripojený) Lilu1

Ide mi o to, že s týmto zamestnancom by sme znova uzatvorili pracovný pomer od 18.10.2010 len neviem či je ešte možné uzatvoriť na dobu určitú alebo už len na neurčitú.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

z príspevku Lilu nečítam, že pracovný pomer pokračuje po 30.6.2010
0 0
Lilu1 Lilu1

Lilu1 je offline (nepripojený) Lilu1

Potrebujem potvrdiť moju úvahu:
zamestnanec s pracovným pomerom od 13.10.2008 do 30.06.2009 a od 13.10.2009 do 30.06.2010. S takýmto zamestnancom je možné uzavrieť už len na dobu neurčitú?
A to aj v tom prípade, že tieto pracovné pomery boli uzavreté ešte pred účinnosťou novely zákonníka práce?
Neviem nie je mi v tom jasno.
Ak beriem do úvahy prac. pomer uzavretý od 1.3.2010 tak to mi je jasné. Tam platia dva roky. Ale čo s tými prac. pomermi uzatvorenými po "starom"?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Lilu1 Pozri príspevok
Potrebujem potvrdiť moju úvahu:
zamestnanec s pracovným pomerom od 13.10.2008 do 30.06.2009 a od 13.10.2009 do 30.06.2010. S takýmto zamestnancom je možné uzavrieť už len na dobu neurčitú?
A to aj v tom prípade, že tieto pracovné pomery boli uzavreté ešte pred účinnosťou novely zákonníka práce?
Neviem nie je mi v tom jasno.
Ak beriem do úvahy prac. pomer uzavretý od 1.3.2010 tak to mi je jasné. Tam platia dva roky. Ale čo s tými prac. pomermi uzatvorenými po "starom"?
Odpoveď nájdeš aj tu:
http://www.porada.sk/t139329-pp-na-d...-3-2010-a.html
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-127099.html
2 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Lilu1 Pozri príspevok
Ide mi o to, že s týmto zamestnancom by sme znova uzatvorili pracovný pomer od 18.10.2010 len neviem či je ešte možné uzatvoriť na dobu určitú alebo už len na neurčitú.
Kedze novy pracovny pomer vznika do 6 mesiacov od ukoncenia posledneho PP na dobu urcitu, pocita sa tato doba do moznej doby PP na dobu urcitu a novy PP ma byt na dobu neurcitu.
Zakon nehovori o tom, ze by sa pocitali len PP od 1.3.2010, takze to plati na vsetky PP na dobu urcitu, aj tie, uzatvorene pred platnostou zmeny ZP.
3 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Lilu1 Pozri príspevok
Potrebujem potvrdiť moju úvahu:
zamestnanec s pracovným pomerom od 13.10.2008 do 30.06.2009 a od 13.10.2009 do 30.06.2010. S takýmto zamestnancom je možné uzavrieť už len na dobu neurčitú?
A to aj v tom prípade, že tieto pracovné pomery boli uzavreté ešte pred účinnosťou novely zákonníka práce?
Neviem nie je mi v tom jasno.
Ak beriem do úvahy prac. pomer uzavretý od 1.3.2010 tak to mi je jasné. Tam platia dva roky. Ale čo s tými prac. pomermi uzatvorenými po "starom"?
Riadiš sa aktuálnym znením ZP, t.z., že so zamestnancom môžeš uzatvoriť PP len na dobu neurčitú.


§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu

(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.

(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát.

(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.
2 0
Lilu1 Lilu1

Lilu1 je offline (nepripojený) Lilu1

Ďakujem Vám všetkým za pomoc a odpovede. Krásny zbytok večera :-)
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

mzdarka renca Pozri príspevok
(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.
Chápem to správne, že ak bol prac.pomer na dobu určitú 5.1.2010-30.6.2010, tak môže byť ešte raz v čase 1.9.2010-28.2.2011?
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať