Zavrieť

Porady

Nesprávne vyúčtovanie za spotrebu ÚK r.2008

Prosím o radu.V máji sme dostali prvé vyúčtovanie za ÚK za rok 2008 .Jeho výpočet bol 16 000 sk ,nedoplatok odvolali sme sa prišlo opravné vyúčtovanie kde sme mali 883.-Sk znova nedoplatok , ktorý som uhradila pretože v sprievodnom liste bolo , aby sme prvé vyúčtovanie nebrali do úvahy.Aké bolo naše prekvapenie keď 19.01.2010 prišlo tretie vyúčtovanie v ktorom sme mali nedoplatok 7500sk .Bolo mi povedané predsedom spoloč., že sa nadopolovičná väčšina vlastníkov dohodla , že sa spotreba tepla nebude počítať podľa meračov tepla , ale podľa m2 rozlohy bytu.S týmto mi nesúhlasíme , pretože na poslednom sprievodnom liste je priznané predsedom resp.správcom ,že odpisy boli zle odpisované a vzhľadom k tomu sa pristúpilo na spotrbu tepla na m2.Neviem či som dobre spravila , ale som vyúčtovania všetky tri poslala na Slov.Energetickú inšpekciu do Žiliny a budem vidieť čo sa bude diať.Nemám dobrý pocit zo všetkého.Tak isto neviem či je správne ,keď sa nadpolovičná väčšina dohodla tak ako som písala a môžu sa obísť merače.Máme zistené , že predseda spoloč.chodil dodatočne podpisovať prezenčnú listinu.Nad nami suseda mala v prvom vyúčtovaní 29 000 nedopl.v druhom 11 000 a v treťom 10 000 sk nedoplatok.Mám doklady o tom, že p. ktorý odpisoval hodnoty spotreby tepla z meračov písal ich ako mu asi prišlo.Všetko sa chce ututlať.Niektoré byty dostali až 18 000 sk preplatky a niektorý byt , ktorý platí zálohovo 600 sk za teplo mal 15 000 preplatokt.z.,že ani si tam peniaze neodložil aké mu boli vrátené.Prosím poradte či stačí kontrola z SEI,alebo kam sa máme ešte obrátiť.Predchádzajúci predseda sa už nabalil najprv auto,potom dom a každýje ticho.Rozprávala som s predchádzajúcim správcom , ktorý mi povedal aké máme mínusy v účtovníctve a každý je spokojný.Teraz ,keď sme sa začali ohlasovať budeme najhorší vlastníci,ale nám to je jedno.Povedali sme si s manželom , že donekonečna sa čušať nedá keď vidíme ,aký sú ľudia hlúpi.Svoje vlastné peniaze si nechcú chrániť.Dovolím si tvrdiť ,že taká bytovka ako je naša sa nájde snáť na Luniku 9.zateplilo sa z jednej severnej strany,okna sa nevymenili len ten kto sme nato mali.pôžička sa zobrala, výťahové šachty sa nezateplili na schodišti sa vymenili okná cez ktoré tečia.Skratka katastrofa,ale to je už iné.Mňa zaujíma v prvom rade teplo , ktoré sme odobrali podľa merača za ktoré si chceme aj zaplatiť.Poveiem len príklad každý vikend a sviatky trávime na chate takže radiátory sú celú dobu vypnuté som presvedčená , že spotreba tepla pokiaľ sú merače musí byť odpočítaná a vyúčtovaná z nich.Budem rada ak mi na moje otázky zodpoviete.Podotýkam, že sa merače dali do S.Turej ciachovať neviem či preto,aby sa neprišlo na chyby,alebo prečo,aby sa nedala dokázať skutočná spotreba neviem si odpovedať.Preto prosím o radu Vás.Prajem pekný večer.Marat Bartoňová
Usporiadat
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Podla mojho nazoru je asi najlepsie riesit problem sudnou cestou.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
oli.f oli.f

oli.f je offline (nepripojený) oli.f

najag Pozri príspevok
Podla mojho nazoru je asi najlepsie riesit problem sudnou cestou.
Vyčkajte na vyjadrenie SEI a ak potvrdia chybné merania,resp. výpočet vyúčtovania obráťte sa na právnika. V najhoršom tu stále funguje lampáreň. Držím palce.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

najag Pozri príspevok
Podla mojho nazoru je asi najlepsie riesit problem sudnou cestou.
S týmto súhlasím, aj keď nie som zástanca súdov, ale.... ak máte podozrenie, riešte to.

Bartoňová Marta Pozri príspevok
...Predchádzajúci predseda sa už nabalil najprv auto,potom dom a každýje ticho..
Prepáč, toto ma rozosmialo...Koľko bytov máte v dome? 700? 800?, lebo na auto a dom ste museli mať peknú tvorbu fondu opráv, že ste stíhali okrem iného ešte z prevádzkového učtu platiť všetky služby spojené s užívaním bytov.

Dobre, riešte to cez inšpekcie, súdy, su na to...a možno sa aj dozvieš, že keď celé víkendy a sviatky trávite na chate a máte vypnuté radiatory, susedia Vás odušu vykurujú...a vy im ľudovo povedané kradnete teplo...Pri prvom vyučtovaní možno bolo ukrivdených oveľa viac.
To neber v zlom, to je druhá stránka veci, ktorá ťa môže zaskočiť..a možno dovod pre iné rozpočítavanie. Aj keď nesúhlasím s postupom , akým sa to robilo, ale je Vás v dome asi dosť veľa na také rozhodnutia. A na zhromaždenia vlastníkov týmto odporúčam chodiť a riešiť to tam. Potom sú dôkazy o všetkom relevantnejšie.
Naposledy upravil Halli : 03.02.10 at 19:34
0 0
oli.f oli.f

oli.f je offline (nepripojený) oli.f

Prepáč, toto ma rozosmialo...Koľko bytov máte v dome? 700? 800?, lebo na auto a dom ste museli mať peknú tvorbu fondu opráv, že ste stíhali okrem iného ešte z prevádzkového učtu platiť všetky služby spojené s užívaním bytov.

Tak u nás je len 15 bytov a za rok je do FPUaO vybratá suma cca 200tis. v sk. Ono napakovať fond nie je až tak ťažké,keď sa predhodí platičom ' správna motivácia'. Skôr je prekvapujúce,keby si niekto tak veľké sumy dovolil privlastniť...A šokujúce,ak by to vlastníkom ktorí platili nevadilo...
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

oli.f Pozri príspevok

Tak u nás je len 15 bytov a za rok je do FPUaO vybratá suma cca 200tis. v sk. Ono napakovať fond nie je až tak ťažké,keď sa predhodí platičom ' správna motivácia'. Skôr je prekvapujúce,keby si niekto tak veľké sumy dovolil privlastniť...A šokujúce,ak by to vlastníkom ktorí platili nevadilo...
To súhlasím, lenže treba z fondu platiť opravy,paušál výťahov, robili vraj zateplenie steny a nejaké výmeny okien a ešte zostalo na auto a dom... ale takto niekoho obviniť je tiež šokujúce.

alebo toto:.
Niektoré byty dostali až 18 000 sk preplatky a niektorý byt , ktorý platí zálohovo 600 sk za teplo mal 15 000 preplatokt.z.,že ani si tam peniaze neodložil aké mu boli vrátené
to nie je možné ani pri dobrej vôli pri rozpočítavaní na plochu bytov...
Naposledy upravil Halli : 03.02.10 at 20:18
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Bartoňová Marta Pozri príspevok
Prosím o radu. Predchádzajúci predseda sa už nabalil najprv auto,potom dom a každýje ticho.

Ako to spravil? Aj ja chcem!

Rozprávala som s predchádzajúcim správcom , ktorý mi povedal aké máme mínusy v účtovníctve a každý je spokojný.Teraz ,keď sme sa začali ohlasovať budeme najhorší vlastníci,ale nám to je jedno.

Teraz ste sa začali ohlasovať a už je vám to zasa jedno, nie úplné jedno.

Povedali sme si s manželom , že donekonečna sa čušať nedá keď vidíme ,aký sú ľudia hlúpi.

Správne, aspoň niekto nebude čušať. Už ste dvaja v dome. Na začiatok stačí.

Svoje vlastné peniaze si nechcú chrániť.Dovolím si tvrdiť ,že taká bytovka ako je naša sa nájde snáť na Luniku 9.

Vy píšete z Ukrajiny a koľko poschodí má ta zemlianka?

Skratka katastrofa,ale to je už iné.

Ako na Haiti?

Mňa zaujíma v prvom rade teplo , ktoré sme odobrali podľa merača za ktoré si chceme aj zaplatiť.

A koľko tepla to bolo? Viete to v kíbloch, vreciach?


Poveiem len príklad každý vikend a sviatky trávime na chate takže radiátory sú celú dobu vypnuté som presvedčená , že spotreba tepla pokiaľ sú merače musí byť odpočítaná a vyúčtovaná z nich.

No to si pomáhate, ako blížnemu svojmu. Kto nekradne hodinu, okráda rodinu. Čo je doma to sa počíta, a teplo doma nebolo, žeby teplota, áno? a čo tepelná pohoda na chate, rovnaká ako v byte?

Budem rada ak mi na moje otázky zodpoviete.

Snažím sa, snažím! Len neviem čí dosť presvedčivo?


Podotýkam, že sa merače dali do S.Turej ciachovať neviem či preto,aby sa neprišlo na chyby,alebo prečo,aby sa nedala dokázať skutočná spotreba neviem si odpovedať.

No teplo je strašne klbol problémov, jednoznačná odpoveď neexistuje. Ale existuje jednoduché riešenie, dohodnúť sa na objektívnom rozdelení tepla v dome a tým aj nákladov za teplo. Samozrejme, výška preplatku za teplo závisí od nákladov a zaplatenej zálohy a to sú štrašne náročné počty.

Pani v obchode platí päťstovkou, pädesiat korún za chleba. Predavačka jej vracia 450 Sk. Pán za ňou platí tiež za chleba, ale stokorunačkou. Predavačka mu vydala pädesiať korún. Ten spravil kravál, ako to ja som si tiež kúpil len chleba ako ta pani predo mnou. Dajte mi toľko peňaží, koľko sre dali aj jej!

Preto prosím o radu Vás.

Ťažká rada, rada ťažká, keď sa neviete dohodnúť v dome ako sedliaci.

Prajem pekný večer.Marat Bartoňová

Dobré ráno, vstávajte, vstávajte, isto sa vám sníva niečo hrozné.
0 0
oli.f oli.f

oli.f je offline (nepripojený) oli.f

slavica Pozri príspevok
To súhlasím, lenže treba z fondu platiť opravy,paušál výťahov, robili vraj zateplenie steny a nejaké výmeny okien a ešte zostalo na auto a dom... ale takto niekoho obviniť je tiež šokujúce.

alebo toto:.

to nie je možné ani pri dobrej vôli pri rozpočítavaní na plochu bytov...
Okná tuším píše, že platili sami...zateplili len jednu stranu.. No na to je tu možnosť nahliadnutia do účtovných dokladov pre overenie spravovania, či už ju využijú alebo sa jedná len o hypotézy, je na nich.
Neprikláňam sa v tomto ani na jednu stranu,pretože to sú výrazné prešľapy, ktoré naozaj najskôr treba mať overené bez ohľadu na to, že ľudská drzosť aj v takýchto veciach žiaľ nemá hraníc a niektoré živly si radi prilepšia".
0 0
oli.f oli.f

oli.f je offline (nepripojený) oli.f

Pani v obchode platí päťstovkou, pädesiat korún za chleba. Predavačka jej vracia 450 Sk. Pán za ňou platí tiež za chleba, ale stokorunačkou. Predavačka mu vydala pädesiať korún. Ten spravil kravál, ako to ja som si tiež kúpil len chleba ako ta pani predo mnou. Dajte mi toľko peňaží, koľko sre dali aj jej!


"Niektoré byty dostali až 18 000 sk preplatky a niektorý byt , ktorý platí zálohovo 600 sk za teplo mal 15 000 preplatokt.z.,že ani si tam peniaze neodložil aké mu boli vrátené"


Mýslím, že šlo o toto...neviem osobne ako by bol niekto schopný také vyúčtovanie zhotoviť a vysvetliť, bez ohľadu na spôsob výpočtu. To by bolo naozaj zvláštne vracať ako preplatok ešte nevybranú zálohu...
0 0
oli.f oli.f

oli.f je offline (nepripojený) oli.f

oli.f Pozri príspevok
Okná tuším píše, že platili sami...zateplili len jednu stranu.. No na to je tu možnosť nahliadnutia do účtovných dokladov pre overenie spravovania, či už ju využijú alebo sa jedná len o hypotézy, je na nich.
Neprikláňam sa v tomto ani na jednu stranu,pretože to sú výrazné prešľapy, ktoré naozaj najskôr treba mať overené bez ohľadu na to, že ľudská drzosť aj v takýchto veciach žiaľ nemá hraníc a niektoré živly si radi prilepšia".

I keď nie na práve na dom.
0 0
vd1 vd1

vd1 je offline (nepripojený) vd1

Oli.f napísal:Tak u nás je len 15 bytov a za rok je do FPUaO vybratá suma cca 200tis. v sk.

Koľko vyberáte na m2 do FO? U nás sa plastí 12.- Sk/m2 a podľa poslednej schôdze vlastníkov je to veľa. Za 3 roky sme dosiahli 500 €, čo je asi 150.000 Sk a čaká nás oprava strechy, zateplenie, príprava na vlastné plynové kúrenia v bytoch.....
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

oli.f Pozri príspevok
Okná tuším píše, že platili sami...zateplili len jednu stranu.. No na to je tu možnosť nahliadnutia do účtovných dokladov pre overenie spravovania, či už ju využijú alebo sa jedná len o hypotézy, je na nich.
Neprikláňam sa v tomto ani na jednu stranu,pretože to sú výrazné prešľapy, ktoré naozaj najskôr treba mať overené bez ohľadu na to, že ľudská drzosť aj v takýchto veciach žiaľ nemá hraníc a niektoré živly si radi prilepšia".
Oli, nuž, ale tie "živly" žijú pod jednou strechou s ostatným predpokladám.../nie je podmienka, aby ma niekto nechytal za slovká/...a predpokladám že si ich zvolila nadpolovičná väčšina ostatných a ja tiež žijem s ostatným a nikdy v živote by som nerobila tak, aby som chodila domov kanálom...ten, kto to robí profesionálne si nedovolí , aby prišiel o prácu...toto sa môže dariť iba jedincom v jednom paneláku ako ich nazývaš-"živlom"
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Živly, živly, živelné!
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

vd1 Pozri príspevok
Oli.f napísal:Tak u nás je len 15 bytov a za rok je do FPUaO vybratá suma cca 200tis. v sk.

Koľko vyberáte na m2 do FO? U nás sa plastí 12.- Sk/m2 a podľa poslednej schôdze vlastníkov je to veľa. Za 3 roky sme dosiahli 500 €, čo je asi 150.000 Sk a čaká nás oprava strechy, zateplenie, príprava na vlastné plynové kúrenia v bytoch.....
Este pred nedavnom bola minimalna hranica prispevku do FO 13,-Sk /m2, ale uz davno neplati a je vyssia. Takze z toho nepokryjte skoro nic, co planujete. Pretoze 5000,-€ nic neriesi.
0 0
oli.f oli.f

oli.f je offline (nepripojený) oli.f

vd1 Pozri príspevok
Oli.f napísal:Tak u nás je len 15 bytov a za rok je do FPUaO vybratá suma cca 200tis. v sk.

Koľko vyberáte na m2 do FO? U nás sa plastí 12.- Sk/m2 a podľa poslednej schôdze vlastníkov je to veľa. Za 3 roky sme dosiahli 500 €, čo je asi 150.000 Sk a čaká nás oprava strechy, zateplenie, príprava na vlastné plynové kúrenia v bytoch.....

Myslím, že niečo cez 22Sk/m2. Poplatky boli zvýšené aby sme nasporili na zateplenie. Len u nás záhadne vraj na účte nič nieje, hoci sa za posledné obdobie neplatila žiadna oprava mimo osvetlenia za 500eur, ktoré navyše nebolo ani navrhnuté ani odsúhlasené. Ale to je zasa iná kapitola.
0 0
oli.f oli.f

oli.f je offline (nepripojený) oli.f

slavica Pozri príspevok
Oli, nuž, ale tie "živly" žijú pod jednou strechou s ostatným predpokladám.../nie je podmienka, aby ma niekto nechytal za slovká/...a predpokladám že si ich zvolila nadpolovičná väčšina ostatných a ja tiež žijem s ostatným a nikdy v živote by som nerobila tak, aby som chodila domov kanálom...ten, kto to robí profesionálne si nedovolí , aby prišiel o prácu...toto sa môže dariť iba jedincom v jednom paneláku ako ich nazývaš-"živlom"

Joj, keby každému svedomie nedovolilo to by sa nám žilo
Skoro by sa tu potom nebolo prečo radiť
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

oli.f Pozri príspevok
Joj, keby každému svedomie nedovolilo to by sa nám žilo
Skoro by sa tu potom nebolo prečo radiť
Kde niet dôvery a chýba svedomie zodpovedného tam treba kontrolu- a tá je len a len na vlastníkoch!!


oli.f Pozri príspevok
Myslím, že niečo cez 22Sk/m2. Poplatky boli zvýšené aby sme nasporili na zateplenie. Len u nás záhadne vraj na účte nič nieje, hoci sa za posledné obdobie neplatila žiadna oprava mimo osvetlenia za 500eur, ktoré navyše nebolo ani navrhnuté ani odsúhlasené. Ale to je zasa iná kapitola.
Momentálne môžu byť peniaze z FO využité prechodne na zaplatenie tepla, TÚV a ostatných služieb, čo je prípustné , keď sa prestane kúriť musia !! sa tam vrátiť...To vraj čo hovoríš nemám rada, lebo buď je to tak , alebo nieje.
Máš možnosť ako každý vlastník požiadať o nazretie do dokladov a pozrieť koľko máte mesačný nárast FO a aké boli príjmy a výdaje za celý rok.Je to jednoduchá matematika a v profile máš účtovník, tak to ma zaráža, že máš problém??
Ďalej v ročnom vyučtovaní musíte mať aj vyčíslené hospodárenie s fondom a finančnú správu o hospodárení. Ak ale nechceš čakať do 31.5ty urob to čo najskôr a do dokladov sa pozri. Potom už môže byť neskoro.

A ešte niečo, ak nemáte peniaze a veľký deficit na FO znamená to, že máte zle nastavené mesačné zálohy za služby. Ak ste si vedeli odsúhlasiť fond na 22,-sk/m2 tak sa treba zaoberať aj zálohami za služby, lebo potom to neplní účel.
Naposledy upravil Halli : 04.02.10 at 15:19
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Tak Vam treba,lebo z celého Slovenska ste Vy Košičania najviac vychytralý národ spolu z Blavákmi.
Každý si vedel dať namontovať termoregulačné ventily a pomerové merače na radiator, len vy na sídlisku KVP ste výnimka !

A tak, teraz cvakajte !!!
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Laco-monter Pozri príspevok
Tak Vam treba,lebo z celého Slovenska ste Vy Košičania najviac vychytralý národ spolu z Blavákmi.
Každý si vedel dať namontovať termoregulačné ventily a pomerové merače na radiator, len vy na sídlisku KVP ste výnimka !

A tak, teraz cvakajte !!!
Laco to komu patrilo, há , čo ti nedali zarobiť?
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

slavica Pozri príspevok
Laco to komu patrilo, há , čo ti nedali zarobiť?
Nemam rád Košičanov všeobecne, sú to arogantní a namyslení vychcalkovia.
0 0
mino.k mino.k

mino.k je offline (nepripojený) mino.k

slavica Pozri príspevok
To súhlasím, lenže treba z fondu platiť opravy,paušál výťahov, robili vraj zateplenie steny a nejaké výmeny okien a ešte zostalo na auto a dom... ale takto niekoho obviniť je tiež šokujúce.

alebo toto:.

to nie je možné ani pri dobrej vôli pri rozpočítavaní na plochu bytov...
tu by som si dovolil nesuhlasit...u nas v bytovke v 2-izb.byte 58m2 8000,- nedoplatok, byt pod nami 79m2 3izb.byt - 19000,- preplatok! Takze ked sa chce, vsetko sa da :-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať