Zavrieť

Porady

Registrácia

Dobrý deň poprosím o radu:
Nie som platca DPH ale dodávam služby do iného členského štátu. Fa vystavím bez DPH - príjemca služby má sídlo v čl.štáte a je tam registrovaný ako platca DPH. Musím sa zaregistrovať na DÚ ?
Usporiadat
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Z Čiech mi zatial odpoveď neprišla, z DRSR je odpoveď tu:



Váš dopyt:

Dobrý deň.
Zdaniteľná osoba v SR, neregistrovaná pre DPH plánuje dodať do EU službu "dodávka software - prevod práv" pre zdaniteľnú osobu v EU neregistrovanú pre DPH v domovskej krajine, konkrétne CZ. Je potrebné sa pre tento účel registrovať podľa § 7a zákona o DPH? Ak ano, musí sa aj osoba v CZ registrovať v domovskej krajine z dôvodu príjmu služby? Ak sa neregistruje daná osoba v CZ, a slovenská ano, ako vystaviť následne faktúru, súhrnný výkaz.....?
Ďakujem



Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V zmysle § 7a ods. 2 zákona o DPH má povinnosť registrovať sa zdaniteľná osoba, ak dodáva službu osobe z iného členského štátu, ktorá je tiež zdaniteľnou osobou a miesto dodania služby je v členskom štáte, kde je zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, usadená (povinnosť platiť DPH zo služby má príjemca služby , miesto dodania služby je určené podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH).
Podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH ak poskytovateľ služby je zdaniteľnou osobou usadenou v SR a dodá službu zdaniteľnej osobe z iného členského štátu, musia obidve tieto strany mať pridelené IČ DPH. Aj keď táto skutočnosť nevyplýva priamo z §15 ods. 1 zákona o DPH, uvedené vyplýva z iných ustanovení ? napr. § 7a a taktiež z § 80 zákona o DPH. To znamená, ak poskytovateľ služby nemá k dispozícii IČ DPH objednávateľa-zdaniteľnej osoby v inom členskom štáte, nemôže uplatniť pravidlo podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, ale uplatní pravidlo podľa § 15 ods. 2 zákona o DPH, to znamená, že v danom prípade si poskytovateľ služby slovenská zdaniteľná osoba príjmy z danej služby zahrnie do obratu pre účely registrácie za platiteľa DPH v zmysle § 4 zákona o DPH, t.j. v tomto prípade nie je povinná sa registrovať podľa § 7a zákona o DPH. To však neznamená, že prijímateľ služby, ak je zdaniteľnou osobou v inom členskom štáte, nebude niesť daňové dôsledky v členskom štáte, kde je usadený (v štáte, kde má sídlo resp. miesto podnikania, ak ide o fyzickú osobu).
4 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Asi by som sa pozrela na zákon o DPH danej krajiny, či tam náhodou nie je v takomto prípade povinnosť registrácie pre náš subjekt - niečo ako vzdialená obdoba nášho § 69 odst.14.
2 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Našla som ešte toto:

"NEPLÁTCI VZNIKÁ POVINNOST REGISTRACE PŘIJETÍM SLUŽBY

Českému neplátci, který doposud nepřekročil obrat pro povinnou registraci, ani se nestal plátcem dobrovolně, vzniká povinnost registrace z titulu přijetí služby od plátce z EU nebo od společnosti se sídlem mimo EU, pokud je místo plnění takové služby v ČR.

NEPLÁTCI VZNIKÁ POVINNOST REGISTRACE POSKYTNUTÍM SLUŽBY

Naprostou novinkou pro české neplátce je povinnost registrace k české DPH při poskytnutí služby s místem plnění v jiném členském státě EU. Tato povinnost je dána § 94 odst. 11 ZDPH, který ukládá povinnost registrace ke dni poskytnutí služby s místem plnění podle základního pravidla v jiném členském státě, pokud příjemci služby vzniká povinnost přiznat a zaplatit daň. Je však otázkou, kdy tato situace nastává a jak si má český neplátce tuto skutečnost zjistit. Pokud bychom na danou situaci nahlíželi perspektivou českého ZDPH, pak povinnost přiznat daň při přijetí služby vzniká (českému plátci) pouze při přijetí služby od osoby registrované k DPH v EU nebo od zahraniční osoby, nikoliv od osoby povinné k dani z EU (neplátce z EU). Na tuto problematiku upozorňujeme na našem webu www.akont.cz/cz/dph2010. "

Zdroj:
http://www.akontslovakia.sk/sk/345.z...ti-od-1-1-2010
2 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

skus sa pozriet:
http://business.center.cz/business/p...h/cast1h4.aspx
§ 94 odst.9
1 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Blankake Pozri príspevok
Čiže, ak by som ja - neplatca DPH - prijala službu z iného ČŠ od neplatcu DPH, tak som povinná platiť daň?
Áno ale pred dodaním služby sa musíš registrovať podľa § 7a. treba rozlišovať medzi pojmami zdaniteľná osoba, platiteľ a osoba povinná platiť daň.
1 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

ekopo Pozri príspevok
ľudkovia , pýtal som sa prvýýýýýýýý
skúste ma rozobrať ...........teda môj "problém"
Ale to podľa mňa súvisí aj s Tvojím problémom
Slovenský neplatca DPH dodáva službu neplatcovi DPH v inom ČŠ. Otázka je, či je tento subjekt z iného ČŠ povinný sa zaregistrovať vo svojej krajine pre DPH. Neviem, či sú v tomto české zákony analogické s našimi.
Ja som sa skúsila na tú jeho povinnosť/nepovinnosť sa registrovať pozrieť z pohľadu nášho zákona... ale bolo by potrebné preštudovať česý zákon, či u nich platia rovnaké pravidlá.
1 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
našiel som toto:

PŘÍKLAD 1
Dle dikce směrnice by česká obchodní společnost, která není registrována v ČR k DPH, která přijme jakoukoliv službu, jejíž místo plnění bude podle nového obecného pravidla vyhodnoceno jako v tuzemsku, od jakéhokoliv zahraničního podnikatelského subjektu (tzn. od EU neplátce, EU plátce nebo od firmy se sídlem mimo EU), by měla mít za povinnost registraci k DPH v ČR.


dodatok: povinnosť registrácie vzniká firme zo SR podľa § 7a........

a sme na začiatku, že obe firmy sa musia registrovať....
1 0
IvoM IvoM

IvoM je offline (nepripojený) IvoM

Áno, podľa §7a

§ 7a

(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Áno, musíš sa zaregistrovať podľa par. 7a zákona o DPH, dostaneš pridelené IČ DPH (ktoré budeš uvádzať na fa do iných členských štátov) a budeš musieť štvrťročne podávať súhrnné výkazy - a tie sa dajú podávať len elektronicky, takže aj na túto službu sa musíš zaregistrovať na portáli DRSR.
Naposledy upravil Blankake : 05.02.10 at 13:22
0 0
astensova astensova

astensova je offline (nepripojený) astensova

Nedá sa mi registrovať na portáli DRSR stále mi vyhadzuje, že certifikát je neplatný môžete mi napísať postup ako na to a ešte budem splnomocnená na zasielanie súhrnných výkazov takže registrovať sa na moje meno alebo klientové Ďakujem
0 0
astensova astensova

astensova je offline (nepripojený) astensova

astensova Pozri príspevok
Nedá sa mi registrovať na portáli DRSR stále mi vyhadzuje, že certifikát je neplatný môžete mi napísať postup ako na to a ešte budem splnomocnená na zasielanie súhrnných výkazov takže registrovať sa na moje meno alebo klientové Ďakujem
posúvam
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

astensova Pozri príspevok
Nedá sa mi registrovať na portáli DRSR stále mi vyhadzuje, že certifikát je neplatný môžete mi napísať postup ako na to a ešte budem splnomocnená na zasielanie súhrnných výkazov takže registrovať sa na moje meno alebo klientové Ďakujem
Povoľ ten certifikát, že súhlasíš (nepamätám, čo presne tam vypisuje)
Registruje sa tá osoba, ktorá bude komunikovať s DÚ
0 0
astensova astensova

astensova je offline (nepripojený) astensova

Podarilo sa mi to otvoriť. Takže som sa zaregistrovala ja na registračný formulár a dostala som ID. Potom som si vytlačila Dohodu o spôsobe doručovania..... A aj na tej dohode bude moje meno alebo klienta ? Takže registračný formulár a aj Dohodu a Splnomocnenie na zastupovanie overené notárom predložiť DÚ a malo by to byť všetko. Je to tak správne?
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Tu je v tabuľke prehľad možností vykonania registrácie a autorizácie
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Ahojte poraďaci, chcela by som sa spýtať môj klient chodí za prácou do ČR aj pracuje pre čes. podnikateľa,fakturuje za zváracké a zámočnícke práce, ktoré sú vykonané v jednej budove napr.v teplárni je to § 16? ráta sa to ako služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť? musí sa aj on registrovať podľa §7a a podávať SV?
Naposledy upravil katkap17 : 18.02.10 at 15:29
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

poradí niekto?
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

katkap17 Pozri príspevok
poradí niekto?
môže mi niekto vysvetliť §15 a 16 zákon o DPH nejako zrozumiteľne
Ďakujem
0 0
Mariana42 Mariana42

Mariana42 je offline (nepripojený) Mariana42

Dobrý deň , prosím o radu:

som mesačný platiteľ DPH ,musím sa zaregistrovať za účelom podávania súhrnného výkazu aj vtedy, ak v 1/2010 som neposkytla ani tovar ani službu na územie EU - teda nemám momentálne povinnosť podávať súhrnný výkaz za 1/2010?

Ďakujem

M.
0 0
VTerezka VTerezka

VTerezka je offline (nepripojený) VTerezka

Zdravím priatelia,

a teraz tu mám opačnú perličku. Slovenská firma - platca DPH, dala opravovať žeriav do ČR. Žeriav pracuje na Slovensku. Česká firma - neplatca DPH, vystavil faktúru bez DPH.

a) podľa mňa mala byť česká firma registrovaná pre platbu DPH
b) slovenská firma by si potom mala danú službu samozdaniť a rovno aj odnárokovať.

Lenže, čo teraz? Česká firma je neplatca. To si mám tú faktúru na Slovensku samozdaniť bez nároku na odpočet ?

Aký je Váš názor ?
0 0
atomika atomika

atomika je offline (nepripojený) atomika

Mariana42 Pozri príspevok
Dobrý deň , prosím o radu:

som mesačný platiteľ DPH ,musím sa zaregistrovať za účelom podávania súhrnného výkazu aj vtedy, ak v 1/2010 som neposkytla ani tovar ani službu na územie EU - teda nemám momentálne povinnosť podávať súhrnný výkaz za 1/2010?

Ďakujem

M.
1/4 ročný plalta DPH: Aj ja sa pripájam k otázke. Pretože všade je medializované iba kto musí podávať súhrnný výkaz. Ale nikde sa nemôžem dočítať, či platca DPH, ktorý nedodáva tovar ani službu do iného členského štátu sa musí registrovať.
A čo v prípade, ak dodá v budúcnosti nejaký tovar, prípadne službu do iného členského štátu. Stačí, keď sa zaregistruje v priebehu štvrťroku, v ktorom tento tovar, či službu dodal?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať