Zavrieť

Porady

Preddavky, riadok v DP a platenie


FO živnostník platil prvýkrát preddavky na daň – 2009.
Preddavky platil:
30.06.2009 1000 Eur
30.9.2009 1000 Eur
31.12.2009 1000 Eur

V mesiaci február podáva daňové priznanie, kde mu vychádza daň 5000 Eur.

Potreboval by som prosím poradiť, preddavky 3000 Eur je potrebné vložiť do riadku
103 v DP – Zapletené preddavky na daň ? Je to správna kolónka, lebo pozdáva sa mi aj 102 na zabezpečenie dane L

Chcem sa spýtať, keďže preddavkové obdobie je do 31.3.2010.
31.3.2010 zaplatím 4-tý preddavok 1000 Eur.

31.3 platím daň podľa DP kde som uviedol 3 preddavky, alebo im pošlem sumu poníženú o 4-tý preddavok na daň, ktorý platím do 31.3 ?
Keďže sa posielajú pod iným KS, priradia si to k tomu?

Prosím, poraďte mi, ako je to s preddavkami, keďže je to prvýkrát mám v tom chaos a na porade písali rôzne veci, len jasnú odpoveď nie.

Veľmi pekne ďakujem.

P.S.: Sumy sú orientačné pre jednoduchšie počítanie
Usporiadat
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Napíšte žiadosť (list ) správcovi dane o vrátenie preddavku.
1 0
JCz JCz

JCz je offline (nepripojený) JCz

Ibaka Pozri príspevok
Žiadosť o vrátenie preddavku dane - je na to nejaké tlačivo či stačí list na príslušný daňový úrad ?
V žiadosti uviesť:
-Meno, priezvisko, adresa, DIČ
-V zmysle § 34 odst. 5 zákona o dani z príjmov žiadam o vrátenie zaplatenéno 4. preddavku na daň z príjmov fyzickej osoby vypočítaného z DP za rok 2008 v sume ......, ktorý som zaplatila dňa ......
Z DP za rok 2009 mi nevznikla povinnosť platenia preddavkov na daň z príjmu FO.
Preddavok žiadam vrátiť na účet vedený v ...., č. účtu: .....
2 0
ninocka55 ninocka55

ninocka55 je offline (nepripojený) ninocka55

Poslali sme ziadost na vratenie 4. preddavku vypocitaneho z DP za rok 2008, kedze nam nevznikla povinnost platenie preddavkov z DP za rok 2009. Dostali sme odpoved od DU, ze nam ho nevratia, vratia nam ho az v roku 2011 po podani DP za rok 2010. V ziadosti sme sa odvolavali na §34 ods. 5, ktorý podla mna hovori o moznosti vratenie zaplateneho preddavku na zaklade ziadosti. Alebo sa mylim?
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

ninocka55 Pozri príspevok
Poslali sme ziadost na vratenie 4. preddavku vypocitaneho z DP za rok 2008, kedze nam nevznikla povinnost platenie preddavkov z DP za rok 2009. Dostali sme odpoved od DU, ze nam ho nevratia, vratia nam ho az v roku 2011 po podani DP za rok 2010. V ziadosti sme sa odvolavali na §34 ods. 5, ktorý podla mna hovori o moznosti vratenie zaplateneho preddavku na zaklade ziadosti. Alebo sa mylim?
Tá možnosť vrátenia je len v prípade, keby sa menila posledná známa daňová povinnosť, teda ak by bolo podané DDP a z neho by vyplynula zmena výšky preddavkov.

Citát z par. 34, ods. 5:
"Pri zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania v bežnom zdaňovacom období k začiatku preddavkového obdobia podľa odseku 1 sa preddavky na daň splatné do začiatku tohto preddavkového obdobia nemenia, pričom ak preddavky na daň zaplatené do tejto zmeny sú vyššie ako preddavky vypočítané z podaného daňového priznania, suma preddavkov z poslednej známej daňovej povinnosti prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia."
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Blankake Pozri príspevok
Tá možnosť vrátenia je len v prípade, keby sa menila posledná známa daňová povinnosť, teda ak by bolo podané DDP a z neho by vyplynula zmena výšky preddavkov.

Citát z par. 34, ods. 5:
"Pri zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania v bežnom zdaňovacom období k začiatku preddavkového obdobia podľa odseku 1 sa preddavky na daň splatné do začiatku tohto preddavkového obdobia nemenia, pričom ak preddavky na daň zaplatené do tejto zmeny sú vyššie ako preddavky vypočítané z podaného daňového priznania, suma preddavkov z poslednej známej daňovej povinnosti prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia."
Môj názor práve je, že sa posledná známa DP menila práve začiatkom preddavkového obdobia, t.j. k 1.4.2010.
a k 31.3.2010 sme platili z predchádzajúcej DP.
myslím si, že DÚ mal vrátiť preddavok na základe tohto paragrafu, nakoľko povinnosť platenia ďalších preddavkov nevznikla.

Skôr si myslím, že DÚ vychádza z § 63 zákona o správe daní a poplatkov:


4) Ak nemožno preplatok použiť podľa odsekov 2 a 3, správca dane na žiadosť daňového subjektu tento preplatok použije na úhradu inej dane alebo ho vráti, ak je väčší ako 100 Sk. Ak osobitný zákon neustanovuje inak, správca dane vráti preplatok do jedného mesiaca od doručenia žiadosti o jeho vrátenie; preplatok na dani z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie sa vráti najskôr po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania podľa osobitného zákona, 6ec) najneskôr však do 40 dní odo dňa vzniku preplatku. Ak sa žiadosti o vrátenie preplatku vyhovie v plnom rozsahu, správca dane rozhodnutie nevydáva. Preplatok nemožno vrátiť, ak žiadosť o jeho vrátenie bola podaná po zániku práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane (§ 45). Žiadosť o vrátenie preplatku alebo o jeho preúčtovanie nepodlieha správnym poplatkom.

Preddavok uhradený k 31.3.2010 sa započítava s DP roku 2010, t.j. pri podaní DP za rok 2010 k 31.3.2011.
Ovšem osobitný predpis /zákon o dani z príjmov hovorí iné/, a ja si myslím, že DÚ nepostupoval správne.

napíš na čo sa odvolali pri tomto rozhodnutí....
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

evina Pozri príspevok
Môj názor práve je, že sa posledná známa DP menila práve začiatkom preddavkového obdobia, t.j. k 1.4.2010.
a k 31.3.2010 sme platili z predchádzajúcej DP.
myslím si, že DÚ mal vrátiť preddavok na základe tohto paragrafu, nakoľko povinnosť platenia ďalších preddavkov nevznikla.

Skôr si myslím, že DÚ vychádza z § 63 zákona o správe daní a poplatkov:


4) Ak nemožno preplatok použiť podľa odsekov 2 a 3, správca dane na žiadosť daňového subjektu tento preplatok použije na úhradu inej dane alebo ho vráti, ak je väčší ako 100 Sk. Ak osobitný zákon neustanovuje inak, správca dane vráti preplatok do jedného mesiaca od doručenia žiadosti o jeho vrátenie; preplatok na dani z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie sa vráti najskôr po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania podľa osobitného zákona, 6ec) najneskôr však do 40 dní odo dňa vzniku preplatku. Ak sa žiadosti o vrátenie preplatku vyhovie v plnom rozsahu, správca dane rozhodnutie nevydáva. Preplatok nemožno vrátiť, ak žiadosť o jeho vrátenie bola podaná po zániku práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane (§ 45). Žiadosť o vrátenie preplatku alebo o jeho preúčtovanie nepodlieha správnym poplatkom.

Preddavok uhradený k 31.3.2010 sa započítava s DP roku 2010, t.j. pri podaní DP za rok 2010 k 31.3.2011.
Ovšem osobitný predpis /zákon o dani z príjmov hovorí iné/, a ja si myslím, že DÚ nepostupoval správne.

napíš na čo sa odvolali pri tomto rozhodnutí....
Zo starého materiálu DRSR:

Otázka:
Čo sa rozumie pod pojmom preddavkové obdobie ?
Odpoveď:
Preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie napr. od 1.4.2008 do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období t.j. do 31.3.2009. Po skončení zdaňovacieho obdobia, napr. rok 2008 sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie (od 1.1.2008 do 31.12.2008) započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie (za rok 2008).

Otázka:
Ak dôjde k zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania za rok 2007, upravujú sa preddavky na daň zaplatené od 1.1.2008 do 31.3.2008 ?
Odpoveď:
Pri zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania v bežnom zdaňovacom období (za rok 2007) k začiatku preddavkového obdobia (od 1.1.2008 do 31.3.2008) sa preddavky na daň splatné do 31.3.2008 nemenia, pričom ak preddavky na daň zaplatené do tejto zmeny sú vyššie ako preddavky vypočítané z podaného daňového priznania (za rok 2007), suma zaplatených preddavkov prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene alebo sa daňovníkovi vrátia, ak o to správcu dane požiada.

Mne bolo tiež na DÚ pri podávaní DP povedané, že aj keď mi z tohto DP nevznikla povinnosť ďalej platiť preddavky v tomto roku (a v minulom som platila), tak mám posledný (4.) preddavok zaplatiť do 31.3.2010 a vysporiadané to bude v nasledujúcom DP.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Blankake Pozri príspevok
Zo starého materiálu DRSR:

Otázka:
Čo sa rozumie pod pojmom preddavkové obdobie ?
Odpoveď:
Preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie napr. od 1.4.2008 do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období t.j. do 31.3.2009. Po skončení zdaňovacieho obdobia, napr. rok 2008 sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie (od 1.1.2008 do 31.12.2008) započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie (za rok 2008).

Otázka:
Ak dôjde k zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania za rok 2007, upravujú sa preddavky na daň zaplatené od 1.1.2008 do 31.3.2008 ?
Odpoveď:
Pri zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania v bežnom zdaňovacom období (za rok 2007) k začiatku preddavkového obdobia (od 1.1.2008 do 31.3.2008) sa preddavky na daň splatné do 31.3.2008 nemenia, pričom ak preddavky na daň zaplatené do tejto zmeny sú vyššie ako preddavky vypočítané z podaného daňového priznania (za rok 2007), suma zaplatených preddavkov prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene alebo sa daňovníkovi vrátia, ak o to správcu dane požiada.

Mne bolo tiež na DÚ pri podávaní DP povedané, že aj keď mi z tohto DP nevznikla povinnosť ďalej platiť preddavky v tomto roku (a v minulom som platila), tak mám posledný (4.) preddavok zaplatiť do 31.3.2010 a vysporiadané to bude v nasledujúcom DP.
Áno s týmto plne súhlasím a principiálne píšem to isté. V odpovedi DRSR je uvedené preddavkové obdobie 1.1.2008 - 31.12.2008 - to znamená predd. obdobie pre PO.
§ 34 hovorí o FO, a tam je preddavkové obdobie od 1.4.2009 - 31,.3.2010, t.j. posunuté. Ale problém vrátenia alebo nevrátenia preddavkov nespočíva v zmene DP, ale v započítavaní príslušnej DP. U FO sa preddavok uhradený 31.3.2010 započítava s DP 2010, a preto podľa mojej mienky nechcú vráti /§63/, avšak podľa § 35. odst. 4 sú podľa mojej mienky povinní tento preplatok pokiaľ sa nezapočíta s iným nedoplatkom vrátiť...

Inými slovami § 63 hovorí o vrátení preplatku pri vysporiadaní DP 2010, t.j. na ktoré bol preddavok k 31.3.2010 uhradený /čižš stanovisko DÚ/ a ja si myslím, že zákon o Dzp /pri vachrlatej konštatácii/ umožňuje vrátenie tohto preplatku skôr na základe žiadosti, nakoľko:

suma preddavkov z poslednej známej daňovej /z r. 2008/ povinnosti prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania /za rok 2009 je to nula/ sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia.".
Naposledy upravil evina : 22.04.10 at 09:34
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

evina Pozri príspevok
Áno s týmto plne súhlasím a principiálne píšem to isté. V odpovedi DRSR je uvedené preddavkové obdobie 1.1.2008 - 31.12.2008 - to znamená predd. obdobie pre PO.
§ 34 hovorí o FO, a tam je preddavkové obdobie od 1.4.2009 - 31,.3.2010, t.j. posunuté. Ale problém vrátenia alebo nevrátenia preddavkov nespočíva v zmene DP, ale v započítavaní príslušnej DP. U FO sa preddavok uhradený 31.3.2010 započítava s DP 2010, a preto podľa mojej mienky nechcú vráti /§63/, avšak podľa § 35. odst. 4 sú podľa mojej mienky povinní tento preplatok pokiaľ sa nezapočíta s iným nedoplatkom vrátiť...bez ohľadu na to, že viem, že to hovoria ....
Ten materiál, z ktorého som uviedla odpovede, je pre FO.

Okrem iného tam aj definujú preddavkové obdobie pre FO

Otázka:
Čo sa rozumie pod pojmom preddavkové obdobie ?
Odpoveď:
Preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie napr. od 1.4.2008 do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období t.j. do 31.3.2009. Po skončení zdaňovacieho obdobia, napr. rok 2008 sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie (od 1.1.2008 do 31.12.2008) započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie (za rok 2008).
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Blankake Pozri príspevok
Ten materiál, z ktorého som uviedla odpovede, je pre FO.

Okrem iného tam aj definujú preddavkové obdobie pre FO

Otázka:
Čo sa rozumie pod pojmom preddavkové obdobie ?
Odpoveď:
Preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie napr. od 1.4.2008 do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období t.j. do 31.3.2009. Po skončení zdaňovacieho obdobia, napr. rok 2008 sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie (od 1.1.2008 do 31.12.2008) započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie (za rok 2008).
Ok, ja som prehliadla, že píšu zdaňovacie opbdobie, ale tieto stanoviská nehovoria o vrátení preplatku, ale spôsobe platenia preddavkov.
Ja si myslím, že ak principiálne nemá povinnosť platiť preddavky na DP 2010, tak ten, ktorý som zaplatila k 31.3.2010 podľa DP 2008 mi majú na základe žiadosti vrátiť /§ 34. odst. 5 zákona o DzP/ a odvolaním sa na osobitný predpis v §63 zákona o správe daní a poplatkov to nie je vylúčené.....skôr a nie až 30. apríla 2011.

Všetko čo píšeš je pravda a ok, len zmena DP má vplyv na výpočet výšky preddavkov a na vznik preplatku má vplyv spôsob započítavania - o tom hovorím....
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

evina, ten paragraf 63 zákona o správe daní je o daňových preplatkoch:

(1) Daňový preplatok (ďalej len "preplatok") je suma platby, ktorá prevyšuje splatnú daň.

(2) Preplatok sa použije na úhradu splatného preddavku na daň a na úhradu prípadného daňového nedoplatku. O prevedení preplatku na úhradu splatného preddavku na daň a na úhradu daňového nedoplatku sa daňový dlžník vyrozumie. Za deň úhrady tohto daňového nedoplatku sa považuje deň, ktorý nasleduje po dni vzniku preplatku.

Myslíš, že v tomto ponímaní sa "preplatok" týka aj zaplateného preddavku? Netýka sa to len preplatku na dani?
Viem, že o vrátenie posledného zaplateného preddavku možno požiadať napr. v prípade daňovej straty - ale musí to byť v dostatočnej lehote pred koncom preddavkového obdobia (do 31.3.). Takejto žiadosti vyhoveli jednej mojej známej, keďže v DP jej vychádzala strata.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať