Zavrieť

Porady

Dochodca - prilohy k DPFO

Potrebujem poradit, robim DPFO dochodca, zaroven ma aj prijmy zo zavislej cinnosti (3 mesiace). Dochodok je vyssi ako nezdanitelna ciastka dane na danovnika, tym padom nema na nu ani pomernu cast narok.
Moje otazky zneju:
Potrebujem nejaky doklad prilozit k DPFO, ak si neuplatnuje tuto nezdanitelnu ciastku dane na danovnika?
V III.oddiele priznania je uvedene ze sa vyplna len ak sa uplatnuje znizenie ZD.(co nie je moj pripad), len ak to nevyplnim, automaticky mi udava celu nezdanitelnu ciastku na danovnika. Cize treba vyplnat aj ten oddiel III. v mojom pripade?
Dakujem pekne.
Usporiadat
petko31 petko31

petko31 je offline (nepripojený) petko31

aha takže ked je polovica z 4025 a menej vsetka dan sa vracia!! A celkom nerozumiem tomu pokračovaniu To neplatí, ak daňovník berá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.Môžeš mi to objasniť?dakujem
Naposledy upravil petko31 : 09.02.10 at 20:40
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
kuk sem:
§ 46
Minimálna výška dane
Na začiatok

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7 daň neplatí, ak za zdaňovacie obdobie úhrn jeho zdaniteľných príjmov, okrem príjmov, z ktorých bola daň vybraná zrážkou a pri ktorých nepoužil postup podľa § 43 ods. 7, nepresiahne 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). Tento postup použije aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Preto je možnosť, aby dôchodcom bola vrátená zrazená daň.
0 0
petko31 petko31

petko31 je offline (nepripojený) petko31

ano to som čital ,ale čo znamena: to neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.lebo dan sa vybrala podla paragrafu 35 toto mi môžeš vysvetliť?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Ak niekto poberá daňový bonus, tak DÚ Ti vráti len rozdiel medzi daňovým bonusom a zrazenou daňou.
0 0
petko31 petko31

petko31 je offline (nepripojený) petko31

ano to je danový bonus ale potom idu paragrafy na preddavkovu dan a čo znamenaju tie?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
na základe §35 sa vyberá daň preddavkovo a na základe §43 sa daň vyberá zrážkou. Ak chceš o tom vedieť viac tu sa pozri: http://www.porada.sk/t126521-zakon-o...12-2009-a.html
Tam nájdeš všetky tieto paragrafy.
0 0
petko31 petko31

petko31 je offline (nepripojený) petko31

ďakujem za trpezlivosť teraz som to začal čítať poriadne a vyšlo mi po preložení paragrafu 46 do ľudskej reči asi toto" dôchodca neplatí daň,ak jeho prijmi za rok sú menej ako 2012€,do toho sa nerátajú prijmi z ktorých bola zobratá daň a nechce si tuto zobratú daň uplatniť. napísal som to správne dufam,že hej,
Naposledy upravil petko31 : 09.02.10 at 21:26
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

petko31 Pozri príspevok
ďakujem za trpezlivosť teraz som to začal čítať poriadne a vyšlo mi po preložení paragrafu 46 do ľudskej reči asi toto" dôchodca neplatí daň,ak jeho prijmi za rok sú menej ako 2012€,do toho sa nerátajú prijmi z ktorých bola zobratá daň a nechce si tuto zobratú daň uplatniť. napísal som to správne dufam,že hej,
ano, napísal si to správne, len doplním, že ide o hrubý príjem.
Napr. ak ako zamestnanec máš niektorý mesiac príjem zrazený zrážkovou daňou a je na potvrdení uvedený samostatne (v spodnej časi potvrdenia), nemusíš ho do tohto príjmu zahrnúť.
0 0
petko31 petko31

petko31 je offline (nepripojený) petko31

dik.Prijem zrazený zrážkovou danou sú uroky,stavebne?Ak áno bude pre otca výhodné si uplatniť aj tie lebo po sčítaní zisku z úroku a zarobených peňazí v zamestnaní je to menej ako2012€.danove priznanie budem musieť v tomto prípade urobiť pre fyzické osoby tlačivo B?dik za ochotu
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
petko31 Pozri príspevok
dik.Prijem zrazený zrážkovou danou sú uroky,stavebne?Ak áno bude pre otca výhodné si uplatniť aj tie lebo po sčítaní zisku z úroku a zarobených peňazí v zamestnaní je to menej ako2012€.danove priznanie budem musieť v tomto prípade urobiť pre fyzické osoby tlačivo B?dik za ochotu
Áno, typ B a môžeš si uplatniť aj daň z úrokov.
0 0
petko31 petko31

petko31 je offline (nepripojený) petko31

dobrý den mohli by ste mi prosim poradit este raz? začal som otcovi vypisovať DP a opytal sa ma či do tej sumi 2012€ sa nerataju prijmi z PN,lebo bol na nej asi 4 mesiace?podla mna nie,ale radšej sa opýtam.dakujem pekne
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

petko31 Pozri príspevok
dobrý den mohli by ste mi prosim poradit este raz? začal som otcovi vypisovať DP a opytal sa ma či do tej sumi 2012€ sa nerataju prijmi z PN,lebo bol na nej asi 4 mesiace?podla mna nie,ale radšej sa opýtam.dakujem pekne
nemocenské dávky nie sú zdaniteľný príjem
0 0
petko31 petko31

petko31 je offline (nepripojený) petko31

dakujem.A ako sa v Danovom priznaní napiše nezdanitelá suma ked podla zakona § 11 odsek 7 píše,že nema narok na nezdanitelnu sumu.Čo tam mam napísať ?dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

petko31 Pozri príspevok
dakujem.A ako sa v Danovom priznaní napiše nezdanitelá suma ked podla zakona § 11 odsek 7 píše,že nema narok na nezdanitelnu sumu.Čo tam mam napísať ?dakujem
ide o starobného dôchodcu ? Ak ano, uveď prosím výšku jeho príjmu
0 0
petko31 petko31

petko31 je offline (nepripojený) petko31

jeho prijem je 350€mesačne a bol dôchodca 1,1,2009.dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

petko31 Pozri príspevok
jeho prijem je 350€mesačne a bol dôchodca 1,1,2009.dakujem
zaujíma ma výška ročného príjmu - ak pracoval celý rok, zrejme to bude viac ako 1/2 NČZD. V tom prípade uveď prosím výšku vyplateného dôchodku za rok 2009.
0 0
petko31 petko31

petko31 je offline (nepripojený) petko31

dakujem za ochotu.Jeho príjem za rok 2009 bol 4300€ z dôchodku a prijem z pracovnej činnosti bol 1100€ a pracoval 4 mesiace a 3 mesiace bol PN,kde dostal 600€.dik
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

petko31 Pozri príspevok
dakujem za ochotu.Jeho príjem za rok 2009 bol 4300€ z dôchodku a prijem z pracovnej činnosti bol 1100€ a pracoval 4 mesiace a 3 mesiace bol PN,kde dostal 600€.dik
Jeho príjem bol nižší ako 1/2 NČZD, preto uplatníš pri vrátení dane § 46 Zákona o dani z príjmu.
V DP neuvádzaš výšku dôchodku (r.28, 29., ani 37 nevyplňuješ), ani NČZD. PN-ka nie je zdanitelný príjem.

V r. 36 a 44 uvedieš výšku základu dane, na r. 45 vypočítanú daň. Na r. 54 však už bude daň 0 (uplatnenie § 46). Zrazenú daň uvedieš v r. 62 - ak išlo o preddavkovú alebo na r. 63 - ak bola zrážková.

V r. 65 ti vyjde preplatok vo výške zrazenej dane.

Ostatné už zvládneš ...
0 0
petko31 petko31

petko31 je offline (nepripojený) petko31

veelmi pekne dakujem.A ak by som niečo potreboval môžem s otázočkou? este raz velmi pekne dakujem:-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať