Zavrieť

Porady

Domový dôverník

Ahojte, potrebujem poradiť.

Hľadal som, ale neúspešne.. Od 01.05. mám byť nový domový dôverník. Chcem Vás požiadať o informácie, aké sú povinnosti domového dôverníka, príp. či má aj nejaké práva?! Na čo si mám dávať pozor??

Nejaké vaše skúsenosti..

Mal by som hlavne záujem o opravy bytového domu. Jedná sa o dom so 6 BJ, spoločnou kotolňou, a nie všetci vlastníci majú byt v os. vlastníctve. Dom spravuje bytové družstvo.

ďakujem za pomoc
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Pravdepodobne myslíte domovým dôverníkom to, čo zákon 182/1993 nazýva zástupcom vlastníkov.
Nerobila som to osobne, ale viem, že každý mesiac chodil na družstvo pre výpisy, čo sa z fondu a z účtu plnení (služby) uhradilo, či všetci zaplatili preddavky, odniesol žiadanky na opravy a pod.

§ 8a

(4) Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len schôdza vlastníkov ). Zástupca vlastníkov informuje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o činnosti správcu a o dôležitých otázkach prevádzky domu. Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v súlade so zmluvou o výkone správy. Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Zo strany spravcov je predovsetkym snaha si urobit si zo zastupcu vlastnikov bytov svoje "jojo" a neplateneho poskoka. Je potrebne zotrvat na pozicii ust.§ 8a ods.4 zakona č.182 /1993 Z.z., to znamena iba informovat o cinnosti spravcu a prenasat poziadavky zo strany vlastnikov. Zastupca vlastnikov bytov by mala byt najma osoba, ktora by mala tvorit protipol spravcu a dozerat, ci mantinely v ramci vykonu spravy zo strany spravcu su dodrziavane, ci spravca plni ustanovenia zakona č.1821993 Z.z a ostatnych zakonov a neplnit v bytovom dome to, co ma plnit spravca, za co berie aj poplatok za vykon spravy. Ovsem to predpoklada, ze by mal ovladat predovsetkym zakon č.182/1993 Z.z, je dobre´mat nastudovane aj nejake zakladne veci z prava, z ekonomiky, cim sa dosahuje vyssia uroven, najma kontrolnej cinnosti zo strany bytoveho domu cez svojho zastupcu.
Cital som obcas v nejakych spravodajoch, co vsetko robi zastupca vlastnikov bytov v bytovom dome, len potom je otazka, co vlastne za peniaze robi spravca a preco predmetny dom si nezalozil spolocenstvo, ked skoro vsetko robi zastupca vlastnikov bytov a spravca iba berie poplatok....
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Ja osobne mám uzatvorenú mimopracovnú dohodu so správcom, ktorá je vyplacaná s prostriedkov FO a v nej je náplň práce, ktorú schvaľovali vlastnici. Je tam napr.: zabezpečovanie pristupu miestnosti pre potrebne odpočti, predkladanie požiadaviek vlastníkov, zúčastňovanie sa preberacích konaní, oznamovanie poruch, havarijnych stavov, vypracovanie navrhu oprav a cerpania FO na nasledujúci rok, odovzdavanie doplnokov k zmluve o vykone spravy a podobne. Ja osobne som tam tento rok po odsúhlasení vlastníkmi doplnila - zúčastnovanie sa obhliadok dodav. firiem, prenos informacií od správcu k vlastníkom a pod.. Toto sú viac-menej moje povinnosti. Súhlasím s Najagom, je to skoro čisto o tom, že pre správcu robiť poskoka. Moje právo je to, že mám právo do určitej sumy disponovať s FO - nechcela som sama, musím mať súhlas, podpisy ešte konkrétnych dvoch vlastníkov.

Ale pravda je, že ak chcem nejaké informácie, skúsenosti, tak si ich pracne hľadám sama. Ešte že existuje "porada". Aj pri výberoch dodávateľov a porovnávaní jednotlivých ponúk sa viacej spoľadnej na poradu a skúsenosti členov ako povrchné alebo dokonca nevedomé odpovede zamestnancov správcu. A to nehovoriac o tom, že najviac času zaberá kontrola činnosti správcu a jednotlivých dodávateľov už od tej najmenšej opravy v dome, na ktorú sa dá zaúčtovať toľko súm, ktoré s realitou nemajú nič spoločné.

Držím palca a hlavne dostatok síl a podpory od ostatných vlastníkov.
0 0
plada plada

plada je offline (nepripojený) plada

Tiež robím zástupcu vlastníkov, som taký malý správca, musela som si sama vyhľadať dražobnú spoločnosť, iniciovať dražbu, nakoniec vlastník zaplatil, no ale správca sa veľmi nezaujíma, či všetci platia. V podstate sme menili správcu kvôli rómskym spoluobčanom, ktorí mali vysoké nedoplatky. Tieto som vymohla vďaka mojej "nevymáchanej papuli", chodila som k nim denne, už mali zo mňa koprivku, ale nakoniec zaplatili. Teraz je to v poriadku, normálka sa zdravíme. Pribudol nám nový vlastník, od začiatku sme s ním mali problém s platením. Po rozbehnutí dražby sa spamätal, zaplatil, teraz predáva byt.
Už sme rozmýšľali s niektorými susedmi nad založením SVB, ale myslím si, že teraz to u nás neprejde. Ľudia by závideli predsedovi odmenu.
Keď som zháňala firmy na zateplenie strechy, nikto mi nepomohol, nakoniec, keď sme na schôdzi jednu vybrali, tak ma sused zastavil, vraj, koľko za to beriem, že sme vybrali práve túto.
Robiť zástupcu je nevďačná robota, ale niekto to robiť musí, aspoň, ak má o to záujem.
No ale zatiaľ mám podporu od viacerých, tak robím, čo sa dá.
Plada
0 0
pavol30 pavol30

pavol30 je offline (nepripojený) pavol30

Lotarka Pozri príspevok
Ja osobne mám uzatvorenú mimopracovnú dohodu so správcom, ktorá je vyplacaná s prostriedkov FO a v nej je náplň práce, ktorú schvaľovali vlastnici. Je tam napr.: zabezpečovanie pristupu miestnosti pre potrebne odpočti, predkladanie požiadaviek vlastníkov, zúčastňovanie sa preberacích konaní, oznamovanie poruch, havarijnych stavov, vypracovanie navrhu oprav a cerpania FO na nasledujúci rok, odovzdavanie doplnokov k zmluve o vykone spravy a podobne. Ja osobne som tam tento rok po odsúhlasení vlastníkmi doplnila - zúčastnovanie sa obhliadok dodav. firiem, prenos informacií od správcu k vlastníkom a pod.. Toto sú viac-menej moje povinnosti. Súhlasím s Najagom, je to skoro čisto o tom, že pre správcu robiť poskoka. Moje právo je to, že mám právo do určitej sumy disponovať s FO - nechcela som sama, musím mať súhlas, podpisy ešte konkrétnych dvoch vlastníkov.

Ale pravda je, že ak chcem nejaké informácie, skúsenosti, tak si ich pracne hľadám sama. Ešte že existuje "porada". Aj pri výberoch dodávateľov a porovnávaní jednotlivých ponúk sa viacej spoľadnej na poradu a skúsenosti členov ako povrchné alebo dokonca nevedomé odpovede zamestnancov správcu. A to nehovoriac o tom, že najviac času zaberá kontrola činnosti správcu a jednotlivých dodávateľov už od tej najmenšej opravy v dome, na ktorú sa dá zaúčtovať toľko súm, ktoré s realitou nemajú nič spoločné.

Držím palca a hlavne dostatok síl a podpory od ostatných vlastníkov.

Chcem sa spýtať, aká je tvoja odmena za tieto činnosti a koľko bytov máte v dome...
Náš predseda (ja viem že to nie je to isté ale činnosti robí tie isté) mal doteraz 3000 sk/mes, teaz žiadal 4500/mes. pri 60 bytoch (t.j. z 50sk/byt na 75sk/byt) a nevieme posúdiť či je to adekvátna hotnota...
0 0
pavol30 pavol30

pavol30 je offline (nepripojený) pavol30

plada Pozri príspevok
Tiež robím zástupcu vlastníkov, som taký malý správca, musela som si sama vyhľadať dražobnú spoločnosť, iniciovať dražbu, nakoniec vlastník zaplatil, no ale správca sa veľmi nezaujíma, či všetci platia. V podstate sme menili správcu kvôli rómskym spoluobčanom, ktorí mali vysoké nedoplatky. Tieto som vymohla vďaka mojej "nevymáchanej papuli", chodila som k nim denne, už mali zo mňa koprivku, ale nakoniec zaplatili. Teraz je to v poriadku, normálka sa zdravíme. Pribudol nám nový vlastník, od začiatku sme s ním mali problém s platením. Po rozbehnutí dražby sa spamätal, zaplatil, teraz predáva byt.
Už sme rozmýšľali s niektorými susedmi nad založením SVB, ale myslím si, že teraz to u nás neprejde. Ľudia by závideli predsedovi odmenu.
Keď som zháňala firmy na zateplenie strechy, nikto mi nepomohol, nakoniec, keď sme na schôdzi jednu vybrali, tak ma sused zastavil, vraj, koľko za to beriem, že sme vybrali práve túto.
Robiť zástupcu je nevďačná robota, ale niekto to robiť musí, aspoň, ak má o to záujem.
No ale zatiaľ mám podporu od viacerých, tak robím, čo sa dá.
Plada
...ti závidím to nadšenie pre túto prácu a držím palce, predseda bude vždy ten najhorší
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Čo dodať k príspevku č. 3. Stopercentná pravda. Zástupca vlastníkov sa do zákona dostal pri poslednej novelizácii na žiadosť správcov bytových domov, práve pre to JOJO.

Inač, osobná skúsenosť. Správca vždy spravil to na čom sme sa dohodli my, predtým družstevníci, nájomníci od začiatku roku 2001 ako vlastníci domu. Až jedného krásneho dňa presadili vchodové zástupkyne môj ústup z funkcie k 1.3.2004. A správcovi, tomu to vyhovovalo. V dome to robili od tej doby JOJA. Od začiatku roka máme v čele domu ako zástupcov o generáciu mladších, snáď sa nestanú tiež JOJO.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

pavol30 Pozri príspevok
Chcem sa spýtať, aká je tvoja odmena za tieto činnosti a koľko bytov máte v dome...
Náš predseda (ja viem že to nie je to isté ale činnosti robí tie isté) mal doteraz 3000 sk/mes, teaz žiadal 4500/mes. pri 60 bytoch (t.j. z 50sk/byt na 75sk/byt) a nevieme posúdiť či je to adekvátna hotnota...

Pavol, Plada je zrejme zástupca vlastníkov /čiže ľudovo domový dôverník/, iné je predseda SVB a jeho činnosť a nehovoriac o tom ak zároveň vykonáva chod a ekonomiku domu...takže to ťažko porovnavať. Plada robí ale oveľa viac ako jej prináleží a vysvetlila to ....

Ak predseda robí uplne všetko vrátane ekonomiky, rozučtovania je to čo píšeš strašne málo...a domový dôverník 10sk /0,33€ /za byt?? to je tiež strašne málo.
Naposledy upravil Halli : 09.02.10 at 18:34
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

pavol30 Pozri príspevok
Chcem sa spýtať, aká je tvoja odmena za tieto činnosti a koľko bytov máte v dome...
Náš predseda (ja viem že to nie je to isté ale činnosti robí tie isté) mal doteraz 3000 sk/mes, teaz žiadal 4500/mes. pri 60 bytoch (t.j. z 50sk/byt na 75sk/byt) a nevieme posúdiť či je to adekvátna hotnota...
Koľko dnes stojí krabička cigariet? Ak vlastník bytu mesačne vyfajčí o jednu krabičku menej, ale má za tú sumu zabezpečený riadny chod a kontrolu domu, jeho peňazí. Stojí to za tú krabičku?

Lenže ono je to aj trocha inak. Ja krabičku, ty krabičku, on krabičku, tamten tiež. Čert to zober, keby fajčil. Ale mi mu dávame peniaze za rok je to 54 000 Sk. = 1 792,47 €. A to je moc! To si už nezaslúži. Jednu krabičku cigariet, mesačne. Žeby???
0 0
pavol30 pavol30

pavol30 je offline (nepripojený) pavol30

No ono je otázne čo všetko robí (preto som sa na to aj pýtal) lebo u nás vyúčtovanie, odpisovanie merákov, servis výťahov... a ešte neviem čo robí mandatár (správca/ ešte stále som tú zmluvu nevidel), ktorému platíme 4€ za byt + 2,50€/byt predsedovi... to už tých škatuliek cigariet začína pribúdať (a navyše nefajčím )
Ja netvrdím, že to majú robiť zadarmo, ale zaujíma ma koľko je adekvátna odmena... keď to zoberiem podľa min.mzdy, tak mi to vychádza na 4h denne... a toľko predsedu nevidím behať
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

pavol30 Pozri príspevok
No ono je otázne čo všetko robí (preto som sa na to aj pýtal) lebo u nás vyúčtovanie, odpisovanie merákov, servis výťahov... a ešte neviem čo robí mandatár (správca/ ešte stále som tú zmluvu nevidel), ktorému platíme 4€ za byt + 2,50€/byt predsedovi... to už tých škatuliek cigariet začína pribúdať (a navyše nefajčím )
Ja netvrdím, že to majú robiť zadarmo, ale zaujíma ma koľko je adekvátna odmena... keď to zoberiem podľa min.mzdy, tak mi to vychádza na 4h denne... a toľko predsedu nevidím behať

Neviem teda ako to robí Váš predseda, ale ver tomu, že strašne veľa vecí čo treba k tomu vôbec nie je vidieť a to nemusí vôbec behať. Ak nemá Vašu dôveru a máte obavy, že to robí zle môžte ho hocikedy vymeniť. Skusiš sa na to dať?? Poplatok za správu je adekvátny od 5,9 do 8 € . Ako to je rozdelené medzi správcu a predsedu to je na vlastníkoch...takže ste v norme
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

pavol30 Pozri príspevok
No ono je otázne čo všetko robí (preto som sa na to aj pýtal) lebo u nás vyúčtovanie, odpisovanie merákov, servis výťahov... a ešte neviem čo robí mandatár (správca/ ešte stále som tú zmluvu nevidel), ktorému platíme 4€ za byt + 2,50€/byt predsedovi... to už tých škatuliek cigariet začína pribúdať (a navyše nefajčím )
Ja netvrdím, že to majú robiť zadarmo, ale zaujíma ma koľko je adekvátna odmena... keď to zoberiem podľa min.mzdy, tak mi to vychádza na 4h denne... a toľko predsedu nevidím behať
Ale tu je pracovná doba neobmedzená aj keď sa to možno súčtom hodín zrovna nemusí vždy rovnať. K tomu sviatky, víkendy... keď sú ľudia doma. A môj názor byť neustále k dispozícii je veru dosť únavné. Hlavne že ostatní majú nárok na vlastné súkromie. Cesta k správcovi vrátane spiatočnej ... na vlastné náklady či už autom, autobusom... ver je toho dosť. K tomu telefonovanie... no
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Však na nete je toho dosť
0 0
pavol30 pavol30

pavol30 je offline (nepripojený) pavol30

hmm, telefón je najväčší argument aj nášho predsedu, ale keď som mu navrhol že na spoločenstvo sa kúpi O2 karta, dám mu môj starý telefón a že výpis hovorov má zdarma, ktorý keď doloží tak sa mu to vyplatí z FO, tak to sa mu už nepáčilo

nám keď nešiel výťah a povedal som to predsedovi, ktorého som mimochodom stretol vonku keď som zbehol po schodoch, tak mi povedal, že či má všetko robiť on, že nech si zavolám, číslo je na výťahu... (zavolal som a prišli )

Ja viem že je to individuálne a netvrdím že predseda nič nerobí, len ľudia si mýlia predsedu s údržbárom, psychológom, sudcom... a vedia byť pritom riadne otravný a je ťažko správne ohodnotiť túto funkciu...
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

pavol30 Pozri príspevok
hmm, telefón je najväčší argument aj nášho predsedu, ale keď som mu navrhol že na spoločenstvo sa kúpi O2 karta, dám mu môj starý telefón a že výpis hovorov má zdarma, ktorý keď doloží tak sa mu to vyplatí z FO, tak to sa mu už nepáčilo

nám keď nešiel výťah a povedal som to predsedovi, ktorého som mimochodom stretol vonku keď som zbehol po schodoch, tak mi povedal, že či má všetko robiť on, že nech si zavolám, číslo je na výťahu... (zavolal som a prišli )

Ja viem že je to individuálne a netvrdím že predseda nič nerobí, len ľudia si mýlia predsedu s údržbárom, psychológom, sudcom... a vedia byť pritom riadne otravný a je ťažko správne ohodnotiť túto funkciu...
Je fakt, že výťahari na výťah nalepujú kontakt...u mňa je to 0850tka....tak načo má volať mne , keď može rovo tam....zbytočné náklady na volania...ostatné tu už ani nebudem rozpisovať, ale záver si napísal super. Ale vždy je to o dôvere na jednej strane a o poctivosti na strane druhej.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

pavol30 Pozri príspevok
hmm, telefón je najväčší argument aj nášho predsedu, ale keď som mu navrhol že na spoločenstvo sa kúpi O2 karta, dám mu môj starý telefón a že výpis hovorov má zdarma, ktorý keď doloží tak sa mu to vyplatí z FO, tak to sa mu už nepáčilo

nám keď nešiel výťah a povedal som to predsedovi, ktorého som mimochodom stretol vonku keď som zbehol po schodoch, tak mi povedal, že či má všetko robiť on, že nech si zavolám, číslo je na výťahu... (zavolal som a prišli )

Ja viem že je to individuálne a netvrdím že predseda nič nerobí, len ľudia si mýlia predsedu s údržbárom, psychológom, sudcom... a vedia byť pritom riadne otravný a je ťažko správne ohodnotiť túto funkciu...
Tvoj nápad na ten telefon schvaľujem... však ak chce mať paušál k dispozícii neviem prečo si aj zvyšuje odmenu ale to len na okraj. Všetko čo ľudia robia je výsledkom toho akí sú ľudia.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 10.02.10 at 07:18
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

pavol30 Pozri príspevok
No ono je otázne čo všetko robí (preto som sa na to aj pýtal) lebo u nás vyúčtovanie, odpisovanie merákov, servis výťahov... a ešte neviem čo robí mandatár (správca/ ešte stále som tú zmluvu nevidel), ktorému platíme 4€ za byt + 2,50€/byt predsedovi... to už tých škatuliek cigariet začína pribúdať (a navyše nefajčím )
Ja netvrdím, že to majú robiť zadarmo, ale zaujíma ma koľko je adekvátna odmena... keď to zoberiem podľa min.mzdy, tak mi to vychádza na 4h denne... a toľko predsedu nevidím behať
Treba to skúsiť. Až potom môžeš písať Ja viem...

Ja viem že je to individuálne a netvrdím že predseda nič nerobí, len ľudia si mýlia predsedu s údržbárom, psychológom, sudcom... a vedia byť pritom riadne otravný a je ťažko správne ohodnotiť túto funkciu...

Tých funkcii je viac nie len údržbárom, psychológom, sudcom...

Jednuducho je to hromozvod. Nie v tých prípadoch v ktorých si nechajú vlastníci diktovať podmienky. V tom prípade je jeden hrom a ostatní sú hromozvody.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Ja som svoj prispevok zo včera vymazala, lebo je to moja práca a s tým je spojené aj veľa vecí nad rámec a nie som na poste domového dôverníka.... bohužiaľ vlastníci si myslia, že som 24 hodín denne v pozore....
0 0
poular poular

poular je offline (nepripojený) poular

Ďakujem Vám všetkým, za Vaše skúsenosti.... Budem informovať potom - keď narazím - na niečo s čím si nebudem vedieť rady)
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

plada Pozri príspevok
Tiež robím zástupcu vlastníkov, som taký malý správca, musela som si sama vyhľadať dražobnú spoločnosť, iniciovať dražbu, nakoniec vlastník zaplatil, no ale správca sa veľmi nezaujíma, či všetci platia. V podstate sme menili správcu kvôli rómskym spoluobčanom, ktorí mali vysoké nedoplatky. Tieto som vymohla vďaka mojej "nevymáchanej papuli", chodila som k nim denne, už mali zo mňa koprivku, ale nakoniec zaplatili. Teraz je to v poriadku, normálka sa zdravíme. Pribudol nám nový vlastník, od začiatku sme s ním mali problém s platením. Po rozbehnutí dražby sa spamätal, zaplatil, teraz predáva byt.
Už sme rozmýšľali s niektorými susedmi nad založením SVB, ale myslím si, že teraz to u nás neprejde. Ľudia by závideli predsedovi odmenu.
Keď som zháňala firmy na zateplenie strechy, nikto mi nepomohol, nakoniec, keď sme na schôdzi jednu vybrali, tak ma sused zastavil, vraj, koľko za to beriem, že sme vybrali práve túto.
Robiť zástupcu je nevďačná robota, ale niekto to robiť musí, aspoň, ak má o to záujem.
No ale zatiaľ mám podporu od viacerých, tak robím, čo sa dá.
Plada
Prosím ťa môžeš mi povedať akú dohodu máte so správcom, čo pre vás robí??? Asi len účtovníctvo. Pohovor si s ľuďmi o tom všetkom, čo za správcu robíš a ponúkni im to nech to robia oni a potom možno prestanú závidieť a urobíte si to SVB. Začal by som od toho zvedavého suseda. Prajem veľa úspechov v tejto práci.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať