Zavrieť

Porady

Dodanie služby z ČR od 1.1.2010

Dobrý deň,

lúskam nový zákon o DPH (platný od 1.1.2010) a presvedčujúcu odpoveď som nenašla, tak sa pýtam skúsenejších:
Firma z ČR (má pridelené IČ DPH v CZ) nám poskytla službu v SR (rozvoz reklamných letákov), sme platcami DPH. Prosím Vás v akých § v zákone o DPH je uvedené, že si môžem uplatniť samozdanenie pri službe.

Ďakujem.
Usporiadat
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

janapill Pozri príspevok
Prosím Vás o radu,
- došla mi faktúra z ČR za právne služby(je platiteľom DPH) bez DPH s poznámkou, že odberateľ je povinen priznat a zaplatit daň podľa §9/1 zákona o DPH v ČR. Takže mám túto službu samozdaniť? (sme platcami DPH). Nemala by sa predsa táto DPH ale platiť v ČR podľa §16 ods.17???
- a ako to je ak slovenský dodávateľ nám robí prepravu zamestancov zo Slovenska do Čiech a späť. Je platcom DPH, ale fakturuje nám bez DPH. Je to správne?

V tej DPH hlavne s tými dodávkami do EU mám stále menší chaos. ))
Ďakujem

§ 16 ods. 17 iba menuje služby, u ktorých sa miesto dodania určuje podľa § 16 ods. 16 zákona o DPH. A § 16 ods. 16 hovorí len o službách dodaných nezdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, bydlisko, resp. sa obvykle zdržiava mimo územia EÚ.

Ak sa služba poskytuje inej osobe, ako tej, ktorá je uvedená v § 16 ods. 17, postupuje sa podľa § 15 ods. 1
.

(16) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 17 vrátane prijatia záväzku zdržať sa zámeru ich vykonávania alebo zdržať sa ich vykonávania úplne alebo čiastočne, ak sú tieto služby dodané osobe inej ako zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, bydlisko alebo sa obvykle zdržiava mimo územia Európskeho spoločenstva, je miesto, kde má táto osoba sídlo, bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.

(17) Služby, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 16, sú tieto:
a) prevod a postúpenie autorských práv, patentov, licencií, ochranných známok a podobných práv,
b) reklamné služby,
c) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
d) bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby s výnimkou nájmu bezpečnostných schránok,
e) poskytnutie zamestnancov,
f) nájom hnuteľného hmotného majetku okrem nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov,
g) poskytnutie prístupu a prepravy alebo prenosu cez rozvodné systémy zemného plynu a elektriny a dodanie ostatných priamo súvisiacich služieb,
h) telekomunikačné služby,
i) služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania,
j) služby dodávané elektronickými prostriedkami.
0 0
janapill janapill

janapill je offline (nepripojený) janapill

ďakujem veľmi pekne za odpoveď, takže mám to "samozdaniť"?
a čo s tou prepravou? Fakturujú nám to správne?
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

janapill Pozri príspevok
ďakujem veľmi pekne za odpoveď, takže mám to "samozdaniť"?
a čo s tou prepravou? Fakturujú nám to správne?
Právne služby dodané platiteľom DPH z ČR samozdaniť.

Pri preprave osôb sa miesto dodania určuje podľa § 16 ods. 4 zákona o DPH.
§ 16
(4) Miestom dodania dopravy osôb je miesto, kde sa doprava vykonáva, a ak sa vykonáva vo viac ako jednom štáte, považuje sa za vykonanú v týchto štátoch pomerne k prekonaným vzdialenostiam v týchto štátoch.

Na dopravu osôb sa uplatňuje oslobodenie podľa § 46 ods. 2 zákona o DPH:

§ 36

(2) Oslobodená od dane je doprava osôb na území tuzemska, ak ide o dopravu
a) z tuzemska do zahraničia,
b) zo zahraničia do tuzemska,
c) z miesta v zahraničí do miesta v zahraničí cez tuzemsko,
d) medzi dvoma miestami v tuzemsku, ktorá tvorí súčasť medzinárodnej leteckej alebo vodnej dopravy.

Preprava osôb z tuzemska do zahraničia a zo zahraničia do tuzemska by mala byť na základe uvedeného ustanovenia od dane oslobodená.
1 0
tana70 tana70

tana70 je offline (nepripojený) tana70

Dobry den,

prosim o radu:

1. faktura za sluzby v oblasti kultury z CR (miesto dodania bolo v CR) od neplatcu DPH slovenskej firme (platca DPH) - ma byt vystavena bez dph? a ma prejst samozdanenim?

2. faktura za dopravu (nejde o prepravu osob) z CR (miesto dodania v CR) od platcu DPH slovenskej firme (platca DPH) - ma byt vystavena bez dph? a ma prejst samozdanenim?

vopred dakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať