Zavrieť

Porady

odkúpenie spoločnej časti domu - povaly

Dobrý deň. Keďže prispievam na tomto fóre po prvý krát, nie som si celkom istá, či prispievam do správnej sekcie (ak náhodou nie, vopred sa ospravedlňujem ) Už som o podobných témach dosť prečítala, ale stále vo mne ostávajú určité nejasnosti. Moja otázka sa týka odkúpenia spoluvlastníckeho podielu vlastníkov bytov v bytovom dome dotýkajúca sa povaly resp. podkrovia. Ako som sa v zákone o vlastnctve bytov a nebytových priestorov dočítala, povala je považovaná za spoločnú časť domu, ktorá je v spoluvlstníctve všetkých vlastníkov bytov v danom bytovom dome (v našom prípade dvojvchodovom). Ide o starší tehlový dom so štyroma podlažiami a keďže som vlastníkom bytu na najvyššom 4. poschodí, mala by som záujem o odkúpenie spoluvlastníckych podielov k tejto povale od odstatných vlastníkov bytov. Povala je nevyužívaná, nevedie k nej schodisko, len rebrík. Záujem by som však mala len o polovicu povaly - teda tej časti, ktorá sa nachádza nad našim vchodom, mojim a susedovým bytom (celá povala je rozdelená na dve 1/2 požiarnou priečkou). Moja otázka znie, akým režimom sa bude tento prípad spravovať, keďže zákon hovorí len o zmluve o vstavbe, nadstavbe, resp. výstavbe, ale stále mám pocit, že to nie je tento prípad, pretože, to či tam v budúcnosti budeme niečo stavať (prerábať náš byt na tzv. mezonet) ešte nie je jasné a navyše nevznikne nová bytová jednotka. Ešte považujem za potrebnépovedať, že na vznik novej bytovej jednotky tam nie sú ani podmienky - neexistujúce schodisko, malá obytná plocha a už spomínaná požiarna priečka. Možno to budeme využívať len ako úložný priestor, bude to záležať od projektu a následného rozpočtu, kedy sa do prípadnej prestavby pustíme a či vôbec. Preto sa chcem opýtať, či v takomto prípade nie je možné uzavrieť tzv. nepomenovanú zmluvu napr. "zmluvu o prevode spoluvlastníckeho podielu k povale" a ako sa potom bude postupovať pri otázkach potrebného počtu súhlasiacich vlastníkov bytov a potreby zvolania schôdze vlastníkov bytov a následného ústenho/písomného hlasovania. Za všetky vecné odpovede ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Najskôr pouvažuj, či by si priestor chcela odkúpiť, alebo len sama využívať. Využívanie za odplatu by bolo jednoduchšie, platila by si do fondu čosi ako nájom. Osobne si myslím, že by bolo škoda pre vlastníkov predávať pol povaly len tak, bez riadneho projektu na jej úpravu.

    S predajom spoločného priestoru by museli súhlasiť (dohodnúť sa)všetci vlastníci podľa § 19. Zrušiť spoluvlastníctvo podľa občianskeho zákonníka nie je možné vzhľadom na § 13. Pri vstavbe či nadstavbe za účelom vzniku nového vlastníctva bytu či NP platí § 21, podľa ktorého je potrebný súhlas 2/3 vlastníkov.

    Spoločný priestor možno predať po jeho úradnom prekvalifikovaní na nebytový priestor, aby už nebol "spoločný". Nepomenovaná zmluva je jasný typ, musí mať náležitosti ako zmluva o vstavbe, nakoľko sa menia aj spoluvlastnícke podiely a vkladá sa do katastra.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    kristinakoniarova Pozri príspevok
    Dobrý deň. Keďže prispievam na tomto fóre po prvý krát, nie som si celkom istá, či prispievam do správnej sekcie (ak náhodou nie, vopred sa ospravedlňujem ) Už som o podobných témach dosť prečítala, ale stále vo mne ostávajú určité nejasnosti. Moja otázka sa týka odkúpenia spoluvlastníckeho podielu vlastníkov bytov v bytovom dome dotýkajúca sa povaly resp. podkrovia. Ako som sa v zákone o vlastnctve bytov a nebytových priestorov dočítala, povala je považovaná za spoločnú časť domu, ktorá je v spoluvlstníctve všetkých vlastníkov bytov v danom bytovom dome (v našom prípade dvojvchodovom). Ide o starší tehlový dom so štyroma podlažiami a keďže som vlastníkom bytu na najvyššom 4. poschodí, mala by som záujem o odkúpenie spoluvlastníckych podielov k tejto povale od odstatných vlastníkov bytov. Povala je nevyužívaná, nevedie k nej schodisko, len rebrík. Záujem by som však mala len o polovicu povaly - teda tej časti, ktorá sa nachádza nad našim vchodom, mojim a susedovým bytom (celá povala je rozdelená na dve 1/2 požiarnou priečkou). Moja otázka znie, akým režimom sa bude tento prípad spravovať, keďže zákon hovorí len o zmluve o vstavbe, nadstavbe, resp. výstavbe, ale stále mám pocit, že to nie je tento prípad, pretože, to či tam v budúcnosti budeme niečo stavať (prerábať náš byt na tzv. mezonet) ešte nie je jasné a navyše nevznikne nová bytová jednotka. Ešte považujem za potrebnépovedať, že na vznik novej bytovej jednotky tam nie sú ani podmienky - neexistujúce schodisko, malá obytná plocha a už spomínaná požiarna priečka. Možno to budeme využívať len ako úložný priestor, bude to záležať od projektu a následného rozpočtu, kedy sa do prípadnej prestavby pustíme a či vôbec. Preto sa chcem opýtať, či v takomto prípade nie je možné uzavrieť tzv. nepomenovanú zmluvu napr. "zmluvu o prevode spoluvlastníckeho podielu k povale" a ako sa potom bude postupovať pri otázkach potrebného počtu súhlasiacich vlastníkov bytov a potreby zvolania schôdze vlastníkov bytov a následného ústenho/písomného hlasovania. Za všetky vecné odpovede ďakujem
    Pozri aj túto tému:

    http://www.porada.sk/t16875-potrebujem-suhlas.html
    A potrebujem v prípade, že ide o byt v podielovom, či bezpodielovom spoluvlastníctve, súhlas všetkých spoluvlastníkov alebo postačuje, ak hlasuje (alebo podpisuje zmluvu) jeden z nich po vzájomnej ich dohode?

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    kristinakoniarova Pozri príspevok
    A potrebujem v prípade, že ide o byt v podielovom, či bezpodielovom spoluvlastníctve, súhlas všetkých spoluvlastníkov alebo postačuje, ak hlasuje (alebo podpisuje zmluvu) jeden z nich po vzájomnej ich dohode?
    Jednoznačná odpoveď na to nie je. Ale treba tiež rozlišovať, či ide o BSM či podielové vlastníctvo. Pri BSM by mohol postačovať súhlas jedného. Ale v prípade podielového vlastníctva je dobré mať plnú moc ostatných spoluvlastníkov na hlasovanie. Stretol som sa už s tým, že napr. banky pri hlasovaní o úvere to žiadali.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    kristinakoniarova Pozri príspevok
    A potrebujem v prípade, že ide o byt v podielovom, či bezpodielovom spoluvlastníctve, súhlas všetkých spoluvlastníkov alebo postačuje, ak hlasuje (alebo podpisuje zmluvu) jeden z nich po vzájomnej ich dohode?
    Stačí hlas/podpis jedného. Ak by sa nezhodli, hlas za ten byt je neplatný.

    Zákon č. 182/1993, §14

    (5) Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo spoluvlastníci jeden hlas pripadajúci na ich byt alebo nebytový priestor v dome.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    kristinakoniarova Pozri príspevok
    Dobrý deň. Keďže prispievam na tomto fóre po prvý krát, nie som si celkom istá, či prispievam do správnej sekcie (ak náhodou nie, vopred sa ospravedlňujem ) Už som o podobných témach dosť prečítala, ale stále vo mne ostávajú určité nejasnosti. Moja otázka sa týka odkúpenia spoluvlastníckeho podielu vlastníkov bytov v bytovom dome dotýkajúca sa povaly resp. podkrovia. Ako som sa v zákone o vlastnctve bytov a nebytových priestorov dočítala, povala je považovaná za spoločnú časť domu, ktorá je v spoluvlstníctve všetkých vlastníkov bytov v danom bytovom dome (v našom prípade dvojvchodovom). Ide o starší tehlový dom so štyroma podlažiami a keďže som vlastníkom bytu na najvyššom 4. poschodí, mala by som záujem o odkúpenie spoluvlastníckych podielov k tejto povale od odstatných vlastníkov bytov. Povala je nevyužívaná, nevedie k nej schodisko, len rebrík. Záujem by som však mala len o polovicu povaly - teda tej časti, ktorá sa nachádza nad našim vchodom, mojim a susedovým bytom (celá povala je rozdelená na dve 1/2 požiarnou priečkou). Moja otázka znie, akým režimom sa bude tento prípad spravovať, keďže zákon hovorí len o zmluve o vstavbe, nadstavbe, resp. výstavbe, ale stále mám pocit, že to nie je tento prípad, pretože, to či tam v budúcnosti budeme niečo stavať (prerábať náš byt na tzv. mezonet) ešte nie je jasné a navyše nevznikne nová bytová jednotka. Ešte považujem za potrebnépovedať, že na vznik novej bytovej jednotky tam nie sú ani podmienky - neexistujúce schodisko, malá obytná plocha a už spomínaná požiarna priečka. Možno to budeme využívať len ako úložný priestor, bude to záležať od projektu a následného rozpočtu, kedy sa do prípadnej prestavby pustíme a či vôbec. Preto sa chcem opýtať, či v takomto prípade nie je možné uzavrieť tzv. nepomenovanú zmluvu napr. "zmluvu o prevode spoluvlastníckeho podielu k povale" a ako sa potom bude postupovať pri otázkach potrebného počtu súhlasiacich vlastníkov bytov a potreby zvolania schôdze vlastníkov bytov a následného ústenho/písomného hlasovania. Za všetky vecné odpovede ďakujem
    S toho čo píšeš, daj na radu Márie. Radšej sa dohodni na prenájme tej povaly.

    Bol tu taký prípad, že nad bytom mal byt terasu, ktorú mal zapísanú aj na liste vlastníctva. Problém sa črtá, že terasa je vlastne strecha. A predseda po zistení tejto skutočnosti povedal, že terasu, jej opravu bude hradiť ten komu patrí. Ale ak bude zatekať do bytu pod terasou, a ten komu patrí podľa listu vlastníctva, povie ja nemám na opravu a mne netečie do bytu, čo potom?

    Niečo obdobné môže nastať aj u vás, ak by si si povalu od ostatných kúpila. Ak by ti zatekalo do bytu, oprav si strechu sama, je tvoja. Veštko závisí od schválenej dohody.

    Všetko má svoje plusy aj mínusy.

    Inak o prenájme môže rozhodnúť aj menšina v dome, ak nie je na schôdzi po hodine väčšina vlastníkov.

    odkúpenie spoločnej časti domu - povaly

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.