Zavrieť

Porady

Zacat alebo nezacat na zivnost

Rozmyslam, ze od januara zacnem robit uctovnictvo na zivnost. myslite, ze sa to proti HPP oplati?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Už raz to bola diskusia, že čo je lepšie, či živnosť, či zamestnanie. Ale nedohodli sme sa skoro na niičom. Všetko má svoje za aj proti, ale rozhodnutie je len na Tebe.

    porfin je offline (nepripojený) porfin

    porfin
    Ešte by som možno doplnila, že ak sa rozhodneš podnikať popri zamestnaní a tvoja činnosť vzamestnaní je zhodná s výkonom živnosti, trba si od zamestnávateľa vypýtať súhlas o tom, že môžeš takto podnikať. Niektorí zamestnávatelia s tým majú problém lebo Teba vysielajú ako zamestnankyňu na školenia, platia ti odbornú literatúru... a Ty to potom využívaš vlastne aj na svoje podnikanie.

    Inak treba sa aj zamyslieť, že ak napríklad prídeš o zamestnanie a budeš sa chcieť zaregistrovať na úrade práce ako nezamestnaná, tak vlastne sa nebudeš môcť, lebo si SZČO, samozrejme to platí aj o zdravotnej poisťovni.

    Ale ako bolo už napísané - rozhodnutie je len na TEBE

    apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

    apsgroup
    K čomu treba súhlas zamestnavatela? Treba to na živnostenský, alebo prečo to musí byť?

    judy je offline (nepripojený) judy

    judy
    pozri §83 Zákonnika práce

    apsgroup
    K čomu treba súhlas zamestnavatela? Treba to na živnostenský, alebo prečo to musí byť?

    porfin je offline (nepripojený) porfin

    porfin
    správne:.
    § 83 Zákonníka práce, kde sa v odseku 1) píše "Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v riadnom pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činosť, ktorá je zhodná alebo obdobná s predmetom činnosti zamestnávateľa len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom."

    V prílohe je aj žiadosť o súhlas...

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    S predmetom činnosti zamestnávateľa /čo má v zamestnávateľ v živnosti alebo v obchodnom registri/ nie s predmetom činnosti konkrétneho zamestnanca u zamestnávateľa.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    porfin
    správne:.
    § 83 Zákonníka práce, kde sa v odseku 1) píše "Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v riadnom pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činosť, ktorá je zhodná alebo obdobná s predmetom činnosti zamestnávateľa len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom."

    V prílohe je aj žiadosť o súhlas...
    Jedná sa o vážne porušenie pracovných povinností, ak tak neurobíš, resp. ak budeš mať živnosť v predmete činnosti zhodnom s HPP proti jeho rozhodnutiu. Tj. možná výpoveď ... Možno sa však rozhodneš, že aj "kmeňovú firmu" budeš robiť na živnosť. Čo keď ale Ťa bude napr. tlačiť do zníženia jeho nákladov?

    apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

    apsgroup
    Luba2
    S predmetom činnosti zamestnávateľa /čo má v zamestnávateľ v živnosti alebo v obchodnom registri/ nie s predmetom činnosti konkrétneho zamestnanca u zamestnávateľa.
    Mám tomu rozumieť tak, že ak ja robím účtovníčku na hlavny PP u zamestnávateľa, ktorý nemá v predmete činnosti účtovné služby, možem si vybaviť živnosť na účtovné služby bez jeho súhlasu?

    apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

    apsgroup
    apsgroup
    Mám tomu rozumieť tak, že ak ja robím účtovníčku na hlavny PP u zamestnávateľa, ktorý nemá v predmete činnosti účtovné služby, možem si vybaviť živnosť na účtovné služby bez jeho súhlasu?
    Skusim ešte raz položit otázku, možno mi niekto odpovie, či si to dobre vysvetlujem.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Môžeš to robiť bez jeho súhlasu. Robíš to pre neho, a prečo by si to nemohla robiť aj pre iných (keď stíhaš ) .Iba keby to bola firma, ktorá by mala v predmete činnosti poskytovanie účtovníctva, potrebovala by si súhlas zamestnávateľa.

    pepo_p je offline (nepripojený) pepo_p

    2 zamestnania a pracujem do roztrhania :-D ...viac pepo_p
    Skúsim sa pridať k tejto diskusii a chcel by som sa spýtať:

    ako je to ak by som si chcel založiť jednoosobovú s.r.o , v ktorej by som bol konateľom bez odmeny (čize nebol by som v nej zamestnaný) a podnikanie v tej istej oblasti ako má môj zamestnávateľ. Tiež potrebujem súhlas (vyjadrenie)zamestnávateľa? ako je to s §83 zákonníka práce? Ten hovorí o "vykonávaní zárobkovej činnosti" a ja by som zamestnaný v s.r.o. tým pádom nebol.
    Naposledy upravil pepo_p : 10.11.05 at 08:23

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.