Zavrieť

Porady

preplatky dane zo ZC

Prosim vas, ako to funguje, ked mi vyjde preplatok na dani z rocneho zuctovania zamestnancov vyssi ako danova povinnost. Mozem si poziadat o vratenie dane? Zamestnanci maju v tomto roku minimalne mzdy, takze si to nebudem mat z coho odpocitat ani v buducich mesiacoch.

Viem ze na vratenie danoveho bonusu sluzi tlacivo - kvartálne hlasenie. Ale co s ostatnymi preplatkami? Vyplatime ich zamestnancom a kedy sa nam vratia spat? Dakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Maja2 je offline (nepripojený) Maja2

    Maja2
    Vikinka dakujem za odpoved. Ale naozaj az po podani hlasenia? Kvartalneho? Cize my to vyplatime teraz v januarovej vyplate, a ja musim cakat kym sa spravi februarova a marcova vyplata a az potom poziadat? Ale ja uz teraz viem, za tam nebudeme mat ziadnu povinnost platit, nemozem podat ziadost uz teraz? Neviem to najst v zakone.

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    Maja2 Pozri príspevok
    Vikinka dakujem za odpoved. Ale naozaj az po podani hlasenia? Kvartalneho? Cize my to vyplatime teraz v januarovej vyplate, a ja musim cakat kym sa spravi februarova a marcova vyplata a az potom poziadat? Ale ja uz teraz viem, za tam nebudeme mat ziadnu povinnost platit, nemozem podat ziadost uz teraz? Neviem to najst v zakone.
    V poučení na vyplnenie Prehľadu ... sa uvádza:

    O vrátený rozdiel (preplatok) z ro
    čného zúčtovania sa zníži odvod preddavkov na daň najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, avšak len do výšky sumy uvedenej v riadku 1, upravenej (zvýšenej) o nedoplatky z ročného zúčtovania (riadok 2), resp. o kladný rozdiel súm v riadku 3.
    Ak nie je možné zníži
    ť odvod preddavkov na daň o preplatok z ročného zúčtovania, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, požiada o jeho vrátenie miestne príslušného správcu dane (daňový úrad) podľa § 40 ods. 8 zákona. Správcom dane vrátený preplatok na dani z vykonaného ročného zúčtovania sa v prehľade neuvádza. - toto sa týka preplatku preddavkovej dane,
    Riadok 6 uvádza sa úhrnná suma priznanej a vyplatenej zamestnaneckej prémie, o ktorú zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, znižuje (zvyšuje) sumu odvodu preddavkov na daň vrátane vykonaných opráv. Suma zamestnaneckej prémie sa uvádza najviac do výšky sumy uvedenej v riadku 4, zníženej o riadok 5. Ak úhrnná suma vyplatenej zamestnaneckej prémie a vybranej zamestnaneckej prémie v riadku 6 je vyššia ako suma uvedená v riadku 4 znížená o riadok 5, táto suma rozdielu zamestnaneckej prémie sa uvedie na riadku 11 prehľadu a následne sa zníži suma dane vybranej zrážkou z riadku 9 znížená o sumu z riadku 10. Ak aj po tomto postupe zostane rozdiel na zamestnaneckej prémii, tento rozdiel zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, vyplatí z vlastných prostriedkov. V tomto prípade zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, môže znižovať sumu odvodu preddavkov na daň (dane) a dane vyberanej zrážkou podľa § 43 zákona v nasledujúcich mesiacoch alebo požiada miestne príslušného správcu dane o poukázanie sumy vo výške takto vypočítaného rozdielu vyplnením žiadosti v V. časti prehľadu. - toto sa týka zamestnaneckej prémie.
    Takže z uvedeného vyplýva, že zamestnaneckú prémiu DÚ vráti až po odovzdaní Prehľadu ....za I.Q 2010, preplatok na preddavkovej dani môžeš žiadať aj vo februári.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.