Zavrieť

Porady

Prijatý preddavok

Odberateľovi z Francúzka bola vystavená Fa za služby vo výške 250 Eur.
On uhradil naraz 375 Eur: 250 za Fa + 125 ako zalohu za dalsiu sluzbu.
Mám 2 otázky:

1. ak odberateľ zaplatil zálohu, musí byť vystavená zálohová faktúra? Alebo stačí iba vyúčtovanie na dalšej faktúre?
2. prijatú zálohu (preddavok) mám prepočítať kurzom NBS v den úhrady alebo kurzom banky v den úhrady? Ja som dala kurzom komerčnej banky.

vopred dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Prijatý preddavok je z Tvojho pohľadu záväzkom (324). Podľa § 24 ods. 2 zákona o účtovníctve sa majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítavajú na slovenskú menu kurzom NBS platným ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu.
    Zálohovú faktúru nie si povinná vystavovať vôbec - zálohová faktúra vlastne ani nie je účtovným dokladom. Iná otázka je, či Ti prijatím platby nevznikne povinnosť vystaviť faktúru v zmysle zákona o DPH - neviem, aké služby fakturujete.
    Naposledy upravil andrej_rv : 29.09.05 at 18:41

    ajacik je offline (nepripojený) ajacik

    robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac ajacik
    podla zakona o DPH, §15, ods.12 ide o el. dodavane sluzby.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    ajacik
    podla zakona o DPH, §15, ods.12 ide o el. dodavane sluzby.
    Tu podľa môjho názoru opať závisí, či príjemca služby vo Francúzsku je registrovaný pre DPH vo Francúzsku. Ak áno, miestom dodania služby uvedenej v § 15 ods. 8 písm. j) je v zmysle § 15 ods. 7 Francúzsko (a povinnosť platiť daň formou samozdanenia by mala vzniknúť francúzskemu partnerovi v zmysle ich zákona o DPH). Tu by podľa mňa povinnosť vystaviť daňový doklad na preddavok nemala vzniknúť (ale naisto to neviem, možno k tomu existuje nejaké usmernenie).
    Ak obchodný partner z Francúzska nie je osoba, ktorá je registrovaná pre DPH vo Francúzsku, miestom dodania služby je v zmysle § 15 ods. 1 tuzemsko a Vaša firma by mala k službám účtovať aj našu 19%-nú DPH. V takomto prípade sa na Vás podľa mňa vzťahuje na základe § 19 ods. 4 povinnosť vystaviť daňový doklad aj na prijatý preddavok. (ak nebude normálna fa vystavená v tom istom mesiaci). Možno niekto z Porady má k tomuto aj konkrétnejšie poznatky, z mojej strany je to viac-menej len v teoretickej rovine .
    Naposledy upravil andrej_rv : 29.09.05 at 19:51

    ajacik je offline (nepripojený) ajacik

    robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac ajacik
    dakujem ti.

    prijemca služba je registrovaný pre DPH vo Francúzku.
    Takže podľa toho, čo si mi napísal, nemusím vystavovať žiadnu zálohovú faktúru.
    idem sa pozrieť na to, ako to zaúčtujem s tým kurzom NBS.

    ešte raz dakujem za ochotu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.