Zavrieť

Porady

DAňové priznanie - predčasný dôchodca - mám uvádzať dôchodok na DP?

zdravím všetkých , potrebujem poradiť s daňovým priznaním. Mám píjmy zo závislej činnosti aj ako SZČO a okrem toho som sa od 2.03.2009 stala predčasnou dôchodkyňou. Nie je mi jasné či dôchodok mám uvádzať v DP za rok 2009. Mám nárok ešte za rok 2009 na odpočítateľnú položku na daňovníka? Prosím o objasnenie bola by som povdačná.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Tamila je offline (nepripojený) Tamila

    Tamila
    Podáš DP typ B, dôchodok sa do tvojho zdaniteľného príjmu nepočíta a ak si nebola dôchodkyňa k 1. 1. 2009, máš nárok aj na nezdaniteľnú časť.

    HEČER je offline (nepripojený) HEČER

    HEČER
    Dakujem , takže v daňovom priznaní uvediem iba prjmi zo závislej činnosti a príjmi z podnikania . Dôchodok neuvádzam . Dobre tomu rozumiem ?

    JDM je offline (nepripojený) JDM

    JDM
    A uvažujem správne, ak zamestnanec išiel do dôchodku k 1.5.2010, na základe Potvrd. o príjme zo závislej činnosti si vyplní DP typ A, dôchodok tam neuvádza, všetko riadne vyplní s tým, že má nárok na NĆ v plnej výške....ale nie je mi jasné, že ak k DP doloží ako prílohu potvrdenie zamestnávateľa do 30.4. , či to stačí, alebo či sa pridáva aj rozhodnutie Soc.p. o priznaní dôchodku... Ďakujem.

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    Ak bude mať Potvrd.o príjme od zamestnávateľa do 30.4., tak by som dala čestné prehlásenie, že od 1.5. poberal dôchodok. Len teraz neviem, aký dôchodok poberal? Celu nezdaniteľnú čiastku? To sa neodráta Nč - dôchodok a v kolonke sa zadá len rozdiel?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    katarina.j Pozri príspevok
    Ak bude mať Potvrd.o príjme od zamestnávateľa do 30.4., tak by som dala čestné prehlásenie, že od 1.5. poberal dôchodok. Len teraz neviem, aký dôchodok poberal? Celu nezdaniteľnú čiastku? To sa neodráta Nč - dôchodok a v kolonke sa zadá len rozdiel?
    Ak nebol SD alebo PSD k 1.1, kal. roka, za ktorý sa podáva DP, má nárok na odpočet celej NČZD.

    DAňové priznanie - predčasný dôchodca - mám uvádzať dôchodok na DP?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.