Zavrieť

Porady

Zaradenie počítača do majetku.

Dobrý deň.

V máji roku 2005 som začal podnikať.
Chcel by som si do majetku zaradiť počítač, ktorý som kúpil v roku 2001 za obstarávaciu cenu 32000,-. Ako mám tento počítač zaradiť do majetku, keď neviem aká cena by bola teraz?

Za odpovede vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Hmotný majetok preradený z osobného užívania fyzickej osoby do podnikania sa podľa § 25 ods. 1 písm. d) zákona o dani z príjmov ocení obstarávacou cenou. Rok obstarania majetku je zároveň aj prvým rokom jeho odpisovania a obstarávacia cena je vstupnou cenou, z ktorej sa po zaradení do užívania uplatňujú odpisy ako v ďalšom roku odpisovania (§ 24 ods. 5 zákona o dani z príjmov). Lehota na odpisovanie v tomto prípade začína plynúť už rokom, v ktorom bol majetok obstaraný do osobného užívania, pričom za roky jeho nevyužívania na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy ako daňový výdavok neuplatnia.
    Keďže Tvoj PC bol obstaraný v r. 2001, zaradíš ho do podnikania v pôvodnej obstarávacej cene, ale daňovo úplne odpísaný - nebudeš si môcť uplatňovať žiadny odpis, len náklady na prevádzku a opravy PC. Ak by si do účtovníctva chcel dostať aspoň nejakú sumu, určitým riešením je uzavrieť kúpnu zmluvu s fyzickou osobou - nepodnikateľom a "odkúpiť" svoj PC v tomto roku za nejakú hodnotu zodpovedajúcu technickým parametrom a roku výroby (neviem konfiguráciu a výkon, ale viac ako 5 - 8 tis. by to asi veľmi presiahnuť nemalo).

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Nuž čo... Ak nebude kúpna zmluva, len založ kartu dlhodobého majetku, napíš názov, typ, konfiguráciu (aspoň približnú) a rok obstarania. Ako spôsob obstarania: preradenie z osobného používania, vstupná cena: nula. Ale kartu treba mať, aby si si mohol uplatňovať aspoň náklady na opravy a údržbu.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    rudy
    Ďakujem. Ale mám ešte jeden problém. Nemôžem nájst doklad o kúpe počítača.
    Máš pred sebou celý víkend, tak sa do toho daj!
    Mária M :p

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    rudy
    Ďakujem. Ale mám ešte jeden problém. Nemôžem nájst doklad o kúpe počítača.
    Urob tak ako ti radí Andrej na konci príspevku. Kúpiš PC od FO - nepodnikateľa na základe Kúpnej zmluvy za obvyklú cenu a tú môžeš dať v plnej výške do nákladov.

    Adra je offline (nepripojený) Adra

    Adra
    Zdravím;
    Mám podobný problém ako rudy, jedná sa o merací prístroj kúpený r. 2004 - doklad stratený. MP je po kalibrácii v 100% stave a chcem ho zaradiť do užívania. Je potrebná zmluva fyz. osoba = SZČO? v cene z roku 2004?

    Adra je offline (nepripojený) Adra

    Adra
    A ešte podotázka, ak áno, dátum zaradenia by bol k dátumu kalibrácie / overenia /, alebo môže byť aj skorší dátum?

    Adra je offline (nepripojený) Adra

    Adra
    ahojte, písala som príspevky toho 28., nenájde sa niekto, kto by mi dal aspoň čiastočnú odpoveď? :-))))))))

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Adra
    ahojte, písala som príspevky toho 28., nenájde sa niekto, kto by mi dal aspoň čiastočnú odpoveď? :-))))))))
    Ja by som spravil kúpnu zmluvu napr. "so susedom" že som ho od neho kúpil. To je najschodnejšie riešenie.
    Pekný deň...

    mmade je offline (nepripojený) mmade

    mmade
    Ahojte poradaci, ja viem, ze reagujem trochu mimo, ale velmi nutne hladam nejaky Zapis o zaradeni majetku do uživania. Nemohol by mi ho tu niekto z vas pripojit, ak take nieco pouziva vo svojom podvojnom ucte. Pripadne popiste mi, ako to ma vyzerat.
    Dakujem vam velmi pekne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.