Zavrieť

Porady

Nárok pri služobnej ceste - ???

Zdravím,

viem, že téma nárokov pri služobnej ceste sa tu už veľa krát preberala, ale v žiadnej som nenašiel odpoveď na môj problém.

Pracujem pre českú firmu a ako miesto výkonu práce mám v pracovnej zmluve určenú Bratislavu.

Otázka znie, aké nároky mám v prípade pracovnej cesty do Prahy. Do Prahy cestujem o 6:00 ráno jeden deň a z Prahy odchádzam 16:30 na ďaľší deň.

Zamestnávateľ nezabezpečuje stravovanie.

Problém je v tom, že neviem, či sa jedná o zahraničnú pracovnú cestu, vzhladom k tomu, že miesto výkonu práce je v Bratislave ale firma má centrálu v Prahe a na Slovesnku nemá žiadnu pobočku, ani nič iné. Na akú sadzbu stravného mám nárok? Pochybujem že pre mňa platí tá 600Kč určená naším ministerstvom, keďže firma je česká. Ale zase moja cesta nieje zahraničnou pracovnou cestou v zmysle čekých zákonov, keďže necestujem mimo územie českej republiky. A zase nechápem, prečo by som mal mať sadzbu pre tuzemskú prac. cestu, keď cestujem do inej krajiny ako je miesto výkonu práce.

Vie mi niekto poradiť ?

Vopred vďaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Ajven
    Zdravím,

    viem, že téma nárokov pri služobnej ceste sa tu už veľa krát preberala, ale v žiadnej som nenašiel odpoveď na môj problém.

    Pracujem pre českú firmu a ako miesto výkonu práce mám v pracovnej zmluve určenú Bratislavu.

    Otázka znie, aké nároky mám v prípade pracovnej cesty do Prahy. Do Prahy cestujem o 6:00 ráno jeden deň a z Prahy odchádzam 16:30 na ďaľší deň.

    Zamestnávateľ nezabezpečuje stravovanie.

    Problém je v tom, že neviem, či sa jedná o zahraničnú pracovnú cestu, vzhladom k tomu, že miesto výkonu práce je v Bratislave ale firma má centrálu v Prahe a na Slovesnku nemá žiadnu pobočku, ani nič iné. Na akú sadzbu stravného mám nárok? Pochybujem že pre mňa platí tá 600Kč určená naším ministerstvom, keďže firma je česká. Ale zase moja cesta nieje zahraničnou pracovnou cestou v zmysle čekých zákonov, keďže necestujem mimo územie českej republiky. A zase nechápem, prečo by som mal mať sadzbu pre tuzemskú prac. cestu, keď cestujem do inej krajiny ako je miesto výkonu práce.

    Vie mi niekto poradiť ?

    Vopred vďaka.
    Na akú zmluvu pracuješ?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    V zmluve by si mal mat uvedené, ci sa riadi podla ceského alebo slovenského práva. Dalej ci Ta platia v CZK alebo v SKK a odvody ci Ti platia v CR alebo do slovenských poistovní (soc. a zdravotná poistovna). Ak más odvody a dane na Slovensku, tak je jedno ci zamestnávatelom je zahranicná firma, islo by pre Teba o zahranicnú sluz cestu, kedze aj výkon práce más v BA.

    Jedine, keby si bol trvale zamestnaný v CR s tým, ze si vyslaný do SR, tak by to bolo iné. Takze kým neupresnís tieto veci, tak Ti nevieme jednoznacne opdovedat.

    Ajven je offline (nepripojený) Ajven

    Ajven
    No odvody mi plati firma na slovensku, pretoze som na tom trval, kvoli druhemu pilieru dochodkoveho sporenia. Prave kvoli tomu mam aj v zmluve napisane miesto vykonu prace - BA. Mzdu mi vyplacaju v SK.

    No po pravde nemam predstavu ktore zakony tykajuce sa naroku pri pracovnej ceste pre mna platia, prave pre to, co som vyssie popisal.

    Zatial vdaka.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Tak potom podla vsetkého, co si uviedol, by cesta do CR mala byt povazovaná ako zahranicná prac. cesta a náhrady by ti mali poskytnút podla nasich predpisov.

    Nárok pri služobnej ceste - ???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.