Zavrieť

Porady

Samozdanenie v MRP-Win

Dobrý deň prajem,

prosím o pomoc v tejto záležitosti. Prešli sme na účtovanie z MRP DOS na MRP Win. A objavil sa mi nasledujúci problém: Pri obstaraní tovaru z členského štatu som v DOS verzii nemal problém... Nahodil som faktúru s daňovou skupinou, ktorú som si sám zadefinoval, keďže výstup nebol zhodný s originál priznaním DPH, aj tak sa musel prepisovať...ako podklad ale poslúžil. Následne som faktúru zaúčtoval do denníka, pričom v prípade DPH som použil pri účtovnom zápise dva totožné účty - čo program umožňoval. Bohužiaľ, verzia Win toto už neumožňuje. Pri pridávaní faktúry do knihy faktúr zadám kurz pre výpočet faktúry, pre výpočet DPH, zadám daňovú skupinu... avšak pri zaúčtovaní do denníka už táto možnosť chýba, zadať túto daňovú skupinu. Čiže zadám - neovplyvňujúce DPH - avšak na moje prekvapenie sa objavi suma aj faktúry aj DPH, pričom sa mi navýši celková cena faktúry o DPH, čo je nesprávne. Viem, že je možnosť vymazať sumu zo základu DPH a zadať ju ako mimo DPH, či oslobodené od DPH... Je to ale správne takto spraviť? Taktiež nie je možné zadať predkontáciu s totožnými účtami...
Pomôže niekto, pls?
Usporiadat
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Lenka1979 Pozri príspevok
Pri došlej faktúre si mala zaúčtovať cenu služby 518/321
a následne int.dokladom vstup/výstup DPh.

Presne tak Lenka, ako píšeš.
Robila som chybu tým, že som pri došlej fa zaúčtovala DPH.
Ďakujem za radu.
Všetko už "sedí".
Naposledy upravil Janinkaaa : 24.09.09 at 07:40
0 0
adabirk adabirk

adabirk je offline (nepripojený) adabirk

- mám otázku DPH-vstup, výstup musí byť zaúčtovaná interným dokladom ?, nemôže byť predkontovaná iba na došlej faktúre ? 518/321, 343/343 ? v evidencii DPH mám potom číslo došlej faktúry pri dopočítanej DPH aj pri odpočte.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

adabirk Pozri príspevok
- mám otázku DPH-vstup, výstup musí byť zaúčtovaná interným dokladom ?, nemôže byť predkontovaná iba na došlej faktúre ? 518/321, 343/343 ? v evidencii DPH mám potom číslo došlej faktúry pri dopočítanej DPH aj pri odpočte.
Vlani som robila samozdanenie cez interné doklady. Tohto roku predkontujem priamo na faktúre. Účtujem 111 AE alebo 518 AE /321 AE, 343 AE/ 395, 395/ 343 AE. Osvedčilo sa mi vytvorenie analytiky k 343 - 343 001 vstup, 343 003 výstup, a cez interný doklad preúčtujem daňové priznanie na účet DPH voči DÚ 343 004 : 343 004/ 343 001, 343 003/ 343 004. Je to zároveň aj kontrola - 343 001 a 343 003 po preúčtovaní DP zostanú nulové a na 343 004 vidím povinnosť a úhrady. (Kto už hľadal chybu na 343 bez analytiky, vie pochopiť toto členenie )
Naposledy upravil Dav : 24.09.09 at 20:14 Dôvod: preklep
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Robím to presne tak isto ako Dav. Mám analytické účty na odpočet, povinnosť, samozdanenie odpočet a povinnosť, preúčtujem ID na konci mesiaca, zostanú nulové účty a na jednom vidím presne povinnosť alebo odpočet.
Naposledy upravil Tamila : 26.09.09 at 11:36
0 0
renataton renataton

renataton je offline (nepripojený) renataton

Aj ja sa s tým trápim - neviem ako zaúčtujem úhradu faktúry 321/221, ale na 321 nemám čiastku DPH, keď zaúčtujem DPH vstup/DPH výstup
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

renataton Pozri príspevok
Aj ja sa s tým trápim - neviem ako zaúčtujem úhradu faktúry 321/221, ale na 321 nemám čiastku DPH, keď zaúčtujem DPH vstup/DPH výstup
Pri samozdanení máš na 321 sumu bez DPH, uhrádzaš sumu, ktorá je na faktúre, teda bez DPH. Samozdanenie sa účtuje 343AE/343AE.
1 0
renataton renataton

renataton je offline (nepripojený) renataton

jáááj bože také jednoduché a ja už dve hodiny lúskam poradu, veľmi pekne ti ďakujem
0 0
Daggmar Daggmar

Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

Ahojte, mám zahr. fa - česká na samozdanenie v JU za služby priemyselného práva , dám kód dph 49, všetko mi výborne sedí len v DP dph mi to dáva do riadku 7 a 8. Nemá to byť správne v riadku 9 a 10 ? Aj v knihe dokladov je to správne zaevidované ....
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Píšeš, že potrebuješ samozdaniť služby - to je kód DPH 46. Tá 49 je za tovar.
1 0
Daggmar Daggmar

Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

Tamila dakujem za velmi rýchlu odpoved. Už som na to prišla aj ja. Pekný deň.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Klient nakupuje z EU program a ten aj spolu so svojou prácou predáva v SR. Má to vyriešené tak, že buď má CD, USB, alebo cez net - vygenerovanie ... aspoň tak mi to vysvetlil. Pri samozdanení - mám to brať ako tovar , alebo ako službu Prosím, poraďte mi.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Erika-ežka Pozri príspevok
Ahojte, potrebovala by som poradiť. Klient nakupuje z EU program a ten aj spolu so svojou prácou predáva v SR. Má to vyriešené tak, že buď má CD, USB, alebo cez net - vygenerovanie ... aspoň tak mi to vysvetlil. Pri samozdanení - mám to brať ako tovar , alebo ako službu Prosím, poraďte mi.
Ide mi vlastne o to na aké riadky v DP DPH to má ísť, ako služba? alebo ako tovar?

§ 8
Dodanie tovaru
Na začiatok
(1) Dodaním tovaru je
a) prevod práva nakladať s hmotným majetkom ako vlastník, ak tento zákon neustanovuje inak; na účely tohto zákona hmotným majetkom sú hnuteľné a nehnuteľné veci, ... ( pre každú inštaláciu musí kúpiť osobitne nové program. vybavenie (buď mu to vygenerujú cez net, alebo dostane CD ... inštaluje to do konkrétneho zariadenia, pre ktoré bol ten program vyrobený)

alebo to mám chápať ako:

§ 9
Dodanie služby
Na začiatok
(1) Dodaním služby je každé plnenie, ktoré nie je dodaním tovaru podľa § 8, vrátane
a) prevodu práva k nehmotnému majetku vrátane poskytnutia práva k priemyselnému vlastníctvu alebo inému duševnému vlastníctvu, ...


prosím, vyjadrite sa mi k tomu.
0 0
lienka123123 lienka123123

lienka123123 je offline (nepripojený) lienka123123

Prosím, Vás už som ztoho jeleň. Ako mám v mrp vizuálny program zaúčtovať - prišla fa z ČR bez DPh 880,46 € tovar (bezpečnotné prvky)
účtujem spôsobom B - čiže 501xx/321xx
a pri úhrade 321xx/211xx(dobierkou). A čo stou DPH to si mám vypočítať sama zo sumy 880,46 € - t.j. 167,29 € a to mám dať cez interný doklad 343xx/343xx? Prosím pomôžte mi díky moc. Ešte som nerobila faktúry zo zahraničia.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

lienka123123 Pozri príspevok
Prosím, Vás už som ztoho jeleň. Ako mám v mrp vizuálny program zaúčtovať - prišla fa z ČR bez DPh 880,46 € tovar (bezpečnotné prvky)
účtujem spôsobom B - čiže 501xx/321xx
a pri úhrade 321xx/211xx(dobierkou). A čo stou DPH to si mám vypočítať sama zo sumy 880,46 € - t.j. 167,29 € a to mám dať cez interný doklad 343xx/343xx? Prosím pomôžte mi díky moc. Ešte som nerobila faktúry zo zahraničia.
Došlú faktúru zaeviduješ v časti Faktúry prijaté. Typ DPH dáš 46. V Texte - zadáš cena MJ sumu celkom, typ DPH , vedľa klikneš na % , vyberieš 19 % zo základu. Do Denníka zaúčtuješ faktúru s typom DPH 39. K prvému riadku doúčtuješ 343 AE/ 395(alebo iný pomocný účet), a 395 / 343 AE.
Do daňového priznania berie údaje z Došlých faktúr.
0 0
lienka123123 lienka123123

lienka123123 je offline (nepripojený) lienka123123

Super, podarilo sa to. V denníku doúčtovat
1. 343- daň na vstupe/395 (167,30 €)
2. 395/343 - daň na výstupe (-167,30 €)
Je to tak správne. Díky Dav.
Naposledy upravil Dav : 15.07.10 at 20:06 Dôvod: ý
0 0
lienka123123 lienka123123

lienka123123 je offline (nepripojený) lienka123123

Chcem sa len ujistiť čí to robím správne. Ak som tú faktúru z čiech zaplatila na dobierku v EUR tak zaúčtujem 321xx/211xx? Vďaka za odpoveď.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

lienka123123 Pozri príspevok
Chcem sa len ujistiť čí to robím správne. Ak som tú faktúru z čiech zaplatila na dobierku v EUR tak zaúčtujem 321xx/211xx? Vďaka za odpoveď.
Áno, je to platba cez pokladňu...
3 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Dav Pozri príspevok
Došlú faktúru zaeviduješ v časti Faktúry prijaté. Typ DPH dáš 46. V Texte - zadáš cena MJ sumu celkom, typ DPH , vedľa klikneš na % , vyberieš 19 % zo základu. Do Denníka zaúčtuješ faktúru s typom DPH 39. K prvému riadku doúčtuješ 343 AE/ 395(alebo iný pomocný účet), a 395 / 343 AE.
Do daňového priznania berie údaje z Došlých faktúr.
Mozem sa spytat, preco nie uctovanie 343 AE - odpocet pri nadobudnuti IČŠ oproti 343 AE - danova pov. pri nadobudnuti IČŠ? Takto som to nasla u Ing.Cenigovej a takto to aj robim.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Samozdanenie účtujem tiež 343 AE / 343 AE
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Tamila Pozri príspevok
Samozdanenie účtujem tiež 343 AE / 343 AE
uz som sa zlakla, ci robim dobre. Tami, este sa chcem opytat. Ked dam vo fakture typ 46, vo fakture dam 19% a davam zauctovat do dennika fakturu, v tabulke kde je rozuctovanie, sa mi to objavi v kolonke oslob. (to je pri fakturach kt. mam prenesene do ucto z ineho programu), ale ked ju sama zaradim do ucta, tak je to v denniku pri zakl. dane, len bez vycislenej DPH (co je OK). Neviem ci som to zrozumitelne napisala.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať