Zavrieť

Porady

Prevod majetkových prav

Dobry den, chcela by som sa opytat, ako je to s prevodom majetkovych prav na byt.
Byt sme kupovali s manzelom po svadbe, mame ho v OV, sme clenmi bytoveho druzstva.
Chcela by som uskutocnit prevod bytu bud na deti, alebo vylucne na seba. Ako postupovat? prosim, poradte.
Dakujem
S.
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

To už nie je prevod majetkových práv, ale prevod majetku.

Prevod na deti môžete urobiť darovacou zmluvou - obaja manželia ako bezpodieloví spoluvlastníci. Môžete im byt previesť do podielového spoluvlastníctva.
Na seba výlučne si previesť byt môžeš len po vysporiadaní BSM, pretože ty si už teraz spoluvlastníčkou celého bytu. Manželia si nemôžu navzájom darovať veci z BSM, vždy môže každý darovať len zo svojho výlučného majetku.

O prevode majetkových práv by si mohla hovoriť napr. pri prevode členského podielu v družstve. Ten sa už teraz neviaže na byt.
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
saskabranko saskabranko

saskabranko je offline (nepripojený) saskabranko

dakujem za info, ako by som mohla urobit prevod vylucne na seba? cez notara, so suhlasom manzela? detom mozno darovacou zmluvou u notara previest kazdemu pol bytu s napr. vecnym bremenom na dozitie rodicov? darovacia zmluva moze byt na deti aj ked nie su plnolete? alebo ako osetrit najlepsie to, aby nikto zo spoluvlastnikov nemohol rucit uvery polovicou bytu? je to vobec mozne rucit polkou nehnutelnosti?
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

dohoda medzi manzelmi schvalena sudom. tak zrusis alebo zuzis bsm. uver na pol bytu. mozne by to bolo ale neviem si to predstavit v praxi. ci to banka schvali. najskor nie. prevod majetku na maloleteho mozny je a v tom pripade spravca majetku je rodic teda zak.zastupca po dobu do dospelosti.
0 0
saskabranko saskabranko

saskabranko je offline (nepripojený) saskabranko

a nejake hlupe pozickarne? mohli by zobrat ako zabezpeku pol bytu? ako postupovat pri prevode na dieta? prepisat byt na bytovom druzstve? potom spisat darovaciu zmluvu pre notarom?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak je už byt v osobnom vlastníctve, nemá s ním družstvo nič spoločné. Stačí darovacia zmluva.
1 0
saskabranko saskabranko

saskabranko je offline (nepripojený) saskabranko

to znamena, ze ak darujeme byt detom, uz nemoze moj manzel zalozit byt, vsak?
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

si písala, že deti nie sú plnoleté a správcami majetku sú zákonní zástupcovia do doby plnoletosti, takže v tom takú výhru nevidím.
0 0
saskabranko saskabranko

saskabranko je offline (nepripojený) saskabranko

tak co robit? da sa zuzit bsm u notara?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

kaco11 Pozri príspevok
si písala, že deti nie sú plnoleté a správcami majetku sú zákonní zástupcovia do doby plnoletosti, takže v tom takú výhru nevidím.
Založenie bytu detí nie je bežná záležitosť, musel by to schváliť súd.
1 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

saskabranko Pozri príspevok
tak co robit? da sa zuzit bsm u notara?
Zúženie by platilo až od toho času, spoločný majetok nadobudnutý predtým by zostal v BSM.
1 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

tak pardon. Ale v principe by to mozno slo u nejakej nebankovky. Pretoze mam zo zadavatelky temy pocit, ze manzel robi problemy a chce sa vyhnut tomu aby manzel bez jej vedomia zalozil byt. Co by v podstate slo. Stretli sme sa aj tu na porade s takými prípadmi. Môj názor, že to je celý problém
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

v tom prípade by som to riešila zúžením BSM-byt na manzelku s tým by však musel súhlasit aj manžel, pretože ináč by to bolo problematické dokazovanie na súde.
0 0
saskabranko saskabranko

saskabranko je offline (nepripojený) saskabranko

tak co robit? prepisat to na deti? alebo zuzenie BSM pred notarom? ako sa vyhnut moznemu zalozeniu bytu?
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

saskabranko Pozri príspevok
tak co robit? prepisat to na deti? alebo zuzenie BSM pred notarom? ako sa vyhnut moznemu zalozeniu bytu?
Nepíšeš, či manžel byt založil alebo nie. Ak založil, už s tým veľa nenarobíš. Darovať byt deťom Ti veľmi nepomôže, lebo ak manžel nebude splácať pôžičku, banka určite využije ustanovenie § 42a Obč. zákonníka o neúčinnosti právnych úkonov. Takže o byt by ste aj tak prišli.

Ak máš obavu, že manžel v budúcnosti môže založiť byt na nejaký budúci úver, solídne banky by vyžadovali aj Tvoj súhlas so zriadením záložného práva, keďže byt je v BSM. Ale aj keď by si súhlas nedala a manžel by narobil iné dlhy, pri exekúcii môžete rovnako o byt prísť, pretože pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov(§ 147 ods.1 Obč.zák.) Podľa mňa najbezpečnejšie by bolo zrušiť BSM za trvania manželstva (§148 ods.2 Obč.zák.), čím by sa dalo docieliť, že byt by bol v Tvojom výlučnom vlastníctve.
Sú rôzne možnosti, ale ktorú je výhodnejšie použiť ťažko radiť, keďže nie je jasné, čo Ti reálne hrozí.
0 0
saskabranko saskabranko

saskabranko je offline (nepripojený) saskabranko

tak, ak by suhlasil manzel, slo by zuzit BSM? platilo bz to aj na majetok pred zuzenim? ano, chcem sa vyhnut presne tomu, aby bez mojho vedomia zalozil byt...., je vobec nieco mozne spravit? alebo spisat daku zmluvu pred notarom? ma to potom pravnu silu? ze napriklad je to moj byt, ze ho nesmie zalozit?
0 0
saskabranko saskabranko

saskabranko je offline (nepripojený) saskabranko

neviem, co realne hrozi, ale bojim sa o byt...., nabral uvery, ktore splacame.., bez mojho vedomia..., a obavam sa, ze moze vziat aj daku blbost u nebankoviek a zalozit byt...., to sa nedozviem...., takze mam ist za notarom, advokatom a zuzit BSM?
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

saskabranko Pozri príspevok
tak, ak by suhlasil manzel, slo by zuzit BSM? platilo bz to aj na majetok pred zuzenim? ano, chcem sa vyhnut presne tomu, aby bez mojho vedomia zalozil byt...., je vobec nieco mozne spravit? alebo spisat daku zmluvu pred notarom? ma to potom pravnu silu? ze napriklad je to moj byt, ze ho nesmie zalozit?
Píšem nie o zúžení, ale o zrušení BSM počas manželstva a to je rozdiel.
0 0
saskabranko saskabranko

saskabranko je offline (nepripojený) saskabranko

rusit moze len sud, vsak? poziadat treba sud? so suhlasom manzela?
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

saskabranko Pozri príspevok
rusit moze len sud, vsak? poziadat treba sud? so suhlasom manzela?
Aj bez súhlasu , len musí existovať vážny dôvod na jeho zrušenie. Ak manžel podniká, tak to BSM, ste mali zrušiť už dávno, najmä ak mu to veľmi nejde. Viď § 148 a Obč. zák.
§ 148a

(1) Na použitie majetku v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov potrebuje podnikateľ pri začatí podnikania súhlas druhého manžela. Na ďalšie právne úkony súvisiace s podnikaním už súhlas druhého manžela nepotrebuje.

(2) Súd na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh môže podať ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Pokiaľ toto oprávnenie majú obaja manželia, môže návrh podať ktorýkoľvek z nich.

Ak nie je podnikateľ, tak podľa § 148 Obč. zák.

§ 148

(1) Zánikom manželstva zanikne i bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.

(2) Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.
0 0
saskabranko saskabranko

saskabranko je offline (nepripojený) saskabranko

a bolo by nejakym riesenim, keby mi manzel daroval akoze jeho polku bytu? bol by konecne moj?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať