Zavrieť

Porady

Výpočet nájomného ???

Pozdravujem, chcela by som Vas poprosit o radu.
V nasej obci sa budu pridelovat byty a maju vypocitat vysku najomneho, preto by som rada vedela, ci je to adekvatne danym bytom.... preto by som chcela vediet postup pri vypocte vysky najomneho v bytoch, ktore vlastni obec. Ide o byty, ktore su postavene BEZ PODPORY STATNEHO FONDU ROZVOJA A BYVANIA a tiez bez nejakeho ineho uveru. Obec zrejme pozna vysku investicie, ja to odhadujem na cca 1 mil EUR.

Chcela by som vediet ci moze obec na tieto byty urcit najomne podla svojho uvazenia, alebo je nejakym zakonom prikazana urcita spodna hranica vysky najomneho /samozrejme bez energii/?

Nasla som si Opatrenie MF SR z 23.aprila 2008 č.01/R/2008 o regulacii najmu bytov, len neviem ci to smernica vztahujuca sa aj na tento druh bytov vo vlastnictve obce. A ak ano, tak ci to znamena, ze ked sa hovori o max vyske, ze obec moze dat aj napr. polovicu z odporucanej max sadzby v tomto opatreni?

Dakujem za rady!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    Može mať zľavu na poplatku za správu, ak je členom družstva

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    slavica Pozri príspevok
    Može mať zľavu na poplatku za správu, ak je členom družstva
    Presne tak. Naše družstvo si pri správe bytov družstevníkov neúčtuje zisk. Platí to tak pri družstevných bytoch, ako aj pri odkúpených bytoch do vlastníctva. Ostatným v dome - nedružsteníkom - sa k platbe za správu pripočíta aj nejaké percento zisku.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pozri si verejno záväzné nariadenie (VZN) konkrétnej obce, to by malo reguláciu upresňovať. VZN schvaľujú poslanci, teda ani obec nemôže rozhodnúť o cenách sama.

    Maximálna cena znamená, že sa nesmie prekročiť. Cena pod touto hranicou sa môže určiť hocijaká, avšak má pokrývať aspoň ekonomicky oprávnené náklady a primeraný zisk. Minimálna cena sa v súčasnom zákone 18/1996 inak neurčuje.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Laco-monter Pozri príspevok
    Byty sa budú PRIDEĽOVAŤ ????

    Aj ja si prosím jeden.
    Treba žiť v správnom čase na správnom mieste a mať správny dôvod na podanie žiadosti. A tochu šťastia, že sa ti ujde.

    A-jeto76 je offline (nepripojený) A-jeto76

    A-jeto76
    ...pridelovat....samozrejme, nie len tak... aspon dufam :-), ale maju byt vytvorene urcite pravidla, kde budu jasne stanovene kriteria a kto ich bude splnat, tak bude zaradeny do poradia...
    mna vsak skor zaujimalo, aky zakon urcuje stanovenie vysky najomneho, ktore bude potom na OZ prijate ako VZN. Ci existuje nejak norma/zakon, ktory je verejne dostupny a podla ktoreho si to aj ja mozem vypocitat (samozrejme v intervale od-do) a potom poslanci rozhodnu... Dakujem.

    A-jeto76 je offline (nepripojený) A-jeto76

    A-jeto76
    Dakujem, ak tomu dobre rozumiem, ten zákon hovorí o tom, aby sa prostriedky vynalozene na nejaky tovar, sluzbu, nehnutelnost (v nasom pripade bytovy dom) "predali" hospodarne a to tak, aby obec, samosprava na tom nestratila (a o tom rozhodnu poslanci, ze aka je este prijatelna - minimalna cena za prenajom m2 bytu).
    To opatrenie zas hovori o tom , ake su max ceny
    a VZN pride nakoniec a to bude platne nariadenie pre tu konkretnu obec a ten konkretny najom v bytovom dome...?
    Este raz dakujem!

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Zo zákona 18/1996:
    § 5
    Spôsoby regulácie cien
    Regulácia cien sa vykonáva
    a) úradným určením cien,
    b) vecným usmerňovaním cien alebo
    c) kombináciou spôsobov podľa písmen a) a b).

    § 6
    Úradné určenie cien
    (1) Úradné určenie cien je určenie ceny vymedzeného druhu tovaru cenovými orgánmi ako maximálnej alebo pevnej.
    (2) Maximálna cena je cena, ktorú nie je prípustné prekročiť.
    (3) Pevná cena je cena, ktorú nie je prípustné zmeniť.

    § 2 Základné pojmy
    3) Na účely tohto zákona sa
    a) ekonomicky oprávnenými nákladmi rozumejú náklady na obstaranie zodpovedajúceho množstva priameho materiálu, mzdové a ostatné osobné náklady a v prípade platného systému regulácie miezd len tie, ktoré tomuto systému zodpovedajú, technologicky nevyhnutné ostatné priame a nepriame náklady a náklady obehu; pri posudzovaní ekonomicky oprávnených nákladov sa vychádza z vývoja obvyklej úrovne týchto nákladov v porovnateľných ekonomických podmienkach s prihliadnutím na osobitosti daného tovaru,
    b) primeraným ziskom rozumie zisk vychádzajúci z vývoja obvyklého podielu zisku tuzemského tovaru na ekonomicky oprávnených nákladoch s prihliadnutím na kvalitu tovaru, obvyklé riziko výroby alebo obehu a vývoj dopytu na tuzemskom trhu.

    A-jeto76 je offline (nepripojený) A-jeto76

    A-jeto76
    dakujem, takze ide o to aby to bolo primerane a aby sa do toho zapocitale len primerane naklady... takze to obci dava dost siroku skalu urcenia najomneho za 1 m2...

    michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

    michelle84
    Mám zvláštnu otázku. Je možné mať nejakú finančnú výhodu z nájomného pri byte vo vlastnom vlastníctve od bytového družstva?

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    michelle84 Pozri príspevok
    Mám zvláštnu otázku. Je možné mať nejakú finančnú výhodu z nájomného pri byte vo vlastnom vlastníctve od bytového družstva?

    Fakt veľmi zaujímavá otázka. Keď je niečo tvoje, čo nepatrí bytovému družstvu, ale tebe a ty si myslíš, že nemôžeš mať z toho výhodu, čo máš v hlave?

    michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

    michelle84
    sito Pozri príspevok
    Fakt veľmi zaujímavá otázka. Keď je niečo tvoje, čo nepatrí bytovému družstvu, ale tebe a ty si myslíš, že nemôžeš mať z toho výhodu, čo máš v hlave?
    Len sa mi dostalo do uší, resp. JPP-jedna pani povedala, že niekto má zľavu na nájomnom, aj keď má byt v osobnom vlastníctve a netuším, ako je to možné. Preto sa pýtam, či niečo o tom neviete...

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    michelle84 Pozri príspevok
    Len sa mi dostalo do uší, resp. JPP-jedna pani povedala, že niekto má zľavu na nájomnom, aj keď má byt v osobnom vlastníctve a netuším, ako je to možné. Preto sa pýtam, či niečo o tom neviete...
    Ak je niekto vlastník bytu, nemôže byť v tom byte nájomník. Komu bude platiť nájom, sebe???

    V bytovom dome sa uhrádzajú tri veci:

    1. Poplatok na správu
    2. Príspevky do FOaÚ.
    3. Zálohy za služby.

    Kto by mal poskytnúť tu zľavu? Predseda SVB, Správca domu. A za čo bude spravovať dom?
    Vlastníci povedia, ty nemusíš toľko dať na opravy, my to za teba zaplatíme.
    O službách, míňaj koľko chceš, zaplatí to niekto iný.

    Síce sa také veci v dome dejú, čo sa týka služieb, ale to je trocha o niečom inom. Nie o zľave.

    To je o dohode ako sa budú rozpočítavať náklady za služby na jednotlivé byty. Dohodnutý spôsob môže niekoho zvýhodňovať, ale musí to zaplatiť v dome niekto iný. Pretože dom ako celok, musí zaplatiť skutočné náklady za služby dodávateľovi v plnej výške.

    Ak, by dodávateľ dal nejakú zľavu, tak domu, nie jednotlivcovi, vlastníkovi bytu. Ale o tom som za tridsať rokov nepočul. Agentúra JPP môže povedať čokoľvek.

    michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

    michelle84
    sito Pozri príspevok
    Ak je niekto vlastník bytu, nemôže byť v tom byte nájomník. Komu bude platiť nájom, sebe???

    V bytovom dome sa uhrádzajú tri veci:

    1. Poplatok na správu
    2. Príspevky do FOaÚ.
    3. Zálohy za služby.

    Kto by mal poskytnúť tu zľavu? Predseda SVB, Správca domu. A za čo bude spravovať dom?
    Vlastníci povedia, ty nemusíš toľko dať na opravy, my to za teba zaplatíme.
    O službách, míňaj koľko chceš, zaplatí to niekto iný.

    Síce sa také veci v dome dejú, čo sa týka služieb, ale to je trocha o niečom inom. Nie o zľave.

    To je o dohode ako sa budú rozpočítavať náklady za služby na jednotlivé byty. Dohodnutý spôsob môže niekoho zvýhodňovať, ale musí to zaplatiť v dome niekto iný. Pretože dom ako celok, musí zaplatiť skutočné náklady za služby dodávateľovi v plnej výške.

    Ak, by dodávateľ dal nejakú zľavu, tak domu, nie jednotlivcovi, vlastníkovi bytu. Ale o tom som za tridsať rokov nepočul. Agentúra JPP môže povedať čokoľvek.
    Veď to, že JPP a stojí si za tým, že bytové družstvo dáva zľavu na nájomnom. Podľa mňa to nie je možné, preto som sa pýtala. Ďakujem.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    michelle84 Pozri príspevok
    Veď to, že JPP a stojí si za tým, že bytové družstvo dáva zľavu na nájomnom. Podľa mňa to nie je možné, preto som sa pýtala. Ďakujem.
    Buď to tá JPP zle povedala, zle počula, alebo ty si to zle pochopila, alebo to bude niečo úplne iné...

    Ale pri byte v osobnom vlastníctve (aj keď odkúpeného od družstva) sa nedá hovoriť o nájomnom.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    slavica Pozri príspevok
    Može mať zľavu na poplatku za správu, ak je členom družstva
    To akože poplatok je v bytovom dome 7 Eur a člen spravcu platí len 6 eur? A nie je to diskriminácia? Jeden dom jedny pravidla. A je úplne jedno, čo je to za vlastníka, družstevník, nedruzstevník.

    Na základe akého zákona môze správca, vlastníkov bytov v jednom dome selektovať? V Zákone 182/1993 som to nečítal. Že by na základe stanov správcu, ktoré v dome neplatia???
    Naposledy upravil sito : 28.09.10 at 18:04

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.