Zavrieť

Porady

Účtovný zápis

Môžte mi poradiť?
Sklo na aute mi rozbil cudzí vodič.V servise mi vymenili sklo a nakoľko servis nie je platcom DPH a ja som, musel som im DPH /1925,50/zaplatiť. V servise som obdržal faktúru na plnú sumu opravy t.j.12060,-Sk. Zvyšná suma /10134,50/ príde na účet servisu z poiťovne na základe splnomocnenia.Poistná udalosť bude plnená zo zákonného poistenia.Z poiťovne mi neprišla žiadna faktúra.
Akým spôsobom mám postupovať pri zaúčtovaní? /ak je to možné,čo najpodrobnejšie - presny uctovny zapis aj s uhradou.Vediem podvojné účtovníctvo a takýto prípad som ešte neriešil.Ďakujem všetkým za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Skúste pozrieť aj tu. Jedná sa síce o leasing, ale ten sa tiež účtuje na majetkových účtoch. Ak nebude niečo jasné, môžeme doplniť:

    http://www.porada.sk/showthread.php?...rada+poistovne

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Jaro ban
    Sklo na aute mi rozbil cudzí vodič.V servise mi vymenili sklo a nakoľko servis nie je platcom DPH a ja som, musel som im DPH /1925,50/zaplatiť. V servise som obdržal faktúru na plnú sumu opravy t.j.12060,-Sk. Zvyšná suma /10134,50/ príde na účet servisu z poiťovne na základe splnomocnenia.
    Ako sa prišlo na sumu DPH, ktorá na doklade od neplatiteľa nesmie byť uvádzaná?

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Jaro ban
    Môžte mi poradiť?
    Sklo na aute mi rozbil cudzí vodič.V servise mi vymenili sklo a nakoľko servis nie je platcom DPH a ja som, musel som im DPH /1925,50/zaplatiť. V servise som obdržal faktúru na plnú sumu opravy t.j.12060,-Sk. Zvyšná suma /10134,50/ príde na účet servisu z poiťovne na základe splnomocnenia.Poistná udalosť bude plnená zo zákonného poistenia.Z poiťovne mi neprišla žiadna faktúra.
    Akým spôsobom mám postupovať pri zaúčtovaní? /ak je to možné,čo najpodrobnejšie - presny uctovny zapis aj s uhradou.Vediem podvojné účtovníctvo a takýto prípad som ešte neriešil.Ďakujem všetkým za radu.
    Neviem, či je to mimo oblasť môjho chápania, ale..........ako sa dá zaplatiť DPH neplatcovi? Veď neplatca nevyčísľuje na faktúre DPH.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Podla mojho nazoru servis mal vystavit fakturu za opravu a vobec sa nezmienovat o DPH, kdeze nie je platcom. Od poistovne bolo treba narokovat celu sumu opravy. Servisu nebolo treba nic platit, kedze opravu zaplatila poistovna. Ak sa tak nestalo, treba poziadat servis o vystavenie novej faktury na sumu 12.060 Sk, tuto predlozit poistovni, aby tuto sumu poukazala servisu. 1.925,50 by som od servisu pytala spat, kedze je asi dohoda medzi servisom a poistovnou, ze dojde k uhrade. Poistovna mala poslat list, v ktorom oznamuje, ze skodu likvidovala a poslala na ucet servisu.

    Jaro ban je offline (nepripojený) Jaro ban

    Jaro ban
    Prepacte prosim, informacia o tom, ze servis nie je platcom DPH, bola nespravna. Servis je platcom DPH. Ako mam zauctovat fakturu, kedze som servisu zaplatil 1925,50 Sk DPH a zvysok uhradila poistovna (10134,50). Dakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Jaro ban
    Prepacte prosim, informacia o tom, ze servis nie je platcom DPH, bola nespravna. Servis je platcom DPH. Ako mam zauctovat fakturu, kedze som servisu zaplatil 1925,50 Sk DPH a zvysok uhradila poistovna (10134,50). Dakujem
    od servisu maš faktúru, ktorú zaúčtuješ obvyklým spôsobom
    511/321
    343/321 pre účely odpočítania DPH
    kedže však poisťovňa plnenie pukáže na účet servisu, tak interným dokladom zaúčtuješ 321/511 základ dane, lebo nezášaš v tejto výške náklady
    a úhradu v servise vo výške DPH zaúčtuješ ako čiastočnú úhradu DF
    321/211.
    tým sa DF vyrovná.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Jaro ban
    Prepacte prosim, informacia o tom, ze servis nie je platcom DPH, bola nespravna. Servis je platcom DPH. Ako mam zauctovat fakturu, kedze som servisu zaplatil 1925,50 Sk DPH a zvysok uhradila poistovna (10134,50). Dakujem
    Najjednoduchšie je 343/321 1925,5 Sk- fa, 321/221alebo 211,úhrada.
    Ak poisťovňa uhradí priamo servisu, neúčtovala by som predpis náhrady ani celú fa za opravu, iba DPH.
    Naposledy upravil Tweety : 12.10.05 at 14:39

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Tweety
    Najjednoduchšie je 343/321 1925,5 Sk- fa, 321/221alebo 211,úhrada.
    Ak poisťovňa uhradí priamo servisu, neúčtovala by som predpis náhrady ani celú fa za opravu, iba DPH.
    súhlasím, ale z vlastnej skusenosti - v mojom SW je lepsie zaúčtovat celú faktúru kvôli základu dane. Dá sa to obísť, ale takto je podklad k DPJ jednoznačnejší.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Lida
    súhlasím, ale z vlastnej skusenosti - v mojom SW je lepsie zaúčtovat celú faktúru kvôli základu dane. Dá sa to obísť, ale takto je podklad k DPJ jednoznačnejší.
    Súhlasím s tým, aj ja som to myslela takto, že najprv sa naúčtuje v softe DZ aby mohol vypočítať DPH, no a potom sa ten základ v softe vystornuje a ostane iba DPH, tak ako som uviedla. Ja som to v odpovedi písala skrátene 343/321, nepostrehla som, či účtuje softom alebo ručne.
    Mária M

    Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

    Zuzka
    Jaro ban
    Môžte mi poradiť?
    Sklo na aute mi rozbil cudzí vodič.V servise mi vymenili sklo a nakoľko servis nie je platcom DPH a ja som, musel som im DPH /1925,50/zaplatiť. V servise som obdržal faktúru na plnú sumu opravy t.j.12060,-Sk. Zvyšná suma /10134,50/ príde na účet servisu z poiťovne na základe splnomocnenia.Poistná udalosť bude plnená zo zákonného poistenia.Z poiťovne mi neprišla žiadna faktúra.
    Akým spôsobom mám postupovať pri zaúčtovaní? /ak je to možné,čo najpodrobnejšie - presny uctovny zapis aj s uhradou.Vediem podvojné účtovníctvo a takýto prípad som ešte neriešil.Ďakujem všetkým za radu.
    Poisťovňa Ti musí vystaviť krycí list a tam je to všetko rozpísané. Treba si ho od poisťovne vypýtať, im to dlhšie trvá.
    Ty nemáš uzavretú havarijnú poistku so spoluúčasťou?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.