Zavrieť

Porady

danovo uznany naklad

Ahojte, potrebovala by som poradit, moze PO-s.r.o., vyplatit FO (nepodnikatelovi) za sprostredkovanie na zaklade zmluvy proviziu? je to danovo uznany naklad? dakujem
Usporiadat
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

no poziem co si mi tu pripla a skusim sa este poradit danovým poradcom a uvidim ci poslem to dodatocne
ako si to myslela ze ci sme mali zisk v predoslom roku??? mali sme zisk aj platime preddavky len tato fa za sprostredkovanie dopravných služieb mi nedá spávať lebo neviem ci to mala byt pripocitatelna polozka alebo nie lebo tu sa jednu o sprostredovanie dopravy ktorá sa odvezie hned a zarovno sa aj vyuctuje do výnosov tak som z toho jelen
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zuzanna Pozri príspevok
no poziem co si mi tu pripla a skusim sa este poradit danovým poradcom a uvidim ci poslem to dodatocne
ako si to myslela ze ci sme mali zisk v predoslom roku??? mali sme zisk aj platime preddavky len tato fa za sprostredkovanie dopravných služieb mi nedá spávať lebo neviem ci to mala byt pripocitatelna polozka alebo nie lebo tu sa jednu o sprostredovanie dopravy ktorá sa odvezie hned a zarovno sa aj vyuctuje do výnosov tak som z toho jelen
pardon, už som to škrtla,. Tebe vzniká dodatočná DP, to čo som ja myslela sa týka dodatočných nákladov a zníženia DP.
Asi ti nezostáva iné, len to dodatočné podať a za r. 2010 úhrady nezabudnúť odpočítať.
No ak ste dával 2% dane, tak tieto asi budeš musieť doplatiť tiež, lebo sa poruší podmienka, že daňová povinnosť bola splnená v plnej výške - to len na okraj, niečo sa mi marí.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

tak vychadza mi to na podanie DP este raz uvediem máme fa od FO uvedené na fa je sprostredkovanie služieb v doprave za 10/11/12/2009, zmluvu medzi sebou nemáme ale každý štvrťrok im dávame objednávku na sprostredkovanie v takomto znení objednávame si u vás sprostredkovanie služieb v doprave na obdobie 10/11/12/2009 a ked nám to vyfakturujú tak im to zaplatíme a túto fa nám vystavila FO 31.12.2009 my sme ju zaplatili až 05.01.2010, tak ju musím v roku 2009 pripočítať a dodaniť a v roku 2010 odpočítať je tak?

KEJKA no nič idem stiahnut DP a opravovať dakujem vsetkým za pomoc pekný den
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

prosim vas este ked idem robit dodatocne DP tak do vykazov teda do súvahy a výkazu ziskov a strát nezasahujem ze? v DP na riadku 100 pripočitam náklady prípadne výnosy a vsetko co tam malo byt vypocitam novu dan doplatím a všetko zaúčtujem až v tomto roku???
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
neopravuješ ani výkazy, ani r.100.
Dáš len dočasne pripočitateľné položky z dôvodu nezaplatenie na str.2 /najdeš v popise riadkov/, takže sa ti zmení základ dane a daň.
0 0
ckv ckv

ckv je offline (nepripojený) ckv

KEJKA Pozri príspevok
neopravuješ ani výkazy, ani r.100.
Dáš len dočasne pripočitateľné položky z dôvodu nezaplatenie na str.2 /najdeš v popise riadkov/, takže sa ti zmení základ dane a daň.
Zrejme presne to iste sa chcem opytat i ja.
V roku 2008 som nerobila pripocitanie 50% neuhradenych starych faktur,
lebo som o tom nevedela, v roku 2009 uz ano, teraz chcem opravit ten rok
2008 - tiez neopravujem ziadne vykazy a len danove priznanie dodatocne za 2008 ako pripocitatelnu polozku?
A predpis dodatocnej dane mam dat teraz do 2010, ked ju uhradim?
Akymi uctami to zauctovat? Som FO s podvojnym uctovnictvom, malo by
to byt 591/341, ale je naklad roku 2010 - asi nie, tak co s tym nasledne?

A ozaj netreba opravit vykazy?

Dakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tie pripočitateľné položky sú len v rámci daňového priznania.
vyššia DP je už reálna, ktorú treba zaplatiť.
Kedže je to za minulé roky, tak by som účtovala 595/341
alebo 491/341 (akože významná suma opravy nákladov minulých období, nakoľko aj daň je náklad).
591 platí pre PO, pre FO v PU je to tuším 596 - len na okraj, pozri si smernú účtovnú osnovu pre FO účtujúcich v PU
0 0
ckv ckv

ckv je offline (nepripojený) ckv

Dakujem pekne,
sedi mi to na 595, ale asi si nemozem zvysit naklad za stare roky,
atk asi bude lepsie cez 491
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
náklad na 595 bude aj tak nedaňový, resp. náklady na účtoch 59x sa nepočítajú do výsledku hospodárenia.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

tak ja som to dodatocne DP opravila tu daň azúčtujem na 595/341 a čo s výsledkom hospodárenia na 431 ten ako zaúčtujem ako 431/428 ako nerozdelení zisk alebo ako vyrovnám 431???
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
akože 431 - kde sa ti nabralo?
431 z roku 2009, alebo už teraz riešiš rok 2010?
lebo dodatočnú daň účtuješ v r.2010. takže nemáš čo riešiť.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

takze len zauctujem 595/341 doplatim a nic neriesim len budem cakat pokutu? A ked platime preddavky bude to mat na ne vplyv?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nie som si istá s tými preddavkami, ale ja by som uplatnila za III a IV.Q. vyššie preddavky v súlade s vyššou DP.
A to zaúčtovanie si over, či 595, 596 alebo ako podľa Postupov pre SZČO v PU.
Zaplatíš a neriešiš, presne tak, DU sa ozve.....možno o dva-tri roky, nikdy nevedno, a možno skoro.
0 0
reginab reginab

reginab je offline (nepripojený) reginab

Prosím pomôžte, ak mi príde faktúra, ktorú nemôžem hneď uhradiť znižuje mi príjmy? Alebo až po úhrade faktúry môžem odpočítať čiastku faktúry? Asi som jeleň, ale nejako ma pomýlila moja známa.Sme s.r.o. Ďakujem.
0 0
reginab reginab

reginab je offline (nepripojený) reginab

V s.r.o. skúšam iba dva mesiace, dovtedy som robila jednoduché v Alfe tak sa ospravedlňujem za prízemný dotaz, začala som skúšať v Omege, ale akosi som vedľa.Budem vďačná za každú radu.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

reginab Pozri príspevok
Prosím pomôžte, ak mi príde faktúra, ktorú nemôžem hneď uhradiť znižuje mi príjmy? Alebo až po úhrade faktúry môžem odpočítať čiastku faktúry? Asi som jeleň, ale nejako ma pomýlila moja známa.Sme s.r.o. Ďakujem.
... no ... príjmy neznižuje, tie ostávajú aké sú. Ale znižuje základ dppo, aj daňovú povinnosť pre dph - ak je s dph a si registrovaná ako platiteľ. Na to faktúra nemusí byť uhradená aj tri roky. Potom by sa ale musela pripočítať k základu dppo, ak by bola stále nezaplatená - viď § 17, ods. 27, ZoDP.
0 0
reginab reginab

reginab je offline (nepripojený) reginab

dik za radu, ale chcela som vedieť, či si to môžem v daňovom priznaní odrátať z príjmov oficiálne a tým znížiť základ dane,ale je to asi hlúpa otázka potom čo si mi napísal a_je_to - poraďák, tak dik za radu
0 0
reginab reginab

reginab je offline (nepripojený) reginab

ďakujem za radu a Tvoj čas, chcela som len vedieť, či si môžem oficiálne odrátať čiastky z faktúr, ktoré nám prišli ale nemôžeme ich uhradiť a tak v daňovom priznaní znížiť náklady, aby sme nemuseli platiť zbytočne dane z príjmov, lebo iba začíname, akosi sa nám nedarí, tak zatiaľ ďakujem, ešte sa iba učím, dobrú noc a pekné sny
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak účtuješ v PÚ, tak sa ti automaticky nabaľujú náklady zaúčtovaním prijatých faktúr, obdobne výnosy účtovaním vydaných faktúr - /veľmi zjednodušené/.
Výsledok hospodárenia až na výnimky nie je závislý od toho, či faktúry sú alebo nie sú zaplatené.
Odporúčam spolupracovať s účtovníčkou, experimentovanie sa môže vypomstiť.
0 0
reginab reginab

reginab je offline (nepripojený) reginab

Ďakujem za radu, veľmi si mi pomohla, nejaké znalosti s podvojným účtovníctvom už mám, ale chýba mi ešte prax, tak otravujem, ešte raz ďakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať