Zavrieť

Porady

ukončenie živnosti počas roka

Dobry den, prosim vas o radu: Kamaratka mala v minulom roku do 1.3. otvorenu zivnost, potom si ju dala pozastavit a zaevidovala sa na UPSVaR. 11.9. ukončila živnost a od 1.10. do decembra marodila a za december este dostala socialne davky. Ktore prijmy jej musim zahrnut do danoveho priznania? Len tie ktore mala v čase trvania živnosti (od 1.1. do 1.3.)? Dakujem
Usporiadat
an-ps an-ps

an-ps je offline (nepripojený) an-ps

ďakujem, ďakujem, ďakujem..
a na storno prihlašky existuje nejake predpisano tlačivo?

A čisto teoreticky, ak počas roka znova založi živnosť?
Naposledy upravil an-ps : 14.05.10 at 09:56 Dôvod: doplnenie
0 0
an-ps an-ps

an-ps je offline (nepripojený) an-ps

Prosím, viete mi poradiť? Nikde nemôžem nájsť odpoveď na otázku, čo sa stane s platením odvodov poistného do sociálnej poisťovne, ak má SZCO v DP za r. 2009 povinnosť platiť tieto odvody, ale teraz v máji zruší živnosť a napr. v septembri ju znova založí? Musí odvody platiť od septembra?
0 0
an-ps an-ps

an-ps je offline (nepripojený) an-ps

Prosím, poradte kde by som sa dopátrala k odpovedi. Nejde o špekuláciu a nevôľu platiť odvody, jednoducho SZČO teraz nemá prácu a vyhliadky do budúcnosti nie sú ružové!
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
Citujem p.Mihála:

Podľa § 21 ods. 1 a 2 zákona, povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie SZČO vzniká k 1.7. bežného roka a to len vtedy, ak je naplnená vyššie uvedená podmienka (príjem za predošlý rok bol vyšší, ako 12-násobok atď...). Ak SZČO mala posunutý termín na podanie daňového priznania z 31. marca 2010 na neskôr, povinné poistenie vzniká SZČO od 1.10.2010.

Z toho vyplýva, že povinne poistená od 1.7.2010 je len taká osoba (SZČO), ktorá podala daňové priznanie k 31.3.2010, jej príjem za rok 2009 (brutto príjem, nie základ dane) bol vyšší ako 3834,96 € a k 1.7.2010 je stále považovaná za SZČO.



To znamená, že ak nebude k 1.7.2010 osoba považvovaná za SZČO a v septembri si založí živnosť, nebude povinná platiť odvody do 30.6.2011.Pre zdravotné poistenie to však neplatí.
Naposledy upravil ivustek : 18.05.10 at 12:21
2 0
an-ps an-ps

an-ps je offline (nepripojený) an-ps

Ďakujem za odpoveď. Veľmi si to vážim, pomohla si mi, už som bola bezradná, nikde som sa nevedela k tomu dopátrať!

Jedná sa o to, že SZČO mala za r. 2009 príjem 5560,-€, poslali sme výpis z daň. priznania do soc. poisťovne a vznikla mu povinnosť platiť poistné od 1.7.2010. Lenže pred mesiacom prišiel o zákazky a firma ho bude potrebovať možno až v septembri. A ak si dovtedy nenájde inú prácu, chce zrušiť živnosť a v septembri ju znova založiť.
Takže poistné do soc. platiť nemusí! (dúfam, že to nebudu brať ako špekuláciu)
A zdravotné viem že musí platiť, ale keď bude mať zrušenú živnosť, tak len ako samoplatiteľ vo výške 28,92 €, však? A ak si znova založí živnosť v septembri, bude platiť 44,73 €?
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
Zdravotné bude potom od septembra platiť také ako mu vyšlo v RZZP za r.2009 - ale najmenej 44,73.
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať