Zavrieť

Porady

Komu patrí vrátená daň za manželku?

Anketa: Kto má väčší nárok na vrátenú daň, ktorú si uplatnil manžel na manželku bez príjmu?

Počet hlasujúcich
16. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • Nárok má manžel (hlasuje muž).

    1 6.25%
  • Nárok má manžel (hlasuje žena).

    0 0%
  • Nárok má manželka (hlasuje muž).

    2 12.50%
  • Nárok má manželka (hlasuje žena).

    13 81.25%
Už pár dní uvažujem o takejto veci.

Manželka je na rodičovskej dovolenke. Keďže nemala vlastný príjem, jej manžel si v práci uplatní nezdaniteľnú časť na manželku. Na daniach mu teda vrátia sumu približne 750 EUR.

Komu vlastne patrí táto suma? Kto má na ňu väčší nárok - manžel alebo manželka?

Zadávam túto tému nie pre to, aby sa našlo konečné riešenie, ale chcem vedieť názor rôznych ľudí na túto otázku. Myslím, že neexistuje jednoznačná odpoveď, ale som zvedavý na diskusiu a argumenty prečo muž áno či nie a prečo manželka áno alebo nie. Je mi tiež jasné, že po právnej stránke sú to spoločné peniaze, ale aj tak...

Anketa je anonymná.
Naposledy upravil Chobot : 24.03.10 at 15:05
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Podľa mojej mienky pol na pol - nemyslím teraz na bezpodielové...
    On poskytol svoj príjem, ona poskytla jej NČ s príjmom..

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pýtaš sa názor, keď spoločné "gazdovanie" s financiami v rodine škrípe a manžel si chce nechať preplatok na dani ako vreckové ?

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    presne tak Evina, je to aj môj názor, Chobot prihoď ešte jednú možnosť - na polovicu.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Zaujímavá téma .

    Ak by manželka pracovala a mala svoj príjem, tak si manžel neuplatní nezdaniteľnú časť na manželku.

    To, že si môže uplatniť túto nezdaniteľnú časť a platí nižšiu daň je z dôvodu, že manželka je na rodičovskej dovolenke, stará sa o spoločné dieťa a nemá možnosť dosahovať iné príjmy.

    Je činnosť (doma) nie je ohodnotená tak ako činnosť manžela v práci (cez mzdu), avšak, kto to pozná - tak vie, že je to práca na nezaplatenie.
    Uľava na dani, ktorú dostane manžel od štátu je akoby taká mala satisfakcia pre rodinu, že manželka sa stará o dieťa a nedosahuje príjmy.
    A keďže sa manželka stará o dieťa, tak táto suma podľa môjho názoru patrí manželke.

    Milujúci a starostlivý manžel jej ju celú s radosťou a ochotne prenechá - ako prejav vďačnosti.
    Naposledy upravil azla : 24.03.10 at 15:17

    Kazu je offline (nepripojený) Kazu

    Kazu
    U nás v rodine to je jednoznačné. Chlap je hlava rodiny a ako taký právo na vrátenú daň má on. Jemu nechám právo a ja zhrabnem peniaze.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ja by som to spravodlivo rozdelila medzi deti ako úspory. Manželia si nemajú potom čo navzájom vyčítať .Prospech by mali deti.


    P.S. Chobot a to nemáš nad čím rozmýšľať ?

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    Kedže má manžel vysoké prijmy / súdiac podľa výšky dane/ mal by byť grant a manželke venovať túto čiastku, aby si kúpila niečo pekné

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    ja so myslim, ze patri obom, rovnako ako vsetky prijmy jedneho aj druheho, nakolko v manzelstve su predmetom BSM

    ludex je offline (nepripojený) ludex

    človek,čo si užíva život. ludex
    Nakolko je to z príjmu manžela,tak to patrí manželovi,ale je to nezdanitelná časť na manželku,tak to patrí aj manželke. A pretože,kde sa dvaja bijú,tretí vyhráva,tak posielam číslo svojho účtu!

    Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

    Kto ma pozná vie. Sabadka
    Nakoľko v manželskom zväzku existujú práva a povinnosti rozdelené pekne na polovicu - manžel má práva a manželka povinnosti. Takže jednoznačne je právo na strane manžela nárok na peňiažky má on, manželka má povinnosti a na koľko je doma na rodičovskej dovolenke (veľmi dôležitý detail) teda je jej psou povinnosťou zobrať tie peňiažky a čo najrýchlejšie ísť ich oplieskať všetky na seba (kozmetika, pedikúra, manikúra, kaderníčka, butiky a podobné prospešné a užitočné veci). Veď nebyť jej, manželovi nevzniknú nijaké práva
    Naposledy upravil Sabadka : 24.03.10 at 17:54

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Tibor mať tak tvoje problémy a slotové provízie z emisií tak ani nevydržím od šťastia...-to ako ťa napadla taká silne intelektuálna téma?
    U nás to berem ja, takisto ako aj daňové bonusy ale samozrejme to nemíňam niekde po milenkách ani v krčmách ale investujem naspať do rodiny- 5% mi ostáva ako manipulačný poplatok...

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    To je inak to isté, ako keď mi žena robí účto-tak určite to za peniaze nerobí,hmhm-aj keď sa mi vyhráža,že už ma bude kasírovať...-neviem,čo sa jej nepáči-však to má všetko vyplatené v naturáliach...

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    nikto nekliká, každý sa rehoce, ja najviac na Stanovom manipulačnom poplatku
    aby bol vlk sýty aj ovca celá, navrhujem kúpiť cumle
    PS. pre celú rodinu, každý nech si pocumle, čo má rád

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    kukučka Pozri príspevok
    nikto nekliká, každý sa rehoce, ja najviac na Stanovom manipulačnom poplatku
    aby bol vlk sýty aj ovca celá, navrhujem kúpiť cumle
    PS. pre celú rodinu, každý nech si pocumle, čo má rád

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Timka1 Pozri príspevok
    presne tak Evina, je to aj môj názor, Chobot prihoď ešte jednú možnosť - na polovicu.
    Bohužiaľ, anketu už nemožno upraviť. Ale beriem tento názor.

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Chobot Pozri príspevok
    Bohužiaľ, anketu už nemožno upraviť. Ale beriem tento názor.
    a nerozumiem prečo si anketu tibore urobil anonymnú(???)...,každý nech ukáže karty...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Zita5 Pozri príspevok
    Ja by som to spravodlivo rozdelila medzi deti ako úspory. Manželia si nemajú potom čo navzájom vyčítať .Prospech by mali deti.


    P.S. Chobot a to nemáš nad čím rozmýšľať ?
    Práveže rozmýšľam nad týmto, lebo to vychádza z praxe. Keďže sa také niečo v zákone nedá nájsť, ale chcel som vedieť názor iných.

    uct2007 je offline (nepripojený) uct2007

    uct2007
    a prečo tam nie je ešte jedna možnosť ??
    - nárok majú obidvaja (keď to ide do spoločnej kasy napríklad...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    uct2007 Pozri príspevok
    a prečo tam nie je ešte jedna možnosť ??
    - nárok majú obidvaja (keď to ide do spoločnej kasy napríklad...
    To spoločné je samozrejmé, veď ide o BSM. Len kto má na to väčší nárok...

    ľudka je offline (nepripojený) ľudka

    ľudka
    Ja teda neviem, ale tam kde to škrípe a manžel sa automaticky nevytasí manželke, že dostal naviac euríky (slušnú čiastku - moji ľudia sa veeeeeľmi tešili), tak ako tá chudina manželka na rodičovskej "dovolenke" z neho takúto sumu vytrieska??? V normálnom manželstve myslím nie je čo riešiť. Euríky minieme pekne spolu na rodinu - určite dobre padnú, keďže žijeme z jedného príjmu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.