Zavrieť

Porady

Do kedy je možné dodatočne odpočítať DPH?

Caute, mam nasledovny problem. Zistila som, ze som v dan.priznani k DPH za 2/2009 neuviedla jeden nakup nakladneho auta z nemecka (cize dan.povinnost pri nadobudnuti z EU aj narok na odpocitenie dane). Podala by som dodatocne priznanie k DPH, to mi nerobi problem, vysledna suma povodneho DPH sa nezmeni. ALE: je to stale tak, ze narok na odpocitanie dane sa da uplatnit len 12 mesiacov (teraz neviem, co do 28.2.2010 al. do 25.3.2010 - kazdopadne obidva datumy som uz prepasla). Bojim sa, ze sa mi stane, ze tu dan budeme musiet odviest a nikto mi ju uz nevrati . To by som potom asi radsej "cusala"... Alebo ako mam postupovat? faktura je z februara 2009, ale doklady mi aj tak odovzdali az v maji 2009, aj zaradene auto mame az v 5/2009... Dakujem za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Barbarka Pozri príspevok
    Caute, mam nasledovny problem. Zistila som, ze som v dan.priznani k DPH za 2/2009 neuviedla jeden nakup nakladneho auta z nemecka (cize dan.povinnost pri nadobudnuti z EU aj narok na odpocitenie dane). Podala by som dodatocne priznanie k DPH, to mi nerobi problem, vysledna suma povodneho DPH sa nezmeni. ALE: je to stale tak, ze narok na odpocitanie dane sa da uplatnit len 12 mesiacov (teraz neviem, co do 28.2.2010 al. do 25.3.2010 - kazdopadne obidva datumy som uz prepasla). Bojim sa, ze sa mi stane, ze tu dan budeme musiet odviest a nikto mi ju uz nevrati . To by som potom asi radsej "cusala"... Alebo ako mam postupovat? faktura je z februara 2009, ale doklady mi aj tak odovzdali az v maji 2009, aj zaradene auto mame az v 5/2009... Dakujem za radu
    Podala by som DDP za 12/09.

    Barbarka je offline (nepripojený) Barbarka

    Barbarka
    ale to nebolo za december, to by bolo v pohode, ale za februar 2009, to uz je asi pasé, alebo nie?

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    Barbarka Pozri príspevok
    ale to nebolo za december, to by bolo v pohode, ale za februar 2009, to uz je asi pasé, alebo nie?
    Tweety Ti preto napísala, že podať DDP za 12/2009, lebo DPH si si mala uplatniť najneskôr do konca roka
    §51
    (2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

    Barbarka je offline (nepripojený) Barbarka

    Barbarka
    Ahaaa, cize to znamena, ze ak si teraz kontrolujem vsetky mesiace za 2009, tak rozdiely za vsetky mesiace mam dat do dodat.DPH za 12/2009???

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Barbarka Pozri príspevok
    Ahaaa, cize to znamena, ze ak si teraz kontrolujem vsetky mesiace za 2009, tak rozdiely za vsetky mesiace mam dat do dodat.DPH za 12/2009???
    Áno, odpočítať neuúplatnenú dph( samozrejme ak si mala v priebehu roka doklad) si môžeš uplatniť v 12/09.

    lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

    lenkam68
    Len doplním predchádzajúce odpovede. § 39 ods. 3 zákona 511/1992 - ak má podanie DDP za následok zníženie daň. povinnosti, môžeš ho podať najneskôr do štyroch rokov od konca roka, kedy vznikla povinnosť podať daň. priznanie.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Barbarka Pozri príspevok
    Caute, mam nasledovny problem. Zistila som, ze som v dan.priznani k DPH za 2/2009 neuviedla jeden nakup nakladneho auta z nemecka (cize dan.povinnost pri nadobudnuti z EU aj narok na odpocitenie dane). Podala by som dodatocne priznanie k DPH, to mi nerobi problem, vysledna suma povodneho DPH sa nezmeni. ALE: je to stale tak, ze narok na odpocitanie dane sa da uplatnit len 12 mesiacov (teraz neviem, co do 28.2.2010 al. do 25.3.2010 - kazdopadne obidva datumy som uz prepasla). Bojim sa, ze sa mi stane, ze tu dan budeme musiet odviest a nikto mi ju uz nevrati . To by som potom asi radsej "cusala"... Alebo ako mam postupovat? faktura je z februara 2009, ale doklady mi aj tak odovzdali az v maji 2009, aj zaradene auto mame az v 5/2009... Dakujem za radu
    Podľa mňa, ak som to dobre pochopila, musíte odviesť DPH podľa §20 . Nepíšete jasne čo je na Fa a kedy ste auto dostali na Sl, takže neviem povedať , či je to práve február 2009. Ak ste vtedy mali vo firme aj doklady , tak v tom istom mesiaci vstup aj výstup.
    Ak to dáte v decembri na vstupe aj výstupe, nebudete mať dobre výstup odvedený, ten je presne zadefinovaný.

    Do kedy je možné dodatočne odpočítať DPH?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.