Zavrieť

Porady

ako s DPH...

Dobry den,

prosim Vas o radu s DPH pre nasledujuce veci. Rozpraval som s uctovnikom, ale nepochopil som vobec nic. (som platcom DPH)

1. ked kupim tovar na Slovensku (kupim ho s DPH 19%)?
2. ked predam tovar na Slovensku (predam ho s DPH 19%)

3. ked kupim tovar (mimo SVK):
a) v EU : mal by som to kupit bez DPH (dostanem fakturu bez DPH alebo s DPH)?
b) mimo EU : mal by som to kupit bez DPH (dostanem fakturu bez DPH alebo s DPH?)

4. ked predam tovar (mimo SVK):
a) v EU
a1) ked to predam FO : predam to s 19% DPH alebo DPH z krajiny kupujuceho?(na fakture je uvedena DPH)?
a2) ked to predam firme:
a2-1) predam to bez DPH, ked je firma platcom DPH (poslem fakturu bez DPH - nie je uvedená na faktúre)?
a2-2) predam to s DPH, ked firma nie je platcom DPH z krajiny kupujuceho? (poslem fakturu s DPH - uvedená na faktúre)?
b) mimo EU
a1) je to jedno ci to je FO alebo firma, predam to bez DPH? (poslem fakturu bez DPH - nie je uvedená na faktúre)

je to korektne ?

Dakujem pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    alain.roger Pozri príspevok
    Dobry den,

    prosim Vas o radu s DPH pre nasledujuce veci. Rozpraval som s uctovnikom, ale nepochopil som vobec nic. (som platcomplatiteľom DPH)

    1. ked kupim tovar na Slovensku (kupim ho s DPH 19%)? Kúpite ho v ZD, čo je čiastka bez DPH. Výšku DPH si budete "nárokovať vrátiť od DU" pri podaní DP DPH
    2. ked predam tovar na Slovensku (predam ho s DPH 19%) Hmm., teoreticky ano. Vyčíslujete ZD a DPH, DPH zaplatíte vy DU, a DPH Vám zaplatí zákazník. Zjednoduhšene.

    3. ked kupim tovar (mimo SVK):
    a) v EU : mal by som to kupit bez DPH (dostanem fakturu bez DPH alebo s DPH)? Bez DPH, ide o nadobudnutie tovaru V EU. Dodavatelovi dávate svoje IČ DPH
    b) mimo EU : mal by som to kupit bez DPH (dostanem fakturu bez DPH alebo s DPH?). Bez DPH, ide o dovoz tovaru, pričom ak sa prepustí do režimu voťný obeh, je potrebné zaplatiť clo, DPH v SR...

    4. ked predam tovar (mimo SVK):
    a) v EU
    a1) ked to predam FO občan : predam to s 19% DPH alebo DPH z krajiny kupujuceho?(na fakture je uvedena DPH)? Predáte to s DPH slovenskou. Iné to bude pri zásielkovom predaji, to je osobitný par., ak dosiahnete hranicu......
    a2) ked to predam firme : oslobodené od DPH, máte ich napr. IČ DPH DE... napr.
    a2-1) predam to bez DPH, ked je firma platcom DPH (poslem fakturu bez DPH - nie je uvedená na faktúre)? Nie nie je, odvolávka na par. 43, vyhotovenie FA v zmysle zákona o DPH
    a2-2) predam to s DPH, ked firma nie je platcom DPH z krajiny kupujuceho? (poslem fakturu s DPH - uvedená na faktúre)? Ak Vám firma nedá IČ DPH, v režime DPH
    b) mimo EU
    a1) je to jedno ci to je FO alebo firma, predam to bez DPH? (poslem fakturu bez DPH - nie je uvedená na faktúre) Ide o vývoz

    je to korektne ?

    Dakujem pekne.
    ... To sa pýtate na celý zákon o DPH, kt. sa nedá vysvetliť v skratke

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Vo vseobecnosti ste to skoro dobre napisal, ale v zakone su i vynimky a preto je lepsie informovat sa na konkretny problem. Takze zas len vseobecne:
    1.a2.ano
    3a. obstarate a doveziete,preukazete od platitela EU-bez DPH-samozdanite.Od neplatitela-s DPH
    3b. mimo EU-dovoz, bez DPH-JCD
    4a1.ano so sl. DPH
    4a2-1 prejde cez hranice do EU platitelovi-bez DPH
    4a2-2 ano s DPH .Ten neplatitel moze byt neplatitel, ktory je registrovany pre poviinnost platit dan len pre dodanie tovarov, takemu tiez bez DPH.Pytajte vzdy registracne cislo/
    4ba1 ak je doklad, ze je tam prepraveny tak bez dph.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.