Zavrieť

Porady

Večná téma-susedia a kurenie

Zdravim, mam mensi problem s kurenim, teda skor so susedmi, ktorí spravuju kurenie..byt som kupil minuly rok, teraz bolo vyuctovanie a ked som sa prisiel informovat o fakture (ktoru som si akoze podla nich velmi drzo odfotil), bolo mi povedane, ze oni akoze maju vykurovat cudzieho cloveka?Podotykam, ze v bytovke ma jeden clovek samostatne kurenie a tri byty idu na spolocny kotol a ja susede, ktora to vyplaca, platim mesacne peniaze (ako do zvonceka) - nakoľko mi nechcela dat ani cislo uctu na ktory by som peniaze posielal. Horko tazko som ju donutil aby mi aspon pisomne dala na papieri ze vobec jej kazdy mesiac platim, ale to je o inom. Ona sa proste citi, ze ten kotol je ich a v podstate mi robia sluzbu. Ako to prosim Vas je? je to naozaj len ich kotol, alebo je to tak, ze kotol bol spolocny pre celu bytovku a postupne sa ludia, ktorí si dali urobit kurenie odpojili a zostali len tí, ktorí vyuzivaju tento kotol. Vdaka za info
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    A čo je na tej faktúre, čo si si ju odfotil? Na koho vlastne znie? Keď ste 4 byty v dome, mali by ste mať podľa zákona 182/1993 spoločenstvo vlastníkov bytov alebo správcu.

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ..očividne sa starousadlíci kedysi dohodli na kúpe kotla spoločne a spoločne ho aj zaplatili..keďže ty si novoprišelec, musíš jej za ten kotol asi platiť nájom,podľa nej..dobre by bolo sa spýtať bývalého majiteľa bytu, ako to s kotlom bolo a ako to treba platiť....ale najlepšie by bolo spraviť si kúrenie sám pre seba, pre pokoj v baráku..myslím si..

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    ...na diaľku Ti nik neodpovie ako to u vás vlastne je. Pozri do papierov od bytu...tam by to malo byť jasne napísané.
    Píšeš, že susede dávaš peniaze na ruku. Ona Ti ukazuje účty od kúrenia? Ako vieš koľko jej máš platiť? Asi by bolo najvhodnejšie zaobstarať si vlastné kúrenie a máš všetko pod kontrolou.

    energit je offline (nepripojený) energit

    energit
    praveze neukazuje...len mi na zaciatku povedala kolko jej mesacne mam davat-je to poplatok za kurenie pre spp...az na moje naliehanie mi na A4 papieri napisala kedy som kolko zaplatil a dala tam svoj podpis, ze prevzalaD...chcel som aj cislo uctu, ale neuspel som, vraj naco, ved byvam na druhom poschodi...kurenie je ok, nestazujem sa, kurili mi fajn...len som chcel mat fakturu a to sa jej nepacilo...

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Menší problém? On to bude veľký problém. A bude v kúpnej zmluve. V nej by malo byť uvedené, čo je spoločne v dome a čo je majetkom jednotlivých bytov. Vyúčtovanie, čo všetko obsahovalo, alebo to bola len ta faktúra za plyn a s nej vypočítaný podiel tvojho bytu.

    Boli štyria, mali spoločný kotol. Jeden sa odpojil so súhlasom, bez súhlasu ostatných? To všetko by malo byť zaznamenané v zmluve. Zo zmluvy by mali vyplývať tvoje práva a povinnosti v dome. Ale to všetko bude vo vašom dome niečo, čo neexistuje. O zákone 182/1993 asi ani nepočuli, alebo nechcú počuť. No dom by sa mal ním riadiť. Spoločenstvo ma mať predsedu a troch členov Rady vlastníkov. Predseda nemôže byť členom Rady. Takže vlastne všetci by ste mali byť funkcionári.

    Ako to prosim Vas je? je to naozaj len ich kotol, alebo je to tak, ze kotol bol spolocny pre celu bytovku a postupne sa ludia, ktorí si dali urobit kurenie odpojili a zostali len tí, ktorí vyuzivaju tento kotol.

    Pýtaj si doklady, zmluvu o montáži kotla v nej by mali byť dohodnuté práva a povinnosti predošlého vlastníka. Tie práva a povinnosti pri kúpe bytu mali prejsť na teba.

    Večná téma-susedia a kurenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.