Zavrieť

Porady

Volba noveho predsedu - Ako na resty byvaleho?

Zdravim poradakov,
Byvam v 18bytovom vchode cinziaku uz dva roky a nas sucasny predseda SVB (zasluzeny vek 80rokov) sa chysta vzdat funkcie, takze nas caka zrejme volba noveho predsedu SVB.

Co by sa malo urobit alebo spisat a na co by si mal dat pozor novy predseda pri preberani funkcie? Da sa nejako osetrit alebo zaviazat odstupujuceho predsedu na schodzi hlasovanim, ze za vsetky pripadne zistene skody, pokuty, alebo skryte vydavky navyse bude niest zodpovednost? napriklad sa odvolat pri tom na §7c odsek 4) zakona 182/1993 Z.z. a neskorsich noviel?
Mam obavu z dovodu zlozvyku nasho predsedu nepodavat informacie a odvolavat sa iba na slova "nebojte sa, vsetko je podla zakona" no niekedy mam pocit ze ani netusi co sa tam pise. Viete mi odporucit nejaky vzor preberacieho protokolu?

popis situacie:
Sucasny predseda v minulosti nerobil spravne vyuctovania a da sa povedat ze o vsetkom rozhodoval svojvolne bez hlbsej diskusie s vlastnikmi. Veci riesil formou velmi zovseobecneneho oznamenia s neuplnymi informaciami a po ziskani predbezneho suhlasu vlastnikov o veci sam definitivne rozhodol. Co sa niektorym nepacilo ale doteraz si nijako nepomohli.
Uvediem priklad: Na jednej zo schodzi napriklad padol navrh urobit nieco so starymi vchodovymi dverami. Nic konkretne sa nedohodlo. Iba sa odsuhlasilo ze by sa mohli poriesit. Jedneho dna sa objavili nove vchodove dvere no boli osadene do povodnych zarubni, a to v prednom aj zadnom vchode. Predseda sa vlastnikov jednoducho zabudol opytat ci sa im to bude pacit alebo nie. Ani cenu nezverejnil. Obnova balkonov prebehla tiez v takomto duchu. Spolocny satelit na digitalnu telku za 1400,-Euro sa na schodzi zamietol ale zrejme sa uz vyhrieva na streche za peniaze z FO. S kotolnou to bolo podobne. V minulosti uz bolo neuspesne hlasovanie o vlastnej kotolni a tak sa ho rozhodol vlani zopakovat, vlastnici vyjadrili tentokrat suhlas v pisomnom schrankovom hlasovani ale chceli byt viac informovani. Predseda teda zvolal schodzu na ktorej ale uz predstavil hotovu vec, bez diskusii, dotiahol tam zastupcu firmy ktora to zacala realizovat aj napriek nasim namietkam o postupe. A tak mame aj kotolnu, ktora bezi od Januara no nepodarilo sa ani mne od predsedu zistit ci je vobec skolaudovana.
Reklamoval som vyuctovanie vlani za rok 2008, ziadal som vysvetlit postup uctovania jednotlivych poloziek lebo mi nesedel, nepochodil som u predsedu a bol som od neho odkazany na "lamparen". Ta "lamparen" ktoru som navstivil mu neskor dokazala porusovanie zakona a okrem pokuty aj ulozila prerobit vyuctovanie. Odvolanie mu nepreslo, pokuta ho neminula a tak sa zaviazal odstranit nedostatky vo vyuctovani za rok 2008 v tohtorocnom vyuctovani. Tohtorocne vyuctovanie za teplo sa uz sice blizi k realu ale su tam predsa len rozdiely. Ostatne polozky nie su stale v poriadku a vyuctovanie za rok 2008 vobec nepreuctoval. Za reklamovane nezrovnalosti v tohtorocnom sa iba ospravedlnil s tym ze to bude zohladnene v buducorocnom aj napriek tomu ze do konca Maja je este casu dost dat veci do poriadku. Ponukol so mu pomoc pri znovupreratani vyuctovania. Mam predsa len modernejsiu techniku ako pouziva on, ale neprijal s tym ze je vsetko v poriadku.
Viem ze tieto veci by mala riesit rada, ktora ma byt podla zakona trojclenna, ale nasa rada je dvojclenna a nefunkcna, iba sa prizerajuca. Nerozumeju ani uctovnictvu a ked som sa informoval ci kontrolovali uctovnictvo a vyuctovanie tak mi odpovedali iba ze kontrolovali penazny dennik ci sedia blocky s vydavkami lebo vyuctovaniu aj tak nerozumeju.
Zda sa ze sucasny predseda sa radsej vzda funkcie ako by mal konecne cosi riesit. Mam obavu ze na novozvoleneho predsedu bude cakat riadna klietka ktora je na spadnutie.
Realne totiz hrozi, ze nasa vlastna kotolna nie je riadne skolaudovana, nevieme ci odpojenie sa od centralneho vykurovania neprinesie v buducnosti nejake prekvapenia v podobe narokovatelnych nakladov za odpojenie, existujuce hydranty a kominy nie su revizovane minimalne od roku 2006, inspekciou zistene nedostatky za vyuctovania nie su i nadalej odstranene a hrozia dalsie pokuty,... ako sa branit???
Dakujem za vase nazory a rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    verkaz Pozri príspevok
    Dobrý večer, keď si zvolíte nového predsedu, tak mu poraď, nech si preberie celú agendu (uzatvorené zmluvy, revízie, kolaudačné rozhodnutie, stavy účtov a iné) písomne - zápis o preberaní agendy. Okamžite nech zmení podpisové vzory v banke. Samozrejme, že starý predseda nesie zodpovednosť za zistené škody. Zisti si s akou sumou čerpania FO môže rozhodovať predseda sám - malo by to bať zakotvené v zmluve o spoločenstve. Rada - nemôže mať párny počet členov kvôli hlasovaniu. Naozaj by ste sa už mali ozvať, veď tam nie si sám - čo ostatní ?
    Máš môj súhlas, ale odvolaj to o párnom počte členov rady.

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Dobrý večer, keď si zvolíte nového predsedu, tak mu poraď, nech si preberie celú agendu (uzatvorené zmluvy, revízie, kolaudačné rozhodnutie, stavy účtov a iné) písomne - zápis o preberaní agendy. Okamžite nech zmení podpisové vzory v banke. Samozrejme, že starý predseda nesie zodpovednosť za zistené škody. Zisti si s akou sumou čerpania FO môže rozhodovať predseda sám - malo by to bať zakotvené v zmluve o spoločenstve. Rada - nemôže mať párny počet členov kvôli hlasovaniu. Naozaj by ste sa už mali ozvať, veď tam nie si sám - čo ostatní ?

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Z každého bytu to asi nie. Snaž sa osloviť schopných ľudí, ktorí sa prejavovali aj doteraz. Alebo daj na ich návrhy. Na kandidátku daj až po doručení výpisu z registra trestov, aby sa ti nestalo, že zvoôíte osobu, ktorá z titulu zápisu v registri túto funkciu nemôže vykonávať.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Ahoj, vitaj znovu na PORADE, je to presne 14 mesiacov, čo si tu zadal príspevok. Veľa veci sa u vás zmenilo a ešte sa veľa zmení, ale bolo, je a bude to vždy na 18 vlastníkov. Nezaujímala ich realita v konkrétnej dobe, ale budú znášať prípadné dôsledky svojho nezáujmu v minulosti v dobe, ktorá vás čaká. Budúcnosť je pred Vámi, nepokazte si ju na začiatku nového začiatku.

    mimi3277 je offline (nepripojený) mimi3277

    mimi3277
    ...ano pravda je, realita nezaujimala nikoho ked som sa to uz pred rokom pokusal riesit. Aj moj otvoreny list vsetkym o nedostatkoch vo fungovani SVB a nutnosti zamyslenia sa nad nimi vyznel ako vykrik do tmy. Mozno nas brali ako novych co sa iba stazuju, no postupne zda sa zacinaju otvarat oci. Len aby nebolo neskoro ked ich otvoria konecne uplne.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    mimi3277 Pozri príspevok
    ...ano pravda je, realita nezaujimala nikoho ked som sa to uz pred rokom pokusal riesit. Aj moj otvoreny list vsetkym o nedostatkoch vo fungovani SVB a nutnosti zamyslenia sa nad nimi vyznel ako vykrik do tmy. Mozno nas brali ako novych co sa iba stazuju, no postupne zda sa zacinaju otvarat oci. Len aby nebolo neskoro ked ich otvoria konecne uplne.
    Nikdy, nehovor, nikdy! Takže, nikdy nie je neskoro. Daj na radu verkaz, u nich tiež prešiel dom zmenami. A hodne s toho čo nám prezradila, ako riešia problémy domu, má zaujalo. Možno aj Teba?

    vd1 je offline (nepripojený) vd1

    vd1
    Skús presvedčiť vlastníkov bytov, že doterajší predseda robí veci zle, že ty by si to robil lepšie a zober to do vlastných rúk. Zvolte si novú radu, ktorá bude aktívne pracovať.
    Ja som tak urobil a naviac som si našiel dobrú správcovskú spoločnosť a od februára, kedy boli voľby máme zrekonštruovanú strechu a v pondelok sa idú montovať plynové rozvody do bytov za účelom zhotovenia samostatných kúrení v bytoch.
    Ale nečakaj pomoc od bývalého vedenia SVB, skôr naopak.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Vd1, zdravím. Tak od decembra sa ľady pohli. Isto sa v dome vzťahy zlepšia, ak sa vlastníci budú viac starať o spoločné záujmy domu.

    S tým kúrením pre jednotlivé byty to nebolo najlepšie riešenie. Ale tak ste sa rozhodli.

    Prajem, aby sa vám darilo lepšie ako pri odchádzajúcom predsedovi SVB. A potvrdzuje to, to že sa dá, keď sa hľadá riešenie. Bolo to tu počuť už vo viacerých príkladoch z domov.

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Mám vedomosti, že kvôli hlasovaniu má byť rada s počtom členov 3, prípadne 5. Na zjazde ZSVB v Košiciach nás tak informovali. Samozrejme doporučili, tak som to myslela aj ja v môjom príspevku.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Môže byť aj párny počet členov Rady, ale záleží na Zhromaždení vlastníkov, aký počet členov Rady si zvolia. Ak, bude rozhodnutie Rady 50 : 50 %, kto je zodpovedný za to, že Rada nemôže, nie je schopná rozhodnúť? Žeby Rada? Alebo...

    Jeden súhlas Ti nebude chýbať?
    ebenova@zoznam.sk
    Ak mám 24 bytov a chcem navrhnúť aby z každého bytu vl.bytu mi dali na tlačivo ktoré im dám, kto bude kandidovať za predsedu SVB z ich bytu aby som mohol spraviť kadidačnu listinu k voľbám. Môže v zmysle zákona kandidovať aj keď nie je vlastníkom bytu osoba staršia ako 18 rokov a má výpis z registra trestov čistý v zmysle zákona č.182/1993 Z.zv znení noviel.
    ebenova@zoznam.sk
    Predsedom SVB môže byť osoba aj ne-vlastník bytu t.j. úplne cudzia osoba v zmysle §7c ods.2. Ale ako to urobiť, ak predseda SVB sa vzdá funkcie písomným upovedomením rady a rada je povinná v zmysle §7c ods.3 do zvolenia nového predsedu vykonáva funkciu predsedu člen rady určený radou.
    Ak mám navrhnúť aby niekto kandidoval na predsedu, tým aby som mohol vytvoriť hlasovací lístok.,,AK NIEKTO BUDE KANDIDOVAŤ ZA PREDSEDU´´
    Chcem navrhnúť aby z každého bytu mi dali na tlačivo ktoré im dám, kto bude kandidovať za predsedu SVB z ich bytu aby som mohol spraviť kandidačnú listinu k voľbám.
    Má niekto iný nápad... nech napíše.....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.