Zavrieť

Porady

Fakturácia do zahraničia

Dobrý deň,

chcem sa opýtať na spôsob fakturácie do zahraničia. Som živnostník prekladateľ, pracujem pre zahraničné firmy a nie som platcom DPH. Na faktúre som doteraz uvádzal svoje klasické 10 miestne DIČ, ale teraz ma jedna maďarská firma upozornila, že musím mať DIČ pre DPH (SK+číslo), lebo ide o export. To by som sa však musel zaregistrovať aj ako platca DPH, to však nechcem. Majú pravdu? Podotázka:
v tomto prípade nevzniká povinnosť platby DPH pre objednávateľa? Za každý príspevok ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bendži je offline (nepripojený) bendži

    bendži
    pokiaľ viem aj samotné DIČ sa menilo na rovnaké čísla, ako sa používa s písmenami SK, len je to bez tých písmen...

    pcraft je offline (nepripojený) pcraft

    pcraft
    to je pravda, ale DIČ pre DPH (SK+číslo) môže mať len platca DPH,
    ja ale nechcem byť platcom...

    dan

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    treba mu vysvetliť, že ty nie si platca DPH a tým pádom nemôžeš mať SK +DIČ... iná vec je, že aký si mal obrat, či si ho náhodou nepresiahol, aby si sa stal platcom...

    pcraft je offline (nepripojený) pcraft

    pcraft
    ja som mu to vysvetloval, ale on tvrdí, že každý, kdo vyváža do zahraničia, či už tovar alebo služby musí disponovať týmto SK +DIČ

    Torhorc je offline (nepripojený) Torhorc

    Torhorc
    Proste maďar. Neberte to prosím nijak v zlom, ale už sa nám v dopravej firme mnohokrát stalo, že s maďarom sa proste logicky dohodnúť nedá. Aj keď sa dorozumievame v obojstranne zrozumiteľnej reči.

    pcraft je offline (nepripojený) pcraft

    pcraft
    Nie je to tak jednoduché, totiž aj ja som Maďar, skôr je to o bordele v národných legislatívach...

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    pcraft
    chcem sa opýtať na spôsob fakturácie do zahraničia. Som živnostník prekladateľ, pracujem pre zahraničné firmy a nie som platcom DPH. Na faktúre som doteraz uvádzal svoje klasické 10 miestne DIČ, ale teraz ma jedna maďarská firma upozornila, že musím mať DIČ pre DPH (SK+číslo), lebo ide o export. To by som sa však musel zaregistrovať aj ako platca DPH, to však nechcem. Majú pravdu? Podotázka:
    v tomto prípade nevzniká povinnosť platby DPH pre objednávateľa? Za každý príspevok ďakujem.
    Prekladateľské služby sú službou s miestom plnenia v sídle odberateľa služby v inom členskom štáte EÚ, ak je táto osoba podnikateľom. T.j. ak fakturujete tieto služby firmám, ktoré sú podnikateľskými subjektami, vzniká daňová povinnosť v Maďarsku. Aké sú podrobnosti maďarského zákona si musíte zistiť, t.j. či existuje prenos daňovej povinnosti na spomínané podnikateľské subjekty, alebo Vám vzniká povinná registrácia v Maďarsku.

    pcraft je offline (nepripojený) pcraft

    pcraft
    AVO, ďakujem za fundovanú odpoveď, základnym problémom však je, či môžem ako fyzická osoba a neplatiteľ DPH s klasickým DIČ fakturovať vo vnútri EU, v Maďarsku je to možné vraj len s DIČ pre DPH...

    Fakturácia do zahraničia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.