Zavrieť

Porady

Predčasný starobný dôchodok

Dobrý deň,
zamestnankyňa mi zrazu oznámila, že chce požiadať o predčasný starobný dôchodok a potrebuje nejaké potvrdenia (predpokladám, že ELDP, zápočet a ešte niečo iné?).
Ďalej ma zaujíma ako mám postupovať. Mám s ňou zrušiť pracovný pomer dohodou skôr než požiada o predčasný dôchodok? Alebo môže ďalej pracovať a zároveň žiadať o predčasný dôchodok?
Podľa toho čo som sa dočítal, tak keď bude aj po priznaní predčasného dôchodku ďalej pracovať a platiť odvody na dôchodkové poistenie, tak za každý mesiac sa jej predčasný dôchodok zvýši o 0,5% až do výšky klasického starobného dôchodku?
Ktoré odvody nemusia byť platené pri zamestnancovi dôchodcovi?
A ešte otázočka, keď zamestnanec dosiahne dôchodkový vek (nie vek na predčasný dôchodok), je pracovný pomer skončený automaticky alebo musí o skončenie pracovného pomeru požiadať?
Ďakujem
Usporiadat
zena zena

zena je offline (nepripojený) zena

Dakujem za odpoved, nebola som si len ista ci je mozne s takym predstihom zasielat odhlasku, ak je to mozne je to v poriadku dakujem este raz
0 0
pongovo pongovo

pongovo je offline (nepripojený) pongovo

dobrý deň.
Som na predčasnom dôchodku a pracujem na dohodu.Budem môcť
pracovať ďalej a aké odvody v tom prípade musí za mňa zamestnávatel odvádzať? Prípadne ešte otázka či je stanovena hranica zárobku a či podľa toho by mali byť aj odvody.
Ďakujem
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

z dohody odvádza zamestnávateľ ÚP a GP.
Tebe sa akurát odmena zdaní.
P.S.: na podobnú otázku som Ti zodpovedala v inej téme-
http://www.porada.sk/1631637-post19.html
4 0
pongovo pongovo

pongovo je offline (nepripojený) pongovo

zabudol som sa opýtať či od 1.3.2011 budú platiľ tie isté podmienky pre predč.dochodcu na dohodu.
ďakujem
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

aké podmienky myslíš? U dohôd sa nič nemení-zatiaľ.
Dohody budú sledované-ako sa využívajú - či sa veľmi nezneužívajú
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať