Zavrieť

Porady

Moze sro kupit automobil aj ked ho nepotrebuje na zarabanie ?

Mam 1 osobovu sro, a chcel by som kupit auto, a zaujima ma, ci ho mozem odposovat ako pouzivanie pre firmu, aj pohonne hmoty na vseobecne pouzivanie, co nesluzi vylucne na zarabanie sro.
dakujem
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Martinsro Pozri príspevok
Mam 1 osobovu sro, a chcel by som kupit auto, a zaujima ma, ci ho mozem odposovat ako pouzivanie pre firmu, aj pohonne hmoty na vseobecne pouzivanie, co nesluzi vylucne na zarabanie sro.
dakujem
Ak kúpiš do spoločnosti MV, toto zaradíš do užívania a budeš odpisovať. Samozrejme nákladmi spoločnosti budú len tie, ktoré súvisia s podnikaním. Ak si už v tému dani, tak jeho používanie oznámiš DÚ a samozrejme budeš platiť aj daň z MV.
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

A prečo nie ?

Podľa mňa ak by nebolo dovolené zaradiť vozidlo do podnikania a odpisovať náklady tak okolo 30 % podnikajucich vrati živnosť a prestane podnikať.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Martinsro Pozri príspevok
Mam 1 osobovu sro, a chcel by som kupit auto, a zaujima ma, ci ho mozem odposovat ako pouzivanie pre firmu, aj pohonne hmoty na vseobecne pouzivanie, co nesluzi vylucne na zarabanie sro.
dakujem
Nerozumiem tomu, že MV neslúži výlučne na zarábanie s.r.o. . Na čo slúži ?
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Johanka Pozri príspevok
Nerozumiem tomu, že MV neslúži výlučne na zarábanie s.r.o. . Na čo slúži ?
Možno vozí nejakých ľudí zadarmo pre charitu.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Martinsro Pozri príspevok
Mam 1 osobovu sro, a chcel by som kupit auto, a zaujima ma, ci ho mozem odposovat ako pouzivanie pre firmu, aj pohonne hmoty na vseobecne pouzivanie, co nesluzi vylucne na zarabanie sro.
dakujem

Auto moze sluzit aj na to, ze is ides kupit kancelarske potreby. Ale musis viest knihu jazd a kilometre musia zodpovedat tomu, na co to auto vyuzivas.
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Vozidlo môžeš kúpiť. Odpisovať ho môžeš len v prípade zaradenia do obchodného majetku. Náklady súvisiace s prevádzkou MV si môžeš uplatniť len v rozsahu ustanovených v zákone o dani z príjmu § 19. Takže pozor na tie pohonné hmoty na všeobecné používanie.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
lenkam68 Pozri príspevok
... Náklady súvisiace s prevádzkou MV si môžeš uplatniť len v rozsahu ustanovených v zákone o dani z príjmu § 19. Takže pozor na tie pohonné hmoty na všeobecné používanie.
... neviem, čo máš na mysli pod nákladmi súvisiaci s prevádzkou MV , ale v našom prípade sa nejedná o podnikateľa, ale o s.r.o., ktorá poskytne "zamestnancovi" automobil na služobné i súkromné použitie.

Podstatné v tomto prípade je §5 ZoDP

"(3) Príjmom zamestnanca je aj
a) suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely. Ak ide o prenajaté vozidlo, vychádza sa z obstarávacej ceny vozidla u pôvodného vlastníka, a to aj v prípade, ak dôjde k následnej kúpe prenajatého vozidla. Ak v obstarávacej cene vozidla nie je zahrnutá daň z pridanej hodnoty, 6) na účely tohto ustanovenia sa o túto daň cena zvýši, ".

Takže zamestnávateľ má povinnosť zdaniť iba nepeňažný príjem zamestnanca z hodnoty vozidla; pokiaľ však zamestnávateľ hradí aj pohonné hmoty na súkromné účely, tak aj hodnota týchto PHL vstupuje do nepeňažného príjmu zamestnanca. V tomto prípade má firma povinnosť daňove (vč. DPH) rozlíšiť spotrebu PHL; ak PHL na súkromné účely si platí zamestnanec, firma žiadne iné povinnosti nemá...
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Stefan2005 Pozri príspevok
... neviem, čo máš na mysli pod nákladmi súvisiaci s prevádzkou MV , ale v našom prípade sa nejedná o podnikateľa, ale o s.r.o., ktorá poskytne "zamestnancovi" automobil na služobné i súkromné použitie.

...
Ako vieš zvýraznené? Ja to v zadaní nikde nevidím ...
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Johanka Pozri príspevok
Ako vieš zvýraznené? Ja to v zadaní nikde nevidím ...
Martinsro Pozri príspevok
... pouzivanie pre firmu, aj pohonne hmoty na vseobecne pouzivanie, co nesluzi vylucne na zarabanie sro.
dakujem
... aj keď je to napísané kostrbate, ja to zo zvýrazneného odvodzujem. Ak niečo neslúči výlučne len na niečo, tak slúži i na iné - a píše o používanie pre firmu... Ale možná sa mýlim.

P.S. ... a v názve otázky je, že auto chce kúpiť s.r.o. a nie zadávateľ otázky.
Naposledy upravil Stefan2005 : 26.04.10 at 10:14 Dôvod: P.S.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Stefan2005 Pozri príspevok
P.S. ... a v názve otázky je, že auto chce kúpiť s.r.o. a nie zadávateľ otázky.
????

Aky je to rozdiel? Asi mi nieco uslo...
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
zk24 Pozri príspevok
????

Aky je to rozdiel? Asi mi nieco uslo...

... lebo potom by mohol účtovať len náhrady (za použitie vlastného auta)...
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Stefan2005 Pozri príspevok
... lebo potom by mohol účtovať len náhrady (za použitie vlastného auta)...

ja aj ked som odpisala v druhej osobe (mozes kupit), tak aj tak som mala na mysli ze kupit na s.r.o-cku, kedze sa pyta ci moze sro-cka kupit auto... nie ze kupit vlastne ...
0 0
svx svx

svx je offline (nepripojený) svx

Dobrý deň. U nás je problém takýto. Nákladné vozidlo je zaradené v obchodnom majetku. Do 31.1.2010 bolo používané na podnikanie. Od 1.2.2010 sa prestalo používať. Je naďalej zaradené v obch.majetku, ale na DU konateľka odhlásila /neviem, či to bolo správne/ toto vozidlo, lebo sa nepoužíva, resp. stojí na dvore. V apríli muselo ísť na tech.kontrolu, keďže za nedodržanie termínu pokutujú - pýtam sa - ako mám zaúčtovať bločky z tech. kontroly a či je vôbec správne, že vozidlo zaradené do obch. majetku, ktoré síce stojí, sa odhlásilo z DU.
0 0
svx svx

svx je offline (nepripojený) svx

Dobrý deň. U nás je problém takýto. Nákladné vozidlo je zaradené v obchodnom majetku. Do 31.1.2010 bolo používané na podnikanie. Od 1.2.2010 sa prestalo používať. Je naďalej zaradené v obch.majetku, ale na DU konateľka odhlásila /neviem, či to bolo správne/ toto vozidlo, lebo sa nepoužíva, resp. stojí na dvore. V apríli muselo ísť na tech.kontrolu, keďže za nedodržanie termínu pokutujú - pýtam sa - ako mám zaúčtovať bločky z tech. kontroly a či je vôbec správne, že vozidlo zaradené do obch. majetku, ktoré síce stojí, sa odhlásilo z DU.

Poradíte ?!?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
svx Pozri príspevok
Dobrý deň. ...V apríli muselo ísť na tech.kontrolu, keďže za nedodržanie termínu pokutujú - pýtam sa - ako mám zaúčtovať bločky z tech. kontroly a či je vôbec správne, že vozidlo zaradené do obch. majetku, ktoré síce stojí, sa odhlásilo z DU....
Normálne.
Predpokladám, že auto je dočasne odhlásené kvôli cestnej dani.
Aj o majetok dočasne nevyužívaný sa predsa treba starať a ak z toho plynú v dôsledku legislatívy úlohy, tak tie treba plniť. Veď bez platnej TK a EK nemožno začať vozidlo znova využívať, resp. v prípade predaja absolvovanie technických kontrol je len na prospech...
0 0
svx svx

svx je offline (nepripojený) svx

Áno je dočasne odhlásené kvôli dani z motorových vozidiel. Súčasťou mojej otázky bolo - ako účtovať bločky z tech.kontr. - daňový náklad alebo nedaňový ?
Citujem: zák. č. 595/2003 §2 i) daňovým výdavkom výdavok(náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve...
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
svx Pozri príspevok
Áno je dočasne odhlásené kvôli dani z motorových vozidiel. Súčasťou mojej otázky bolo - ako účtovať bločky z tech.kontr. - daňový náklad alebo nedaňový ? ...
Normálne.
Teda tak, ako by nebolo dočasne odhlásené kvôli dani z MV. Vtedy by to bol aký náklad?
0 0
svx svx

svx je offline (nepripojený) svx

Daňový náklad.
0 0
svx svx

svx je offline (nepripojený) svx

Zaujímal by ma aj názor ostatných poraďákov.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

[QUOTE=svx;1387678]Dobrý deň. U nás je problém takýto. Nákladné vozidlo je zaradené v obchodnom majetku. Do 31.1.2010 bolo používané na podnikanie. Od 1.2.2010 sa prestalo používať. Je naďalej zaradené v obch.majetku, ale na DU konateľka odhlásila /neviem, či to bolo správne/ toto vozidlo, lebo sa nepoužíva, resp. stojí na dvore. V apríli muselo ísť na tech.kontrolu, keďže za nedodržanie termínu pokutujú - pýtam sa - ako mám zaúčtovať bločky z tech. kontroly a či je vôbec správne, že vozidlo zaradené do obch. majetku, ktoré síce stojí, sa odhlásilo z DU.[/QUOTE.

Ak ho na podnikanie nepoužívate, je správne, ak je odhlásené( splnenie oznamov.povinnosti). Technickú prehliadku zaúčtuješ do daňových výdavkov, jeho odhlásenie na uplatnení nákladov nemení nič.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať