Zavrieť

Porady

Dohoda o skončení PP prosím súrne radu

Dobrý deň, prosím súrne radu . Manžel dostal od zamestnávateľa Dohodu o skončení pracovného pomeru § 60 ods. 2 v dohode je uvedené : Z dôvodu znižovania výroby a s tým súvisiacim znižovaním stavu zamestnancov sa stávate nadbytočným a zamestnávateľ nemá možnosť vás naďalej zemstnávať. Na základe týchto dôvodov s vami spoločnosť ukončuje pracovný pomer podľa § 60 ods.2 . Váš pracovný pomer sa končí dňa 30.04.2010. Podľa § 76 ZP máte nárok na odstupné v sume dvojnásobku platu.


Dole je ešte potvrdenie : zamestnanec svojim podpisom potvrdzuje že dňa .... osobne prevzal výpoveď zamestnávateľa.

Je to v poriadku takto ? V zákonníku sme sa dočítali že by mal mať nárok aj na dvojmesačnú výpovednú dobu aj na dvojmesačné odstupné. Ich mzdárka však tvrdí že ak s touto dohodou nesúhlasí tak stráca nárok na odstupné. Proste trvajú na tom že ak mu dajú dvojmesačnú výpovednú lehotu že potom už nedostane odstupné.
Ako postupovať ? A do toho 30.4.2010 dohodu nepodpíše , ako by mala firma ´dalej postupovať ?
Usporiadat
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

Napíš, ako bol naformulovaný nárok na odstupné. Je v dohode uvedený dôvod skončenia PP?

Na odchodné má nárok, ak mu nárok na dôchodok vznikol pred skončením PP. Vznik nároku a žiadosť o dôchodok nemusia byť to isté.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mmj Pozri príspevok
Zdravim Vás poraďáci, potrebovala by som si ujasniť jednu záležitosť a tak by som Vám bola povďačná za Vaše názory.

Zo zamestnankyňou bol vo februari 2010 rozviazaný prac. dohodou §60ZP, v ktorej bolo dohodnuté vyplatenie dostupného vo výške 2násob.priem.mes.platu. (pracovala viac ako 5 rokov).upozornila som majiteľa, že má nárok na odstupné za 3mes. nechcel to meniť v znení hesla: dohoda je dohoda a keď podpíše, je to v podľa zákona v poriadku.

Volala mi, že "jej povedali" (neviem kto), že má nárok ešte na jeden mesiac. Medzitým mi ešte povedala, že si v marci požiadala o starobný dôchodok - riadny, nie predčasný. Pýtala som sa či "im" hovorí o odstupnom alebo odchodnom a či "im" ukázala aj dohodu o rozviazaní PP. mám pocit, že sama nevie či hovorí o odstupnom alebo odchodnom.

Ja si myslím, že keď podpísala dohodu, v ktorej bolo 2mes.odstupné (napriek nároku na 3mes.) teraz je už neskoro niečo z jej strany riešiť. čo sa týka odchodného, požiadala o dôchodok až po skončení PP a to, že povedala, že chce ísť na dôchodok, ešte neznamená, že pôjde al. že jej ho priznajú, preto teraz nemá nárok na odchodné. rozhodutie tiež zatiaľ nemá.

neviem či uvažujem správne.... ďakujem za Vaše pripomienky ...
Pri skončení PP dohodou podľa § 60 ZP bez uvedenia dôvodu nie je nárok na odstupné.

Odchodné: § 76 ZP
(6) (6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
0 0
mmj mmj

mmj je offline (nepripojený) mmj

tweety - dakujem za rychlu odpoved. sedela som doteraz so ZP a kavou a studovala §76. pani mi len volala, doklad o padani ziadosti o dochodok nemam ziaden, tak ani "... bezprostredne po jeho skončení" mi uz nerobi vrasky. ved su to uz 3 mesiace.

ESTE ZE MAME PORADU!...ked uz rozum zlyhava..
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Má nárok na odstuúpný plat zamestnanec ked podpísal tkúto dohodu §60 o skončení PP ????
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Ak dohode nepredchádzala výpoveď zo strany zamestnávateľa tak nie.
0 0
pandorasbox pandorasbox

pandorasbox je offline (nepripojený) pandorasbox

Pekný deň poraďáci, čítam znenie § 76 odst. 3, kde je napísané, že "Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného"
viete mi poradiť prosím, že ak so zamestnancom ukončím TPP dohodou (§60 s 2 mes odstupným) k 31.08.2010 a od 01.09.2010 ju príjmem na základe Dohody o vykonaní práce (čo je obdoba pracovného pomeru), či musí vrátiť odstupné, resp. či sa mu kráti adekvátne k dátumu nástupu na dohodu o vykonaní práce odstupné. ďakujem. prajem krásny deň
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

pandorasbox Pozri príspevok
Pekný deň poraďáci, čítam znenie § 76 odst. 3, kde je napísané, že "Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného"
viete mi poradiť prosím, že ak so zamestnancom ukončím TPP dohodou (§60 s 2 mes odstupným) k 31.08.2010 a od 01.09.2010 ju príjmem na základe Dohody o vykonaní práce (čo je obdoba pracovného pomeru), či musí vrátiť odstupné, resp. či sa mu kráti adekvátne k dátumu nástupu na dohodu o vykonaní práce odstupné. ďakujem. prajem krásny deň
Dohoda o vykonaní práce nie je pracovný pomer. Odstupné nevráti, ani sa nekráti.
2 0
pandorasbox pandorasbox

pandorasbox je offline (nepripojený) pandorasbox

ďakujem za rýchlu odpoveď, pekný deň
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať