Zavrieť

Porady

odvody dôchodcu v TPP

Dobry den,
chcela by som vas poprosit o radu, nakolko som pri hladani odpovede na svoju otazku nasla niekolko protireciacich si informacii.

Mozte mi prosim niekto potvrdit alebo vyvratit nasledovne informacie?:

Riadny starobny dochodca
- zamestnanec neplati prispevok na PvN ani IP
- zamestnavatel neplati prispevok na PvN ani IP

Predcasny starobny dochodca
- zamestnanec plati prispevok na PvN a neplati na IP
- zamestnavatel plati prispevok na PvN a neplati IP


Vopred velmi pekne dakujem.
Usporiadat
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

pozri link (dolu):
http://www.socpoist.sk/tabulka-plate...-2010-ldt/924s

obaja neplatia
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Aj predčasný starobný dôchodca neplatí príspevok na poistenie v nezamestnanosti.
Teda v oboch prípadoch - starobný aj predčasný starobný dôchodca - zamestnanec aj zamestnávateľ neplatia PvN a IP.
0 0
matrinka matrinka

matrinka je offline (nepripojený) matrinka

Velmi ste mi pomohli, uz som bola zmätena a niekedy staci len pozornejsie citat

Vdaka

0 0
ANDRE TOPIC ANDRE TOPIC

ANDRE TOPIC je offline (nepripojený) ANDRE TOPIC

Prosím Vás, ak mi dnes zamestnanec doniesol rozhodnutie zo SP o priznaní starobného dôchodku musím to oznámiť na registračnom liste ako zmenu zas do SP?
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Áno.
Ak dostal spätne priznaný, Žiadosťou o vrátenie poistného... si požiadaš o čiastku, čo sa platilo za to obdobie PvN a IP
1 0
ANDRE TOPIC ANDRE TOPIC

ANDRE TOPIC je offline (nepripojený) ANDRE TOPIC

O vrátenie poistného to viem, len v tom RLFO som si nebola istá.
Ďakujem za odpoveď
1 0
Ančika Ančika

Ančika je offline (nepripojený) Ančika

Anna M
ANDRE TOPIC Pozri príspevok
O vrátenie poistného to viem, len v tom RLFO som si nebola istá.
Ďakujem za odpoveď
Aj ja ďakujem, lebo som na to (RLFO) vôbec nepomyslela. Už aj to idem napraviť. Ako dobre, že sme, že ste , že sú tu ľudkovia, čo nás upozornia na naše povinnosti, ktoré sú občasné. Tie sú najhoršie. Tie pravidelné robíme už rutinne, ale na občasníky zabúdame. Ešte raz vďaka
0 0
suklova suklova

suklova je offline (nepripojený) suklova

Ak mu bol dôchodok priznaný napr. k 15.4.2010 , tak neplatí PvN a IP od 15.4.2010 alebo od 1.4.2010?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

suklova Pozri príspevok
Ak mu bol dôchodok priznaný napr. k 15.4.2010 , tak neplatí PvN a IP od 15.4.2010 alebo od 1.4.2010?
mne povedali v SP, že ododňa priznania SD. A keďže bol priznaný niekolko mesiacov spätne, musím robiť za každý mesiac žiadosť o vrátenie poistného zapl. bez právneho dôvodu
2 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Od 15.4.. VZ sa prepočíta podľa kalendárnych dní.
5 0
moniq81 moniq81

moniq81 je offline (nepripojený) moniq81

a kde to treba v RLFO vyznačiť, že je dôchodca - v časti kde sú údaje o zamestnancovi? Poistné na IP neplatí - treba uviesť dátum priznania dôchodku?

Ďakujem
0 0
moniq81 moniq81

moniq81 je offline (nepripojený) moniq81

moniq81 Pozri príspevok
a kde to treba v RLFO vyznačiť, že je dôchodca - v časti kde sú údaje o zamestnancovi? Poistné na IP neplatí - treba uviesť dátum priznania dôchodku?

Ďakujem

Prosím môžete mi dať niekto odpoveď?

Ďakujem
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

moniq81 Pozri príspevok
Prosím môžete mi dať niekto odpoveď?

Ďakujem
v časti 3. Adresa a doplň. údaje:- dátum - poistné na IP neplatí - zadáš tam dátum
3 0
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

Predčasnému dôchodcovi, ktorý naďalej pracuje, už tretí rok strháva organizácia daň ako normálnemu zamestnancovi v TPP. Teraz prišli na omyl a dôchodca bude musieť doplácať asi značnú sumu. Mám otázky (Ď za odpovede)
- koľko to asi robí € za 1 rok?
- kto za to môže ?
- môžu byť sankcie z DÚ ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

petmar Pozri príspevok
Predčasnému dôchodcovi, ktorý naďalej pracuje, už tretí rok strháva organizácia daň ako normálnemu zamestnancovi v TPP. Teraz prišli na omyl a dôchodca bude musieť doplácať asi značnú sumu. Mám otázky (Ď za odpovede)
- koľko to asi robí € za 1 rok?
- kto za to môže ?
- môžu byť sankcie z DÚ ?
Oznámil pracovník zamestnávatelovi, že je poberatelom predčasného dôchodku (podpísal zmenu vo vyhlásení k zdaňovaniu príjmov ?) Odkedy mu bol priznaný ?
0 0
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

Pracovníčka(tá predčasná dôchodkyňa- upresňujem ž.rod) vo vyhlásení k zdaňovaniu neuviedla nič nové, len automaticky podpísala, čo jej predložili. Nevie ani, či odovzdala rozhodnutie, asi ani to. Myslela si, že všetci to vedia, lenže účtovníčka sa zrejme držala toho, čo je dané na papieri a tiež sa prvé spýtala to, čo ty veronikasad.
Tupá dôchodkyňa, škoda, že moja blízka rodina .
Samozrejme, že vráti tú časť daní, ktorú má, podľa nezdaniteľnej položky, poradíte, koľko to bude? Na predč. dôchodku je od 23.12.2007. Naopak sú tam problémy aj s ostatnými odvodmi, ktoré by jej mali vrátiť...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

petmar Pozri príspevok
Pracovníčka(tá predčasná dôchodkyňa- upresňujem ž.rod) vo vyhlásení k zdaňovaniu neuviedla nič nové, len automaticky podpísala, čo jej predložili. Nevie ani, či odovzdala rozhodnutie, asi ani to. Myslela si, že všetci to vedia, lenže účtovníčka sa zrejme držala toho, čo je dané na papieri a tiež sa prvé spýtala to, čo ty veronikasad.
Tupá dôchodkyňa, škoda, že moja blízka rodina .
Samozrejme, že vráti tú časť daní, ktorú má, podľa nezdaniteľnej položky, poradíte, koľko to bude? Na predč. dôchodku je od 23.12.2007. Naopak sú tam problémy aj s ostatnými odvodmi, ktoré by jej mali vrátiť...
Cez firmu to vrátenie daní asi nepôjde. Musí podať dodatočné daňové priznanie za rok 2008 a 2009. Daň bude vo výške 19 % z nezd.časti základu dane, na ktorej uplanenie nemala nárok (ak mala nižší dôchodok ako NČZD, môže si uplatniť rozdiel. O výške dôchodku treba potvrdenie zo soc. poisťovne).
Ak mala vyššiu mesačnú mzdu (po odpočítaní odvodov) ako nezd. časť, napr. za rok 2009 bude vracať 19 % z 4025,70€ = 764,88€

Ešte by možno stálo za zváženie dokázať, kto vo vyhlásení zaškrtol, že si uplatňuje NČZD - zamestnanec, alebo mzdárka ?
3 0
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

Veronika: ďakujem za pomoc
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, lebo som sa ešte s takouto situáciou nestretla. Máme zamestnanca, ktorý je zamestnaný na TPP a je invalidný dôchodca. Dnes sme dostali od neho rozhodnutie zo SP o priznaní starobného dôchodku od 16. augusta a tiež je tam informácia, že invalidný dôchodok mu bude odobratý od 10. novembra. Teraz mi nie sú jasné odvody za august, ktoré musím upraviť kedže je už starobný dôchodca od polovice mesiaca a tiež ako teda zdravotná poisťovňa, keď mu odoberú invalidný od 10. novembra. Vie niekto poradiť? Ďakujem
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

mirčiak Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, lebo som sa ešte s takouto situáciou nestretla. Máme zamestnanca, ktorý je zamestnaný na TPP a je invalidný dôchodca. Dnes sme dostali od neho rozhodnutie zo SP o priznaní starobného dôchodku od 16. augusta a tiež je tam informácia, že invalidný dôchodok mu bude odobratý od 10. novembra. Teraz mi nie sú jasné odvody za august, ktoré musím upraviť kedže je už starobný dôchodca od polovice mesiaca a tiež ako teda zdravotná poisťovňa, keď mu odoberú invalidný od 10. novembra. Vie niekto poradiť? Ďakujem
Prosím, stretol sa niekto s podobným alebo takýmto istým prípadom? Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať