Zavrieť

Porady

Dokedy mám platiť výživné na plnoletú?

Dobrý,potreboval by som pomôcť,ako postupovať v prípade,že dcéra doštudovala SŠ s maturitou,nastúpila na VŠ,po polroku ju vyhodili lebo tam nechodila,zaregistrovala sa na úrade práce/je tam už 4.mesiace/,nárok na peniaze samozrejme nemá,ja ale stále platím výživné ktoré máme spísané dohodou s plnoletou dcérou,lenže jej sa pracovať nechce.A teraz by som rád vedel,že ak jej ponúknu prácu na úrade práce a ona ju odmietne končí tým vyživovacia povinnosť z mojej strany,alebo môže odmietať prácu do 25.roku a byť nezamestnaná? Ja mám stále platiť za jej lenivosť a evidentnú nechuť sa zamestnať?Keď nemá peniaze,tak pošle sms aj dva týždne pred tým ako má dostať ďaľšie výživné.Diskotéky a ponocovanie to áno,pracovať ani za svet.Ešte by som rád vedel,že keď brigáduje,či mám platiť stále výživné na plnoleté dieťa.To,že podpísala brigádu som sa dozvedel úplnou náhodou od jej kamarátok.Ďakujem za akýkoľvek príspevok,pretože viem,že nie som v dnešnej dobe sám s takouto skúsenosťou.
Usporiadat
stanislavkoros stanislavkoros

stanislavkoros je offline (nepripojený) stanislavkoros

Dobrý,prechádzam z témy:dokedy platiť výživné na plnoletú,pretože som sa rozhodol dať na súd žiadosť o ukončenie vyživovacej povinnosti na plnoletú.Potrebujem od Vás komplet postup,vzor žiadosti,koľko kópií z nej,vlastne celý postup od a do z,pretože idem prvý raz v živote podávať niečo na súd.Vopred Vám všetkým ďakujem za pomoc.
0 0
stanislavkoros stanislavkoros

stanislavkoros je offline (nepripojený) stanislavkoros

Vrelá vďaka,len ešte,ako odporcu píšem tiež jej meno?
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

k návrhu kolok 66€, a myslím, 4 rovnopisy by mali stačiť.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Témy som ti zlúčila dopkopy, nezakladaj prosím ťa duplicitné témy ( otázky) , ked ti ľudia odpovedajú v jednej.
Potom sa v tom ťažko orientuje
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
stanislavkoros Pozri príspevok
Dobrý,prechádzam z témy:dokedy platiť výživné na plnoletú,pretože som sa rozhodol dať na súd žiadosť o ukončenie vyživovacej povinnosti na plnoletú.Potrebujem od Vás komplet postup,vzor žiadosti,koľko kópií z nej,vlastne celý postup od a do z,pretože idem prvý raz v živote podávať niečo na súd.Vopred Vám všetkým ďakujem za pomoc.
Podľa zákona o rodine (§ 62 ods. 1 zákona č. 36/2005 Z.z.) sú rodičia povinný živiť, kým dieťa nie je schopné živiť sa samo.

Kedy je už dieťa schopné živiť sa samo nie je v zákone nikde definované.
Avšak podľa judikatúry súdov je tým časom, kedy už je dieťa schopné samo sa živiť, ukončenie prípravy na povolanie, teda skončenie SS alebo VŠ.

§ 62 ods. 1 z.č. 36/2005 Z.z. o rodine:
Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

inak k Romanovmu príspevku - je to síce pekné, ale- rozvedení rodičia - dieťa ukončilo školu, pokiaľ žije s jedným s rodičov v spoločnej domácnosti tak je povinný ho živiť, ale platiteľovi výživného táto povinnosť končí.
0 0
stanislavkoros stanislavkoros

stanislavkoros je offline (nepripojený) stanislavkoros

Díky a sorry za tú duplicitu.Ako odporcu mám uviesť meno dcéry?
0 0
58vlasta 58vlasta

58vlasta je offline (nepripojený) 58vlasta

Možno aj tu nájsť nejaké užitočné informácie alebo možnosť hľadať právnu radu: http://www.mladi.eu/files/1068.pdf
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
wilma....Teoreticky ani ten rodič, s ktorým žije v jednej domácnosti nemusí. To čo som napísal bolo o všeobecnej vyživovacej povinnosti rodičov k deťom a nie o výživnom v zmysle rozvedený rodič platí na dieťa.
Mňa tiež naši podporovali ešte 5 mesiacov po skončení školy, kým som si našiel prácu. Všetko záleží na konkrétnej situácii a posúdení súdu.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

stanislavkoros Pozri príspevok
Díky a sorry za tú duplicitu.Ako odporcu mám uviesť meno dcéry?
Ked si ty navrhovateľ, tak odporca je "druhá strana" t. j dcéra
0 0
stanislavkoros stanislavkoros

stanislavkoros je offline (nepripojený) stanislavkoros

Veď aj druhý rodič má možnosť podať na súd žiadosť o zrušenie vyživovacej povinnosti.Lenže ja som sa dozvedel práve včera večer neskutočnú vec pri dosť ostrej hádke s dcérou,ohľadne toho aby si našla zamestnanie.Takže ja posielam na účet dcéry peniaze,ex si od nej zoberie jednu tretinu,vraj na plyn a elektriku.Keď sa ohradila,povedala že ju jednoducho vyhodí z domu.Tak ja vyživujem dvoch ľudí?!
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

stanislavkoros Pozri príspevok
Veď aj druhý rodič má možnosť podať na súd žiadosť o zrušenie vyživovacej povinnosti.Lenže ja som sa dozvedel práve včera večer neskutočnú vec pri dosť ostrej hádke s dcérou,ohľadne toho aby si našla zamestnanie.Takže ja posielam na účet dcéry peniaze,ex si od nej zoberie jednu tretinu,vraj na plyn a elektriku.Keď sa ohradila,povedala že ju jednoducho vyhodí z domu.Tak ja vyživujem dvoch ľudí?!
Matka voči dcére postupuje tak aby ju donútila sa zamestnať. Veď vyživovaciu povinnosť podľa zákona už nemá a ak jej nič nebude chýbať tak prečo by išla pracovať? A navyše ak matka nemala súdom určenú vyživovaciu povinnosť pretože bývala u nej, tak prečo by podávala návrh na jej zrušenie.
3 0
stanislavkoros stanislavkoros

stanislavkoros je offline (nepripojený) stanislavkoros

Toto evidentne nefunguje,nerobím pomaly nič iné len obtelefonovávam rôzne spoločnosti s ponukami zamestnania a potom to posielam mailom dcére,ale tá už so mnou prestala komunikovať odkedy sme mali ostrú výmenu názorov na tému výživného a jej ochoty sa zamestnať.
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

stanislavkoros Pozri príspevok
Toto evidentne nefunguje,nerobím pomaly nič iné len obtelefonovávam rôzne spoločnosti s ponukami zamestnania a potom to posielam mailom dcére,ale tá už so mnou prestala komunikovať odkedy sme mali ostrú výmenu názorov na tému výživného a jej ochoty sa zamestnať.
už to tu bolo niekoľko krát omieľané... pre skončenie vyživovacej povinnosti nieje podstatné či sa sama živí, ale či je schopná sa živiť. Ak nechce to je jej problém. Doštudovala, je zdravá nič nebráni tomu aby sa začala živiť. (vyživovacia povinnosť rodiča trvá do času, kým dieťa nieje schopné sa živiť)
2 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

stanislavkoros
Už skôr sme navrhli, aby si začal konať vo svoj prospech (nedať sa vydierať od dcéry!) a podal na súd návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti.
Toto evidentne nefunguje,nerobím pomaly nič iné len obtelefonovávam rôzne spoločnosti s ponukami zamestnania a potom to posielam mailom dcére,ale tá už so mnou prestala komunikovať odkedy sme mali ostrú výmenu názorov na tému výživného a jej ochoty sa zamestnať.
Toto svedčí o jej (prepáčte za výraz) vychcanosti, ako vyciciavať niekoho a žiť si na vysokej nohe.
Keďže sa takto zachovala, stanislavkoros, buď už konečne chlapom, postav sa na odpor a KONAJ!!! Keďže sa k Tebe vlastná dcéra takto stavia, urob to isté - klin klinom vybíjaj. Alebo inak: Aký požič, taký vráť! Ak sa konečne nerozhýbeš, získaš jedine to, že ťa predbehne a budeš naďalej platiť a platiť a ona sa ti bude vysmievať (prepáč) do ksichtu!

Musel som to takto ostro napísať, pretože asi to ťa konečne nakopne k akcii.
4 0
stanislavkoros stanislavkoros

stanislavkoros je offline (nepripojený) stanislavkoros

Ale veď ja som už skôr napísal,že idem podať žiadosť na súd o zrušenie vyž.povinnosti,dávam si dokopy všetky podklady a dôkazy a idem do toho.Len som zvedavý kedy sa dostane na radu moje pojednávanie,zrejme to bude trvať niekoľko mesiacov.Už len jednu otázočku,mám to podať v mieste svojho trvalého bydliska?Všetkým poraďákom veľmi ďakujem za príspevky a rady,veľmi si to cením.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Ty si navrhovateľ, tak v mieste tvojho bydliska (dúfam, že je to tak správne).
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

V januári t.r. prebehlo súdne konanie o zrušenie výživného na plnoleté nezaopatrené dieťa. O zrušenie požiadal povinný rodič, pretože dieťa po dosiahnutí plnoletosti dobrovolne odišlo od druhého rodiča bývať k nemu.
Súd im vraj povedal, že pri plnoletom dieťati nie je potrebné podávať taký návrh. Nechcela som to ani písať, lebo nepoznám presný výrok. V zákone o totiž rodine čítam:
§ 78
(1) Dohody a súdne rozhodnutia o výživnom možno zmeniť, ak sa zmenia pomery. Okrem výživného pre maloleté dieťa je zmena alebo zrušenie výživného možné len na návrh.
6 0
stanislavkoros stanislavkoros

stanislavkoros je offline (nepripojený) stanislavkoros

Veď práve,ak sa zmenia pomery.Dcéra brigáduje,má ukončenú SŠ s maturitou a nedokončenú VŠ,je to zmena pomerov?
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Podľa môjho názoru - je to zmena. Už sa sústavne nepripravuje (ukončila prípravu nedokončením VŠ - jej problém!), dokonca už bola samostatne zárobkovo činná (brigáda = poberá za prácu odmenu - mzdu!!!)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať