Zavrieť

Porady

Schôdza vlastníkov bytov

Istý čas som tu riešila isté problémy správcu domu s vlastníkmi ohľadne vodomerov, domov a pod. Tu na porade som sa veľa dozvedela , poučila a ďakujem týmto všetkým za rady. Niekedy snaha nás čo robíme pre ľudí vyjde nazmar a dočkáme sa len kritiky a nie pochopenia a pomoci. Bohužiaľ dnes asi fakt žijeme v dobe keď kritizovať je módny trend , ale pomôcť a zapojiť sa do diania života v dome je len kvapkou v mori. Ale čo už. Ešte by som Vás požiadala o nasledovné názory:

1. Zmluva o výkone správy , ako aj iné náležitosti , kde sa má hlasovať nadpolovičnou väčšinov vlastníkov v dome , ako je myslené to hlasovanie:
Uvediem príklad: V dome je 8 bytov v niektorých bytoch sú spoluvlastníci manžel-manželka, alebo napr. aj v niektorom byte je viacej vlastníkov , jeden má 1/2, druhý 1/4 podielu a pod. Zákon hovorí , že sa hlasuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov v dome ? Čo je tá polovica 5 hlasov alebo sa vychádza z toho koľko ľudí je vlastníkmi resp. spoluvlastníkmi v týchto bytoch? § 14 ods.4 zákona hovorí , že Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo spoluvlastníci jeden hlas pripadajúci na ich byt alebo nebytový priestor v dome.Tak ako to vlastne je ?

2. Druhá otázka , ak niektorí vlastník bytu teraz po 3 rokoch od podpísania Zmluvy o výkone správy ostatnými vlastníkmi bytov / on ju nepodpísal/ sa vyhráža súdom , chce napadnúť neplatnosť Zmluvy , je ešte taká možnosť , že by súd mohol o tom rozhodovať ak § 14 ods.4 hovorí , že : Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina hlasov pri hlasovaní podľa odsekov 2 a 3 nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd.


Ďakujem Vám vopred všetkým za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo spoluvlastníci jeden hlas pripadajúci na ich byt alebo nebytový priestor v dome.
    Z toho vyplýva, že spoluvlastníci (podieloví aj bezpodieloví) majú len 1 hlas. Ak by aspoň dvaja z nich chceli hlasovať súhlasne, počíta sa im 1 hlas; ak by chceli hlasovať rozdielne, hlas je neplatný; ak by žiaden nehlasoval, nezúčastnili by sa hlasovania.

    Vyhlásenie nadobúdateľa bytu alebo nebytového priestoru v dome o pristúpení k zmluve o spoločenstve vlastníkov alebo k zmluve o výkone správy, je podľa § 5 ods. 1 písm. g) podstatnou náležitosťou zmluvy o prevode vlastníctva, musel to podpísať. Ak ste ju schvaľovali neskôr, platia ustanovenia o hlasovaní a obrátení sa na súd. Samozrejme chyba v zmluve môže byť aj nejaká protizákonná veta. Ale môže sa mu aj stať, že zbytočne vyhodí peniaze.

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    IVEB Pozri príspevok
    Istý čas som tu riešila isté problémy správcu domu s vlastníkmi ohľadne vodomerov, domov a pod. Tu na porade som sa veľa dozvedela , poučila a ďakujem týmto všetkým za rady. Niekedy snaha nás čo robíme pre ľudí vyjde nazmar a dočkáme sa len kritiky a nie pochopenia a pomoci. Bohužiaľ dnes asi fakt žijeme v dobe keď kritizovať je módny trend , ale pomôcť a zapojiť sa do diania života v dome je len kvapkou v mori. Ale čo už. Ešte by som Vás požiadala o nasledovné názory:

    pravda pravdúca...


    1. Zmluva o výkone správy , ako aj iné náležitosti , kde sa má hlasovať nadpolovičnou väčšinov vlastníkov v dome , ako je myslené to hlasovanie:
    Uvediem príklad: V dome je 8 bytov v niektorých bytoch sú spoluvlastníci manžel-manželka, alebo napr. aj v niektorom byte je viacej vlastníkov , jeden má 1/2, druhý 1/4 podielu a pod. Zákon hovorí , že sa hlasuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov v dome ? Čo je tá polovica 5 hlasov alebo sa vychádza z toho koľko ľudí je vlastníkmi resp. spoluvlastníkmi v týchto bytoch? § 14 ods.4 zákona hovorí , že Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo spoluvlastníci jeden hlas pripadajúci na ich byt alebo nebytový priestor v dome.Tak ako to vlastne je ?


    musia mať súhlasný /rovnaký/ prejav vôle všetci spoluvlastníci, inak je hlas neplatný...čiže "buď, alebo"

    2. Druhá otázka , ak niektorí vlastník bytu teraz po 3 rokoch od podpísania Zmluvy o výkone správy ostatnými vlastníkmi bytov / on ju nepodpísal/ sa vyhráža súdom , chce napadnúť neplatnosť Zmluvy , je ešte taká možnosť , že by súd mohol o tom rozhodovať ak § 14 ods.4 hovorí , že : Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina hlasov pri hlasovaní podľa odsekov 2 a 3 nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd.

    k zmluve pristupuje so zákona,..na súde by nemal uspieť, nech skusí, neboj to sú len vyhrážky, ak máš na svojej strane väčšinu, nerieš ho a nedaj sa otráviť.



    Ďakujem Vám vopred všetkým za odpovede.
    v texte, držím palce., písala som zarovno s Máriou, bola šikovnejšia tak až teraz vidím, že sme sa zhodli
    Naposledy upravil Halli : 20.05.10 at 10:29

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Dobrý večer IVEB,
    robím predsedníčku 10 rokov a vidím ako sa vzťahy medzi ľuďmi stále zhoršujú. Keď sme si zakladali spoločentvo, boli sme skoro za jedno vo všetkom. Ani vrtákov nebolo toľko ale teraz sú niektorí so zásady proti všetkému. Aj keď neprídu na zhromaždenie, hneď na druhý deň mudrujú a vypisujú rôzne názory na vyvesenú zápisnicu. Už som niekoľkokrát chcela odovzdať funkciu, ale samozrejme neni toho, kto by to robil. Navrhla som im aj aby zrušili spoločenstvo a šli pod správcovskú firmu. Ani s tým nesúhlasia. Takže sa viem vžiť do Tvojej situácie a stále si hovorím, ešte vydž. Čo sa týka porady, len vlani som si ju otvorila a žasnem, aké dobré rady a polemika je tu. Lutujem, že som na porade nebola skorej, bola by som niektoré záležitosti riešila inakšie.
    To čo si za 9 rokov urobila pre druhých, hoci to nevedia oceniť, nech Ťa hreje.

    VieraHu je offline (nepripojený) VieraHu

    VieraHu
    Keď tu čítam Vaše príspevky, je mi smutno z ľudí, ktorí nevedia oceniť tých, ktorí na úkor svojho času, nervov a niekedy i zdravia, zabezpečujú chod ich domu. Ja som tiež pre 11 rokmi založila spoločenstvo, lebo sme neboli spokojní so správcom. Za ten čas sme opravili strechu, vymenili technológiu v kotolni, zateplili dom, vymenili vchodové dvere a okná v spoločných priestoroch, zrekonštruovali schody do vchodov, vchody a chodník okolo domu, zriadili 15 programov v STA a veľa iných vecí. Ale nikdy sa nestalo, že by sme sa nevedeli dohodnúť. Ak aj mal niekto námietky, po diskusii uznal, že to treba spraviť. Je pravda, že sa ľahšie dohodneme, lebo nás je len 28. Účasť na schôdzach je priemerne 98 % a ľudia majú záujem o svoj dom. Ja robím všetko sama - predsedníčku, účtovníčku, domovníčku, opravy STA a ešte kuričku v kotolni. Máme dobrú radu spoločenstva, ktorá mi pomáha a hlavné ma teší uznanie od ľudí, čo v dome bývajú. Prajem všetkým, kde to tak nie je, aby sa to zlepšilo.

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    IVEB Pozri príspevok
    Viete celé to handrkovanie dospelo k tomu , že už nemám ani sily ani chuť pracovať v tejto oblasti , takže som odstúpila z funkcie štatutára družstva , ktorý zabezpečuje pre vlastníkov správu. Ale ako sa poznám určite budem túto problematiku naďalej sledovať.
    Ako "pobočník" družstva si určite nemala za tie starosti dosť zaplatené, takže nech sa trápi družstvo a nech si potom tlčú hlavu o stenu tí Vaši úžasní vlastníci s velkým "V"
    Uvidíš, že ti odpadne kameň zo srdca a vôbec sa netráp tým, aby si brala starosti iných na svoju hlavu. Pekný deň prajem.

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    Janiela Pozri príspevok
    IVEB, ja som bola 9 rokov predsedom spoločenstva, odstúpila som, nakoľko som ďalej nevládala. Dokonca dospelo to tak ďaleko, že sa nemôžem ani zúčastniť schôdze (z psychického hľadiska, nie žeby mi niekto zakazoval - dokonca mi vyvolávajú aby som došla, aspoň na chvíľu), lebo je to vždy o tom istom - hádky, kritizovanie - najmä od tých čo "všetko vedia" a podobne. Už keď vidím, že je schôdza, mám znova nervy v ťahu. Tu som našla veľa pochopenia a najmä cenných rád. A podobne ako ty, naďalej tu chodím, lebo je to veľmi poučné a je tu kopa milých ľudí, pochotných vždy pomôcť. Ďakujem im všetkým.
    Janiela, už som ti raz radila, aby si sa nestresovala. Si priveľmi citlivá na "túto hru"...aj ja som bola, aj som si poplakala. Ale tak sa nedá.....................
    Učila som sa celé roky a našla som ten správny postoj k tomu a teraz je všetko úplne bez problémov. No prešla som dlhú cestu, kým som ľudí naučila prečo si spravovať svoje vlastníctvo sami. Tak sa nad tým už netráp a nechaj to na iných. Choď na schôdzu s úsmevom na tvári a so zadosťučinením, že táto práca je oveľa horšia než so stádom ovečiek v košiari Vždy si na to pomysli a hlavu hore, sem tam nám tu napíš , čo nové.

    IVEB je offline (nepripojený) IVEB

    IVEB
    Viete celé to handrkovanie dospelo k tomu , že už nemám ani sily ani chuť pracovať v tejto oblasti , takže som odstúpila z funkcie štatutára družstva , ktorý zabezpečuje pre vlastníkov správu. Ale ako sa poznám určite budem túto problematiku naďalej sledovať.

    Janiela je offline (nepripojený) Janiela

    jednoduchý človek, ako ostatní ...viac Janiela
    IVEB Pozri príspevok
    Viete celé to handrkovanie dospelo k tomu , že už nemám ani sily ani chuť pracovať v tejto oblasti , takže som odstúpila z funkcie štatutára družstva , ktorý zabezpečuje pre vlastníkov správu. Ale ako sa poznám určite budem túto problematiku naďalej sledovať.
    IVEB, ja som bola 9 rokov predsedom spoločenstva, odstúpila som, nakoľko som ďalej nevládala. Dokonca dospelo to tak ďaleko, že sa nemôžem ani zúčastniť schôdze (z psychického hľadiska, nie žeby mi niekto zakazoval - dokonca mi vyvolávajú aby som došla, aspoň na chvíľu), lebo je to vždy o tom istom - hádky, kritizovanie - najmä od tých čo "všetko vedia" a podobne. Už keď vidím, že je schôdza, mám znova nervy v ťahu. Tu som našla veľa pochopenia a najmä cenných rád. A podobne ako ty, naďalej tu chodím, lebo je to veľmi poučné a je tu kopa milých ľudí, pochotných vždy pomôcť. Ďakujem im všetkým.

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz

    Si celkom blízko mňa, čo ma teší. Ak pojdem do Bystrice, tak sa ozvem. Ja mám 64 bytov a okrem zateplenia sa nám tiež podarilo skoro všetko (hydraulické vyregulovanie, zateplenie strechy, výmena stúpačiek kanalizácie a plynu, rozvodov tepla a TÚV, výmena okien, dverí , úprava vstupov). Teraz vybavujem špárovanie. Takže ja som celkom spokojná, že sa mi dosť podarilo ale nikdy som nepočula ani slovko vďaky. Berú to všetko ako samozrejmosť. Ako predseníčka (už som to tu niekde uviedla) dostávam odmenu 8,33 a účtovníčka 114,55 Eur mesačne.

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    verkaz Pozri príspevok

    Si celkom blízko mňa, čo ma teší. Ak pojdem do Bystrice, tak sa ozvem. Ja mám 64 bytov a okrem zateplenia sa nám tiež podarilo skoro všetko (hydraulické vyregulovanie, zateplenie strechy, výmena stúpačiek kanalizácie a plynu, rozvodov tepla a TÚV, výmena okien, dverí , úprava vstupov). Teraz vybavujem špárovanie. Takže ja som celkom spokojná, že sa mi dosť podarilo ale nikdy som nepočula ani slovko vďaky. Berú to všetko ako samozrejmosť. Ako predseníčka (už som to tu niekde uviedla) dostávam odmenu 8,33 a účtovníčka 114,55 Eur mesačne.
    To je presne to...ak dostávaš za túto prácu almužnu, každy si myslí, že je to jednoduché a zvladne to hocikto. To nemyslíš vážne že 8,33 /mesačne za celý dom??? a 64 bytov??, to teda nie, nikdy!

    Julian je offline (nepripojený) Julian

    Julian
    [ derek191919 -Zatial ste mi bohužiaľ priamo neodpovedali na môj dotaz, ale na kopu vecí, čo mi nepomohli
    - no tak spytam sa takto pre tých citlivých, chcem pridať bod do programu schôdze, ktorá však bude v pondelok, musím im vhodiť do schánok zasa všetkých aktualizovaný program schôdze, alebo ho môzem pridať tesne pred schôdzou?


    Tento citát som použil z témy "Bod pridaný až na schôdzi vlastníkov",ktorú autor uzavrel asi preto, že odpovede neboli podľa očakávania, alebo už má v tom jasno.
    Pýtal sa v podstate na to, či je možné pridať bod na schôdzi a či je to v súlade so zákonom.

    Schôdza by mala začať tým, že sú zvolení- zapisovateľ, predsedajúci a overovatelia.
    V ďalšom bode by malo byť schválenie programu schôdze, kde môže niekto navrhnúť doplniť, vynechať, zmeniť atď bod programu. Ak je dostatočný počet prítomných, tak je možné toto všetko urobiť hlasovaním.
    Pri nedostatočnom počte by sa nemal meniť program a schôdza by sa mala riadiť dopredu vytýčeným programom bez zmeny.

    Počty prítomných - viď citácia zákona.
    Naposledy upravil Julian : 11.03.11 at 12:10

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Záleží od toho ako to máte na schôdzi zaužívané.
    Ja dám program odsúhlasiť a predposledný bod je vždy "rôzne", kde
    sa môže diskutovať o čomkoľvek, čo sa má riešiť na schôdzi. Program na schôdzu ti môže odsúhlasiť aj nadpolovičná väčšina zúčastnených.
    Je však na jednotlivých bodoch programu, ktoré sa musia odsúhlasiť podľa zákona.
    Ak si už rozdal pozvánky, stačí doplniť program o ten bod alebo to rieš v rôznom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.