Zavrieť

Porady

Položky vyučtovania nakladov za byt.

Potreboval by som jednu informáciu.

Je niekde v zákone alebo vo vyhláške presne stanovené aké položky musí obsahovať vyúčtovanie nákladov. Jedna sa mi hlavne o čísla meračov, počiatočne a konečne stavy meračov.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Je, vo vyhláške 358/2009, § 10. Alebo v téme "Teplo - všeličo, nie všetko" príspevok č.60.

    angels88 je offline (nepripojený) angels88

    angels88
    Elektrárne si vcelku dobre zarobili tým že v spoločných priestoroch čo boli do roku 2008 dotované elektromery ich pretarifikovali ako bežné elektromery a tým to vcelku dobre stúplo. Fakturujú to na základe veľkosti ističov a rezervovanej kapacity. Nám jeden elektromer stúpol pri žiadnej spotrebe z 30,-Eur ročne v roku 2008 na 453,-Eur v roku 2009, takže vcelku nás pekne ošklbali. Prave dávam 4 ks elektromerov v bývalých práčovniach poodpájať a úspora za rok cca 1073,-Eur . Treba všetko čo je realizovatelné pozlučovať a ostatné dať poodpájať aby nás takto neokrádali.
    My sme stúpli za celú bytovku z 1500,-Eur v 2008 roku na 3570,-Eur minulí rok, to máme v každom vchode 3 elektromery ( svetlo, výťah, práčovne - ktoré práve rušíme )
    Naposledy upravil angels88 : 28.05.10 at 20:45

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    cestovatelzh Pozri príspevok
    Potreboval by som jednu informáciu.

    Je niekde v zákone alebo vo vyhláške presne stanovené aké položky musí obsahovať vyúčtovanie nákladov. Jedna sa mi hlavne o čísla meračov, počiatočne a konečne stavy meračov.
    ANi to nikde nenájdeš. Nie je to stanovené. Vyúčtovanie nie je faktúra.

    Ak nie ste spokojní s vyúčtovaním, čo vám robí váš správca, máte možnosť vymeniť správcu alebo zmeniť formu správy na SVB.


    Ak ti niečo nie je jasné na vyúčtovaní, alebo ti nesedia údaje, môžeš v rámci reklamačného obdobia (býva uvedené na vyúčtovaní, dokedy môžeš reklamovať nezrovnalosti vo vyúčtovaní ) osobne alebo písomne reklamovať u správcu .

    Opravil som príspevok, mylná odpoveď.
    Naposledy upravil Chobot : 26.05.10 at 10:48

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Chobot Pozri príspevok
    Vyúčtovanie nie je faktúra.

    Ak ti niečo nie je jasné na vyúčtovaní, alebo ti nesedia údaje, môžeš v rámci reklamačného obdobia (býva uvedené na vyúčtovaní, dokedy môžeš reklamovať nezrovnalosti vo vyúčtovaní ) osobne alebo písomne reklamovať u správcu .
    Nie na všetkom musí byť napísané faktúra. Pokladničný bloček, výplatná páska, výpis z bankového účtu, ročné vyúčtovanie ... atď.

    Má právo vedieť čo za čo, koľko a kedy.
    ďakujem za odpoveď ja som potreboval hlavne číslo vyhlášky aby som mohol odpovedať na pripomienky k vyúčtovaniu užívateľovi.

    je jasne že keď užívateľ príde a požiada o zdokladovanie nameraných spotrieb nie je problem mu všetko doložiť.

    Ako kuriozitu uvádzam že užívateľ oháňajúci sa v pripomienkovaní paragrafmi ktoré z danou vecou nemajú nič spoločné po nás okrem čísla merača SV,TUV, UK a počiatočného a koncového stavu žiada aj číslo merača a stavy zložiek TUVFIX a UKFIX.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Fixy sa uvádzajú pri fakturačných meračoch v dome, nie pri pomerových v bytoch. A vo vyúčtovaní je ich treba uviesť, aj variabily sú to zložky konečných nákladov za teplo a teplú vodu.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    dostatli sme vyúčtovanie za byt. Skutočné náklady na elektr.energiu na celý bytový dom vzrástli o 140% (t.j. sú 240% oproti predchádzajúcemu roku)!!! Viem len v eur, nie v merných jednotkách.

    Neviete, menilo sa niečo zo strany elektrární, napr. v tarifách pre bytové domy? Lebo aj známa mi hovorila, že aj u nich to velmi vzrástlo.

    toto velmi nesledujem, tak dík, ak poradíte, kde hladať viac info.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    díky moc. Tak uvidíme, či sa dá niečo ušetriť u nás. Predpokladám tarify nájdem na strákach elektrární.

    zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

    baba zalobaba
    Aká je lehota na vyhotovenie vyúčtovania SVB za uplynulý rok a aká je lehota na jeho doručenie vlastníkovi?

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Vyhotovéné a doručené vyúčtovanie za predchádzajúci rok musí byť najneskoršie do 31.5. nasledujúceho roka. Do 30 dní od doručenia majú byť aj preplatky vyplatené. Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov číslo 182/1993 Z. z.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    neviete do ktorých taríf v rámci podnikatelov zaradujú odbery v spoločných priestoroch bytového domu? Zatial nemám info priamo od správcu. Myslím máme len osvetlenie a výťahy v 4och vchodoch 8posch. bytovky.

    tu sú niektoré cenníky zse:

    - ceny za distribúciu a ostatné tarify (bez ceny za dodávku)
    http://www.zse.sk/index.php?www=sp_d...avigation=1254

    - a tu myslím len ceny za dodávku
    http://www.zse.sk/index.php?www=sp_d..._navigation=42

    Alebo ak by ste vedeli, z akých zložiek sa skladá cena pre firmy?

    V domácnostiach je:
    - 5základných taríf (D1 Až D5, aj ked ich presné označenie je trochu iné) a tie platia aj pre ceny za dodávku aj pre ceny za distrubúciu (pri podnikateloch toto myslím neplatí?)
    - 7 základných zložiek ceny:
    2 pevné (za odber. miesto/dodávku, za distrubúciu) a
    5variabilných (za dodávku el, za distribúciu, za straty pri dist., prevádzkovanie sys., systém. služby),

    no pri firmách sa akosi neviem zorientovať a predpokdám, závisí aj od tarify/sadzby.
    Naposledy upravil brčko : 03.06.10 at 10:32

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.