Zavrieť

Porady

podpora v nezamestnanosti,jej výška a doba

Dobrý večer,priatelia.
Nie je to moja parketa ale môj problém
kto mi poradí aká je výška podpory v nezamestnanosti a ako dlho je vyplácaná,
má vplyv dĺžky vyplácania podpory na veku
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    karol.za
    Dobrý večer,priatelia.
    Nie je to moja parketa ale môj problém
    kto mi poradí aká je výška podpory v nezamestnanosti a ako dlho je vyplácaná,
    má vplyv dĺžky vyplácania podpory na veku
    ďakujem
    Posudzuje sa len to, či si bol v posledných 4 rokoch aspoň 3 roky poistený v nezamestnanosti.
    Výška dávky v nezamestnanosti je pre dávky priznané do 31.12.2005 35 % denného vymeriavacieho základu. Od 1.1.2006 to už bude 50 % denného vymeriavacieho základu. Vek tu nehrá žiadnu úlohu, podporu môžeš poberať maximálne 6 mesiacov.
    Zelenou vyznačená časť je opravená v príspevku dole.
    Naposledy upravil Zita4 : 23.10.05 at 09:36 Dôvod: oprava nesprávnej informácie

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    K tomuto :
    Zita4
    Výška dávky v nezamestnanosti je pre dávky priznané do 31.12.2005 35 % denného vymeriavacieho základu.
    Výška dávky je 50% z denného vymeriavacieho základu. Je síce prechodné ustanovenie §276 ods.2, ale to stanovuje len maximálnu výšku dávky v nezamestnanosti vo výške najviac 35% maximálneho DVZ. Neviem síce čo myslia pod maximálnym DVZ, ale zrejme je to maximálny VZ v mesiaci / počet dní v mesiaci. T.j. max. dávka v nezamestnanosti bude asi 35% zo 47475 = cca 16616 Sk. Toto obmedzenie nemá teda dosah na ľudí, ktorí zarábajú menej ako cca 33000.

    karol.za je offline (nepripojený) karol.za

    karol.za
    Ďakujem za odpovede,ale zle som sa na začiatku vyjadril že to je môj problém,chválabohu netýka sa mňa ale obrátilo sa na mňa viac ľudí s touto otázkou a to že im to zístím,som
    zobral na seba ako problém,že im to ja zistím.

    Riešenie:
    Vďaka porade ,na ktorej viem že v prípade potreby
    nájdem odpoveď na danú otázku,alebo mi niekto na ňu odpovie


    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    somij
    Výška dávky je 50% z denného vymeriavacieho základu. Je síce prechodné ustanovenie §276 ods.2, ale to stanovuje len maximálnu výšku dávky v nezamestnanosti vo výške najviac 35% maximálneho DVZ. Neviem síce čo myslia pod maximálnym DVZ, ale zrejme je to maximálny VZ v mesiaci / počet dní v mesiaci. T.j. max. dávka v nezamestnanosti bude asi 35% zo 47475 = cca 16616 Sk. Toto obmedzenie nemá teda dosah na ľudí, ktorí zarábajú menej ako cca 33000.
    Janka, samozrejme máš pravdu.
    Nechala som sa presvedčiť tu:
    príspevok č. 26 v tejto téme poriadne som si to neprečítala
    Naposledy upravil Zita4 : 23.10.05 at 09:32 Dôvod: doplnenie

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Chcem upozorniť na chystanú novelu zákona o sociálnom poistení s tým, že ak bude schválená, výška podpory od 1.1.2006 bude síce 50% DVZ, ale pre určité kategórie poistencov bude vyplácaná iba 4 mesiace (§ 105,ods.1 návrhu). Zatiaľ je to predčasné, nevieme, čo schváli NR SR. Iba upozornenie vopred !!!

    karol.za je offline (nepripojený) karol.za

    karol.za
    Váženy priatelia,tému do porady som zadal ja,vo Vašich odpovediach uvádzate výšku dávky 35% priemerného zárobku ale aj 50%,našiel som úplné znenie zákona 461/2003 ,v ktorom sú uvedené všetky zmeny a doplnenia je pod 121/2005 Z.z. a tam v §108 ods.1 je uvedené že výška dávky v nezamestnanosti je 50 % denného vymeriavacieho základu a nie je mi jasné že vo vašich odpovediach sa uvádza aj 35%, a ja 35% nemôžem z zákone o sociálnom poistení nájsť.
    V ktorom zákone alebo pod. sa uvádza 35% denného vymeriavacieho základu?
    ďakujem a prajem všetkým krásny deň

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Janka ti to napísala v príspevku č.3, je to prechodné ustanovenie zákona o soc.post.č.461/2003 Z.z., § 276,ods.2. To je tá záludnosť týchto zákonov, že v jednom §-e je to uvedené tak, a ešte sú prechodné ustanovenia - zväčša umiestnené v závere zákonov, ktoré niečo obmedzujú (alebo rozširujú-ale také som vari ani nevidel).

    karol.za je offline (nepripojený) karol.za

    karol.za
    Ďakujem všetým ktorý mi poradili a predsa platí keď je napísane a/ a to niečo hovorí treba si prečítať aj b/
    v danej téme som sa už zorientoval a aj som pochopil
    pre 35% a prečo 50%

    Všetkých pozdravujem

    podpora v nezamestnanosti,jej výška a doba

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.