Zavrieť

Porady

Honorare a registracia na danovom urade

Po vyštudovaní dvoch vysokých škôl (právo, management) sa plne venujem obom činnostiam. ...viac
Dobrý deň, prosím pomôžte s nasledujúcim problémom.

Som študentom, ktorý pracuje na dohodu o brig. práci študenta + mám zmluvu u iného zamestnávateľa na polovičný uvázok.

Teraz mi ponúklo spoluprácu jedno médium, ktoré chce, aby som honoráre , ktoré dostanem (odmena v zmysle autorského zákona)
im fakturoval. Vysvetlili mi, že nepotrebujem zivnost, ale len registráciu na daňovom úrade, tj. vytvorenie DIČa.

Moja otázka je nasledovná : Ak požiadam o vydanie DIČA budem považovaný za SZČO ? Budem musiet odvádzať do zdravotnej poisťovne odvody, či do sociálnej ?
Budú moji rodičia na mňa môcť poberať daňový bonus, plus výhody, ktoré im prináležia, nakoľko som študentom denného štúdia ?
Je pravda, že pokiaľ by som príjmy - HONORÁRe nezahrnul do daňového priznanie netreba platiť odvody do zdravotnej poisťovne ?
Prosím o trochu načrtnutie problematiky, naozaj nie som doma v týchto veciach.

Vopred Vám veľmi ďakujem
Usporiadat
rado.weber rado.weber

rado.weber je offline (nepripojený) rado.weber

Priatelia mam na vas jednu otazku
autor vystavil fakturu na sumu 21 500 . Sumu poslala spolocnost na ucet autra, treba vsak z nej uhradit aj 2 % do autorskeho fondu. Nemate s tym nejake skusenosti, nemalo to uz strhnut priamo prislusne medium ?
Lenze na strane druhej asi ani nemohlo, ked faktura bola vystavena na tuto sumu ? !

Poradte, ako odviest tento 2 % odvod dodatocne.

dakujem za radu
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať