Zavrieť

Porady

zivnostnik popri zamestnani - dane

Dobry den,
potreboval by som poradit s konkretnym problemom.
Som zamestnanec a chcel by som si zalozit zivnost popri zamestnani.Mam firmu s ktorou by som spolupracoval na jednej zakazke za rok(cca. 3mesiace) Fakturu by som tento rok vystavil na 6000+dan. Naklady budem mat nulove (jedna sa len o SW).
Otazka znie:
-kolko by som zaplatil dani?
-kolko by mi zostalo cisteho?
-musim platit preddavky do ZP (myslim, ze SP sa prvy rok neplati)
-oplati sa prerusit zivnost, alebo dokonca zrusit a kazdy rok opat zalozit?
-neoplatila by sa viac s.r.o?

dakujem...
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marjankaj Pozri príspevok
Rozhodnutie je na ňom, kedy zaplati ZP. Či chce znížiť daň v tomto roku alebo až v nasledujúcom. Tak veľa to zase nie je.
Ak si určí VZ nula (ako píše), nevzniká mu povinnosť platiť preddavky. Ak ich zaplatí, ide o poistné zaplatené bez právneho dôvodu, na ktoré neeviduje zdr. poisťovňa predpis. Rozhodnuť sa musí pri stanovení vymer. základu pri prihlasovani za SZČO - nič mu nebráni určiť si min. vymer. základ.
0 0
aprol123 aprol123

aprol123 je offline (nepripojený) aprol123

Koniec roku sa blizi a ja mam este jednu otazku ohadom SP.
Pocital som si preddavky na buduci rok od 1.7.2011 a kedze som mal prijem vyssi, vychadza mi preddavok cez 200€(kedze som mal zivnost len 5 mesiacov). Otazka znie: su to preddavky, ktore mi v roku 2012 SP vrati podla hospodarenia v buducom roku, alebo je to pevna polozka a v roku 2012 sa vypocita novy preddavok podla hospodarenia v roku 2011 bez ohladu na to kolko som zaplatil buduci rok? Co som sa docital, SP nema rocne zuctovanie. Ako mam tomu rozumiet? A este otazka novej legislativnej zmeny: Je pravda, ze ak v X.6.2011 zrusim zivnost a opat zalozim v X.7.2011 budem platit odvody az 1.1.2012?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

aprol123 Pozri príspevok
Koniec roku sa blizi a ja mam este jednu otazku ohadom SP.
Pocital som si preddavky na buduci rok od 1.7.2011 a kedze som mal prijem vyssi, vychadza mi preddavok cez 200€(kedze som mal zivnost len 5 mesiacov). Otazka znie: su to preddavky, ktore mi v roku 2012 SP vrati podla hospodarenia v buducom roku, alebo je to pevna polozka a v roku 2012 sa vypocita novy preddavok podla hospodarenia v roku 2011 bez ohladu na to kolko som zaplatil buduci rok? Co som sa docital, SP nema rocne zuctovanie. Ako mam tomu rozumiet? A este otazka novej legislativnej zmeny: Je pravda, ze ak v X.6.2011 zrusim zivnost a opat zalozim v X.7.2011 budem platit odvody az 1.1.2012?
V SP sa (zatial) neplatia preddavky. S ročným zúčtovaním odvodov (vrátane soc.poistenia) sa uvažuje tuším od roku 2013. Platíš odvody na základe vymer. základu za predch. kal. rok.

"Finta" z poslednej vety ti po novele zákona o soc. poistení od 1.1.2011 už nepomôže.
0 0
aprol123 aprol123

aprol123 je offline (nepripojený) aprol123

cize poplatky do SP sa vypocitaju: (prijem-40%pausalne vydavky)/2/pocet mesiacov*0.324 je to spravne?

to znamena, ze ak by som si zalozil zivnost v decembri a vyfakturoval 5000€, tak by som v nasledujucom roku platil od jula takmer 500€ mesacne a tym padom by som bol len na SP 1000€ (kedze by som celkovo zaplatil do SP 6000€=12*500€) stratovy? to sa mi zda byt nezmysel, nie?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

aprol123 Pozri príspevok
cize poplatky do SP sa vypocitaju: (prijem-40%pausalne vydavky)/2/pocet mesiacov*0.324 je to spravne?

to znamena, ze ak by som si zalozil zivnost v decembri a vyfakturoval 5000€, tak by som v nasledujucom roku platil od jula takmer 500€ mesacne a tym padom by som bol len na SP 1000€ (kedze by som celkovo zaplatil do SP 6000€=12*500€) stratovy? to sa mi zda byt nezmysel, nie?
Ak by ti tú faktúru v decembri aj celú zaplatili, bolo by to tak ako píšeš (s prihliadnutím na stanovené max. mesačné vymer.základy). V roku 2010 by si si ešte mohol zaplatené odvody pripočítať k paušálnym výdavkom. Novela zákona o dani z príjmov nebola podpísaná prezidentom, nesledovala som v akom znení bola schválená parlamentom (uvažovalo sa s tým, že zaplatené poistné nebude v prípade paušálnych výdavkov znižovať základ dane).
0 0
aprol123 aprol123

aprol123 je offline (nepripojený) aprol123

to je neuveritelne,ze tento nezmysel p. Mihal nevidi... kazdy hovori, ze prvy rok sa SP neplati, ale nikto nepovie, ze si ju zaplati na dalsi rok...a pekne aj s prirazkov, kedze sa vobec neoplati zalozit zivnost po januari, inak odvody do SP idu raketovo hore...takze nielenze odvody zaplatim ale sa mi viac ako zdvojnasobia...nieco cez 20% zo zisku(mam 5 mesiacov zivnost)...dufam, ze ZP mi preplatky vrati..... dakujem pekne za odpovede a prajem prijemny zvysok sviatkov...
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať